Van heinde en verre- Beroeps-martelaars. De kerk in dienst van het Kapitaal. industrie, die met hare nieuw-geconstrueerde machines en geheel moderne techniek, met haar reuzen-productie, met haar snel-transport het klein-bedrijf dooddrukt Schiedam geeft weliswaar geen bizonder juiste afspie geling, maar het stempel van onzen tijd is toch ook hier wel te zien. Een voorbeeeldhoe zou het toch gekomen zijn, dat van dat heirleger van windkorenmolens, dat voorheen onze stad omringde, slechts nog een ruïne aan zijn bestaan herinnert, verloren in den strijd tegen de maalinrichtingen met stoombeweging, die zoo van lieverlede weer zijn weggevaagd door de groote en thans zoo volkomen modern ingerichte stoommolen „Neder land?" Hoe is 't gegaan met al die eigenaartjes van voor heen Waar zijn ze gebleven? Hoe is de alleenheer schappij van den eigenaar van „De Nederlander" ont staan? Door welke kracht? En hoe ontwikkelt die zich nog? De Nieuwe doet, alsof ze 't niet weet. Maar het feit kan ze niet loochenen. En als ze dan de socialisten bestrijdt in het streven naar gemeenschapsbezit, dan willen we nog eenmaal naar „het eiland" met zijn di verse grondeigenaars teruggaan en de Nieuwe voor den vraag stellen: Zou het niet in 't belang dier kleine grondbezitters en tevens van de afnemers of gebruikers, die allen afhankelijk worden van den grondbezitter ge weest zijn als het geheele eiland gemeenschappelijk be zit waren geweest, waar allen werkten voor allen, in- plaats van zooals nü: allen voor een enkelen niets doener O, hierin is de groote kracht der socialistische leer stelling gelegen; dat voelen reeds zoovelen en die mee ning wordt dagelijks sterker. Ze berust op groote, grondslagen wilt ge haar bestrijden, zoek dan, o Nieuwe in andere middelen uw toevlucht: uw eko no mie, ze is véél te licht bevonden! Dat is tweemaal in één week, dat er van katholieke zijde hier ter stede een Buitengewone Voorstelling ge geven is in 't afmaken der sociaal-demokratie. 's Zon dags vergaderde de flink-lolmakende R. K. spoorbrood- (droog of gewagensmeerd) eters, waarin 't braaf ge spannen heeft, doch waarover wij tot ons leedwezen in ons vorig no. niets zeggen konden Donderdags gaf het specialiteiten-gezelschap „Recht, Plicht en Orde" een groote, brillante seance, waarin 'n zekere meneer Hendrichs van Amsterdam z'n wondertoeren verrichtte. Allemachies mooi is 't geweest om te gieren was 't, zooals-i daar de rooien bij d'r kop genomen heeft en toegetakeld. Op deze liefhebberij leggen zich in onze dagen zeer gelukkigsteeds meerdere eer waarde heeren geestelijken, predikers der liefdeleer van Christus, die de heeren zeggen te volgen, toe en leeren ze hun schaepkenshebt uw naasten lief als u zeiven Uw naasten doch sinds de groote Abraham gesproken heeftwie niet met Mij is, die is tegen Mij wie tegen Mij is, die is tegen Christus, dies zijt gij allen paganisten, dewelke ik goedgevonden heb en verstaan buiten de zedelijke gemeenschap der natie te sluiten Sinds dien is het een voldongen feit voor al die met toga en bef omhangen tuiniers in den wijngaard des Heeren, dat onder „naaste" slechts te verstaan is den- gene, die als een gehoorzame sufkop meeslingert, in al de wrongen, waarin het op 't oogenblik gekende speciaal NederJandsche kristendom is godraaid en tevens, dat al wat niet deugt voor die slangentoeren, al wat een minder buigzaam beenderenstelsel in den korpus heeft, niet begrepen is onder de „naasten", doch vogelvrij verklaard is en naar hartelust door ieder bespot, mis handeld en gemarteid kan worden. Met dit heilig doel voor oogen heeft men slechts te zorgen dat de executie een „normaal" verloop heeft, zooals dat tegenwoordig gebruikelijk is, te weten zooda nig