Adviezen van christelijke schoolbesturen en magen van christelijke schoolkinderen. De arbeiders-coöperatie „Voorwaarts." De werkstaking in de Glas-industrie. Ditjes en Datjes. Inzender heeft die geheele „godsdienst-propaganda" steeds gewantrouwd. Daartoe zou hij recht hebben, als door óns aan „godsdienst-propaganda" was gedaan. Doch dat moet inzender, die met zooveel belangstelling al wat dit betreft, nagaat, beter weten. Zulk een soort propaganda wordt door geen sociaal-demokraat ge voerd wat hij wèl doet is, tegenover de leugens welke worden uitgebazuind over de onmogelfk- h e i d van samengaan van socialisme en godsdienst tegenover de volksverneukerij door frasen als „tegen de revolutie het Evangelie" enz, enz., wijzen, niets dan wijzen, op menschen, die sociaal-democraten en goede geloovigen zijn. Die weten dat onder de sociaal-demo craten vele, zelfs zéér vele ongeloovigen zijn, maar zich toch met hun geloof veilig weten bij dezen, zich met vertrouwen onder hen begeven zich afzonde rend voor hun godsdienstplichten, doch zich schouderend voor den socialen strijd. Zeker is de sociaal-democratie voor de sociaal-demo craten „de alleen-zaligmakende leer", op maatschap pelijk gebied; de menschheid vindt daarin al het noodige en bereikbare der stoffel ij ke belan gen. Bevrediging der geestelijke behoeften zoeke ieder voor zich daar, waar hij ze vinden kan. Verder weet inzender, die zoo nauwkeurig alles ten deze opzichte nagaat volgens eigen verklaring, dat de partij nooit sanctioneeren kan en zal wat sommige harer leden tegen den godsdienst meenen te mogen bedrijven en dat bijv. in Duitschland iemand is geroijeerd wegens wangedragingen van deze soort Zoo min als aan den een het geloof, is aan den ander het ongeloof te verbieden doch laat inzender nu eens aantoonen dat onze partij als zoodanig recht geeft te denken aan de vergelijking van de „wolf in schaapskleeren" en wij zullen de eersten zijn die zijn protest daartegen zullen ondersteunen. Aan woordgescherm hebben we niets feiten zijn noodig; en in het vaste weten dat inzender deze mist, eischen wij van hem dat hij insinuaties als boven neer geschreven, terugneemt. Als eerlijk man is hij daartoe verplicht. [Bed. De Moker.] „Tegenover de berichten van drie hoofden van open bare scholen, dat zij schoolvoeding en kleeding ge biedend achten, verwees de vereeniging voor Gereformeerd onderwijs naar vroeger schrijven, waarin bericht werd, dat voor de school onder haar beheer aan schoolvoe ding en -kleeding geen behoefte is." In het gymnastieklokaal had vorige week Dinsdag de eerste schoolvoeding plaats. Onder de aanwezige kinderen waren er 10van de school voor Gerefor meerd onderwijs, met een briefje van het hoofd, de heer Kruijer, dat deze kinderen voeding noodig hadden Of dit feit verwonderen moet? O. i. niet. Zijn wij althans goed ingelicht, dan is het advies aan B. en W. gegeven door het Bestuur der vereeniging voor Gereformeerd onderwijs, bestaande uit dominé, aardappelhandelaar e. a., te weten zulken, die niet weten van onderwijs geven aan kinderen, wier gedachten bij voortduring geconcentreerd z(jn op dikke boterhammen enz. Maar ook een christelijke onder wijzer weet ten deze wel iets anders, waar hij de werkelijkheid iederen dag te aanschouwen krijgt. Zou het kristelijk schoolbestuur niet ietwat in de war zitten met deze som zijner ontkenningen? Ofschoon wij niet treden zullen in hetgeen op de ledenvergadering onzer coöperatie is verhandeld ge worden, willen we wel onze blijdschap