Ridders van de droevige figuur. Ditjes en datjes. Vlaardingsche IJzerkoekjes. in de voorste gelederen. Tal van keeren onderging zij voor hare revolutionaire predikingen verbanning en andere straffen, maar zij was onverbetelijk 't Gesukkel met onze „lokale" anti-revolutionaire pers is nóg al niet ten einde de lijdensgeschiedenis moet nog verder worden aangevuld. De abonnees van zaal'ger—De Schiedammer zitten nog steeds te wachten op de aangekondigde plaatsvervangende Rotterdammer in plaats van deze valt men hen weer met een splinternieuw weekblad op 't lijf, den naam dragende van Schiedamsch Volksblad. 't Zien van deze nieuwe vrucht van anti-revolutio naire „aktie", vervult ons niet met vreugde alwéér 'n teringlijdertje Zéker heeft men 't wurmpje mooi aangekleed en krijgt men voor z'n 40 koperen centen nog een geïllus treerd blad op den koop toe maar waartoe dit alles 't Is alweer niet gezien, wat de menschen noodig heb ben en wat hun belangstelling werven kan frissche, degelijke lektuur over actuëele zaken van sociaal of politiek belang wéér, na zóóvele lessen, komt men aandragen met doodgewone algemeenheden, die uit de diverse traktaatjes etc. zijn geplukt. Maar stil, misschien maakt de dooprede alles goed: De heeren S. F. Goslinga en D. Ringnalda verwelkomen het nieuwe blad met de volgende woorden Schiedam, Januari 1905. Nu De Schiedammer niet meer verschijnt is het onder- geteekenden tot groote blijdschap dat de heer Van Noortwijk weer een weekblad zal uitgeven. Van gan- scher harte bevelen zij dit weekblad aan. Niet iedereen is in staat, een dagblad te lezen. Voor velen is dit te duuranderen hebben er geen tijd voor. Toch is het noodig, dat ieder zooveel mogelijk op de hoogte blijve van zijn tijd en daarom is een weekblad, waarin in 't kort onze beginselen bepleit worden, eene dringende behoefte. Wij twijfelen er niet aan of dit blad van den heer Van Noortwijk zal aan die behoefte voldoen. Naar wij vernamen zal 't een blad zjjn voor hart en leven. Het zal een stichtelijk stukje bevatten en het zal wat geven op politiek en maatschappelijk terrein, 't Voor naamste nieuws der week zal niet ontbreken. En een geïllustreerd bijblad zal 't genot van den lezer verhoo- gen. Ook zal de kerkeraad zijne predikbeurten en be richten door dit blad ter kennis van de gemeente kun nen brengen. Wij hopen dan ook, dat de uitgever vele inteekenaars zal vinden, opdat dit blad nu eens blijve bestaan. Tot hiertoe ging het met onze weekbladen niet zeer voor spoedig. Laat het nu anders worden. Het kan anders worden, als ieder maar zooveel mogelijk wil medewer ken. Zegge dan niemand ,,'t Zal ook nu wel weer zoo gaan als met de vorige bladen; t zal weer van korten duur zijnen daarom abonneer ik mij nietmaar laat ieder doen wat hij (of zij) kan, om dit blad (ook door advertentiën) te steunen. En moge de Heere onze God dan den uitgever in dezen arbeid zegenen en dit blad voor velen ten rijken zegen doen zijn, tot eere Zijns Naams S. T. GOSLINGA. D. RINGNALDA. Duidelijk is het nu allereerst, dat in naam van den Heere onzen God De Rotterdammer leelijk onder de vleugels geschoten is. Maar dat is misschien wel anti revolutionaire broederliefde óf was gewetenswroe ging tegenover den uitgever van het Schiedamsch Volksblad met z'n vroegere Nieuwe Courant in't spel? De „dringende behoefte" aan een blad, waarin in 't kort de anti-revolutionaire beginselen worden voorgestaan, is al driemaal gebleken niet te bestaan. En dat het Schied. Volksblad de menschen op de hoogte van de tijd zal houden, met het oog op het eerste no. zijn we vooral in dit opzicht zwaarmoedig gestemd. De mannen van de anti-revolutionaire pers hebben alweer iets verwekt, waarin geen pit, gem ziel is te ontdekkenmisschien