geschiedt, dat de geëxecuteerde geen weerstand bieden of verdediging voeren kan. Hoe de heeren denken over het recht van verdediging hebben we in ons vorig no. behandeld, Wijs doet hij, die niet eens naar socialistische sprekers gaat luis teren, nog wijzer hij, die geen parelen voor de zwijnen gaat werpen, is het parool bij de uitverkoren schare. Daar is dit groote voordeel aan verbonden, dat als de raenschen naar niemand anders gaan luisteren dan naar ons, dan kunnen we ze precies wijsmaken, wat wij willen. Dan zorgen we eerstens dat ze niet al te veel te weten komen, tweedens, dat datgene, wat wij in onze groote goedertierenheid aan die lui wel willen mededeelen, vooral biuuen de perken der bescheidenheid blijft. Voor dit goede doel leggen wij ons sedert eenige tijd trouw toe op de sybrandiseer-kunst. De zsereerwaarde sybrandiseerende heer Hendrichs achtte het natuurlijk zijn taak, waar hij volgens de pu bliciteit aan de vergadering gegeven, spreken zou over het onderwerp: „Hoe men kiezer wordt," hierover zelfs niet te reppen doch den goeden officieelen weg te houden, en dat paganistisch gespuis van „liberaal en sociaal" af te martelen. 't Ging zoo ongeveer op de volgende wijze Soc. Dem. is geen ekonomische stelling, neen, een anti-godsdienstige. De socialen hebben nu eenmaal een pik op wat godsdienst is. De stem van verbittering, het altijd hameren op hetzelfde punt: Waarom heeft hij 100.000 guldens en ik 100.000 halve centen; waarom hij champagne en ik bier. Het is niet te doen om misstanden weg te ne men, want daarvoor vindt men iedereen gaarne bereid. Zij denken, dat het leven van den mensch uit is aan het graf. Indien dit juist zou zijn, heb ben zij gelijk. Maar, als het niet waar is, dan zal er een tijd komen, dat die man met zijn 1100.000 beschaamd zal staan tegenover dien arme en gaarne 10 X 100.000 gulden zou willen geven als hij in diens plaats kon staan. Dat noemt men aan den an leren kant een wis sel trekken op de eeuwigheid. Maar die zij trekken, worden door een fatsoenlijk mensch niet gehono reerd. {applaus.) De socialisten en liberalen hebben elkaar de hand gereikt. Tegenover hen staan wij thans. Mr. Kolk man heeft hun samengaan „beginsel-verkwanselarij" genoemd. Over deze uitdrukking is men boos ge worden. Men had van een deftigen heer als Mr. Kolkman, zoo'u uitdrukking niet verwacht. Spr. zou ook dit woord niet gebruikt hebben, maar 1 ever gezegd hebben: het is niets anders dan nul met nul vermenigvuldigen om daarmeee het volk rijk te maken. Nul beginselen bij de liberalen, nu bij de socialisten, {hilariteit. Eenige wendiugen daarbij passende groote woorden als gemeenschapszin, zede lijke ernst en rechtvaardigheid en okus pokus de toer is klaar, {gelach.) Het blijkt wat vruchtbaren grond meneer Hendricks bearbeidde, en werkelijk moet 't een zeer „snugger" gezelschap zijn, dat zulke koek smakelijk vinden kan. Volgens meneer Hendricks' redeneering worden de wissels op de eeuwigheid dus door de christenen f a t- s o e n s-h a 1 v e gehonoreerd. De vroegere goochelaars droegen meestal het een voudige marskramerscostuum, maar ze waren toch wat handiger dan de tegenwoordigen die zich thans in 't priesterkleed tooien. 