Nü IS HET TIJD! No. 48. ATERDAG 28 JANUARI 1905 4e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaidemokratische Arbeiderspartij. Bureau van .Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Raam 27. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in bet bezit der Redactie zijn. Ingezonden Mededeelingen. Afdeelingsnieu ws. Rusland. Katholieke actie. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Mj vooruiibetaling. franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Zangvereeniging „Excelsior." Zondag 30 Januari a.s. des morgens 10y2 uur repetitie, inplaats van Maandag. Het Bestuur. Muziekvereeniging Kunst en Strijd". Zondag 30 Januari a. s. 's middags 12 uur repetitie. Het Bestuur. Tusschen 1 en 15 Februari moet men zich ter secretarie aanmelden, om als huur-, loon-, spaar bank- of examen-kiezer te worden aangemerkt. Belasting-kiezers behoeven zich niet aan te ge ven, wanneer zij hun aanslagen in de Eijks-belastingen (personeele, grond-, vermogens- en bedrijfs-belasting zijn rijks-belastingen) hebben voldaan vóór 1 Februari. (Inkomsten-belasting alléén geeft de bevoegd heid niet). Examen-kiezers hebben zich slechts éénmaal aan te geven. Woningkiezers (als zij minstens f 1.75 per week verwonen) hebben zich ook slechts aan te geven als zij nog geen kiezer zijn, onder voorwaarde dat zij hoog stens éénmaal in het afgeloopen jaar zjjn verhuisd. Zoo zij meermalen verhuisd zijn, is aangifte noodzakelijk. Spaarbankkiezers, die ten minste f 50.— op Rijks- ot Nutsspaarbank hebben, blijven kiezer zoolang zij dit bedrag onaangetast laten. Eoonkiezers, die ten minste f9.— inkomen per week genieten; en van 1 Januari 1904 tot 31 Januari 1905 niet meer dan twee maal van werkgever (geefster) verwisseld zijn. Wie geen kiezer was heeft zich vóór 15 Februari aan te geven wie kiezer was, krijgt een nader in te vullen biljet thuis. 1905 strijdjaar! Weten alle arbeiders dit? Weten ze waar het dit jaar om gaan zal? Weten ze, dat als ze nu hnn plicht verzaken en verzuimen zich van 1 tot 15 Februari a.s. als kiezer aan te geven zij als de strijd daar is machte loos zijn? Geen onverschilligheid nu geen uitstel tot morgen, van wat heden kan gedaan worden van de vooruit- strevenden mag ditmaal geen man achterblijven, wie strijder kan zijn, mot strijder zijn denkt er om, in Juni gaat het Tegen het zwarte behoud de demokratie We hebben heel wat afgedaan op onze huishoudelijke vergadering van Zondag. De contracten voor zaalhuur met de afdeeling Excelsior" en Kunst en Strijd" werden vastgesteld. Het financieel verslag over het laatste kwartaal werd uitgebracht, hierbij bleek, dat de gewone uitgaven door de inkomsten worden gedekt, maar dat er voor een storting in het Verkiezingsfonds niets overbleef. Het voorstel van het bestuur, om daarvoor de con- tributie iets hooger te stellen, werd aangenomen. Wat De Moker aangaat, hieromtrent kon medegedeeld j worden, dat de exploitatie geen verlies, maar zelfs een kleine winst oplevert. Er werden eenige voorstellen gedaan over het gebruik van De Moker in verkiezings tijd, het bestuur zal zich daarvoor in verbinding stellen met het partijbestuur. De bestaande commissie's werden in hun geheel her kozen, alleen moest Blommestein wegens drukt e werk zaamheden voor de Zaalcommissie bedanken en werd Verbruggen daarvoor in de plaats gekozen. Als penningmeester trad J. den Breker af en hier voor in de plaats werd W. Hoek gekozen. De geschiedenis van het Russische keizer, jjk in de 19e eeuw is die van twee geheel afgescheiden tegen over elkaar staande Russische wereldenlo. die van den keizer, het hof en de regeerende klasse, welke ge schiedenis uit zeer onvolledige officiëele mededeelingen, uit half- en heel-officiëele krantenartikelen en uit be richten van tegenstanders van het Russische regeerings- stelsel moet worden opgebouwd, maar in al die ge gevens bij lange na geen stof