Geeft u aan! InscïrijTini va» KIEZERS te Vlaaifnpi No. 50. ZATERDAG 11 FEBRUARI 1905 4e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaidemokratische Arbeiderspartij. Bureau van Bedactie en Administratie: A. WINTERBERG, Raam 27. Stokken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Ingezonden Mededeelingen, Afdeelingsnieuws. De aanstaande Kamerverkiezingen. Een Groote Geest met Struisvogelpolitiek. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj V00rmtbeiaU franco per post 30 cent j J y Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. (Zie advertentie in dit blad). Ontwikkelingsclnb „Kennis is Macht". "V ergadexing a. s. Zondagavond, 12 Februari, om balf acht in „CONSTANTIA". Partijgenooten en Geestverwanten, die zich nog aan willen sluiten, worden verzocht te komen. Het Bestuur. Nogmaals brengen wij de leden in herinnering, dat voorstellen voor het a. s. Congres bij de afdeeling moe ten zijn ingediend uiterlijk 12 Februari. Het Bestuur. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal onze partijgenoot Bergmeijer niet Woensdagavond, zooals de vorige week kortelijk was meegedeeld, doch Dins dagavond a. s. voor onze afdeeling in openbare ver gadering optreden. SU IS HET TIJD Tusschen 1 en 15 Februari moet men zich ter secretarie aanmelden, om als huur-, loon-, spaar bank- of examen-kieaier te worden aangemerkt. Belasting-kieners behoeven zich niet aan te ge ven, wanneer zij hun aanslagen in de Rijks-belastingen (personeele, grond-, vermogens- en bedrijfs-belasting zijn rijks-belastingen) hebben voldaan vóór 1 Februari. (Inkomsten-belasting alléén geeft de bevoegd heid niet). Examen-kiezers hebben zich slechts éénmaal aan te geven. Woningkiezers (als zij minstens f 1.75 per week verwonen) hebben zich ook slechts aan te geven als zij nog geen kiezer zijn, onder voorwaarde dat zij hoog stens éénmaal in het afgeloopen jaar zjjn verhuisd. Zoo zij meermalen verhuisd zijn, is aangifte noodzakelijk. Spaarbankkiezers, die ten minste f 50.— op Rijks- of Nutsspaarbank hebben, blijven kiezer zoolang zij dit bedrag onaangetast laten. Loonkiezers, die ten minste f9.inkomen per week genieten; en van 1 Januari 1904 tot 81 Januari 1905 niet meer dan twee maal van werkgever (geefster) verwisseld zijn. Wie geen kiezer was heeft zich vóór 15 Februari aan te geven wie kiezer was, krijgt een nader in te vallen biljet thuis. Wie uiterlijk 15 Mei a.s. 25 jaar is ge worden en in de termen valt, kan kiezer worden. 1905 strijdjaar! Weten alle arbeiders dit? Weten ze waar het dit jaar om gaan zal? Weten ze, dat als ze nu hun plicht verzaken en verzuimen zich van 1 tot 15 Februari a s. als kiezer aan te geven zij als de strijd daar is macote- loos zijn? Geen onverschilligheid, nu geen uitstel tot morgen, van wat heden kan gedaan worden van de vooruit- strevenden mag ditmaal geen man achterblijven, wie strijder kan zijn, mot strijder zijn denkt er om, in Juni gaat het Tegen het zwarte behoud de demokratie i. INLEIDING. De kerkelijke coalitie, de liberale coalitie en de zelf standige sociaal-democratische arbeiderspartij, tusschen die drie gaat het bij de aanstaande Kamerverkiezingen. De aansluiting van de democratische anti-revolutionairen onder Dr. Kuyper bij de conservatieve kerkelijke groe pen van vrij-anti-revolutionairen, christelijk-historischen en katholieken sleepte de ond-calvinistische demokraten bij de conservatieven in de wacht, en deed hun daar volkomen hun democratisch karakter verliezen. Nu is iets soortgelijks gebeurd met, de vrijzinnig-democraten, die zich in Januari 1901 van de liberale Unie losmaak ten omdat zij de Unie niet mee konden krijgen met hun eisch van onmiddelijke grondwetsherziening ter verkrij ging van een zoo ruim mogelijk uitgebreid kiesrecht „lo< van eiken band met belastingen, 1) trouw aan dit Januari-standpunt deden de vrijzinnig-democratische Kamerleden in 1904 een voorstel tot Grondwetsherzie ning in overeenstemming met hun demokratische kies rechtopvatting; en nu, in Januari 1905, hebben zij hun democratisch beginsel van voor 4 jaar begraven in het conservatieve Uniegrat, ze zijn teruggekomen van den eisch van onmiddelijke grondwetsherziening van 4 jaar geleden, een eisch zóó overwegend belangrijk dat zij toen een uittreding uit de liberale Unie noodzake lijk achtten, en uit louter anti-clericalisme zijn zij nu ontrouw geworden aan hun eigen oorsprong en hun eigen beginsel. 