Van heinde en verre. Nog eens: de Kerk in dienst van het Kapitaal. Openbare V ergadering V olksonderwijs." Hoe kan men nu toch van ons, die protestant en hervormd zijn, verwachten, dat wij een regee ring helpen in het leven houden, die staat en valt met haar verbond met de roomschen? Nooit en nergens is dat verbond voor een volk een zegen geweest. Wio bij Rome te gast gaat, eet zich den dood. De pauselijke ke k is een vijandin van het pro testantisme, van het evangelie der geestelijke vrij heid; noch zedelijkheid, noch welvaart wordt door de heerschappij der priesters bevorderd. En als men van de politieke vruchten der dankbaarheid wil spreken, dan wijzen wij op de dure verplich ting van het Nederlandsche volk, om zich te vrij waren tegen een macht en een kerk, waarvan onze voorouders na 80 jaren strijds ons bevrijd hebben. Dit is het beroep op onze „glorieuse" historie van Dr. Kuyper toen hij nog geen m i n i s t e r-Kuyper was, maar hetwelk nü tot de oude plunje is gerekend. Alleen Dr. Bronsveld vertikt het om dat oude jasje af te leggen, tot veel leed van de menschen der koalitie-genade. Tot deze rekent zich ook Niemve en op behoorlijke wijze snikt ze mee over zóóveel hardnekkigheid. En hart roerend is de smeekbede die ze tot Dr. Bronsveld richt O, Dr. Bronsveld, komt toch eens tot inkeer Begrijpt eens wat voor gevaarlijk werk gij met al dat vuil geschrijf verricht. Gij, die U ook christelijk pleegt te noemen, dient op de allereerste plaats mede te werken tot hand having eener christelijke regeering, die in haar vier-jarige regeeringsperiode ruimschoots op allerlei gebied heeft getoond voor haar moeiljjke en zware taak berekend te zijn. Wees niet langer een duisterling, maar open uw oogen, opdat uw volgelingen niet langer in de kaart van de vijanden van het christendom spelen Wel, wel, nou moet Dr. Bronsveld toch al 'n bar hardnekkig mensch wezen, als-ie nou nog niet bekeerd is Hij weet nu ineens welk gevaarlijk werk hij met zijn vuil geschrijf verricht, omdathij het gepruts eener zoogenaamd kristelijke regeering niet bevorderen wil, waar er niets in de door haar verrichte werkzaam heden aan te wijzen is, dat nu eens in werkelijkheid „kristelijk" te noemen valt en er voor hem dus geen enkele reden bestaat de tradities van het Protestantisme op te offeren aan de gezagsmanier van enkele politici, die zich óók kristenen noemen. Dat de Nieuwe Sch. Court, hem daarom een duis terling heet, zal Dr. Bronsveld zeker aan z'n hart gaan. Als de aandoening maar niet al te sterk is In het Zondagnummer van de Schied. Cour. houdt „Een lid der Ned Herv. Gemeente" een nabetrachting over de houding van den kerkeraad tegenover de O. S. B. en zegt aan 't slot van zijn beschouwing: Enenals de kerkeraad buiten beschouwing wenscht te laten de motieven, die tot de oprichting der O. S. B. V. geleid hebben, (Nota benealsof een kerkeraad eenige zeggenschap zou hebben over het oprichten eener zoodanige Vereeniging) wensch ik niet in te gaan op den vtaag, die men zou kunnen stellen„waarom de kerkeraad een contract met de E. S. B. V. meende te kunnen sluiten." Wel wilde ik opmerken, dat zoowel de kerke-'aad als de_ E. S. B. V., het voorstel der O. S. B. V. met beide handen moest aangrijpenvooral de E. S. B. V., die toch blijkbaar niet bij machte is de gelden alleen op te brengen. Uit de gevoerde polimiek blijkt toch zeker af doende, dat de gemeente niet zoo overtuigd schijnt te zijn, dat de E. S. B. V. maar alléén recht van bestaan zou hebben als de kerkeraad wel wenschte. Waarom de kerkeraad een contract met de E S. B. V. wenschte te sluiten? Wel, omdat de fout werd begaan zich bang te laten maken door de E. S. B. V.. die natuurlijk zelve een lijkkoets kon aanschaffen, zonder verder verplicht te zijn, de ff rkeraad de f 1000.