Huishoudelijke Vergadering' Arbeiders-Coöperatie „Voorwaarts". „Gebouw Constantia" Wordt lid en werft leden OPENBARE VERGADEBÏNG MASEREEUW BOUTEN, Beste adres v. Handelsdrukwerk Belleyoysstraat 4. einde W.-KraisMe, R'flam Nieuwe Brochures. ARBEIDERS! voor de Arbeiders-Coöperatie „VOORWAARTS', ADVERTENTIE N. op Zondag 22 Januari, 's morg. 10 uur in //Constantia". S. D. A. P., afdeeling Schiedam. „VOORWAARTS", Oude Kerkhof 7. Ontwikkeiiugsclub „Kennis is Macht'. 2e Openbare Cu rs us-Vergadering J KOORENGEVKL, Mej. H. v. Dijke-v, Brandwijk. Van de Dorpspastorie naar het Torentje. is geopend en voor ieder toegankeUjk op: Woens dagavond. Zaterdagavond en Zondag vanaf 's morgens 11 uur. N B. Plaatsen bij plaatsruimte. langstelling heb ik de pogingen gade geslagen, welke uwe partij, vooral in den laatsten tijd, aanwendde, om aan te toonen, dat de socialisten volstrekt niet vijandig staan tegenover de Godsdienst." Is dat geen verwar ring en is de konklusie, op dat verwarde begrip geba seerd, geen vergissing? Over het sociaal-demokraat-zijn van Priester v. d. Brink heeft De Moker niets gezegd, dan: Wij lezen in Het Volk enz. Dat De Moker dus met „veel ophef" van dit geval gewag zou hebben gemaakt berust op een vergissing van inzeDder, die De Moker niet goed ge lezen heeft. En het streven van De Moker op deze vergissingen hem toegekend, werd geplaatst tegenover Het Volk waarin het schetsje „Proefsneeuwen" voorkwamDe een, de godsdienstige „vleiend", de ander ze kwetsend in wat het 't heiligst is. De beschuldiging van „ver warren" kan de inzender dus met geen enkel recht terugwerpen op óns misschien valt 't hem hard, doch hij heeft ze te aanvaarden. De soc.-dem. spannen zich in te bewijzen dat Chris tendom en Socialisme kunnen samengaan en in geen geval tegenover elkander staan, op dezelfde princi- piëele gronden, welke dr. Slotemaker de Bruine onlangs aangaf in De Voorzorg, het oorgaan van den Chr. Nat. Werkmansbond, waar hij ongeveer zeide: Menschen met een groot vermogen zijn lid van de S. D. A. P., omdat zij zijn voorstanders van een nieuwe maatschappelijke inrichting van de socialisatie der productie-middelen. Er zijn menschen, die geen honderd gulden be zitten, die van oordeel zijn, dat onze maatschappelijke inrichting bestendigd moet worden en kapitalistisch zijn - Naar mijn overtuiging kiest het Evangelie tus- schen die standpunten geen partij. Hoe het best het bezit der productie-middelen geregeld wordt, dat is een practische en een technische vraag, die als zoodanig door het Evangelie niet wordt beantwoord...." Deze waarheid spreekt voor zichzelf en deze over wegingen houden wij de geloovigen voor als tegengift tegen de leugen tegen de revolutie het evangelie. Maar wij zeggen nooit: komt bij ons, hier vindt gij een schaar volmaakte menschen, die het over alle mogelijke dingen roerend eens zijn o neen, volmaakt zijn wij even min als een ander in alles-gelijk-dankend evenmin, maar over de technische inrichting van het maatschap pelijk stelsel gelijk en met uw geloof kunt ge hierover met ons homogeen zijn. De partij draagt dus het begin sel: wat een gedeelte barer leden doet, gaat buiten haar om, zoolang hun houding geen aanleiding geeft hen tot verantwoording te roepen. En wannee - de redactie van Het Volk haar boekje te buiten gaat, inzender heeft misschien wel eens gehoord dat de S D. A. P. er zooiets van een kongres op na houdt, waar strenge rechters huizen. Inzender heeft ook al een prachtig vert ouwen in sociaal-democraten, als zij zich in min of meer waar- deerende woorden over den Godsdienst uitlaten, is dat voor hem al reden reden genoeg te denken aan den wolf in schaapskleerenomdat er in Het Volkeen artikeltje „proef-sneeuwen is voorgekomen Wjj wachten voor wij iemand wantrouwen, daartoe maar och, tegenover ons, is alles wel geoorloofdEn tóch insinu eert inzender niet Inzender neemt van de door hem neergeschreven insinuatie niets terug, na de verklaring dat hij niet tegen de partij, maar tegen enkele harer aanhangers richten. Dit is ons voldoende. Wat het sprookje „proefsneeuwen" nog betreft, waar over inzender z'n boom eigenlijk had opgezet, blijkt z-n wanbegrip (moedwillig of onwillekeurig) zoo duidelijk dat hij 't geplaatst noemt als amusement, als „mop" Deze bewering is wat erg onzinnig. Aanstoot heeft het sprookje gegeven, omdat het voorkwam in een socia listisch blad; als het in een christelijk dito of nis trak taatje was afgedrukt, heette 't misschien boeiend en schoon. We hebben hiermede o.i. het door inzender betoogde, afdoende beantwoord. Naar onze meening is aan 't ge schrijf