No. 45. ZATERDAG 7 JANUARI 1905 4e Jaargang. ORGAAN vat* de Afdeeling Schiedam der Sociaaidemokratische Arbeiderspartij. Bureau van Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Raam 27. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a.s. 's middags 12 ïinr in het bezit der Redactie zijn. Achteloos of.erger? Een gemeentelijke arbeidsbeurs. ABONNEMENTSPRIJS: I ™oruitbetaUng. Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. j Bij abonnement belangrijke korting. We hebben zoo na en dan in ons blad enkele arti keltjes overgenomen uit De Bode, het o gaan van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, met het speciale doel de belangstelling der Schiedamsche arbeiders toch ook eens te vestigen op het onderwijs. De onderwijs-kwestie is een zaak waarvan de arbei ders in 't algemeen maa héél weinig notitie nemen non ja, m'n kinderen moeten naar school, da's vast, maar een school is een school en een onderwijzer is een onderwijze", dus „verdwalen" kan ik nooit Behoort ge eenigszins aan den christelijken kant, dan wordt u dat wel gauw anders verteld Men moet maar van sprekers hooren, hun bladen lezen -— altijd en altijd wordt er op gehamerd door de christelijke par tijen, dat de arbeiders in de schoolkwestie toch goed stelling zullen nemen. De openbare school wordt afge takeld dat 't 'n aard heett de oorzaak van alle kwalen is de neutrale school - en 't bizonder onder wijs is natuurlijk het heilmiddel voor alles. Een van de voornaamste beschuldigingen tegen de openbare school is dat zij zou zijnde groote bondge noot van 't socialisme (zooals b.v. de „christen-demo- k'aat" L. den Broeder 'teens uitdrukte.) Over deze leugen bevatte het bekende oudersnummer van De Bode o. a. het volgende Men heeft U verteld, dat 't een onmogelikheid is buiten de school sosialist te zijn en daarbinnen niet, want dan zou de onderwijzer twee overtuigin gen moeten hebben, n.l. een sosialistiese en een niet-sosialistiese. Welnu dit is een besliste onwaar heid. De socialistiese onderwijzer is buiten de school sosialist en in de school staat hij met de meeste nadruk dit beginsel voorGeen dingen mogen aan de kindei en geleerd worden, die boven hun be vatting gaan en dat gaat 't sosialisme zeker. Vraagt bewijzen! Vraagt, dat men U de onder wijzers noeme, die 't sosialisme aan de kinderen leren en men zal 't antwoord schuldig blijven. Men zal U misschien ten antwoord geven, dat deze of gene onderwijzer in Amsterdam of in Friesland dit of dat gezegd heeft, maar vraagt namen en feiten en men zal ze niet kunnen noemen. Hoogstens zal men zich moeten behelpen met 't een of ander, dat deze of gene onderwijzer buiten de school gezegd heeft, want in de school, daaivan weet mén zelfs niet één enkel geval. En verder: Misschien zendt gij üw kindei en naar de open bare school, omdat gij van meening zijt, dat de school voor behoorlik ontwikkelde burgers behoort te zorgen en kerk en huis voor de godsdienstige opvoeding. Dan vragen wij kunt gij bemerken, dat uw kinderen minder gehoor zaam, minder leerzaam zijn dan de kinderen van Uw buurman, die de kriste- like school bezoeken? Of misschien zendt gij, wel licht gedwongen, Uw kinderen naar de bizon- dere school. Kunt gij bemerken, dat zij daar beter leren, dat zij tans minder ondeugend zijn dan vroe ger? Ontmoet gij iemand, die dit toch wil beweren, stelt U dan niet tevreden met praatjes, doch vraagt bewijzen. Ten slotte nog Wij hadden onlangs een polemiek met een blad, dat zich kristelik noemt, n.l. De Fakkel, redakteur Dominé Lindeboom te Bolnes. Deze was ook op de gewone manier tegen de openbare school opge treden, n.l. tegen het onderwijs had hij niets, alleen wist hij een en ander van wat deze of gene open bare onderwijzer buiten de school gezegd had. En wat was dat zo al le. Een openbaar onderwijzer te Amsterdam had op een schoolwandeling de kinderen een sosi- alisties lied laten zingen. 