—, tot nog toe met de verhuring van zijn lijkwagen ver diend, te vergoeden. De kerkeraad vertrouwde niet op de macht die hij op de leden zijner gemeente kan uit oefenen, en liet zich door z'n vrees zoover brengen, om een contract te accepteeren, waarvan de nadeelige zijde, de risico, geheel ten zijnen laste kwam. Maar wat deze inzender nu wel voelt, al durft hij 't niet te zeggen, is dit: dat het vloekt met allerecht- vaa-digheidsbegrip, als de kerke aad tracht voor zijn fout de O. S. B. te doen boeten. De kerkeraad heeft bovenal het belang der armen te behartigen en voor te staande som van al dat gehar rewar is, dat door de fout van den kerkeraad de arm»-n f 1000.— per jaar benadeeld zijn, billijkheidshalve heeft nu de kerkeraad te zorgen, dat dit nadeel aan de armen wordt vergoed. Kijk 'reis, we hebben hier 5 dominees; als die men schen elk f 200.betalen dan hebben ze den troost, als zon daren boete te doen, en is de zaak in 't reine zónder de onbillijkheid te begaan, „broeders" in hun broodstrijd te benadeelen. Maar dit is ook slechts de éénig mogelijke billijke oplossing. De staking der steenlossers te Rotterdam is geëin digd met de overwinning der arbeiders. De organ'satie is versterkt uit het strijdperk getreden. Bij het lossen met de stoomwins van pakken tabak uit het stoomschip Gedeh, liggende aan de Wilhelmina- kade te Rotterdam, brak de strop, en vielen 6 pakken tabak op de bootwerkers, J. S., oud 64 jaar, die zwaar werd gekwetst, en op W. D., die een lichte hersen schudding opliep. In verband met de verdwijning van den burgemees ter van Gouder.ak, G., vertoefden verleden week in die gemeente de commissaris der koningin met de justitie uit Rotterdam en de commissaris van politie uit Gouda. De justitie is den voortvluchtige op het spoor. Een nader bericht zegt, dat men hem te Antwerpen heeft gearresteerd. Te Hoorn is met den trein overreden de treincon- troleur. Beide beenen en een arm werden verbrijzeld. Te Amsterdam is een onderwijzer geschorst wegens insubordinatie (ongehoorzaamheid aan het gezag) tegen over zijn superieur (den bovenmeester). De Provinciale Staten van Zuid-Holland, waarvan de meerderheid klerikaal is, hebben gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten.... den liberaal Mr. Fock met 58 stemmen, tegen 18 op den liberaal P. C. Evers 2 leden stemden blanco In de Noorderhaven te Zutphen is door 2 visschers het lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht opgevischt. Nadat eenige dagen geleden tegen een paar leden der roomsch-katholieke „St. Petrusclub" te Beverwijk hechtenis is geëischt wegens het verstoren eener ver gadering waar een anarchist sprak, v elen zij 1.1. Za terdag weer met een heel relletje en gezang de socia listische colporteurs lastigdeze laatsten hielden zich echter rustig, zoodat erger voorkomen werd. Het eerste nummer is verschenen van De Electricien, orgaan van den Nederl. Electriciensbond. Het Redactie adres is Van Oldenbarneveldstraat 59, Amsterdam. Na afloop der godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk te Holysloot (N.-H.) ontstond er twist tusschen den notabel B. en den president-kerkvoogd K., welke laatste versierd werd met een blauw oog De afdeeling den Haag van den Typografenbond deelt per circulaire mede, dat pogingen om de misstanden bestaande aan de zetterij van het liberale blad Land en Volk, afstuiten op den onwil van den directeur-uit gever J. Hoekstra, daarin gesteund door den hoofd redacteur M. van Raalte. Het gemiddelde loon (nacht werk inbegrepen) is nog geen 17 cent per uur. Een commissie tot wering van schoolverzuim in de gemeente Schoterland informeerde naar de redenen voor het geregeld verzuim van een 12-jarig meisje. Het ant woord luidde„dat het meisje als.... huishoudster diende. Te Boedapest in Hongarije zijn verleden week Zondag 30 arbeidersvergaderingen gehouden, waarin werd be sloten desnoods de algemeene staking te proclameeren, wanneer de oppositie het algemeen kiesrecht niet weet in te voeren. De bootwerkers te Marseille hebben het werk gestaakt en vragen reglementeering van hunne werkuren. De arbeiders en