genoeg vindt voor een eenigszins nauwkeurig geschied-verbaalen 2o. die van het geregeerde Russische volk, dat bestaat uit 7 zeer uiteenloopende volkeren, ieder met zijn eigen zeden en gewoonten, en zijn eigen godsdienstopvattingen, be nevens de Finnen en de Polen, wier onderwerping op dit oogenblik, nog geen voldongen feit is. In die eerste Russische wereld komt uiterlijk een geleidelijke aanpassing aan de 19e eeuwsche West-Europeesche Staatsregeling op den voorgrond, een algemeen streven om het bestuur en de inrichting van Rusland gelijk te maken aan die van de moderne Europeesche staten, wat noodig was om Rusland in de rij der groote mo gendheden te doen meetellen. Maar in diezelfde hooge hofwereld zijn persoonlijke eerzucht en onderlinge na ijver de grootste drijfveeren van aller handelingen en daden En zoowel die staatkundige opkalefatering, zoo wel het uiterlijk politieke optreden naar buiten, als het inwendige hofgescharrel, het doorendoor bedorven ge- ïntrigeer der regeerende klasseleden, geschiedt om de buitenwereld achter den breeden rug van den onbe- perkten Tsaar, die alle gebeurtenissen meedeelt aan het publiek en als verantwoordelijk impressario optreedt voor de eerzuchtige naijverige hof sterren. En in die tweede Russische wereld, daar waren langen tijd de de overgroote domheid en onontwikkeldheid en de groote afzondering waarin de meesten leefden de noodzakelijke voorwaarden voor geluk. Maar in deze Russische wereld is langzamerhand ontzettend veel veranderd. De „hooge groote" politiek der Russische regeeringsklasse, die in deze klasse geen verheffing of ontwikkeling bracht, maar alleen bederf en ontaarding in iedere richting, hief die andere klasse, die geregeerde wereld van onder worpenen, op uit haar afzondering en haar gelukkige domheid, bracht er nieuwe elementen in die vervormend en vernieuwend op haar inwerkten, en ontwikkelde tevens in haar den geest van verzet door steeds groo- ter eischen van onderworpenheid te stellen. Voor de regeerende klasse, die geheel de West- Europeesche zeden en gewoonten ging aannemen, werd het leven duurder, eindeloos veel kostbaarder. Het waren hun slaven, later hun boeren (toen de slaven waren vrijgelaten), die bun die meerdere inkomsten moesten bezorgen en wier a-beidsopbrengt met ieder jaar voor hen zelf een kleiner stuk overliet: ieder jaar moest meer worden afgedragen aan den steeds meer eischen- den, steeds meer noodig hebbenden landheer. Maar de ineenschakeling van het officiéél Rusland in het Europeesche Statenverbond sleepte geheel Rus land, ook het niet-officiëele, mee in de algemeene, ook de economische ontwikkeling der andere Europeesche volkeren. Het op Duitschen leest geschoeide Russische leger, de naar F ansch model ineengezette administra tie, de op modernen grondslag gevestigde handel met het Buitenland, en nog veel meer, dat de politiek der regeerende klasse noodzakelijkerwijze voor nieuws met zich bracht, dat alles moest wel nieuwe toestanden in Rusland scheppen te midden der oude: zoo ontstond een klasse van geleerden en kunstenaars met doorgaans aan westersche kennis ontleende opvattingen en inzich ten, zoo ontstonden de moderne groot-industrie en groothaudel met al den aanhang van het kapitalisme, het proletariaat inbegrepen, zoo werd Rusland geopend tegelijk voor den invloed van het 19e eeuwsche intellect en voor den invloed van het 19e eeuwsche kapitalisme. En toen nu de eenige Tsaar, die in het Rusland der 19e eeuw eenig inzicht in de ontwikkeling van zijn land toonde te bezitten, Alexander II, tusschen 1858 en 1863 de slavernij in Rusland deed ophouden, van de slavenklasse een klasse van vrijen maakte, van wier vrije ontwikkeling hij een economischen en een intellec- tueelen opbloei van Rusland verwachtte, toen werd voor een deel van die tweede, laagste, Russische wereld, de wereld der onderdrukten en onderworpenen, den weg