De werkstaking in de glas industrie. Ditjes en Datjes. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Het kardinale punt van den middag is het voorstel de Groot, tot afschaffing der kermis. Verschillende adressen zijn hierover nog ingekomen, o. a. een van B. J. v. Meurs, meldende dat het adres van W. C. Theunissen, secretaris van „de „Morgenster" beschouwd moet worden als een persoonlijk verzoek, daar het meereDdeel der loden van dit schrijven zelfs niets be kend was. De „Morgenster" gaat toch maar nooit verloren! Papa Smit belast zich met de verdediging van het Schiedamscho zwijn. Een uitgezocht onderwerp voor 'm d'r is niets vóór te zeggen, alles wat je ten gunste ervan doen kan, is er een beetje over te raaskallen. Niet dat Papa Smit raaskaldeO neen, dit deed hij niet, heeft 't nog nooit gedaan, zal 't nooit doen. Maar hij nam de kermis als een onschuldig kindervermaak. Hij had ook wel eens geda-ht om ze maar af te schaften, ter wille van menschen, voor wie 't een be ginselkwestie is, maar z'n pogen om ze met algemeene stemmen op te doeken leed schipbreuk en nou vertikt- ie 't en is teugen afschaffing.... De heer Gouka legt er den nadruk op, dat bij afschaf fing iets anders moet worden in de plaats gegeven en hij geeft de» voorsteller in overweging een poosje bij de pakken te gaan neerzitten, tot het schutterij-budget wordt afgeschaft. Dan kan men b.v. goede muziek ervoor in de plaats geven. De heer Van der Drift verklaart zich vóór afschaf fing der kermis. Zonderling, uit één wortel des geloofs gesproten, staat hij met z'n meening precies tegenover die van meester Smit. Wat de een onschuldig kinder vermaak acht, vindt de ander doodzonde Hoe zich dat rijmt De heer de. Groot spreekt z'n bevreemding uit over het betoog-Smit, dat hij zich totaal niet verklaren kan, gerekend de houding van Smit vroeger. Nogmaals treedt hij in bizondeie beschouwing van zijn voorstel doch het duikelt met 138 stemmen. Voor waren van liuks: Kis, de Groot en Dirkzwager. Tegen waren o.a. alle katholieken. De kermis blijft dus weer een jaar voor ons behouden. Verder gaat er nog eenig kleingoed van de baan. Een doopgeschiedenis van 5 straten, waarbij Smit poogt de Warande in St. Liduinastraat te herdoopen (is dat niet kerkelijk strafbaar?) terwijl de punten Kindervoeding en kleeding (daar is vooral geen haast bijen „Arbeidersbeuis" worden aangehouden tot de volgende zitting. Alsdan wör t de vergadering gesloten. Er is nog altijd maar weinig vermeldenswaardigs - de zaken blijven zooals ze al reeds zoo lang zijn. Het hoofdbestuur van den Nëderl. Glasblazersbond deelt mede, dat het plan van het N. A. S. om döor middel van een tombola een extra-Kerstmisuitdeeling aan de stakers te doen, in zooverre onmogelijk is ge worden, dat de extra-uitkeering eerst later kan geschie den. Het omvangrijke wérk aan zoo'n tombola verbon den, is hieraan niet vreemd. De trekking zal zoo spoe dig mogelijk plaats hebben de loten zijn a 5 cents alom verkrijgbaar. Enkele glasblazers van hier zijn onlangs naar België vertrokken en vorige week teruggekeerd met de op dracht 60 man aan te werven voor een Belgische fabriek, welke een tijdlang heeft stil gelegen, doch thans wéér in wei king zal worden gesteld. Daar er toch geen overvloed van blazers is, is het zeker een leelijke tegenvaller voor de H.H. van Deventer weer zóó'n onverwacht verlies van arbeidskracht te moeten lijden. Dinsdag j.l. had in het Z.