over zulke ondergeschikte dingen als in dit tweede stuk van den heer M. te berde worden gebracht, meer eer bewezen dan het waard is, en zijn we slechts om verkeerde vermoeienis te weren, tot plaatsing overge gaan. Mocht de heer M. zich verplicht gevoelen z'n hart nogmaals te ontlasten, dan geven we hem ernstig in overweging de plaatsruimte van ons blad een weinig meer te ontzien Red. Moker. Algemeene Volksschool of Vrije Scholen, door J. W. Gerhard. Prijs 20 cents, voor vereenigingen bij 6 stuks a 10 cents. Verkrijgbaar bij den schrijver's Grave- sandeplein 25, Amsterdam. Een warm pleidooi houdt de schrijver voor de alge meene volksschool; alle bijzondere scholen acht hij een ramp voor de jeugd en een ramp voor den Staat. Het kind is niet protestant, niet katholiek of vrijdenker met Pestalozzie, den grooten opvoedkundige, zegt schrij ver: „De menschen zijn in hun wezen geb k. Algemeene ontwikkeling van alle menschen tot het reine mensch- heid-ideaal is doel en taak der opvoeding bij alle menschen." Schoon wij van meening zijn dat de brochure meer geschreven is voor vakmannen dan voor anderen, niet- onderwijzers, bevelen wij toch de lezing dezer brochure aan. De Vakbeweging. Uitgave van het Hoofdbestuur der Vereeniging „Gemeenschappelijk Grondbezit." Prijs 3 ct. De titel reeds is foutief er wordt in dit geschriftje een heel ander onderwerp behandeld; waarmede de vakbeweging weinig uitstaande heeft. Wil men het streven der Vereeniging G. G. B. leeren. kennen, dan is het lezen van dit geschrift daartoe dienstig wil men iets weten over vakbeweging, dan verliest men niets met het fe laten liggen. Nederland in het koalitie-moeras. Uitgegeven door den brochurenhandel der S. D. A. P., de Genestetstraat 16, Amsterdam. Prijs 3 cent. Dit is de^_ rede, door Troelstra bij de begrootings- debatten op 7 Dec. 1.1. gehouden en welke het gros der kamerleden blijkbaar zóó zwaar was, dat ze weg liepen Een uitmuntend geschrift, dat in massa's moet worden verspreid. De lage prijs stelt ons zelfs in staat, als we eenmaal weer eens beginnen aan onze' propaganda- wandeltochten (Overschie, Kethel) er een flinken voor raad van mee te nemen. Is dit voor later, reeds nu moet ieder in eigen kring werken wat hij kan met de te brochure, het is een prachtig propaganda-geschrift. Ge steunt de VAKBEWEGING! Ge steunt den strijd uwer klasse-genooten Steun penning Schiedam 1% M. B. f 1.90; V. P. f 0.05; R. 10 ct. Steunpenning Vlaardingen. Te veel ontvangen f 0.05. AGENDA: Notulen. Ingekomen stukken en mededeelingen. Voorstel over entrée's van partijgenooten op openbare afdeelingsbijeenkomsten. Voorstellen over contracten van huur enz. met de afdeeling „Excelsior" en „Kunst en Strijd". Financieel verslag over het 4e kwartaal 1904. Financiëele voorstellen. Voorstellen aangaande De Moker. Verkiezing Commissie's volgens art. 14 Verkiezing penningmeester der afdeeling, wegens bedanken van den tegen- woordigen. Rondvraag en sluiting. Het Bestuur. op Donderdag 19 Januari, des avonds 8 uur in „Constantia". Spreker: Dr. J. v. LEEUWEN. Onderwerp: Revolutionair en Anti-Revolutionair. Entree 5 cent. Debat vrij. Het Bestuur. Werklieden aan de Glasfabrieken, heeft u al eens overwogen wat het beteekent, 25 pCt. der netto winst aan de ARBEIDERS BEWEGING?? Werkt allen mede om dit bedrag zoo groot mogelijk te maken. Wordt lid en eet brood van de te Vlaardingen. op Dinsdag 17 Jannari a s., des avonds ten 8% uur, in het Café EINDHOUT. Inleider:' J. C. HOORWEG. Onderwerp: Proletariaat en Kapitalistenklasse Entree 5 ct. Debat vrij. SCHIEDAM, HAAM 80 Onderwijzer in Schoonschrijven en Hand- teekenen. Verbeteren van Schrijfhand. Aan- leeren van Rond-, Gothisch- en ander schrift. Teekenen voor de Hoofdacte. (Medewerkster van den N.-Malth. Bond) Spreektijd van 29 uur. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van 's mor gens 10's avonds 9 uur -:- -:- -:- Gediplomeerd desk. voor Vrouwen. Verschenen bij de Uitgevers MASEREEUW BOUTEN, Binnenrotte 50, Rotterdam: lieven en Lotgevallen van Dr. Abraham Knyper. ANTI-REVOLUTIONAIR HELDENDICHT door L. M. HERMANS. Met 23 teekeniugen en geïllustreerden omslag van H a h n, gedrukt op goed papier, formaat royaal 8°. Prijs 30 cent, fr. p. p. 35 ct., na ontvangst van postwissel. (De jolige rijmpjes op den levensloop van Dr. Kuyper, vroeger in het Zondagsblad van „Het Volk" verschenen, versierd met de onberispelijke en geestige teekeningen van Hahn, zijn in aangenaam formaat en leuken omslag afzon derlijk uitgegeven, en zeker de drie dubbeltjes waard. Mendels in „De Voorpost".)

De Moker | 1905 | | pagina 4