2e. Een openbaar onderwijzer had bij zijn reken onderwijs de klassestrijd aan de kinderen gepredikt. 3e. Een openbaar onderwijzer had in een ver gadering gezegd, dat men de tijken hun geld voor een deel moest afnemen. 4e. Er zijn Zondagscholen, waar men de kin deren 't sosialisme leert. En zo voort. Wij vroegen nu dominé bewijzen en namen. En wat antwoordt ons de. Eerwaarde Heer? Wij zullen ons met 't Bode-geredeneer 't hoofd niet breken." Welnu, lezers, wij vragen u, is dit eerlik? Is dan in ons land tegenwoordig leugen en laster geoorloofd om zijn doel te bereiken? Welk bezwaar kon er toch voor Ds. Lindeboom bestaan om na men te noemen, daar hij toch met de gelijke dingen zes artikelen gevuld had Plotseling, nu hij tot bewijzen gesommeerd werd, zweeg hij. Dit is waar lik zich al te gemakkelik van de zaak afmaken. En zoo gaat het altijd en dat moet uit zijn. Daarom, lezer, wij besluiten met deze woorden Laat U niet om den tuin leiden met praatjes, doch vraagt bewijzen. Wij hebben er van onzen kant ook al geen bezwaar tegen dat de christelijkeu voor 't schooltje naar hun begeeren ijveren, ook niet, dat zij de openbare school bestujden, doch dan moet hun strijd bovenal eerlijk blijven. De schoolkwestie echter wordt altijd maar op gedreven op grond van „feiten", die of totaal uit den duim gezogen zijn öf zoodanig geradb aakt dat zij met de werkelijkheid niets meer gemeen hebben. Wat in den regel tegen de openba'e school wordt aangevoerd, is in één woord onzinnig. Dit echte voor 't oogenblik daargelaten, komen de h. h christelijk-onde wijs-voorstanders bij een eventueel debat heel vlug aandragen met hun esultaten en zeggen „zóóvele oude-s onderschrijven onze bezwaren tegen de openbare school en vertrouwen ons de opvoeding hunner kinderen toe. Kijk 'reis wat een getal!" We willen laten rusten het feit, dat in verschillende gemeeuten, waar de ch istelijken het roer in handen hebben, de openba'e school wordt „leeggepompt" door opdijving van het schoolgeld als anderszins, doch wijzen op een verschijnsel, dat o. i. niet bestaan mocht. Er zijn heel wat arbeiders die uit sleur, omdat buurvrouw of tante het óók doet, öf uit gemakzucht omdat de christelijke school wat dichter in de buurt is of soortgelijke reden hun kinderen naar de bijzondere school zenden. Wij kennen er hier zelfs wel in onze direkte om geving, die volgens hunne inzichten beslist op vrijzinnig standpunt staan, en tóch dezelfde fout begaan. Deze om die, gene om andere reden. Van aróeiders-staudpunt bezien, is deze fout niet te vergoelijken. De arbeiders zeiven ervaren het best hoe voor hun leven het genoten onderwijs beslist onvol doende is zijn zij niet verplicht hun kinde en dat onderwijs te doen genieten, wat aan de redelijk te stellen eischen het meest nabij komt? Dat dit het geval is met de bizondere school die wij op 't oogenblik kennen, zal niemand kunnen beweren. Wat wij tegen dit kristelijk onde wijs dan ook hebben, is ten le, dat het onderwjjs door den tijd die verloren gaat aan dingen, welke buiten het bevattingsvermogen van het kind liggen, noodwendig afbreuk moet worden gedaan2e. dat het kind eeds afschuwelijke begrippen als godsdiensthaat worden bijgebracht. Ofschoon we niet alles onderschrijven wat in de brochure wordt gezegd, willen wij toch met aandrang den arbeiders opwekken het geschriftje „Maakt front voor de openbare school" te lezen en te herlezen. Er wordt daar o. a. uit eenige boekjes, gebruikelijk bij het onderwijs op E. K. en Protestantsche scholen het een en ander weergegeven als proeve hoe het onderwijs vergiftigd wordt door onwaarheden en paskwillen, dienstig slechts om het voor de bizondere bestemming pasklaar te maken. Ziehier een proeve uit de: Korte geschiedenis des Vaderlands, ten dienste van Katholieke scholen, 8e druk. (Kerkelijk