Ditjes en Datjes. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Een der voornaamste broodfabrikanten te Haarlem, de firma H. J. Kareis, heeft het personeel 5 vrije dagen per jaar toegekend, met behoud van loon. Te Lienden is de hovenie R. van R. bij het snoeien van boomen uit een boom gevallen, en overleed kort na den val. In Bordeaux (Frankrijk) wilde men van socialistische zijde een protestmeeting houden tegen de gebeurtenissen in Rusland. Op 't laatste oogenblik werd de meeting verboden, en de zaal door de politie bezet. Is dat Fransche vrijheid In Brussel stond zekere Coenen terecht, die in het antimilitaristisch blad „La Caserne" had laten ver schijnen een manifest aan de lotelingen, waarin o. a. gesproken werd van de „misdadige doeleinden van het leger", en van de kazerne als van een middelpunt van ondeugd. De Jury sprak den man vrij. De Badensche regeering heeft bij de geestelijkheid te Freiburg er tegen geprotesteerd dat de kansel dooi de geestelijken wordt misbruikt voor agitatie voor kleri kale aktD Zou er voor de Nederlandsche regeering geen aanleiding zijn de ook hier van staatswege be zoldigde predikers eens op de vingers te tikken? De Fransche regeering heeft het nieuwe wetsontwerp regelende de scheiding van kerk en staat, ingediend. In een op 8 Feb ttari 11. te Rome g> houden verga dering besloten duizend spoorwegarbeiders ingeval van militairiseering van het spoorwegpersoneel terstond te staken. De staking in het Roerbekken is Teeindigd. De winst voor de arbeiders is de nitbieiding u 'e de neutrale vak organisaties hebben gekregen en de wet. ilijke bepalingen, waardoor gedeeltelijk aan hun eischen wordt tegemoet gekomen. De correspondent van de Nieuwe Rott. Courant te Batavia seint: „Er is een verbod uitgevaardigd tegen de verspreiding „door de drukpers, van berichten omtrent bewegingen „van troepen en schepen." Onze Nederlandsche Bourgeois-bladen moeten maar goed schelden op de censuur in Rusland Tusschen Zweden en Noorwegen, die samen een unie onder een Koning vormen, is een conflict uitgebroken, misschien scheiden de landen zich. Het hoofdbestuur van den Duitschen textielarbeidersbond publiceert de financieele verantwoording van den tijd der staking en uitsluiting te Curimmitschau. Totaal werd ontvangen Mk. 1.223 275,41; uitgegeven Mk. 1.145.629,82 zoodat een saldo van Mk. 77.645,62 overblijft. De Italiaansche minister van oorlog doet in zijn land onderzoek naar de soldaten die verstand hebben van het bedienen van de spoor. Aanstaande onderkruipers! De staking der Parijsche electriciteitswerkers is nadat de patroons schriftelijke toezegging van inwilliging der eischen hadden gedaan, opgeheven. Verleden week Zaterdagmiddag werd in Trafalgar Square te Londen een demonstratie van vierduizend werkloozeu gehouden. De meeting werd georganiseerd door de sociaaldemocratische fedetatie. In België blijven de mijnwerkers flink doorstaken. Er staakt ongeveer a/3 der arbeiders Zij denken het 2 maanden tè kunnen uithouden. Voor Partygenooten. Misschien hefift 't z'n nut als we de partijgenooten verwijzen naar achter staande advertentie, betreffende de huishoudelijke ver gadering onzer afdeeling op Zondag a.s. Met het oog op de agenda, zal ieder begrijpen, dat tegenwoordig-zijn noodzakelijk is. Onlwikkelingsclub. Zondag is de eerste bij eenkomst gehouden, waarin het onderwerp „Eigendom" was ingeleid en waarop een geanimeerde discusie werd gevoerd. Zondag 26 Febr. is het onderwerp „Arbeid en Ka pitaal" aan de orde. De deelname kan heel wat grooter wezen, of zijn er niet meer onder ons, die behoefte gevoelen hun ken nis te verrijken? Schiedamsche straten. We hebben ei weer van genoten deze week! Bagger, bagger, bagger overal bagger! En niet alleen de bekende wandelwegen in natura, die nog steeds in haar