geopend naar kennis en ontwikkeling. Maar Alexander II was een te klein regent, om de leider te wezen van een zoo reusachtig ontwikkelingsproceshij schoot te kort in kennis en doorzicht aangaande de wijze, waarop overeenstemming gebracht moest worden tusschen de hooge eischen, die Rusland's positie onder de groote mogendheden stelde, en de geringe middelen waarmee een achterlijke, domme, slaafsche bevolking onder een heerschzuchtige bedorven regentenklasse aan die eischen moest voldoen. En na Alexander poogden Tsaren weer den ouden weg van onderdrukking-alleen te bewandelen, niet inziende, dat alleen de werk vijze van Alexander II voor Rusland de goede was. Zoo komt het, dat de eischen van Rusland's positie onder de mogendheden, aangewakkerd door het heersch zuchtige streven der Russische regentenklasse naar steeds grooter bezit, aan de andere zijde tegengewerkt werden door de houding der Russische regeering tegenover de bevolking: want door die houding werd de vrije ont wikkeling der Russische arbeidersbevolking, zoo hoog noodig voor Rusland's ontwikkeling, tegengehouden en belemmerd Maar het dwangstelsel der regeering werd nu niet meer toegepast op een domgehouden slavenbevolking en werd nu niet meer als een goddelijke gave gezegend. De binneustrooraende kennis en het oplevende vrijheids bewustzijn wekten langzamerhand in alle deelen des lands een gevoel van ontzetting en verontwaardiging op over de wijze, waarop 's lands regeerders optraden tegen over de bewoners van het land. En machtiger en ge weldiger wordend, doordat de regentenklasse steeds gruwelijker werd en zijn geweldmiddelen en iedere uiting van dit vrijheidsgevoel trachtte te verstokken, ontwikkelde zich dit gevoel tot een bron van verzet, waaruit een krachtige stroom over heel Rusland vloeide, een krachtige stroom van opstand tegen het onwaardi ge en onmenschelijke van het Russische leven. Dit is nu geworden een revolutie stroom, die bezig is alle belemmeringen te vernielen, welke aan de vrije ontwikkeling van die Russische wereld van geregeerden in den weg staan. Dit is de eerste revolutie in den tijd van de orga nisatie van het proletariaat. Daarom is zij ook vér bui ten Rusland van belang. De middeOriasse, de geleerden en kunstenaars, „de hervormingspartij," zij schijnt zich tot nu toe op zijde te houden en geen belangrijk aan deel aan deze reuzenhervorming te nemen. Als dat het geval is, dan zal op deze omwenteling behalve het zoo zeer Russisch karakter van een proletariërsstrijd wer den gedrukt. Meer nog dan anders zal dan deze worste ling weerklank vinden in millioenen harten van door het kapitaal verdrukten. En dat deze beweging slagen zal, er zijn vele teeke nen die er op wijzen dat dit waarschijnlijk is, zooals de zwakke positie der regentenklasse met het oog op den oorlog met Japan, de bijua onvermijdelijke opstand der Finnen en Polen wier onderwerping nooit volledig was, en de zekere steun die de Russische verdrukten zullen krijgen uit het buitenland. Ook in Nederland zullen wij met belangstelling en met sympathie het groote werk van bevrijding dezer groote klasse van onderdrukten volgenMogen zij spoe dig volledig overwinnen en mogen zij de krachten be zitten om van hun overwinning volledig goed partij te trekken Ook de katholieken schijnen zich zoo van lieverlede te gaan opmaken voor den Juni-strijd. Nog niet zoo erg hard aanpakken, langzaam aan, dan breekt het lijntje niet. In Kethel hield de R. K. kiesvereeniging haar jaar vergadering, en na vlugge afdoening der gewone huis houdelijke zaken, komt een zekere meneer Slotemaker, inspecteur der belastingen te Rotterdam, aan het woord. In het eerste gedeelte zijner rede vertelt hijhoe men kiezer wordt'n zeer verdienstelijk iets, maar de hoofd- ■001' (3 ct. per regel.) Wie uiterlijk 15 Mei a.s. 25 jaar is ge worden en in de termen valt, kan kiezer worden.

De Moker | 1905 | | pagina 1