uitspreken over den geest die de leden blijft bezielen. Geen jeremiades werden gehoord wenken voor de toekomst werden gegeven, zonder meer. Geen gezeur over 'n „tegeval- lertje" of andere misère-uitingen de besprekingen liepen gladweg over andere terreinen dan waarover zoo menig burgermenschje ze voorspeld had: „ze moesten die „Voorwaarts" maar opdoeken." Neen, dit werd niet gehoord. Onze leden zijn bljjven begrijpen waarom „Voorwaarts" bestaat en moet blijven bestaan! We hunkeren niet naar een groot lichaam zonder ziel we geven geen lor om een groote onder neming, die men een coöperatieve belieft te noemen a la „de Volharding" in den Haag, welke dit jaar 21 pCt. dividend uitkeert en van dien reuzenwinst geen cent besteed anders dan tot bevrediging der dividendjacht van de leden. Die met geen cent de arbeiders-beweging op politiek nóch op vakbewegingsgebied steunen wil, die zelfs botweg weigerde één enkele cent af te staan tot steun voor de stakende glasblazers, niettegenstaande de krachtigste pogingen, door onze Haagsche partijge- nooten aangewend. En „vooruitstreveilden" merk-Mefchöfer (anarchist) verklaren zelfs het ethische beginsel op te bergen tot tijd en wijle „de Volharding" door nóg grootere winst alle coöperaties zal in den grond geboord hebben! Wie nu niet zulk een starren dividendjager is, en het ook in de coöperatie te doen is om beginselen, die zal zich thuis gevoelen in een coöporatie als „Voorwaarts", welke als arbeiders-coöperatie ten doel heeft de arbei ders-beweging in hare verschillende uitingen te steunen. En al blijft zulk een coöporatie dan ook en vooral de eerste jaren wat laag bij den grond, dat zal hém onverschillig blijven zij is er, de coöperatie, zooals hij ze zich wenscht. En praat men van moeielijkheden men wende den blik eens naar onze Gentsche vrienden, welke driemaal weder van voren af begonnen, om de coöperatie als coöperatie te behouden en dank zij alle doorgestane moeite en opoiïeringen thans bogen op hnn roemvol succes. Hun Vooruit is een, model-coöperatie Wat de Belgische coöperaties vermochten ten gunste der arbeidersbeweging te doen welke sommen, door de coöperatie verkregen, benut konden worden om de vakorganisatie te bevorderen en niet minder de ver dommende invloed der zwarte reaktie te keeren, is alreeds van vrij algemeene bekendheid. Maar hoe hoog noodig het is ook in Schiedam, dat suffe, achterlijke jeneverstadje, met kracht te kunnen arbeiden aan de bewust-wording en de organisatie van den arbeid, dat wordt over het algemeen nog veel te weinig begrepen, anders zouden zeker zeer velen, die thans lid zijn van een in dezen zin niets-beteekenende onderneming als bijv. de Alg. Coöp. Bakkerij, lid zijn van „Voorwaarts". In België worden de onafhankelijke arbeiders-bladen vrijwel onderhouden door de coöperatieszijn de volks gebouwen 't zij direct of indirect stichtingen dierzelve worden de arbeiders-vereenigings-kassen gestijfd door hare toelage. In Holland wordt in dit opzicht bitter weinig gedaan bladen als Het Volk (en voor Schiedam ook De Moker) hebben nog zeer veel behoefte aan een rugge steun. Volkshuizen bestaan per particuliere liefdadig heid (zooals te Schiedam) en missen dus iedere be staanszekerheid. De vakvereenigings-lichamen kankeren altijd met geldelijke tekorten de Schiedamsche Be- stuurdersbond zou nog heel veel vermogen, doch heeft nimmer geld in kas. En er is geen coöperatie, die nog bijspringen kan. Aan volksontwikkeling en ontspanning kan hoegenaamd niets worden genaan.... Ziedaar