maagdelijken modder vetheid daar liggen, door geen klinker ontheiligd, neen, ook de beste onzer straten waren onbegaanbaar, door een dikke, drabbige masa bedekt. Een oogenblik scheen het, alsof 'u ruwe hand voor nemens was aan al die heerlijkheid een einde te ma ken en zag men hier of" daar werkelijk een dreigenden gemeente-bezem verschijnenreeds vreesde men ook straks een straalpijp in hare vreeselijke kracht te aan schouwen gelukkig bleef het bij v o o r t e e k e n en, die onvervuld bleven. En we klotsten en kotsten voo f, hier-en-daar als vastgezogen aan den grond even poozend om adem te halen en den lof te zing.m op de zindeUjkheids-liefde onzer dierbare gemeente. Volksschool. Zondag 111 Februari a.s. des na middags te één uur, zal in het „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen," Mariaplaats te Utrechteen ver gadering plaats hebben van de voorstanders der „ver plichte, algemeene, kostelooze volksschool," in aanslui ting aan den „Oproep," voor enkele weken door de heeren J. J. Lamers, Ph. van der Vos en S. de Vries Sz. gedaan. Tot deze vergadering zijn uitgenoodigd al len die hun sympathie met den oproep hebben te ken nen gegeven. Voor- en tegenstanders kunnen verder, na introductie door een der genoemde heeren, tot deze ook voor de pers toegankelijke vergadering worden toegelaten. Eerst zal het standpunt ten aanzien der Volksschool worden uiteengezet, waarbij gelegenheid wordt gegeven tot debat, daarna zullen in huishoudelijke zitting de propaganda-middelen worden besproken. Een onschuldig geschrift. Per toeval kre gen we in handen een brochure, welke als we ons niet vergissen, van katholieke zjjde wordt uitgegeven, ge titeld Godsdienst of Sociaal-Democratie of Dient het ministerie Kuyper gehandhaafd? door M. H. E. Bremer. In de inleiding verklaart de schrijver, zelve het innigst van de onvolkomenheid van zijn werk overtuigd te zijn. Zeer gelukkig, dan kan de schepper althans niet over zijn maaksel teleurgesteld worden want al werd ze met biddend opzien tot God den Heere ge schreven, veel zaaks bevat ze niet. De in het motto gestelde vraag wordt beantwoordt door... een kwasi- bestrijding van het socialisme; omdat dit een „zondige" leer is, is niet anders mogelijk en wenschelijk dan een knutsel-ministerie Kuyper. Eenige fratsenmakerij tegen de soc. dem. ontbreekt natuurlijk nietGorter, Roland Holst, Troelstra enz. moeten het ontgelden. Over Gorter heet het: Deze heer, de schrijver weet het bij ondervinding in een debat met hem opgedaan, heeft ontegenzeggelijk de eigenschap, niet steeds aansprakelijk te kunnen worden gesteld, voor wat hij zegt." In tegenstelling met de gewone klerikale lasterpam- fletten is 't geheel echter toch een naïef, doodonschul dig geschriftje, dat om geen enkele reden behoeft ge lezen te worden. Kom, ze zijn in den mond zoo dapper, die Kuyper- vergoders, kunnen ze nu niet eens iets beters samen stellen, waarmede de soc. dem. werkelijk bestreden wordt? 't Is jammer van al 't papier, dat steeds zoo nutteloos vermorst wordt. Kuyper door Kuyper veroordeeld. „Een overheid als orgaan en instrument der tijdelijke meer derheid is daarom een zoo diep zondige opvatting van de magistrale taak''zoo schreef Dr. Kuyper in „Het sociale vraagstuk en de christelijke religie." En wat doet nu Dr. Kuyper als hoofd der tijdelijke kerkelijke meerderheid Op diep zondige manier de overheid benutten. Een sterk staaltje daatvan is door den heer A. van Rij te Terborg gegeven in De Nieuwe Rott. Courant van 16 Febr., Eerste Blad B. Van de 33 nieuw-benoemde schoolopzieners zijn er 8 katholiek, 16 anti-revolutionair, 1 nationaal-histoiisch, 1 oud-liberaal, 2 liberaal, 1 vrijzinnig-demoki aat en 4 onbekend dat is 76 procent kerkdijken, 12 procent anti-kerkelijken, en 12 procent onbekend. En dau