arbeidsters in de konfectiebedrijven te Kopenhagen hebben een nieuw loontarief bedongen, waardoor de loonen net 7 a 8 pCt. verhoogd zijn, en dat tot 1 Februari 1910 geldend is. De Brunswijksche kolenmijneigenaars hebben de loonen verhoogd. De verhooging gaat voor sommige arbeiders tot 10 pCt. De Italiaansche minister Fedesco heeft aan een depu tatie der spoorwegarbeiders verklaard, dat een ontwerp- W it, waarin met hun grieven rekening was gehouden, gereed is en binnen een paar dagen in den minister raad zou worden behandeld. Te Parijs staken 2500 vormers en gieters in de metaal industrie. Zij eischen verkorting van-arbeidsduur, en verhooging van het dagloon met 50 centimes (ongeveer 24 cent). De slachtoffers der staking in het Roergebied worden door de organisaties gesteund. Gehuwden ontvangen 12 Mark (f 7.20) en 50 pfennig (30 cents) per kind ongehuwden ontvangen 10 Mark (f 6. De staking van metaalbewerkers in Berlijn, waaraan 3000 arbeiders deelnamen, is na een duur van 3 maanden met een nederlaag der arbeiders geëindigd. Men heelt in Londen wat voor de parken over. Men is van plan daar weer een park aan te leggen waar voor men eeu buitenplaats van 10 hectaren heeft aan gekocht. De 5l-jarige hotelhouder Weniger te Düsseldorf heeft zijn beide dochtertjes van 7 en 11 jaar, zjjn vrouw en zichzelf met een revolver doodgeschoten. Het vroeger goed beklante hotel was de laatste jaren sterk achter uitgegaan. De Hamburger Echo, het Hamburgsche soc. dem. partijblad telt nu 40500 abonnés. De Russische grootvorst Sergius, bekend als het hoofd der reaktie. en als man die de gelden voor het „Roode Kruis" in z'n eigen zak liet verdwijnen, is ge dood door een bom. Indien twee bokken op de plank staan Die bok van de onverzettelijke volkswil lijkt ons het best! De Pennsylvanischej Hoogeschool heeft aan- Keizer Wilhelm het eere-doctoraat in de rechten aangeboden. Die keizer Wilhelm moet toch wél eeu knappe vent zijn. Ons Italiaansch partijblad de „Avanti" publiceert een lijstje van militairen, slachtoffers van ongelukken en beroepsziekten in militairen dienst. Het geeft totaal 12761 slachtoffers waarvan er 133 stierven. Zeker ruim 98 pCt. heeft geen cent gratificatie gehad. En dat in een jaar in vredestijd, ('t was in 1901.) De Russische beweging breidt zich meer en meer uit; de boerenbevolking begint ook te ontwaken, en vooral in den Kaukasus is het zeer roerig. De afdeeling „Schiedam" van bovengenoemde vereeni ging hield 1.1. Zaterdag 18 dezer in de kleine zaal van „Musis Sacrum" hare openbare vergadering, en geven wij, hier een kort relaas van de door den heer Mr. J. A. Levy van Amsterdam uitgesproken rede over de „Onderwijsnovelle." De voorzitter, de heer A. Gouka opende te 8 uren de vergadering, de hoop uitsprekende dat meerdere voorstanders van goed volksonderwijs zich mochten aan sluiten bij de afdeeling Schiedam, om met vrucht pro paganda te kunnen voeren voor het goede doel. In de laatste jaren was er voor „Volksonderwijs" geen reden om op den voorgrond te treden, doch thans, nu de onderwijsnovelle aan de orde is, waardoor'het onderwijs gevaar loopt, te verslechteren, is „Volksonderwijs" op de bres, om de op den voorgrond tredende belangen van het gansche volk met kracht te verdedigen welke kracht ontleend wordt aan de algemeene sympathie, en had men in Mr. Levy iemand gevonden om de onderwijs novelle in het openbaar te behandelen, en de Schie- damscke ingezetenen in te lichten. Mr. Levy, het woord verkrijgende, ving aan met te zeggen dat, waar hij de uitnoodiging van de Schie- damsche afdeeling ontving, hij dacht aan oorzaak en gevolg, dat waar die novelle wordt ingediend, er ontstaan is eene groote rechtmatige agitatie tegen hare verderfelijke strekking. De spreker ontvouwde zijn 4 hoofdbezwaren tegen de onderwijsnovelle, zijnde: le van staatkundigen aard. Dr. Kuyper heeft in de Tweede Kamer de tegenstel ling gemaakt van christenen en paganisten (een vreemd woord