zoovele redenen die wijzen op de noodzake lijkheid van arbeiders-coöperaties en het onnut van pruts-coöperaties. En we hébben hier een arbeiders-coöperatie. Klein, maar van goed allooi.... Laten we haar bestaan waar- deeren laten we het kleine lichaampje verzorgenlaten we alles doen wat haar groei kan bevorderenlaten we vooral haar niet minachten, doch haar als een begin tot het groote waardeeren laten we allen ijveren naar onze beste krachten haar groot te maken, opdat zij meer, steeds en steeds meer doen kan aan wat haar roeping islaten we allen propagandisten voor haar zijn en steeds meer en verder de waarheid verbreiden, dat ieder waarljjk-vooruitstrevende lid moet zijn van „Voorwaarts" en zich niet van de wijs mag laten brengen door louter winstondernemingen dan kan het niet anders of het moet ónze coöperatie goed gaan. Dit vertrouwen is spoediger dan wij vermoeden weten geworden en daarom Leve de Voorwaarts". Op het oogenblik is nog niet uitgemaakt wat de arbeiders doen zullen, het voorstel der bemiddelings commissie aanvaarden of terugwijzen. Het is een eigen aardig geval. Op verschillende dingen is door de arbeiders reeds veel behaaldde organisatie is erkend en de pa- trooiis zullen in den vervolge met de organisatie onder handelen. Dit is een winst van het allergrootste belang, omdat iedere tak van bedrijf geleerd heeft, dat eerst als er organisatie ouder de arbeiders is, er geleidelijk- weg een meer normale ontwikkeling der industrie te verwachten is. En in de zoo schandelijke glas-industrie kan nog héél wat ten goede gewijzigd worden. Nooit is zelfs de ruw-schaaf erop gezet, de drang kwam niet van daar, vanwaar zij komen moest, de arbeiders werk ten en suften zonder meer, en sleepten het ellendigste leven, uit dien warwinkel is plots gekomen een opge wekt organisatie-leven, een waarachtig bewust-worden, dat zoo 't behouden, gewaardeerd en versterkt wordt den glasslaven zeker ten zegen worden zal. Het tweede belangrijke in het bemiddelingvoorstel is, dat een half jaar op proef gewerkt zal worden en dat in dien tijd de gegevens per week volgens oud en nieuw loontarief naar de commissie gezonden worden zullen, welke dan over de regeling uitspraak doen zal. Blijkt het, dat de verlaging méér bedraagt dan gemid deld 5% voor de kelderflesschenmakers en 10% voor de rondeblazers, dan zullen niet de fabrikanten dit meerdere in den zak steken, doch het storten in een fonds met de arbeiders nader te bepalen. In dit geval ook zal na dit half jaar door de fabrikanten in overleg met de organisatie der werklieden een nieuwe loonlijst worden samengesteld. Tegenover deze o.i. belangrijke winsten staat het feit dat de arbeiders 5 of 10% in hun loon worden gekort. En nu is de vraag, wat voor een arbeider hei belang rijkste is!... Draait het niet altijd op de centen uit? Daarbij komt nog dat de stellers, welke toch ook vol wassen en voor het meerendeel gehuwde menschen zijn, de verlaging het meest gevoelenals een blazer f 16. per week verdient, kan hij er nog komen,'maar als een steller er f 8.