goedgekeurd Jan. 1891.) Niettegenstaande de loffelijke pogingen van Karei V om den voortgang der zoogenaamde hervorming te sluiten en zijn Nederlandsche onderdanen tegen het vergift dei- nieuwe ketterij te behoeden, vond de valsche leer allengs ook hier hare aanhangers. „Irins Willem was bovenmate trotsch en heersch- zucktig. Zoolang hij onderdaan moest blijven, scheen hij niet oldaanhij moest gebieder wezen, dit alleen kon zijn eerzucht tevreden stellen. Om tot dit doel te gei aken, gebruikte hij allerlei middelen, voegde zich naar alle omstandigheden, nam hier deze, daar gene gedaante aan, al naar het hem dienstig scheen. Zijn eigen voordeel stelde hij immer voor de belangen van zijn vorst of land. In de kunst van veinzen en en het uitdenken van looze streken, kon hij elk zijner iijdgenooten tot meester dienen. Wanneer het te doen is om de macht in handen te krijgen, moet men zoo veel met om den godsdienst geven, schreef hij aan een hranschen prins. Uiterlijk keurde hij eiken daad van opstand af, doch in het geheim blies hij het vuur des opioers aan en was de ziel van alles, wat er tegen den kcan' g gesmeed werd Hbank nog iets uit: ét zoi a uit de geschiedenis van ons vaderland door L j.ielemans, hoofd der R.-K. school te Veendam, f Ee uk. elle lij (Lodewijk van Nassau) was de booze geest, die g-.e gewesten jarenlang verontrustte en te vergelijken .;et de hand, die de plannen uitvoerde, welke door het hoofd, Oranje, waren beraamd. 1 wintig jaar lang had Willem van Oranje het vuur des opstands van een deel der Nederlanders tegen hun wettigen koning en heer gestookt, en langzamerhand was onder zijn leiding het verzet tegen den vorst ver keerd in een godsdienstoorlog der Calvinisten tegen de Katholieken. Oranje deed den Franschen koning den voorslag hem alle Nederlanden in handen te zullen spelen, wanneer hij zelf in het onafhankelijk bezit van Holland, Zeeland en Utrecht zou komen. Toen Filips dit ter oore kwam, verklaarde hij Oranje voor een landverrader en vogelvrij," Dit krijgt het katholieke kind te slikken over „Ne derlandsche geschiedenis"; (waarmede het tegelijk de vaderlands- en Oranjeliefde wordt ingepompt?) nu iets wat men de anti-revolutionaire kindertjes voorzet, 't Is uitKijkjes in onze geschiedenis, Leesboek voor de Christelijke schooldoor J. ter Borg en .4JViersinga 5e druk. t Bi dit boekje wordt bijv. een hoofdstuk gewijd aan t dwaze van de aflaat, en over Willem I luidt 't oor deel: „Weet ge, wat Oranje doet, hij verkoopt zijn prach tige meubelen en kostbare sieraden, ja zelfs zijn tafel zilver. Zoo komt hij aan geld, doch raakt ook zoo zijn schatten kwijt. Doch hij weet, dat aardsche rijkdom men den mensch niet gelukkig maken en dat het ware geluk alleen bij den Heere Jezus Christus te vinden is. Hij verlaat de Eoomsche Kerk met haar bijgeloovig- heden en voegt zich bij de gemeente des Heeren Hoor Gods woord en voor de verdrukte Nederlanders heeft Prins Willem thans alles veil: zijn leven en zijn goed. Men ziet het - ieder houdt er een geschiedenis op na naar eigen believen! We schreven hierboven: Achteloos of... erger?" en we stellen dien vraag in ernst aan hen, die niet uit be ginsel, doch om andere redenen die ze soms zelve heelemaal niet kennen, hun kinderen naar een „bijzon dere" school van den tegenwoordigen tijd zenden. Zou er onder de velen dierzulken, die wij in Schiedam ken nen niet één wezen, die eens vertellen wil op welke gronden zoo'n handelswijze wel kan rusten? Tot nog toe is het ons e6n onoplosbaar raadsel. In de Schied. Cour. van Zondag 11 Dec. komt een artikel voor, getiteldonze gemeentelijke Arbeidsbeurs, dat, gedeeltelijk althans, bewijs geeft van een vrij goed inzicht in wat de organisatie eener instelling als van een Arbeidsbeurs genoemd kan worden. Gedeeltelijk vrij goed inzicht, zeggen wij, omdat DE MOKER

De Moker | 1905 | | pagina 1