Van heinde en verre Voor het Kantongerecht. Onder Broederen. Bloempjes uit den Baad coöperatie kunnen ijveren, moet dat nog gezegd? Of doen zij reeds alles wat zij kunnen? Tegen den grooteren omzet, worden de uitgaven verhoogd door ruim f360.meer aan loon, f50.— vergoeding-Penningmeester, benevens verschillende an dere kleinere uitgaven. Maar door welke oorzaak bovenal het winstcijfer is gedrukt, vertelde reeds het verslag der „Alg. Coöp. Bakkerij," die trots een enormen vooruitgang in ledenaantal, gepaard aan een belangrijk grooteren omzet, toch nog 1 pCt. minder deelde als 't voorgaande jaar. Dit geheim schuilt, zooals gezegd wordt in de inleiding van het verslag, in de extra-hooge meelprijzen. Tot verhooging der broodprijzen is niet overgegaan mede volgens besluit der algemeene ledenvergadering. „Maar," zegt het bestuur in een naschriftje, „bij voort during der nu bestaande hooge meelprijzen zou toch tot verhooging der prijzen moeten worden overgegaan." Wij kunnen dit niet toegeven omdat wij prijsver- hooging van het brood niet weuschelijk achten, alléén ten bate van een grooteren winst. De meelprijzen zullen niet zóó hoog blijven, als ze totnogtoe waren maar ook al bPef de noteering stabiel, dan zouden we liever in geivichtsvermindering dan in prijsverhooging onze toevlucht zoeken. We kunnen er prachtig over theoretiseeren, doch de praktijk is, dat moeder de vrouw wèl let of het brood 12 of 13 cent kost, maar niet of het 9 of 10 ons zwaar is. En juist de arbeiders vrouwen, die, op iedere cent achtgevend, zoo gauw ge negen zijn hun toevlucht te nemen tot bakkers a la Boerop, waar ze voor 'n heel dubbeltje 'n halve lan taarnpaal kunnen bemachtigen, zijn onze leden en mogen we niet op het spel zetten. Er is één kanker aan onze coöperatie, die o. i. dringend eischt uitgesneden te worden: het „op de pof leveren. Dit is eenvoudig iets, wat in een coöperatie niet mag bestaan, niet mag worden toege laten. Zeker zal ook de vergadering daarover hare meeniug wel kenbaar hebben gemaakt, doch wij willen ook hier wel verklaren, dat we stellig overtuigd zijn, dat „Voorwaarts" doen moet, wat zoovele andere coöpera ties doen, tot regel te nemen, waarover de broodbezorgers de strengste orders mee krijgen: „geen geld, geen brood." De exepties hierop behoeven wij natuurlijk niet aan te geven op deze plaats. We willen 't bij deze opmerkingen nu latenwellicht komen we in 't volgende no. nog even op „Voorwaarts" terug. Toen verleden week de heer F. Netscher voor de Vrijzinnige Volkskiesvereeniging te Velseroord als spreker optrad, kon men aldaar geïntroduceerd worden tegen belofte, dat men niet zou debatteeren. Is dat nu vrijzinnig Door 9 vereenigingen van gemeente-we: klieden te Amsterdam, gezamenlijk 1000 leden tellende, is een nieuwen Bond gesticht, genaamd „Bond van Amster- damsche Gemeente-werklieden." Te Volendam heeischt bittere armoede, nu de vloot sinds weken niets kon ve dienen, meest door windstilte. Te Goor is door een dertigtal personen een nieuwe afdeeling onzer partij opgericht. Onder de nieuwe leden hebben er 3 zitting in den gemeenteraad. Steeds Voor waarts Aan de Margarinefabriek „Groningen" te Groningen is een 52-jarige schildersknecht van een vrij hooge ladder gevallen en daarbij zoodanig verwond, dat hij een paar uur later aan de gevolgen overleed. De anti-revolutionaire propagandaclub te Oud-Charlois zal mr. Sybrandy niet meer als spreker voor hare leden laten optreden aldus is op voorstel van eenige leden, die anders dreigden weg te loopen, besloten In de Stoomzuivelfabriek van Raaymakers-Doggen te Wouw (N.