't Is nog altijd strijd tusschen de twee begrafenis ondernemingen alhier gevestigdde Eerste Schiedamsche Begrafenis-vereeniging, opgericht met een (in hoofdzaak zéér paganistisch) flink kapitaal, waardoor het dood- bidders-„bedrijt" mede meer naar de „eischen des tijds" kon worden ontwikkeld en óók een door-en-door kapi talistische onderneming werd; waar tegenover de „Onderlinge Schiedamsche Be- grafenis-vereeniging"werd opgericht, toen op het laatste oogenblik, de arbeiders, in deze werkzaam, het besef kregen, dat zij door samenwerking zouden kunnen ont komen aan het gevaar van ondergeschikt te worden aan enkele winstjagers. Onze lezers kennen het verloop dezer zaken en weten, dat de ontstane strijd althans het goede gevolg heeft gehad, dat de bestaande anarchie heeft moeten plaats maken voor een geregelde en geordende gang van zaken, welke zeker aan het publiek ten goede gekomen is. Eveneens bekend is het, op welke wijze de Eerste Schiedamsche de kerk aan zich had weten te verbinden, op 'n leuke wijze zich buiten schot plaatsende als het soms mocht tegenloopen in de zaken, door te scherpe concurrentie eener maatschappij, vennootschap of par ticulieren. De kerkeraad liet zich vangen de Eerste Schied. geurt met aanbevelingen van den kerkeraad; edoch, nog gaat het niet naar wensch, erger zelfs, gaan de zaken zéér bedenkelijk. Het treurige verschijnsel doet zich voor, dat het in de onderneming gestoken kapitaal veel gevaar loopt verloren te gaan! Dit is iets, wat de eigenaren van dat kapitaal natuurlijk liever niet zien en naar ver mogen trachten te voorkomen als een poging daar toe meende zij het niet kwaad den kerkeraad in den arm te nemen, om de gemeentenaren nog eens een zachten wenk te geven, welke onderneming zij te be- voordeelen hebben. Welnu, de kerkeraad, zich troostende met de ge dachte: als we reeds eenmaal ons hebben laten beet nemen, kan de tweede maal er wel bij. vat zeer ge willig de pen, om te schrijven wat bet belang der „Eerste" hem dikteert. Een ingezonden stuk in de Schied. Courant onder teekend door de predikanten Tap en Bokma. zegt o.m. het volgende: Het ligt niet op den weg van den kerkeraad hier te spreken over de motieven, die geleid heb ben tot de oprichting der O. S. B. V., of over de middelen, die in den strjjd worden gebezigd. Maar wel acht hij zich verplicht eene meening te bestrijden, die bij velen schijnt te hebben post gevat. Het is hem toen gebleken, dat er in de ge meente zijn, die meeuen de diaconie te steunen, wanneer zij bij voorkomende sterfgevallen in gezin of familie de hulp inroepen van de O. S B. V. Dit laatste is beslist onjuist. Van de O. S. B. V. heeft de diaconiekas nog nog iets ontvangen; die vereeniging staat in geen enkel verband met ker keraad of diaconie. Met het oog op de behartiging van de belangen der armen, welke hem is toebetrouwd, heeft de de kerkeraad in een zijner laatste vergaderingen be sloten, en wel met algemeene stemmen, het bovengenoemde onder de aandacht der gemeente te brengen, en wijst er nogmaal met nadruk op, dat wie de E. S..B. Y. steunt, ook 't welzijn der aimen behartigt. Enkel reeds de wijze van zeggen is ruw, en had gemakkelijk anders kunnen geschieden. Maar een zoo botte reclame-makerij voor een kapitalistische onderne ming zou zeker van geen kerkeraad te verwachten zijn geweest. Maar het infame van de houding van dit college romt het scherpst uit bij kennisname van het ingezonden stuk door de directeuren van de „Onderlinge" in de Schied. Cour. van Dinsdag j.l. geplaatst, waarin gezegd wordt lo. dat zij 8 Juni '04 met de Eerste Schiedam sche Begrafenis-vereeniging, ten huize van den heer H. Gabel, gelijke tarieven'h e e f t vastge steld; zij zouden dan beide afdragen aan de armen der Ned. Herv. Gemeente, welke overeen komst te niet werd gedaan door de a d'v erte n- t i e vanwege de E. S. B. V. in de Schied. Courant van 12 Juni '04. Aan ds. Halfman en ds. Couvée was dit bekend. 