2) In 1901 was het verraad van Dr. Kuyper en zijn partij aan de christelijke democratie, waarvoor zij jaren lang de krachtige kampvechters waren geweest, het meest kenmerkend verschijnsel van ontaarding bij dit gedeelte der politieke partijen. In 1905 is nu het verraad der vrijzinnig-demokraten aan de burgerlijke demokratie het meest kenmerkend verschijnsel van politieke ontaarding bij die partijgroepen. Zoo komt er langzamerhand zuiverheid iu den toestand, de christelijke demokratie en de burgerlijke demokratie zijn beide onzuivere onechte demokratieënde christe lijke democratie wil de demokratie vastbinden aan de christelijke (kerkelijke) overleveringindien zij de demo kratie en de leer van Jezus wilde aaneenbinden, zou zij moeten optreden tegen het hedendaagsche (mammo- nistische) christendom en het kerkelijke christendom, die van Jezus' leer evenver verwijderd zijn als de zon van de aarde, maar dat doet in de praktijk de christe lijke democratie nergens; vandaar dat zij ten slotte overal verraad pleegt aan de demokratie; en de burgerljjke demokratie wil de burgeraristokratie (aris- tokraten zoowel door geld als ontwikkeling) vastbinden aan de demokratie, die én tegen de geldoverheersching der burgeraristokratie in verzet komt én tegen haar beperking der ontwikkeling tot de burgeraristokratie alleen; van daar dat zij, in wezen behoo ende bij de burgeraristokratie, nooit in hart en nieren demokratisch kan wezen en gemakkelijk verraad pleegt aan de demo kratie, zooals nu weer is geschied. En nu is weer deze zuivere toestand gekomen: dat de burgerpartijen, verdeeld over 2 onderling vijandige verbonden, die beslist anti-demokratisch optreden, een op en top ondemokratisch jasje hebben aangetrokken, en dat de eenige partij, die krachtens haar economische en maatschappelijke belangen op dit oogenblik werkelijk demokratisch kan wezen, ook de eenige demokratische partij is, nl. dé sociaaldemocratische arbeiderspartij. Dit is een aantal, voornamelijk „meer ontwikkelde' libe ralen, en een aantal „kleine luyden" der antirevolutio nairen wel niet naar den zin, en die beproeven door allerlei drogredenen de noodzakelijkheid van de liberale en clericale „samentrekking" goed te praten. Maar noch die enkele, persoonlijk demokratisch-voelende liberalen (of vrijzinnig-demokraten) noch die enkele antirevoluti onairen die op grond van hun economische en maat schappelijke belangen democratisch zijn, bepalen het karakter van de liberale en de clericale „samentrek king"zij zijn daarin geen vooruitstuwende kracht of toonaangevers; neen, zij zijn in die verbonden tot zwijgen gedwongen elementen, die zelfs niet mogen morren of mopperen, willen zij niet uit het verbond worden uitge worpen. Na nog korten tijd, dan komt er een nog inniger conservatiever verbond, waarin de meest conservatieve kerkelijke elementen met de meest conservatieve libe rale elementen broederlijk zullen samenwerken. En dan zal voor de sociaaldemokratie de tijd van snelle ont wikkeling en snellen vooruitgang zjjn aangebroken. Die tijd is er thans nog niet. Integendeel, het is vrij zeker, dat de stembus van 1905 den indruk zal maken van stilstand of achteruitgang voor de S. D. A. P. Want,_ al gaat de politieke partijontwikkeling in Neder land in de laatste jaren buitengewoon snel, de alge- meene traagheid vaa ontwikkeling van begrip en inzicht is er oorzaak van, dat de erkenning van die politieke