-Br.) is de stoomketel gesprongen. Eén werk man was terstond dood, en een ander is zoodanig ge havend, dat men voor zijn leven vreest; hem werden een been en een arm afgescheurd In Amsterdam moet op Zaterdag 24 December een nieuw stuk van Heijermans, getiteld „Allerzielen" ge geven worden in den Hollandschen Schouwburg. Tegen dat stuk is reeds gepasseerden Zondag in de Roomsche Kerken te Amsterdam gepreekt! Voor dat iets bekend is, wordt er dus al voor gewaarschuwd! Hoe zou dat toch komen, arbeiders? Aan de Hembrug is een 50-jarig werkman van een 4 Meter hooge stelling gevallen en terecht gekomen in de beton van het landhoofd voor de nieuwe Hembrug. Zwaar gewond werd hij opgenomen. De hoofdbesturen van den Bond van Technici en Van de Vereen, van Nederl. Bouwkundige Opzichters en Teekenaars hebben vergaderd en besloten uit hun midden een commissie te kiezen, die zal trachten statuten te ontwerpen, waarmede beide vereenigingen genoegen kunnen nemen. Bij de bekende Deventer svorstfabrikant Anton Hunink, moeten de arbeiders voor het schaften op een se n van den meesterknecht bidden. Wie niet bidden wil moet toch maar „net doen of hij bidt". Een arbeider, die weigerde aan deze huickelpartij deel te nemen, werd ontslagen. De patroon is streng katholiek Alle Fransche socialistische partijen hebben eene ver klaring afgelegd dat zij tot eenheid willen komen op grondslag der Amsterdamsche besluiten (van het inter nationaal congres. Eén land, éen proletariaat In Kopenhagen in Denemarken heerscht op dit oogen- blik zoo'n werkloosheid, dat enkele bestuurders van groote vakvereenigingen verklaren, dat sedert een 20- tal jaren deze maatschappelijke kwaal de stad niet zoo hevig plaagt als thails. In de Hongaarsche Kamer is het verleden week gansch niet mis geweest. De oppositie, welke gevormd wordt door kerkelijken, en een aantal adellijke leden telt, heeft in het parlementsgebouw alles kort en klein geslagen, de wetboeken verscheurd, de trijp van de stoelen gesneden, de boden van hun posten weggeran- seld enz. enz. Z u dat ook al zijn een bloem, gegroeid op den (gemeenschappelijken) geloofswortelHet zit m daarin dat ze niet de baas zijn De twee groote krantenbezitters in Engeland, de heereu Harmsworth en Pearson hebben thans 11 van de grootste dagbladen, mét. millioenen lezers, in handen. Bovendien nog een aantal geïllustreerde bladen. Zoo koopt het kapitalisme öte publieke opinie op Te Berchem, in België 4s een staking uitgebroken in de telefoonfabriek. Honderd politoerders, mannen en vrouwen staken. Bij de oprichting eener vakvereeni- ging had de patroon elf man uitgesloten. Later wilde hij ze wel weer terugnemen, uitgezonderd den voorzit ter, waarop de staking is uitgebroken. Te Pagani in Italië heeft een ontploffing plaats ge had in een kruitfabriek, die daardoor geheel is ver woest. Drie werklieden zijn gedood en drie hebben ver schrikkelijke brandwonden bekom n. Een groot aantal Vlaamsche vereenigingen protes teert tegen de viering van den 75-jarigen gedenkdag van de afscheiding van België en Nederland. In dat pro test staat o. a. dat 1830 voor het Vlaamsche volk een uitgangspunt was van een tijdvak van stoffe lijk en zedelijk verval, van achteruitgang op verstande lijk en op elk ander gebied, enz., enz. 't Is geen pluimpje voor de kerkelijke overheersching. Er staat ons in Ne derland onder de kerkelijke overheersching nog heel wat te wachten, jj SuccesDe hartstochtelijke manifestaties der Neder- Oostenrijksche arbeiders tegen de klerikale schoolwet, welke de antisemitische Landdag gemaakt had, heeft voor- loopig zooveel geholpen dat de Rijksregeering bezwaar heeft gemaakt ze goed te keuren I Er zal een en ander veranderd moeten worden. Hinderlijk-volgen bracht j 1. Woensdag een massa menschen voor het kantongerec t. De rechter vroeg heel leuk aan alle beklaagden, «dat zij zeker wel geen bezwaar zouden m iken tegen de aanklacht maar de meesten waren „brutaal" genoeg te ontkennen. De rechter zou echter gratie gebruiken omdat de relletjes zoo kalm verloo en waren en 't regende boete's van f2.