zijn ze zélf blij met hun ge- wrochtsel, doch ze vertoonen zich alweer in de gedaante van de ridders van de droevige figuur en de geboorte klok van het Schied. Volksblad klinkt tevens als de doodsklok. Moet alvast het lijkkleed besteld worden Straatsclirobben, De volgende kennisgeving is vorige week afgekondigd: Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op art 18bis der verordening ter handhaving van de openbare orde en veiligheid en op de straatpolitie geven vergunning aan de ingezetenen tot het schrob ben van de straten waaraan hunne panden zijn gelegen en wel: op Donderdag 5 dezer voor de panden gelegen ten westen van de lijn gaande door de as van de Over- scbiesche st> aat, Boterstraat, Hoogstraat en Buiten havenweg; en op Vrijdag 6 dezer voor de panden gelegen ten oosten van bovenbedoelde lijn. Op beide dagen van des morgens 8 tot des middags 12 uur. Schiedam, 4 Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Versteeg. De Secretaris, V. SlCKENGA. Met groot genoegen zagen wij, dat B. en W. onzen raad in dezen hebben gevolgd. Natuurlijk is dit maar geschied bij wjjze van proef, doch wij vertrouwen dat voortaan deze regeling voor goed gelden zal en aldus de groote grief der vrouwen opgelost worde. Zoo noo dig kan de stad toch altijd nog meer gesplitst worden. Bekeurd. Politie-agentDie hond moet een lederen muilband hebben. WagenvervoerderJa, eerst een ijzeren, nu een lede ren. Maar ik heb er nog geen. Zoo'n ding kost centen. Politie-agentDan ben je bekeurd. Hoe is je naam Wagenvervoerder (geeft naam op)'t Is tegenwoor dig altijd wat anders, maar bekeuringen altijd voor radig. Daar raken we al aan gewend en zullen 't maar zoo zwaar niet nemen. Politie-agent: Wel neen, (lachend) dat doe je maar niet. (Bl\j af). Zoo komt een politie-gent in een vroolijke bui en 'n arme drommel aan een geldboete. Hoeveel menschen zijn bekend met de voortdurend gewijzigde politiever ordeningen? Een dapper ventje! Iu de Nieuwe Schied. Ct. is de voorzitter van den R. K. Volksbond, de heer T. J. H. Mouwens, zoo nu en dan aau 't naaetrachten over de glasblazersstaking, op een machtig eigenaardige manier. Voor dat de beslissing vallen moest over de bemiddelings-voorstellen kwam de kleine man do glas blazers vertellen dat ze de voorstellen hadden aan te nemen, en zoo niet, niet verder gesteund zouden worden (gedenk de geweldigesteun welke van dient kant is gekomendus op 'n zeerj onedele manier pressie uitoefenen op de stakers nu heeft ie een verslag gelezen van een vergadering te Delft gehouden, waar van Erkel gesproken heeft en weer hebben de kleine vingeren de pen omvat om v. Erkel te gaan kapittelen. Daarvoor is 't kereltje flink genoeg op 'n ver slag (wie weet hoe geradbraakt) gaat hij iemand be strijden doch ieder weet dat als v. Erkel eens hier sprak en de hee Mouwens werd zoo dringend mogeljjk verzocht zijn meening eens tegenover die van v. Erkel te komen zetten, bij zich nooit zou laten zien. Ofschoon z'n geschrijf ons niet zoo heel veel belang stelling inboezemt, willen we 't volgende zinnetje ci- teeren, tot typeering van' 't geheel: Algemeen werd in den lande toegejuicht het streven der arbeiders naar bemiddeling, en de heer van Erkel heeft er zelf het zijne toegedaan, dat de bekende bemiddelings-commissie tot stand kwam. En nu beweert hij te Delft, dat door de schuld van de zwakken van beginsel, de wankel moedigen naar die bemiddeling gestreefd is. De heer v. E. had misschien liever gezienhard tegen hard tot bet einde. Welk einde Dat de staking verloopen was en de werklieden van hon ger naar de fabriek gegaan waren om zich op genade of ongenade over te geven. Dat zou gegeven hebbenontevredenheid, haat tusschen patroons en werklieden, en