pa tijontwikkeling eerst eenigen tijd na het aan den dag komen daarvan, komt. En bovendien, de oude leus van anticlericalisme heeft nog vat op velen, die het clericale spook als minstens even gruwelijk zich voor stellen als het roode spook. Maar het is een prachtige tijd van werken voor de sociaaldemokratie; de omstandigheden bieden ons een oneindig rijke stof voor critiek en leering aan; van alle zijden komen gebeurtenissen en feiten de groote waarheid van onze wetenschappelijke critiek en opvat ting bewijzen, ons stalend in den strijd, ons het groote bewustzijn gevend dat ons werk spoedig goede vruchten zal dragen. Nog eens: goede vruchten niet aan de stembus van 1905, tenminste schijnbaar niet, maar zeer spoedig daarna. En dat is voor ons belangrijker dan ieder tijdelijk voordeel. In zooveel mogelijk afgeronde stukken, ieder een afzonderlijk onderwerp behandelende, zal De Moker van nu af iedere week een artikel geven, dat het boven staande in onderdeelen nader toelicht en verder aanvult. „Ach, wat zou de wereld wezen. Waren er de vrouwen niet is het bekende liedje;- we stellen de volgende variatie voor „Ach, wat zou Schiedam wel wezen Ware er De Nieuwe niet!".... Wat er op volgen moet om de melodie te vullen, laten we aan elk lezer over te verzinnen. Vast staat, dat het er met onze dierbare geboorteplaats véél droeviger en zwarter dan nu zon uitzien, als er niet, als een trouwe, waakzame wachter daar in het pand Boterstraat 50 (boven) een goede, machtige geest huisde die er blijkbaar steeds op zinnende is, op welke wijze onze goê gemeente nog te beweldadigen valt in het algemeen, in 't bijzonder hoe op politiek gebied de rechte weg kan gehouden worden. Politiek is-i, de groote geest; politiek is z'n lust en z'n leven, z'n hoop en z'n toevlucht. Altijd politiek is-i met voorliefde echter voor Schiedam alleen. Daarin zit z'n ziel, z'n krachtmachtige tonen ontlokt hij aan z'n bazuin, als-i daarover z'n gewijde gedachten ontdek ken gaat. Eu waar de geheele politieke sfeer zwanger is van strijd waar alles zichtbaar of onzichtbaar in bewe ging is om straks „gereed" te zijn, daar behoeft het niet te verwonderen, dat ook de Groote Geest onzer stad, van strijdgedachten geïnspireerd zijnde, uitstort zijne fiolen van breed-denken en veel-zeggen over wat aanstaande is. Wilt ge, nietige zondaar, deelen in de geopenbaarde Wijsheid Lees „Vooral de socialisten zijn druk in de weer en vele hunner voormannen zijn reeds kandidaat gesteld ook treden zij al op in vergaderingen, waar voor hun zaak wordt geijverd. Tot heden gaat dat nog enkel voor den eigen kring, en zij beklagen zich, dat niemand eens met hen in debat komt treden. Alsof dat eenig nut zou hebben Daarvan hebben we in den vorigen zomer, bij de verkiezing voor de Provinciale Staten, nog staaltjes 1 l a—^m.— wrrwm.N. .1 8 cent per regel. 1) De vrijzinnig-democratische hond eischte toen als no. 1 van zijn verkiezingsprogramma: Grondwetsherziening ter „invoering" van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, met toepassing van het beginsel van evenredige-vertegenwoordiging. 2) In de Memorie van Toelichting tot hun voorstel van Grond wetsherziening verdedigen de vrijzinnig-democratische Kamerleden de indiening daarvan aldus: Meer en meer vestigt zich de overtuiging, dat de Grond wettelijke bepalingen omtrent de samenstelling der Staten-Ge- raal en evenzoo die omtrent de samenstelling der verte genwoordiging in provincie en gemeente herziening eisehen Nu in de naaste toekomst, naar genoegzaam is gebleken, een daartoe strekkend voorstel van de Regeering niet is te ver wachten, achten de ondergeteekenden zich verplicht krachtens hun recht van initiatief zoodanig voorstel in te dienen. En diezelfde menschen verbinden zich nu met de lib. Unie om alle Grondwettelijke bepalingen te schrappen,op zijn vroegst over 4 jaar, om dan wat nog te bereiken

De Moker | 1905 | | pagina 1