2o. dat 2e ondergeteekende, namens mede-direc teuren, met ds. v. d. Broek, als oudste predikant, een onderhoud heeft gehad om hem mee te deelen, dat de E. S. B. V. nogmaals zich bereid ver klaarde, wanneer met gelijke tarieven werd gewerkt, ook af te dragen aan de Armen. Dit voorstel is in het ministerie van predikanten bekend gemaakt, door ds. v. d. Broek, terwijl ds. Tap daarna aan 2e ondergeteekende verklaarde het een mooi voor stel te vinden. Antwoo d op ons voorstel is nog 'steeds niet ingekomen. „Aan het publiek wordt nu het oordeel gelaten „over het Ingezonden Stuk van den kerkeraad in „deze courant van gisteren. Ons komt het voor, „dat met dat stuk niet anders wo dt bedoeld dan „een reclame van de predikanten voor de E. S. B. V." Een zwaar snuifje voor de heeren en onwille keurig rijst de gedachtevan tweeën éénóf de ker keraad (althans sommigen zijner leden) handelen door andere aan de opgegeven motieven, minder edel, méér het eigen-belang rakende, óf de heele familie is zóó snugger, dat de eerste de beste ze brengt waar hij ze hebben wil. Ook wel ezelachtig genoemd. De Evangelische Maatschappij heeft een manifest aan de kiezers in Nederland gericht, waarin zij den raad geeft alleen zulke candidaten te stemmen en te steunen, die beslist front maken tegen Rome en zijne bondgenooten. In de Oranje-Nassaukazerne te Amsterdam is ver leden week Dinsdag, 's middags te één uur plotseling kasten- en kisteninspectie gehouden. De deuren werden gesloten en een luitenant, bijgestaan door sergeants, begon het onderzoek dat ruim 3 uren duurde. Boeken, brochures, weekbladen, diploma boekjes van vakvereeni- gingen, vakbladen, alles werd in beslag genomen. Is dat Nederlansche vrijheid? In Deventer is de slagersfirma Van Spiegel Zoon, Hofleverancier door de commiezen bekeurd bij het smok kelen van een koe en een kalt. De bemanning van het bij Zandvoort gestrande- stoom schip Albaheeft f750.aan ha e redders geschon ken, waarvan 3/s toekomt aan de bemanning der Zand- voortsche reddingsboot, en 3/ö aan die van de Noord- wijksche reddingsboot. Rij den landbouwer H. J. L. aan den Sloterweg te Haarlemmermeer zijn 4 koeien na het eten van bniten- landsclie bruine boonen plotseling overleden. Een onder zoek wordt ingesteld. Aan boord van het Engelsche stoomschip Hostilius liggende te Amsterdam, is een bootsman per ongeluk in het ruim gevallen. Hij bekwam inwendige kneuzingen, en werd per raderbrancard naar het Binnengasthuis vervoerd. Nabij het station Mill is een baanwachter door een trein overreden. Het lijk lag in stukken over den weg verspreid. De heer A. F. C. M. Raupp te Eindhoven deelt in „de Telegraaf mede dat de minister van justitie af wijzend heeft beschikt op zijn adres, waarin een straf vervolging gevraagd werd inzake de zwendelarijen aan de Noord-Brabantsche Bank. Wederom zijn te Amsterdam 2 marinematrozen die met Het Anker colporteerden, door politieagenten in den bak gestopt Te Amsterdam is op Zondag (denkt er om christe lijke broeders, op Zondag) is door de, katholieken aan de kerken het tweede nummer van hun blaadje de Begeeringsvlag verspreid. Ds. Visscher, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Bottevalle (Friesland) is begonnen met na de preek aan hoorders en hoorderessen gelegenheid te geven over zijn preek van gedachten te wisselen, inlichtingen te vragen enz. Dat is dus debat in de kerk. Na een rede van Oudegeest is te Wijk bij Duurstede een nieuwe afdeeling onzer partij opgericht. Bij den sigarenfabrikant Th. Roovers te Botterdam is een staking uitgebroken. Redenenslechte tabak verwerken, ontduiking van het tariefloon, ontslag van vertrouwensmannen Ouder steenlossers te Botterdam is ook staking uit gebroken redenen, zij willen 10 cent per 1000 stuks meer loon verdienen. De monteur H. H., in dienst bij Stork Co., werk zaam bij de in aanbouw zijnde oliefabriek, geraakte met zijn linkerhand tnsschen den drijfstang, waardoor dit lichaamsdeel zwaar werd gekneusd. De man is in het gasthuis opgenomen.

De Moker | 1905 | | pagina 2