— f3.of f5.Een vrouw verklaarde gezongen te hebbenze was altijd nogal opgeruimd. f 3.boete voor de opgeruimdheid. Over veerdien dagen is de uitspraak dan komen we zeker op die janklaasen-geschiedenis terug. Naar aanleiding van het in den vorigen Moker ver telde krasse stukje gezagsdwang, uitgehaald door Ds. Goslinga en zijn medebestuurderen tegenover den heer Kruijer, werd ons mededeeling gedaan van een zeer eigenaardig optreden van een anderen Kuyperiaanschen Dominé en wel van den Overschieschen predikant Meynen, een leerling der Vrije Universiteit. Het Bestuur der „School met den Bijbel" kreeg eenige maanden geleden van Ds. Meynen het verzoek, dat hij met den Kerkeraad zijner Gereformeerde Kerk mede toezicht op die school zou krijgen, daar ook de leer lingen zijner parochie grootendeels die school bezoeken. Het Bestuur stond dat toe en deed daar mededeeling van aan den heer Dun, het hoofd van de „School met den Bijbel". Toen nu Ds. Meynen eenige dagen daarna vergezeld van een zijner kerkeraadsleden, den heer J. Mulder, zich aan de school aanmeldde tot het doen van schoolbezoek, werd hij door den heer Dun ontvangen met een vrij heftige rede van protest, en toen Ds. Meynen en zijn kerkeraadslid daarop het eerste school lokaal binnentraden, werden terstond in de geheele school de gewone werkzaamheden gestaakt (christelijke misdadige woelingen dus en hief men het Wilhelmus aan. Het personeel der school was er nl. op voorbereid en had zich aan de zijde van het hoofd geschaard. Dat zingen duurde voort, totdat Ds. Meynen en kerkeraads lid Mulder onverrichter zake aftrokken. Ds. Meynen beklaagde zich nu bij het Bestuur over den heer Dun, en deze werd ter verantwoording ge roepen, maar daarmee was het niet uit. Er werd een algemeene vergadering van de vereenigiug tot instand houding der school gehouden, en daar werd het besluit van het bestuur ingetrokken. De algemeene vergadering nam toen daartegenover het besluit, dat Ds. Meynen alleen (dus zonder gereformeerde kerkeraadsleden) maar dan vergezeld van een lid van het Bestuur der School met den Bijbel, die school mag bezoeken. De eerste overwinning was dus aan Broeder Dun. Maar daarmee is deze geschiedenis nog niet uit. Ds. Meynen kreeg een bondgenoot in Broeder Johannes van der Laan, den nieuwen schoolopziener, die recht tegen over de Gereformeerde Kerk te Overschie is gaan wonen, bij Kuyper's leerling Ds. Meynen ter kerk gaat en tegenwoordig een trouw Kuyperiaan is. Reeds den tweeden dag, dat Broeder Johannes van der Laan te Overschie woonde, bracht deze een niet bizon der wel willend bezoek aan de „School met den Bijbel" en maakte met het horloge in de hand (Kuyperiaansche tijd aanmerking op het volgens hem te laat aangaan der school. De verbitterde stemming van Broeder Meynen sprak uit deze tijdkundige aanmerking van Broeder van der Laan. Maar nog is deze geschiedenis niet uit. Niet lang na de laatstvermelde gebeurtenis kreeg Broeder Dun bezoek op school van Broeder Johannes van der Laan, schoolopziener, en van den districtsschoolopziener den heer Jeuues. Er werden de noodige aanmerkingen op het onderwijs gemaakt, en met dreigenden vinger ver liet de heer Jennes Broeder Dun, die toen tot de over tuiging kwam, dat het gevaarlijk is het Wilhelmus te laten zingen als protest tegen de heerschzucht van een Kuyperiaanschen dominee. Lang zal het wel niet duren, of Broeder Dun zal het veld