No. 46c ZATERDAG 14 JANUARI 1905 4e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van Hedactie en Administratie: A. WINTERBERG, Raam 27. Attentie Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten niterlijt Woensdag a.s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zün. Ingezonden Mededeelingen. Denkt er om! Bloempjes uit den Raad. Van heinde en verre. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 2 cent. Zaterdag 14 Januari is „CONSTANTLY" voor de leden en andere bezoekers GESEOTEN DE COMMISSIE. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. (8 ct. per regel.) VLAARDINGEJf. De 2e Openbare Cursus-Vergadering uitgaande van de Ontwikkelingsclub „Kennis is Macht" wordt gehou den Dinsdag 17 Januari a.s. Zie achterstaande advertentie. Het Gezellig Avondje van de Zangvereen. „Excelsior" heeft plaats op HEDEN (Zaterdagavond) 81/,, uur in „Constantia". Tusschen 1 en 15 Februari moet men zich ter secretarie aanmelden, om als huur-, loon-, spaar bank- of examen-kiezer te worden aangemerkt. Belasting-kiezers behoeven zich niet aan te ge ven, wanneer z(j hun aanslagen in de Rijks-belastingen (personeele, grond-, vermogens- en bedrijfs-belastiug zijn rijks-belastingen) hebben voldaan vóór 1 Februari. Examen-kiezers hebben zich slechts éénmaal aan te geven. Woningkiezers (als zij minsten f 1.75 per week verwonen) hebben zich ook slechts aan te geven als zij nog geen kiezer zijn, onder voorwaarde dat zij hoog stens éénmaal in het afgeloopen jaar zjin verhuisd. Zoo zij meermalen verhuisd zijn, is aangifte noodzakelijk. Spaarbankkiezers, die ten minste f 50.— op Rijks- of Nutsspaarbank hebben, blijven kiezer zoolang zij dit bedrag onaangetast laten. Loonkiezers, die ten minste f9.— inkomen per week genieten; en van 1 Januari 1904 tot 31 Januari 1905 niet meer dan twee maal van werkgever (geefster) verwisseld zijn. Wie geen kiezer was heeft zich vóór 15 Februari aan te geven wie kiezer was, krijgt een nader in te vallen biljet thuis. Wie uiterlijk 15 Mei a.s. 25 jaar is ge worden en in de termen valt, kan kiezer worden. 1905 strijdjaar! Weten alle arbeiders dit W e t e n ze waar het dit jaar om gaan zal? Weten ze, dat als ze nu hun liun plicht verzaken en verzuimen zich van 1 tot 15 Februari a.s. als kiezer aan te geven zij als de strijd daar is machte loos zijn? Geen onverschilligheid nu geen uitstel tot morgen, aan wat heden kan gedaan worden van de vooruit- strevenden mag ditmaal geen man achterblijven. wie strijder kan zijn, moet strijder zijn denkt er om, in Junj gaat het Tegen het zwarte behoud de demokratie 10 Januari 1905. Het jaar is ingezet door onze vroeden, met een uiterst kalm zittinkje. Of ze 't in de gaten hadden, durven we niet beslissen, maar vijf leden, de heeren v. d. Poel, v. d. Velden, v. d. Drift en P. C. M. Jansen vonden het goed ditmaal den pas te mankeeren. Da's 'n goed begin! Allereerst kwam de nieuwjaarswensch van den opper- vroedman, 'n vrij onbeduidend speechtje. Hij wenschte de heele familie geluk in 1905 het jaar dat achter ons ligt, was een goed jaar, moge het nieuwe vele zegeningen sch nken. Heilwenscher hoopt dat de dis cussies in den Raad zich weder als vorige jaren zullen kenme ken door een eendrachtig samenwerken, gepaard aan onderlinge waardeering. Moge Gods zegen ook dit jaar weder op onze gemeente rusten Hm eendrachtig samenwerken en ouderlinge waar deering als vorige jaren. Nou, of daar wel zoo veel van is geblekenMaar de burge- vader zal 't wel weten. Baas Klein zegt den burgemeester dank voor z'n mooien wensch ook hij vestigt zijn vertrouwen op Gods zegen. Een massa zaken van ondergeschikt belaug gaan onder den hamer door na ampele bespreking, tot we komen aan het punt: Kindervoeding en kleeding. Hier over