-Hollandsch Koffiehuis te 'sGravenhage de tweede bijeenkomst plaats van de bemiddelingscommissie met de glasfabrikanten. Vaneen verkregen r esultaat op de gehouden besprekingen is nog niets met zekerheid bekend v lgens de berichten zou de commissie ook eens met de arbeiders gaan confereeren. Het behoeft wel geen betoog, dat de berichten uit de N. R. Ctover „sterke antipathie" enz. van de arbeiders tegen de glasfabrikanten komen uit den koker- der fabrikanten zelf. Dit vermoeden moet opdringen bij het lezen van zóóveel eenzijdigheid welke er duimen dik op ligt. Er dient dan ook op gewezen, dat deze „mededee- lingen" niet komen van de bemiddelingscommissie. Landelijk Steuncomité. Ingekomen gelden voor de stakende Glasblazers van 12 tot 17 December Vrijwillige bijdragen S. D. A. P. afd. den Haag I f 7.45. Personeel J. Brandt Zn. Amsterdam f 3.20. Glas arbeiders Brachwede f8.25. Steuncomité Schiedam f 100.Ned. Lito Fotografische Bond afd. Zaanstreek flO.—Coll. Ned. Lito Fotografische Bond afd. Zaan streek f 14.35. Steuncomité Delrt f 191.475. Typogafi- sche Vereeniging „De Nederlandsche Drukpers" f25.— Ned. Metselaarsbond afd Leeuwarden f 11.60. Bond van Gemeentewerklieden te Arnhem f 12.50. Steun comité te Tiel f 34.17. Diamantbewerkers te Antwerpen op lijsten f 40.075. C. v. d. Net Schiedam f77.66. Rot- terdamsche Bestuurdersbond f 100.—A. Groot Haar lem aan bonnetjes f2.50. Alg. Ned. Timmerliedenbond afd. Rotterdam f 1.70. H. Dehne Stadthagen f60. A. Ramen Rinteln f30.-. Schildersvereeniging V. O. Z. D. Amsterdam f 10.Coll.-Vergadering V O Z. D. Amsterdam f 2.50. Ned. Intern. Sig.- en Tabaksbew.- bond f50.Eenige werklieden te Voorschoten f5. Leeuwarder Bestuurdersbond f 17.25. Alg. Ned. Werk lieden-Verbond afd. Zntphen f2 40. Alg. Ned. Werk lieden-Verbond afd. Appingedam f 2.50. Alg. Ned. Werk lieden-Verbond afd. Ammerstolfö.Steuncomité te Arnhem f70.Steuncomité te Vlaardingen f 35 J. v. Roosmalen North Woolwich f72.48. R. K. Volks bond afd. Schiedam f75.—. N. A. S. f800.—. Steun comité te Sneek f 25.Chr. Nat. Werkmansbond Steenwijk f2.50. Glasarbeiders Frecken Schild horst f8.84 Alg. Ned. Typografenbond op lijsten f42.283. Alg. N>-d. Werklieden-Verbond afd Leeuwarden f5.Alg. Ned. Timmerliedenbond afd. Assen, f2.50. Alg. Ned. Timm.- bond. Collecte Assen f3.875. Alg. Ned. Timm.-bond afd. Assendelft f2.50. Alg. Ned. Timm.-bond afd. Amster dam^ f 10.10. Alg. Ned. Timm.-bond Coll. Winschoten f 4.525. C. de Bruin den Helder op lijsten f4.90. Steun comité te Groningen f 18.56. Amsterdamsche Bestuur dersbond f95.Uurloon en vrijwillige bijdragen Tim merliedenver. D. V. V. f 16.065 en Coll.-Verg. S. D. A. P. te Scheveningen f9.65. Samen f2128.36. Vorige opgave f 19.289.84. Geheele Totaal f21.418.20. A. Friebel, penn. N G. B. Plaatselijk Steuncomiti. Bij het Plaatselijk Steuncomité zijn van 1118 Dec. de volgende gelden ingekomenSchildersvereeniging „Voorzorg" f4, Adm. De Moker, f0.43, S. f0.05, B. D. f 1, busje W. G. B. f 5.27, collecte afd. Leiden S. D. A. P. f5.60, J. A. v. d. W. f 1.20, busje v. d. M. f0.105, busje F. f 0.70, bonboekjes no. 5 f2.50, no. 12 f 2.50. Op de door het comité uitgegeven lijsten werd ge- teekend voor een bedrag van: No. 575 f 1.25, no. 576 f 0.90, no 581 f 0.55, no. 582 t 0.55, no. 583 f 0 50, no. 585 f 0.80, no. 586 f0 90, no. 588 f 1.10, no. 590 f 0.50, no. 597 f 0.40, no 598 f3.10, no. 599 f0.75, no. 601 f3.10, no. 602 f 1.25, no. 603 f 1.20, no. 605 f2:08. De volgende lijsten ingekomen van de vorige weken No. 324 f 0.05, no. 492 f 1.60, no. 546 10.30, no. 547 f 1.20, no. 563 fl.40, 5 ct. (zie rectificatie). Totaal f 46.885. Vorige totaal f 1933.675, totaal generaal f1980 56. Lijst no. 514, 538, 539, 549, 592, 595 blanco