moeten ruimen voor een plooibaarder Broeder van zuiverder Kuyperiaansche kleur. Maar natuurlijk zal hij dan wegens „ongeschiktheid" en dergelijke worden ontslagen. De geschiedenis zal intusschen boekstaven, dat die ongeschiktheid eerst aan den dag kwam, nadat Broeder Dun het lied der Nederlandsche revolutie der 16e eeuw, het Wilhelmus, der revolutio naire overlevering getrouw, had laten zingen als lied van revolutie tegenover Broeder Meijnen en Broeder Mulder. En de tweede overwinning zal dan wezen aan Broeder Meijnen. Maar als bij de a.s. verkiezingen deze ketnphanende Broederen met schijnheilige eensgezindheid weer samen werken om de heerschappij van den „Geest van Christus" te „verzek* ren", zal dan het bovenstaande schunnige geschiedenisje hen niet als een onuitwischbaar schand- teeken brandmerken, als mannen, die den „Geest van Christus" wel op de lippen hebben maar niet in het hart Eeu lange zitting, van twee uur tot bijna half zes! Daar valt niet mee te spotten Zonderling verschijnselalle leden tegenwoordig. Eu de grootste slak was zelfs een echten kakkerlak de heele bende was op tijd. Dit is altijd een teekenend verschijnsel, dan hangen er groote gebeurtenissen in de lucht. 't Regende weer missives, kennisgevingen enz Eén ervan noemen we: waarbij de leden van den Raad worden uitgenoodigd tot bijwoning eener buitengewone vergaderiug, welke de atd. Schiedam R.-K-. Volksbond op 26 December ter gelegenheid van haar 12V3 jarig bestaan belegd. Das zoo n groote gebeurtenis, dat er iets extra's aan verbonden moet worden en bij ge brek aan de Wijzen ;it het Oosten neemt men de Wijzen uit Schiedam.Nou, voor de feestvierende een prach tige ruil Eventjes tipte het Buitensluis-zaakje,, dat in de vorige zitting al zoo mooi den doofpot was ingesold, weer naar boven D'i was een „foef" gebruikt of geen foef gebruikt, Per ongeluk of niet per ongeluk was voor de vorige zitting aan den heer van der Drift een on ingevulde roeping toegezonden, gevolg waarom hij de vorige zitting van den Raad niet heeft bijgewoond. Ge mompeld was er dat juist van der Drift de zaken aan den Buitensluis nogal met z'n aandacht had vereerd, en dat hij het lang niet eens was met de opinie, welke papa-havengod B. en W. had ingegeven, en daaróm had men 't niet op die oningevulde oproeping. Maar onze hoofd-vroedman is een toeschietelijk mensch de heer van der Drift werd zoo royaal mogelijk voor het verzuim schadeloos gesteld en mocht over de Buitensluis oreeren, wat' hij maar beliefde. Die royaliteit kon wel eens z'n oorzaak hebben gehad dat in de vorige vergadering toch al besluiten waren gevallen en dat beetje na-kauwen wel niet zoo gevaarlijk zou zijn. Dus de lieer van der Drift mocht zijn meening zeg gen en deze was dat de dienst aan de Buitensluis veel te zwaar was en de toestand zoodanig, dat dringend verbetering wordt geëischt. Hij wenschte dat B en W. nog eens zouden overwegen. O, 't ging nogal kalm hoor, als 't kon, misschien wat al te kalm. Eeu zaak als deze had wel met wat meer warmte mogen verdedigd worden. De heer de Groot was mét broeder van der Drift en drong er op aan dat B. en W. de bezwaren der b ugwachters zelve ond r de oogen zullen zien. Hij deed een daartoe strekkend voorstel, wat zelfs niet eens werd ondersteund... Als iets verwonderen moet, dan is het dit daar waren mannen als Dr. Ris. ze zwegenO, die arbeiders belangetjes, daar kunnen we ons niet altijd voor interesseeren. Dat is misschien zoo nu en dan een aardige tijd passeering. Het voorstel Loopuyt betreffende de salaris-regeling van onzen len keurmeester, werd na een redaktie-wijzi- ging door de voorsteller, met 11—10 stemmen aan genomen.

De Moker | 1904 | | pagina 2