Gebouw „Constantia". heerlijk gekruid en keurig van smaak. Nergens lekkerder en goedkooper verkrijgbaar. TIEN CENTS PER ONS! ADVBETENTIEN Bellevoysstraat 4, einde -Kruiskade, R'flam. UITGESTELD Ingezonden. STEUNT de Glas-arbeiders in hun zwaren strijd i Nej. H. v. Dijke-v. Brandwijk tot a. s. Zaterdag 3 December. Yoor het houden van Vergaderingen van Poli tieke-, Vak- en Strijd-Vereenigingen ruime lokalen te huur. Adres: A. WINTERBERG, Raam 27. wij ten minste weer een nieuwe verzink\>\xt waarin onze centen wegsmelten, nu gaan wij zoo lieverlede begrijpen waarom de hoofdelijke omslag voortdurend verhoogd moet worden. De Witte was dan ook in z'n betoog vlijmscherp, hij zeide, Mijnheer de Voorzitter, waar ik bij een vorige gelegenheid heb voorgesteld dat de Gemeente zou overgaan tot het bouwen van wonin gen, daar zou ik nu geneigd zijn, ziende een dergelijke ^eM-verslindend beheer om van zulk een voorstel terug te komen, en zeide hij, wanneer parti culieren op die manier moesten bouwen en verhuren dat zij heel gauw uitgebouwd zouden zijn. Wij kregen hierna een voorstel voorheen inge diend door de Witte thans geformuleerd en ingediend door Burgemeester en Wethouders om, wanneer bij de herziening en verhooging der erfpachtsom, de erfpacht nemer zich bezwaard gevoelde, een commissie van Arbitrage te benoemen, die de zaak zou uitmaken. Hierover ontstonden eindelooze discussies. Eigenaardig maar tevens onbegrijpelijk was het hierin te zien, dat de tegenstanders van erfpachtherziening ook daartegen waren. Pik: Maar wie waren daartegen? Por: Natuurlijk de Heer, en ook Kikkert, eindelijk Fizee, en ten slotte ook Louis van Gelderen. Wat echter niet verhinderde dat het er met een flinke meerderheid door kwam, en de Witte eer van z'n werk had. PorIk heb je nu de voornaamste dingen meege deeld, en zal je verder iets meedeelen over het instal- leeren van onzen nieuwen Burgervader. Deze gebeur tenis had plaats gepasseerden Dinsdagmiddag ten twee ure. Reeds vroeg verzamelde zich vele nieuwsgierigen op en voor het Raadhuis. Natuurlijk was ik er ook. De Commissaris van Politie in gekleed costuum, gewa pend met een hooge dop op 't hoofd hield een beetje orde in 't zaakje. De belangstelling was groot, de Corridor was vol, er kon geen muis bij. Wij, opgesteld a la Haije, had den het onuitsprekelijk voorrecht elk oogenblik zoo'n edelachtbaar raadslid te zien passeeren, natuur lijk in vol ornaat, dat wil zeggen, hooge hoed op en zwarte jas om hunne Edelachtbare lichamen. Wie vooral een kranig figuur maakte dat was Droppert. Recht en fier als altijd, kwam hij, maar steeds nijgende den gang door het Raadhuis binnen, en netjes op z'n kleeren als hij is, men kon hem nu wel door een ring halen. Wie echter niet in 't zwart gekleed waren, en ook geen hoogen dop op hadden, dat waren de Witte en Hoogerwerf, en dat kon ik me ook best begrijpen. Die lui houden niet van officieel vertoonzij houden niet van vormen en schijnzij houden, krachtens hun demokratische opvattingeu meer van werkelijkheid en zakendoen, wel wetende, dat zooveel goeds bedolven raakt onder officiëele modder, en dat maar al te dik wijls onder officiëele vlag de schunnigste ladingen wor den binnengehaald. Wij zagen dan steeds maar hooge hoeden en zwarte jassen, wij zagen arriveeren Dokters, Dominee's, Ouder lingen, Diakenen, leden van Gezondheidscommissies, in 't kort, men zag daar 't puikje van Ylaardingen de revue passeeren. Eindelijk brak het lang verbeide oogenblik aan. De bode, met gewichtig gezicht, z'n stem nog meer uitzettende dan bij een gewone Raadhuisvoorstelling riep.... Openbare Vergadering. Als een stroom water golfde het naar binnen, de Raadsleden keken nieuwsgierig en lachende naar onze eenvoudige en niet in 't zwart gekleede zielenalles kwam in rust, de voorzitter opende de vergadering, liet alle documenten, inzake de Burgemeestersbenoeming voorlezen en toen kwam het. De voorzitter