terug ontvangen. De volgende lijsten nog niet ingeleverd: no. 215, 216, 218 tot en met'225, 250, 252, 286, 326 tot en met 331, 334, 335, 336, 337, 355 tot en met 384, 394, 395, 396, 397, 400, 4ol, 402, 432 tot eb met 436, 439, 440, 442 tot en met 449, 477, 493 tot en met 497, ■508, 551, 562, 568, 571, 577, 578, 579, 580, 584,587, 589, 591, 593, 594, 596, 600, 604, 606 en 607 De houders dezer lijsten worden dringend verzocht ze ten spoedigste geteekend of blanco in te leveren bij A- Winterberg, Raam 27. Rectificatie. In de vorige verantwoording staat lijst no. 545 f 0.50 moet zijn f0.55. Metaalbewerkers. De Bestuurdersbond ont ving van den Secretaris van den Metaalbewerkersbond bericht dat de jaarboekjes verkrijgbaar zijn. Reeds meer werd in Schiedam een flink aantal der practische en nuttige boekjes verkocht, als er iemand (bij voorkeur eeu nfetaalbewerker) was die zich met den verkoop wilde belasten. Apollo" vooruit! De vergadering, door den Bestuurdersbond j.l. Zondag belegd voor de werklieden van „Apollo" was vrij goed bezocht. Van Leeuwen hield een warm betoog voor de vakorganisatie, wijzende op de steeds toenemende concentratie van kapitaal, die ook hier waar te nemen is, en in Amerika het hoogtepunt heeft bereikt met verwijzing naar de resultaten die b.v. de Engelsche bootwerkers en Nederlandsche diamant bewerkers verkregen, aantoonende, dat slechts organi satie der arbeiders de uitbuiting vau dat groot-kapita- lisme keeren kan. Het resultaat der vergadering was, dat een aantal energieke mannen besloten en vereeniging op te rich ten eerst nog te pogen hun aantal te vergrooten, en na een paar weken nogmaals bijeen te komen tot het vaststellen van reglement, contributie, enz. enz. Wij heeten deze jonge vereeniging van harte welkom. Over de „Nieuwe". Sjonge, sjonge, wat 'n bokkesprongen maakt opoe. Als d'r dat maar goed be komt Huis, aan huis, zegge huis aan huis, is één dag, zegge één dag „de Nieuwe" verspreid, er aan toege voegd een geïllustreerd Zondagsblad, zegge geïllustreerd Zondagsbladdat plots no. 1 van een viertiende jaargang blijkt te zijn'n Kleinigheidje daar ieder maar overheen stapt. Maar nu zal met dat pronkjuweel van een Zondags blad de Nieuwe- wel een eind vooruitrollen?.... Nou, enfin, we gunnen 't ze wel. Sinds de redactie-verandering is de inhoud er zeker niet op verminderd en 't geheel althans een klein beetje smakelijker. We missen het domme fanatisme van vroeger, dat op zoo giftige wijze er zich uitte in menig opzicht heeft grootje met recht een verjongingskuur ondergaan. Natuurlijk blijft ze wat ze is een klerikaal orgaan, zelfs in de tegenwoordige gure beteekenis van het woord dat spreekt van eigens. Maar toch in 't betamelijke. Dit bleek b.v. uit een der laatste nos. Verguld evenals de heele katholieke pers over de karos-rede van den heer Kolkman, geeft de Nieuwe deze rede in haar geheel weer (natuurlijk zonder de daarop gevoerde tegenbeschouwingen) en zegt dan „Men begrijpt dat de Kamer grooten schik had in deze „geestige voorstelling, waarmee de bestrijders der Re- „geering aardig in het zonnetje gezet werden. En men ziet „ook hoe wij geen ongelijk hadden met onze bewering, „dat men aan onzen kant flink van zich af durft „spreken." Een zeldzaam feit is meestal daarom reeds een h e u g 1 ij k feit. Is dat ook het geval met de flink-van-zich-af-sprekerij der keeren Kolkman c.s. Speul-i mee? Op welke kostelijke manier zoo nu en dan de vrome gemeente vermaakt wordt, blijkt nu weer uit een bericht over de wijze, waarop ook de katholieke vereeuiginkie mogen speulen. „Het bestuur der Limburgsche Katholiekendagen heeft een zeer goeden inval gehad. Men heeft een vereeniging opgericht tot steun van de Katholieke Pers. Het lidmaatschap kost geen cent. Men verbindt zich slechts tot deze drie zaken 1. in het openbaar in hotel, restaurant, koffiehuis, op reis naar katholieke bladen te vragen. 