werd natuurlijk nog eens wat ge edekaveld het voorstel van B. en W., geamendeerd door den heer van Westendorp de subsidie op f250.stellende, werd aangenomen met 116 stemmen (het amendement van Westendorp op 't kantje af met 98 stemmen) Tegen stemden de rechtsche leden op de h. h. Honner- lage Grete en Witkampf na vóór alle leden van links. Eindelijk dus heeft de Bond van Nederlandsche Onderwijzers succes behaald na jarenlang vruchte loos agitee en en adresseereu heeft de raad eindelijk het beginsel aanvaard. Dit verheugt ons we hopen dit begin als een proef te mogen beschouwen en leven in de verwachting dat bij gebleken noodzakelijk heid een volgend jaar de Raad in dezen zelfs royaler zal toetasten. Eigenaardig was, dat er leden van de vereeniging voor Gereformeerd onderwijs, welke aan den ra id gemeld had dat voor haar school voeding en kleeding onnoodig was, deze zitting verzuimden. Stond dit in verband met wat wij in ons vorig no. vermeldden over de ook aan die school gebleken dringende nood zakelijkheid van voeding en kleeding? Och, laten we 't niet onderzoekeu maar het feit getuigt niet vóór de mannen van consciëntie en wat dies mee zij, die op zulke wijze de werkelijkheid t'achten weg te moffelen. Ook over de Arbeidsbeurs, bet tweede en laatste belangrijke no. van het menu, werd kort gediskussieerd eeu voorstel van den heer de Groot: „de Arbeidsbeurs zal worden beheerd door een commissie" werd aange nomen met 14—3 stemmen (Witkampf, Jansen en Han- nerlage G. ete.) Aan B. en W. werd opgedragen voorstellen in te dienen voor de samenstelling dezer commissie. Op de wijze van werken zal de commissie grooten invloed kunnen uitoefenen in hoeverre het genomen besluit dus een vooruitgang is, zal eerst beoordeeld kunnen worden, als de commissie is saamgestel'l. 'tZal ons wezenlijk benieuwen bij wie ze zullen aankloppen. En of de kandidaten misschien ook „gekeurdzullen moeten worden Onze vroeden hadden nog diverse geheimpjes te be handelen een gesloten zittinkje was dus alweer hard noodig. Maar toen was het ook vlug afgeloopen met 't vergaderen 't jaar duurt nog laug genoeg! Op last van „hoogerhand is een onderzoek ingesteld naar de zaak van den len Luitenant Reitsma te Assen. Genoemde heer Reitsma was namelijk de leider van een luitenants-debatingclub, die o. a. voor zich liet optreden een officier, de ex-overste Graafland, die bij die „hoo gerhand" niet in eeu goed blaadje staat. Ondertusschen is de heer Reitsma verplaatst van Assen naar Doesburg. De N. it. C. meldt dat te Surhuizum eeu zuivel fabriek onder „verdachte omstandigheden" is afgebrand. De fabriek stond stil eu zou publiek verkocht worden. Zij was reeds in veiling gebracht, maar het hoogste bod viel zeer tegenVóór dat de afslag kon plaats hebben brandde de zaak afDe justitie doet onderzoek. Te Delft is een vakvereeniging opgericht door per soneel van de gelatine en lijmfab iek. Het onrechtvaar dig ontslag aan een der arbeide s aldaar heeft den g ootsten stoot daartoe gegeven. Te 's He'togenbosch is de beambte v. G. bij het rangee en op het stationsterrein aangereden met het gevolg dat hij het rechterdijbeen brak. Te Wijchen is de in 1902 gebouwde stoompannen- fabriek van de firma Besselen afgebrand. Tusschen Winschoten en Scheemda zijn eenen weg werker door den trein de beide beenen afgereden, en overleed kort daarna. Hij had dienst gedaan in de plaats van zijn vrouw. Op de fabriek van ter Kuile te Enschede is het vlieg wiel stuk gevlogen. Een muu'- werd stuk geslagen en stortte in. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De weverij is stop gezet. Drie melkvervalschende boeren zijn door de Amsier- damsche rechtbank ieder tut 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Naar de gevangenis te Assen is overgebracht een meisje uit Beihn, verdacht van brandstichting Te Hilversum is door onze zusterafdeeling S. D. A. P. een nieuw maandblad uitgegeven. De naam van de nieuweling is „Hilversum vooruit." In Beverwijk geven de Katholieken het relletjesmaken nog niet op. Zij maken opstootjes wanneer men van onzen kant colporteert, om daardoo gedaan te krjjgen dat men het colporteeren verbiedt! Wat zijn die Room- schen toch aanhangers van „Recht, Plicht en Orde!' Te Venlo is de verificateur der rijksbelastingen, de heer B bij zijn dienst onder een trein geraakt en geheel vermorzeld. De firma Versteeg van den houthandel firma Pont te Zaandam heeft aan het ondersteuningsfonds der boot- werke sorganisatie flOOO.— en een gelijke som aan 't ziekenfonds der bontwerkers gegeven. In den provincialen katholieken almanak van Limburg voor het jaar 1905 wordt dit jaa- het aantal kloosters niet opgegeven, 't Wordt zeker te bar! Te Amsterdam is op de Veemarkt een veedrijver door een stier op de horens genomen en tegen een muur gedrukt. De man bekwam inwendige kneuzingen. Te Rotterdam is een nieuw vakblad verschenen, n.l. „De Straatmaker. Redacteur is P. Schoonderwoerd Damstraat 16 Rotterdam. Weder is een „Bond van Orde" bij de Hollandsche en Staatsspoor op de flesch. De afdeeling Zaandam is thans ontbonden. De leden hadden in geen 5 maanden contributie gestort! Waarom niet? De regeeringsraad vau Bazel (Zwitserland) heeft het gebruik van loodwit voor den tijd van 3 jaar verboden. In het industrie-district Bakoe Ruslandis 26 De cember een werkstaking uitgebroken, die in een „alge- meene" is overgeslagen. Bijna alle fabrieken staan stil, de trams loopen niet, en geen krant is verschenen. Eeu botsing tusschen kozakken en arbeiders heeft plaats gehad. Een kozak en 6 arbeiders werden gedood en velen gewond. De burgemeester van Montreal heeft minister Laurier verzocht de immrigatie van onbemiddelde Russische joden in Canada tegen te gaan. In de laatste weken zijn er ruim 1000 te Montreal aangekomen In de Westfaalsche kolenmijnen dreigt een ontzag lijke staking die, als zij uitbreekt, minstens 200.000 man zal omvatten. Reeds in drie mijnen is door een aantal arbeiders het werk nedergelegd. In de Berlijnsche voorstad Moabit is een moord ge pleegd, gevolgd door diefstal. De weduwe Zinnig, Si garenwinkelierster is het slachtoffer! In Japan is het socialistisch blad Heimin Skinbun in November verleden jaar onderdrukt geworden, om dat het in een artikel „de Veiligheid" het Keizer lijk gezin en het constitutioueele systeem aantasstte. De heele drukkerij werd in beslag genomen. Uitgever en drukker kregen 5 maanden gevangenisstraf. Tengevolge van de groote uitgaven van de zeemacht, vertoont de Amerikaansche begrooting een tekort van 72 millioen dollar, op een totaal bedrag van 540 m 1- lioen dollar aan inkomsten. De staking aan de telefoonfabriek te Antwerpen is thans algemeen. De patroons werven onderkruipers. In Polen is de mobilisatie van het Russische leger zoo goed als mislukt, In het district Radom kwamen 700 reservisten niet op. Van de 300 joden kwamen er 13. In het dorp Krempa verdedigden de reservisten zich met revolvers. Te Orleans, Frankrijk is door een onlangs ove> leden ambtenaar van het openbaar ministerie o.a. vermaakt: 50.000 francs aan de socialisten Jaures, Briand en Vi- vani, met de opdracht die som naar hun beste weten te besteden, ten bate van het socialisme. Te New-York is buitengewoon veel sneeuw gevallen. Er zijn 186000 mannen met 5000 wagens bezig om de straten schoon te maken. Te Marseille is overleden „de roode maag," zooals zij werd genoemd, die Louise Michel heette. Zij werd zeventig jaar. In dagen van commune stond zij te Parijs

De Moker | 1905 | | pagina 1