verzocht aan het oudste en jongste Raadslid, om den Burgemeester binnen te leiden. De Commissaris en Inspecteur van politie verzochtten ons ruimte te maken, waaraan wij bekend als zeer vrede en ordelievende Vlaardingers voldeden, en even daarna, zagen wij de nieuwe ambtenaren de zaal binnen stappen. Voor hem uit Paulus Kikkert, en achter hem Andries Hoogerwerf. Pik Wat zeg je HoogerwerfKreeg die ook dat karweitje PorJa natuurlijkhij is het jongste lid, maar Pik weet je wat ik zoo dacht toen zij mij passeerden Kik kert is een conservatief man, en Hoogerwerf is een „Volksbelanger." Ik dacht zoo, dat is nu de Trekschuit voor, en de Automobiel achter. Wij kregen hierna de toespraak van voorzitter Ver- steeve, en daarna kwam de Burgemeester aan 't woord. Pik: En hoe spreekt hij? Por: Best! ferm hoor! Hij spreekt zeer gemakkelijk en duidelijk, wat het uiterlijk betreft, hij ziet er kranig uit, het is een Gentleman. Eenigszins kaal hoofd, blonde snorr, lorgnet op, chic gekleed met uitgesneden vest, brauwende spraak en ernstig uiteriijk, dit is zoo onge veer onze nieuwe burgervader. Moge hij in werkelijkheid betoonen in dien zin te zijn een burgervader voor ons burgerkinderen, moge hij bij zijn optreden alhier rekening houden hiermede, dat wij in Vlaardingen zeilen in de nieuwe koers, dat is de wensch van Por. X. (Buiten verantwoordelijkheid der Bedafetie.) Copie wordt niet teruggegeven. Landweer-Ellende. Een van de eerste instellingen tot instandhouding van onze heerlijke maatschappij is voorzeker wel het militairisme, het is als 't ware de rots waarop onze huidige kapitalistische samenleving op gegrondvest is. Nu zou men zoo denken, dat men de menschen die geroepen worden om de lieve duiten te beschermen, zooveel mogelijk tegemoet zou komen, hen zooveel mo gelijk ter wille zou zijn. Doch juist het tegenovergestelde is het geval, dit ondervonden 1.1. Woensdag de mili ciens der lichtingen '95 en 96, vooral de laatsten. Op hun oproepingsbriefje stond dat zij Woensdag 23 No vember 1904 in den St. Joris Doele moesten zijn om geïnspecteerd te worden. Hoewel '96 dat pas in Juli 1.1. gedaan had, konden zij dit nu wel weer eens doen, de meesten toch kunnen het „verlet" bij hun patroon gemakkelijk betalen. Enfin, toën zij binnen kwamen, werd hun een num mer uitgereikt waarop zij naar volgorde zouden ge holpen worden, om als een flink landweerman voor den dag te kunnen komen. Tot zoover ging alles goed. Doch nu komt ('t was in- tusschen half elf geworden) iemand een schrijven voor lezen, dat de lichting '96 wel morgen kon komen, want dat er vandaag toch niets van gebeurde. Natuurlijk hevige verontwaardiging bij de '96-ers. Daar stonden zij nu in hun mooi „apenpakje" met woede in hun hart. Of er nu al betoogd werd, dat zij toch geen twee da gen konden verletten voor die poppekasterij, het hielp allemaal niets, zij konden weder naar huis gaan om den volgende dag maar weer opnieuw te verletten, in de hoop dat zij het dan zoo „vurig" gewenschte pakje deelachtig zouden worden. Wij weten niet bij wien hier de schuld ligt, maar zeker hebben zij, die hier over gesteld zijn, wel gewe ten dat alle manschappen niet in één dag gekleed kon den worden. Hadden zij dan die menschen niet volgens hun beginletter van het alphabet kunnen laten komen Waarlijk, zij hebben al genoeg schade geleden van de soldaterij; moet dit er ook nog bij? 'tZijn wel-is- waar voor 't grootste gedeelte maararbeiders, maar ook voor die menschen is tijd geld. X. Steunpenning. R. 10 ct; v. P. 5. ct. Vlaardingen. Te veel ontvangen 8 ct. Gediplomeerd desk. voor Vrouwen. (Medewerkster van den N.-Malth. Bond) Spreektijd van 2—9 uur. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van 's mor gens 10—'s avonds 9 uur -:- -:- -:-• -:- Soc. Dem. -A-rb. Afd. SCHIEDAM. De Muziek-, Zang- en Voordrachten avond is door bizondere omstandigheden „Voorwaarts-Specnlaas",

De Moker | 1904 | | pagina 4