2. in geval van noodzakelijkheid tot het koopen van, zich abonneeren op, of ad verteeren in een niet Katholiek blad, daarnevens een Katholiek blad te koopen, zich daarop te abonneeren of daarin te ad verteeren, 3. socialistische, liberale en zoogenaamde neutrale bladen uit den huiselijken kring te weren." Wel, wel, en aan dat alles mag men meedoen zonder één rooden duit te betalen. Maak partij, dames en heeren Pik: Zeg Por, wat is er toch tegenwoordig gaande met de zeelui?... Men hoort ieder oogenblik maar van vergaderen, zijn de lui bezig zich te organiseeren Por: Nou qf ze!, en goed ook. Verbeeld je eens, op Vrijdag 9 December belegden zij hun eerste vergadering tot stichting van een vereeniging, richtte dienzelfden avond een vereeniging op met honderd leden, belegden Maan dag daaiop een ledenvergadering voor het kiezen van een bestuur, zette op diezelfde vergadering de statuten in mekaar, en nu, na een bestaan van nauwelijks twee weken, kunnen zij al zeggen: „Wij hebben een goed geslaagde openbare vergadering gehouden." Wat zeg je daar eens van? Pik: Het is kranig hoor, het is zooiets Amerikaansch, immers,- daar gaat alles ook zoo vlug. Maar a propos, wie heeft op die openbare vergadering gesproken? Por: De spreker was Mol van den Haag. En zooals je wel kunt begrijpen was hij weer goed in conditie. Ik moet je zeggen Pik, dat ik in Mol voor de vakbe weging mijn mannetje vind, en weet je waarom? Kijk, hij is geen theorieman, maar hij is uit den aard der zaak praktisch. En weet je waarom hij praktisch is? Omdat hij dien bitteren strijd der arbeiders zoo heeft meegemaakt, en het nijpende ervan zoo geducht aan den lijve heelt ondervonden. Kijk zie je, zulke lui hoor ik maar 't liefst, zulke luidjes hebben niet den mond maar immer vol van da mooie Idealisme van den strijd, maar noemen de zaak zonder meer. Het zijn van die sprekers, die spreken van het hart tot het hart; bij elk woord dat zij spreken, ziet en gevoelt men de werke lijkheid, en zoo is het ook met Mol. Toen hij dan ook de uit den aard der zaak eenvoudige visschei s toesprak, en dit deed op de hem eigenaardige en pakkende wijze, toen gevoelde men dat daar voor ons stond een proletariër, in de volle beteekenis van het woord, iemand die nog nooit anders heeft gekend dan strijd, maar die dan ook, uit zijn rijke schat van ervaringen op dit terrein, zijn mede-arbeiders zoo warm kan toespreken over hun strijd, hun kan zeggen waar het om gaat, en hun kan opwekken tot het aanvaarden daarvan, aantoonende, dat zonder organisatie elke poging om lotsverbetering, zal blijken te zijn. Pik Maar Por, er bestaat hier toch al zoo iets van een visschersvereeniging, of heb ik dat mis? Por: Dat heb je niet mis, het is zoo, maar weet je w 1 wat voor soort organisatie dat is Dat is nou eigenlijk een vereeniging van zoete jongens, dat is net zooiets voor de Reeders, ze zijn in die vereeniging zoo mak als een schaap. Ook kan ik je meedeelen, dat die organisatie een christelijk merk draagt, maar verders actief optreden voor lotsverbetering van de zeelui, heeft die vereeniging, voor zoover ik weet, nog nooit gedaan. Pik Maar Por, je zegt daar, dat die vereeniging een christelijk merk draagt, maar hoe moet ik dat nou opvatten.

De Moker | 1904 | | pagina 3