— krijgt, zegt hijik kan er niet komen. En in het onderhavig geval zullen de stellers dus wel het meest tegen het bemiddelingsvoorstel gekant zijn. En zoo hebben ook de aanvangers hun eigen belangetjes. Wanneer alles tot rust eenmaal komt, valt er aan de organisatie der glaswerkers nog héél wat te doen. Moge bekwatiie handen het werk ter hand nemen! Zoo ooit, dan zullen echter in deze dagen de stakers beproefd worden in hun standvastigheid en organisatie begrip. Met het oog op alles wat reeds gepasseerd is koesteren we de beste gedachten van hen en vertrouwen we ten volle, dat ze trouw zullen volgen de bevelen hun door hunne leidsmannen gegeven, opdat, als be volen wordt„aan het werk" er niemand dom genoeg zal zijn op eigen gelegenheid te blijven doorstaken om te eindigen met slachtoffer te worden; dat niemand aan het werk" zal gaan voor en aleer het sein wordt ge geven, als de conferenties tot goede resultaten hebben geleid en alles is afgedaanen dat. in geval het besluit valt: „staking handhaven" niet één staker naar de fabriek gaat, doch ieder blijve waar hij is. Dat is het mooie verloop der staking geweestblijve het zoo ten eindeDat dwingt eerbied af aan het publiek en hiervan moet de steun komen Christelijke ketterjacht. De heer Kruijer heeft reeds ontslag gevraagd als leeraar aan de nor maalschool. Het feit, als door ons in De Moker van 17 Dec. meegedeeld, is dus reeds onherroepelijk. Nader vernemen wij over het geval dat de heer Kruijer de f 200.— met welke het ketterjagend chris telijk schoolbestuur hem in z'n verlies tegemoet komt, niet zoo maar zich ziet toegewezen, doch ze verdienen moet4 avonden per week moet hij 11/2 uur les geven. Maar nu geen neutraal onderwijs Onderwijzers-actie. Uit een correspondentie in De Bode blijkt, dat binnenkort de afd. Schiedam, Delft, Vlaardingen en Maassluis van den Bond van Nederl Onderwijzers een blad zullen oprichten, dienstig aan de propaganda voor de openbare school. Dus alweer wat meer leven in de kajuit! Typo's, kijkt uit! Geheel toevallig vernamen wij dat aan een drukkerij te dezer stede een zoo goed als volwassen machine-zetter werkzaam is, die, als ie z'n best doet, wel 700 centen per week kan verdienen. Als men nu weet, dat het machine-zetten wel zulk een gemeenen. arbeid is, dat er een heel stuk van je leven wordt afgenomen en loodvergiftiging een zeer doodgewoon verschijnsel is bij machine-zetters, dan mag men wel verwonderd staan over zulk een bezoldiging. Zou de coi respondent van Ons Vakbelang niet eens gaan speuren? JammerHet nog onbekende blad De Schie dammer, dat tot taak had Schiedam, voor zoover noodig, af te calviniseeren, houdt alweer op te bestaan. Met 1 Januari geeft 't den geest. Belangstelling had 't als taai en droog-onleesbaar ding, niet doch daar 't een kopblad was van De Hollan der (redacteur pipa-de Wilde) waren er weinig kosten aan verbonden en bleef 't bestaan. Maar nu doekt De Hollander zélf op en is ook het lot van De Schie dammer beslist. Dit is nu het derde blad, dat in een groot jaar tijd van anti-revolutionaire zijde werd opgericht om „neu trale" en socialistische bladen hier ter stede te ver bannen. Maar alle drie daalden ze, teringachtig van de geboorte af, in prille jeugd ten grave De broeders hebben in dit opzicht niet veel zegen op hun werken Overmaat van akeligheid. De Schied: Court. sinds lang geboykot door den R. K. Volksbond en in alles wat deze aanbelangt, genegeerd, doet een pracht volle poging om weer in de gunst en recommandatie te komen. Van de 12%-jarig-bestaans viering komt een suikerzoet verslag voor in de S. Ct., die terwille van den Volksbond aan 't opsmukken raakt, van heb ik jou daar. De redactie heeft d'r sterkste bril opgehad en was in de beste conditie wat haar voor 't mooie zoo ontvaukelijk gemoed betreft, ze begint te vertellen van een schoone, opwekkende rede van pastoor Coppensen oor deelt verder zangkoor verdienstelijkstatigen optocht

De Moker | 1904 | | pagina 2