zijn er onder die vriendjeseen mr. in de rechten van 25 jaar en een van 26 jaar, enz. „Diep zondig," zou een echte Anti-Revolutionair zeggen. Vergadering-Bergmeijer. Dinsdag trad pat tijgenoot Bergmejjer voor onze afdeeling in openbare vergadering als spreker op met het onderwerp „Waar om sociaal-demokraat?" Op populaire wijze verklaarde hij de grondslagen van onzen strijd, aantoonende dat wij de baanbrekers zijn voor alle hervormingen, die eerst mal en zot heeten, doch na jaren fatsoenlijk en verstandig genoeg blijken om door de burgerlijke groepen van Talma tot Treub te worden overgenomen. Bij den aanstaanden verkiezingsstrijd vooral moeten de socialistisch gezinde arbeiders het klasse-karakter voorop zetten en zich vooral niet verliezen in een door-en-door burgerlijk anti-klerikalisme; gaat de strijd tegen het ministeri-Kuyper, wij vergeten nooit dat de liberalen dienzelfden Kuyper, dien zij nu zeggen te verfoeien, in de stakingsdagen van 1903 toejuichten, prezen en hielpen om het verdrukte spoorweg-proleta- riaat neer te trappen. De herhaaldelijk toegejuichte rede sloeg blijkbaar goed in. Debat had uiet plaats de anti-revolutio naire propaganda-club schitterde weer door afwezigheid, en de gepredikte „revolutie" vond dus weer geen tegen kanting van het „Evangelie". De vergadering was tamelijk goed bezocht. Per telegraaf. (Speciale dienst van De Moker.) Amsterdam, 15 Febr. '05. Pate- Hendrichs is voor zijn redevoering in den Volksbond te Schiedam gehouden, benoemd tot ridder in de orde van Sybrandy. Schiedam, 15 Febr. '05. Op 't redactie-bureau van De Nieuwe is men aan 't becijferen, hoeveel gek kenhuizen er gebouwd zullen moeten worden voor „verstandigen" die niet met socialisten gaan debat- teeren. Schiedam, 10 Eebr. '05. Uit goeden bron wordt gemeld, dat de bezoeken, welke de pastoor op de Hoogstraat den laatsten tijd van de predikanten Gos- linga, Duyvendak en Bokma ontvangt, niets met de politiek te maken hebben. De aard van het bezoek moet zéér onschuldig zijn, naar beweerd wordt: de een spreekt van een pas ontdekte collegialiteit de ander van een geoorloofde hartstocht voor het kerkelijk gesanctioneerde domino spel bij deze heeren. Dit laatste lijkt het meest waar schijnlijk; zelfs beweert men te weten wie bij voort during domineert. Pik: Zeg Por, heb je al vernomen of zich nog nieuwe kiezers hebben opgegeven PorJawel, ik heb geïnformeerd, en bij de aanstaande verkiezingen zal het je duidelijk worden" Een goed voorteeken vindt je niet Pik? Als ze nu maar zoo verstandig zijn om, wanneer het noodig is, van hun recht een goed gebruik te maken, ik druk, zooals je bemerkt, op het woordje „g o e d". Pik Zeg dat wel goed, want het is met het kies recht precies als met een mes, het is een nuttig werk tuig wanneer het goed gebruikt wordt, dat wil zeggen, als je van je at snijdt, maar wanneer men naar zich toe snijdt, verwondt men zichzelf, en een ander lacht je uit, nou snap je me zeker wel, niiiiiiet? Por: Goed opgemerkt Pik, daarom, wanneer de ver kiezingen daar zijn, laat dan elk en ook wij op onzen post zijn om de kiezers voor te lichten, en zonder om wegen vertellen waar het om gaat. Ik stap nu van dit onderwerp af, en ik stel voor Pik, dat wij onze wan deling door Vlaardingen voortzetten, wij hebben in lang niet gewandeld, en wanneer je daar zin in hebt, wou ik je nog wat vragenBen je er op tegen dat wij nog iemand in 't gezelschap nemen Ik zal je zeggen, dat er buiten de deur een Schiedamsche geestverwant staat te wachten, deze wou dflmaal gaarne meewandelen om ook eens te genieten van de merkwaardigheden van onze dierbare stad. PikNiks op tegen hoorlaat maar binnen komen, hoe meer zielen hoe meer vreugd. Por: Ha! daar komt hij al. Mag ik ie voorstellen Pik, onze geestverwant Dorus. Pik: Aangenaam kennis