tusschen werklieden onderling. Maar in sommiger oog is dit een uitstekend ding. Het kweekt volgelingen voor het socialisme. Prachtig! We weten nu precies hoe volgelingen voor het socialisme gekweekt worden. Maar we weten hier bizonder goed hoe er haat tusschen de werklieden onderl'ng is gezaaid waaraan de heer Mouwens z'n deel wél heeft geleverd. Maar toch niet om volgelingen te kweeken voor het socialisme Per telegraaf. Schiedam, 10 Jan. '05 Met het oog op de gepasseerde gebeurtenissen van dezen nacht, zal een onzer raadsleden B. en W ve zoeken (beleefd maar dringend) in het belang der veiligheid te erkennen, inzake de Bnitensluis afgegaan te zijn op onzaakkundige en verkeerde gegevens en ten spoedigste (ter voorkoming van verdere abuizen met eventueel ernstiger gevolgen) verandering in den bestaanden toe stand te brengen. Schiedam, 10 Jan. '05. Toen de burgemeester in z'n nieuwjaarsspeech den wensch uitsprak, dat de dis cussies als vorige jaren zich zouden kenmerken door eendrachtig samenwerken en onderling waardeering, gaf de heer Mr. Jansen teekenen van groote in:: temming. Pik: Ha! beu je daar Por?, kerel waar heb je ge zeten! Ik dacht al, zou Por mij in 't nieuwe jaar heelemaal vergeten. PorDat weet je wel beter Pik, de reden echter, van mijn afwezigheid is deze, dat ik als naar gewoonte, de entreé van het nieuwe jaar bij mijn familie buitenaf heb doorgebracht, wat echter niet belet dat wij'ook nu nog elkander het beste kunnen toewenschen, alzoo vriend Pik, wensch ik je dit jaar „al wat je noodig hebt". PikEn ik wensch je, al wat je gelukkig kunt maken, maar nou wat anders. Het is zoo gewoonte van vele menschen om bij de wisseling des jaars, een blik terugwaarts te slaan, mij dunkt Por, dit konden ook wij wel eens doen. Por Hoe bedoel je dat PikDat bedoel ik zooWij hebben het afgeloopen jaar heel wat gezellige spreekavonden gehad, wij heb ben daar menige zaak besproken en becritiseerd, wij hebben menigeen zoowel grooten als kleinen onder 't „mes" gehad, ja wij hebben, dat moet mij van 't hart menigeen gestriemd, menige afkeurenswaardige handeling aan de kaak gesteld en dit is wel het mooie er van wij hebben dit gedaan zonder aanzien des persoons. Por: Jouw idéé om zoo eens achteruit te kijken, lijkt mij waarachtig zoo kwaad niet, en om ook eens wat toe te voegen aan uw algemeene beschouwingen, denk ik er aan, hoe wij in 't vorige jaar ons vonnis hebben uitgesproken over Burgemeester, Wethouders, Raadsleden, Commissaris, Inspecteurs en agenten van politie, hoe wij niet gespaard hebben Dominé s en Pas toors, nog minder kerkeraadsleden, hoe wij de aandacht vestigden op willekeurige patroons, en eindelijk:,hoe de verschillende Candidaten voor de Gemeenteraadsver kiezingen de eer? hebben genoten door ons geportretteerd te worden. Dit alles, en nog zooveel meer, was wel de moeite waard nog eens even herdacht te worden. Pik: Nog veel meer! zegt dat wel Hoe dikwijls nietwaar hebt gij mij vergast op uw vertellingen en mededeelingen, van de zaken die in onzen gemeenteraad zijn behandeld. Als ik nog denk hoe gij menig Raadslid „onder handen nam" op een wijze, die hun bloed mis schien deed veranderen in karnemelk. Hoe gij de spre kers daar hebt afgebeeld, maar ook, hoe gij die zwijgers niet gespaard hebt, althans getracht hebt te doen op loyale wijze. Por: Geloof mij Pik, wanneer ik in mijn beschou wingen soms scherp ben geweest, is het mij nimmer te doen geweest om de persoon, doch wel om de zaak, en nu stel ik voor, dat wij den blik wenden voorwaarts. Dan vragen wij ons af, wat zal het jaar 1905 ons brengen, en ik denk al dadelijk aan die minderbedêelden in dienst der Gemeente. Ik denk aan onze zoogenaamde „stadsjantjes," aan de mannen der Reinigersdienst, en