voor heidenen). Al wat niet tot de vrienden van de regeering behoorde was paganist. De liberale regee ring daarentegen heeft altijd voorgestaan de idee van verdraagzaamheid, welke achtereenvolgens in 1848 en 1889 in de grondwet is vastgelegd, door niet het bizonder onderwijs te bevoorrechten maar vrij te laten, terwijl de regeering de aanhoudende zorg op zich nam, voor het openbaar onderwijs. Met behulp van citaten en uit latingen van Th rbecke, Groen van Prinsteren en eenige andere bekende mannen, werd een en ander toegelicht. Eerst heeft men het hooger onderwijs aan een bizondere universiteit bevoorrecht, thans is de lijn doorgetrokken naar het lager onderwijs. 2e een bezwaar van zielkundigen aard. De liberalen strijden niet tegen de christelijke school, maar tegen de dogmatische school, de school'waar men kinderen dogma's (leerstellingen) over „het geloof" wil inprenten, waa>' men kinderen leert datgene, wat ze niet kunnen begrijpen. Men zal ze duidelijk moeten maken, dat alle menschen zondarenzijn, die „straf' hebben verdiend, verlostmoeten worden, en verzoend kunnen worden. Zij moeten het onderscheid leeren ken nen tusschen de particuliere en de gemeene gratie"of men éen of meer kelken bij het avondmaal moet gebruiken enz. enz De Roomsck-Katholieken hebben 7, de Protes tanten 2 sacramenten en de Kwakers éen. Door zulke dingen aan kinderen van zes tot twaalf jaren te leeren, veroorzaakt men godsdienstwaanzin, daar de jeugdige hersenen dien kost niet kunnen verdragen. 3e om een maatschappelijke reden, samenhangende met de verdraagzaamheid. Wij zien om ons heen dat van confessioneel en kant haat en tweedracht toeneemt. De taak van de overheid is, die tweedracht den kop in te drukken, terwijl in het nieuwe wetsontwerp juist voedsel wordt gegeven aan die strooming van haat en tweedracht. De geloofshaat is de kanker die hangt aan den wortel van het volks bestaan. Iedere confessioneele overtuiging, noemt haar belijden de ware, iedere andere is minder waardig. 4e om een opvoedkundige reden. Voor de oprichting van een bizondeve school zullen voor de schatkist drie dingen noodig zijn, te weten: le een schoolbestuur, 2e 25 kinderen, 3e een quitantie, afgegeven voor ontvangen salaris. De school wordt gesticht door particulieren gesteund door particulieren, rekenplichtig zijnde aan particulie ren, verantwoordelijk aan particulieren, niets dan par ticulieren. De onderwijzer aan de bijzondere school werkt onder den invloed van den geestelijke, want die is vaster in de leer dan een onderwijzer. 25 kinderen zijn gauw genoeg bij elkander gehaald, en het onderwijs neemt een aanvang. De 25 kinderen van verschillende leeftijden, van 6 tot 12 jaren, alles zit in één klas, wordt onderwezen door één onderwij zer; het onderwijs kan zoo niet goed zijn. r)e ouders der kinderen gaan, omdat zij de richting van het onderwijs willen beheerschen (zij meenen ken ners van het onderwijs te zijn, omdat zij kennis van de leer hebben) zich mengen m het werk van de op voeders, de onderwijzers, terwijl daartegen volgens spre- ker's meening, huisgezin en tchool moeten gescheiden blijven. Wat de quitantie voor genoten salaris betreft, dat is maar een wassen neus. Onder de Katholieke onderwij zers zijn er zeer velen (de zoogenaamde „broeders en zusters" Red. Moker) die de gelofte van armoede heb ben afgelegd, en hun salaris aan hunne secten of hunne school afstaan. Ook anti-revolutionairen staan soms gedeelten van hun salaris aan de school af, terwijl voor het publiek verantwoord wordt als te zijn ontvangen „van de familie van de onderwijzers." Zoo'n quitantie is dus geen waarborg Aan het slot van zijne rede gekomen, sprak spreker de hoop uit, dat allen zich zouden scharen om de open bare school te beschermen tegen den aanval, en zei den Engelsche admiraal Nelson na, die bij de slag van Tralfagar de bekende woorden uitsprak: „Ik hoop dat ieder man zijn plicht zal doen."

De Moker | 1905 | | pagina 2