te maken, ennewou je met ons meewandelen? Vooruit dan maar! ik ben klaar. Por: Zeg Pik, wij zijn de laatste keer gebleven bij het Stadsmagazijn of Timmerhuis, hiervan zou ik u het een en ander vertellen, maarde geschiedenis die daaraan verbonden is, is zoo lang, dat ik voorstel daaraan een apart avondje te wijden, vind je dat goed? Pik: Mij best, dus wij loopen dan maar door. Zeg Por, wat is dat voor een gebouw met dat groote bor- dès er voor. PorDat is het voormalige verkooplokaal van haring en andere vischsoorten. Hier troonde lange jaren onze stede'ijke Monarchen, ik bedoel onze Vlaardingsche reeders en vischkooplieden. In dit lokaal is jaren lang het (financiëel) wel en wee van Vlaardingen afgespeeld, in dit lokaal dan heeft menig koopman, een goeden, maarook wel eens een kwaden dag gemaakt, al naar het fortuin hem gunstig was. Dit lokaal dan heeft voor menig koopman eigenaar dige herinneringen, spektakels zijn daar afgespeeld door Reeders onderling wantlaat ik jelui dat even in vrijheid meedeelen: de Reeders gaan daarin met deftige, ja laat ik maar zeggen met van die echte Reedersgezichten, maarzij zijn nauwelijks binnen, of het lieve leventje begint al, die daar bij die visch- afslag een spraakgebrek heeft, wordt eenvoudig in het O'tje genomen, die bijvoorbeeld een kopstuk heeft zoo als wijlen van Bismark (met drie haartjes er op en zoo zijn er onder) wordt te „grazen" genomen, in 't kort die groote kooplui zijn daar „uit11. Maar nu gaan we verder. Hier stel ik je voor het Zeemanshuis, of wel verblijfplaats voor vreemde zee- visschers en anderen, tevens vergaderlokaal van de Christengeheelonthouders, een stichtingin acht genomen dat niets volmaakt is waarvan wel wat goeds gezegd kan worden, en hier ziet ge de woning van onzen Wethouder Versteeve, eenvoudig nietwaar, precies als de man zelf. Wij passeeren zoo straks de „Vischbank", één van die gebouwen zonder welk; Vlaardingen geen Vlaardingen zou kunnen zijn. Dorus: Zeg heeren, ik zie daar achter zooiets van een Urinoir, vergun me, dat ik daar even gebruik van maak Wat een stinkboel is dat daar! wat een rommel!, bah! wat smerig zoodje en danje kan haast geen beurt krijg-n, het stond daar vol met menschen, hoe is het mogelijk, op zoo'n druk verkeerspunt... één Urinoir! Zeg heeren, is dat hier overal zoo fijn ingericht? dan zou ik zoo zeggen; één van beiden, of menigeen loopt de kans lichamelijk ongelukkig te worden door het langer wachten, of wanneer hij daar van de nood een deugd maakt, loopt hij de kans door een al te dienst- klopperige politiagent verbaliseerd te wo den. Pik: Ik moet zeggen Dorus, je opmerking is goed, en het is ook al meermalen gebeurd dat iemand daar een procesverbaal opliep, ik noem het ook eenvoudig een schandaal, en het wordt meer dan tijd dat onze vroede mannen hunne aandacht eens daaraan wijden. Zeg Dorus, nu kijken wij eens even in de Vischbank. Dat treft, er is juist vischafslag, hoe vindt je dat too- neeltje daar? Dorus: Typisch, eigenaardig, maar zeg Pik, vertel me eens, die afslagen en die man met dat bakje (het lijkt wel een bedeluap) die mannen dan, zijn dat men schen aangesteld vanwege de Gemeente? PikDat zal ik je eens zeggen Of zij officiéél zijn aangesteld weet ik niet, maar wat ik wel weet dat is, dat die twee baantjes (namelijk afslager en geldontvan ger) zooiets van familie-baantjes zijn. Die afslager daar is, wat men zou kunnen noemeneen Exentriciteit, hij is dan jaren lang geweestGemeentedeurwaarder, Waagmeester, Aanplakker, Afslager van Huizen, Schepen, Inboedels, Koeien, Paarden, Varkens, Kippen, Schol, Kabeljauw enz. enz. Hij is geïmployeerde bij den Notaris, is tevens beambte in de Nederlandsch Hervormde-kerk, drijft een handel in aardappelen, gekookte en ongekookte eieren, snoep-

De Moker | 1905 | | pagina 3