ook aan de politie agenten, allemaal menschen voor wien bij de laatste Gemeentebegrooting salarisverhooging in uitzicht is ge steld. Zouden zij het krijgen wij weten het niet, maar wij hopen en verwachten Ik denk verder aan de Hoofdelijke omslag. De vraag is nu: zal het stelsel van belastingheffing blijven zooals het is Zullen Burgemeester, Wethouders en de Raadsleden nog volharden bij dit hartelooze en nog niet genoeg gewraakte stelsel, waarbij men uitgaat van de gedachte dat: wanneer iemand meer verdient dan zes heele guldens per week, dat men, al wat daar boven komt mag belasten Zoo ja Dan verwacht ik, wanneer die belasting aanstonds iu den Raad ter sprake komt, dat dan die heeren eens zullen voorrekenen, hoe men met zes gulden per week kan rondkomen met een gezin. Maarvast staat het, bjj die gelegenheid zullen do heeren op de „tand" gevoeld worden in de eerste plaats door het Raadslid de Witte. Het is immers bekend dat hij z'n nieuw belastingstelsel heeft ingediend, en dat het weldra aan de orde zal komen. Wij zullen dan zien aan welke zijde de heeren zich zullen scharen, „aan de volle brandkast, of..aan de schraal gevulde en dikwijls leege broodkast. Wij zullen zien en afwachten. Maar er is nog meer wat in dit jaar onze belangstelling vraagt. Ik bedoel de Kamer- en Gemeenteraadsverkiezingen. Wat zij ons zullen brengen weten wij niet, maar wel weten wij, dat voor hen, die de zorgen van deze zaken op zich nemen, weer heel veel, eu zwaar werk voor de deur staat. Het wordt voor de arbeiders-kiesvereeniging „"Volks belang," en voor de nog jonge afdeeling van de Sociaal- Democratische Arbeiderspa tij weer een mooie tijd van strijd en propaganda, en het zou mij dan ook niet ver wonderen of, bij een taktische samenwerking van die twee groepen, dat een gedeelte althans, van het stelletje dat in Juni moet aftreden als raadslid, hunne plaatsen zullen moeten inruimen nietvoor zwijgers, maar voor luidjes die ook het Gemeentebeheer meer en meer willen en zullen brengen in voorwaartsche richting. PikMaar Por, je spreekt daar van die jonge Socialistische afdeeling. Acht jij die in staat om dan reeds mee te doen aan die verkiezingsaktie? Por: O ja! en weet je waarom, omdat die afdeeling voor het meerendeel bestaat uit goed ontwikkelde, zelf bewuste, diepovertuigde enwat vooral veel zegt, zeer nette menschen, dus niet uitoproer kraaiers zooals men, zoowel van vooruit- als achteruit- strevende zjjde de g gemeente wil wjjsmaken. En om nu nog eens terug te komen op die aanstaande Gemeente raadsverkiezingen. Wanneer dan mijn wenseh eens vervuld moge worden, dat is, dat deze zomer nog enkele man netjes „uit het volk" de Raadszaal zullen binnengaan, om alsdan hunne hulp te verleenen aan de twee Pion- niers de Witte en Hoogerwerf aldaar, dan staat het voor mij vast, dat het werk, zoo mooi begonnen door deze twee, met kracht zal voo tgezet worden. Dan zal de burgerij, maar inzonderheid de kleinen onder hen ontdekken, dat het een leugen, en tevens verdacht making was wat m°n het vorige jaar van Christelijke zijde beweerde, namelijk dat, als de mannen der Volks partij in den Raad kwamen dat zij ve warring zouden stichten. Neen! brave christenen, uw verdachtmaking heeft niet gebaat, uw B ikerpraatjes hebben niet ge holpen, en uw halfbakken leuterpraatjes en smoesjes, in 't hart al wat gij in uw Demagogische medicijnkist hebtdit alles is v uchteloos geweest! De ooijen zitten er in, en hun aantal moet en zal vermeerderd worden. Met deze verwachtingen dan waarde Pik, beginnen wij ons nieuwjaar in te treden, wij wenschen dan geza menlijk de Vlaardingsche Demokratische politieke strijders toe: veel strijdlust, opgewektheid, maar bovenal een

De Moker | 1905 | | pagina 2