Een schilders-rekening. Het noodlot van malligheden. Ditjes en Datjes. Nog eens Koekoek-Hnizinga. Bij het debat kregen we merkwaardige dingen te hooren. Een anti-revolutionair jochie las een stuk uit de Rot terdammer voor, om te bewijzen en aan te vullen wat de spreker had gezegd. Een anti-revolutionair die zich „leek" noemde ver telde dat op een school de leer van Dar win is behan deld geworden. Waar het gebeurd is, kregen wij nDt te hooren. Het was dan ook zooals de spreker ant woordde, een leekenpraatje. Nadat spreker en een bestuurslid van repliek hadden gediend, werd na een woo d van opwekking de vrij- goed bezochte vergadering (er waren weinig arbeiders) gesloten. De Schiedamsche winkeliers-vereeniging heeft 't maar nooit ver kunnen brengen, 't Is en blijft een wurm, waarvan het scheppingsdoel nooit bekend was en van wiens bestaan niemand nota neemt. De oorzaak van dien desolaten toestand is niet zoo ver te zoeken": 't kind is kunstmatig ter wereld geroe pen een levenstaak wist men er niet voor en toen heeft men maar zooiets verzonnen. Van 't begin af is 't een allersnoezigst gespeul geweest in die winkeliers- vereeniging en we hebben ons wel met verwondering afgevraagd, hoe 't mogelijk zijn kon, dat menschen die ons als ernstig en verstandig bekend waren, aan dat geknungel hun tijd verspillen konden. Gelukkig zijn ze er van lieverlede uitgetrokken. Of de rest het óók gevoelde wat een malligheden ot ze toch eigenlijk verkochten, weten we niet met juist heid te zeggen, doch zouden het gaan veronderstellen, daar in de j.l. Maandag gehouden vergadering, als naar gewoonte zéér slecht bezocht, een voorstel tot ontbinding der vereeniging ter sprake kwam. Het geheele bestuur met den voorzitter, papa-Smit incluis, lag z'n mandaat neer. Ongelukkig was het aantal opgekomen leden zóó gering, dat het ontbindingsvoorstel niet behandeld en ook geen n euw bestuur gekozen kon worden. Het laatste minder, noodig achtende, mag dit jammer gevon den worden ten opzichte van het eerste. De heeren Van Lissa en Levi ontpopten zich echter nog als tegenstanders om het kadavertje op te ruimen, de heer Levi o.a. vond dit iets vreeselijks, omdat het een koninklijk goedgekeurde vereeniging goldt. Een kapitaal argument Ontwikkelings-clnb. Zondagawnd ll/3 uur zal de tweede cursusvergadering plaats vinden. Het onderwerp is bekend daar de aangewezen inleider echter door omstandigheden verhinderd is, z'n taak te volbrengen heeft de Bruin de inleiding weer op zich genomen. Ons kiezerskorps. Hierover geeft de Schied. Courant de volgende opgaven: Van de 266 kiezers aan wien van gemeentewege een biljet was uitgereikt om te teekenen en weder terug te bezorgen om op de kiezerslijst voor 1905 geplaatst te worden, hebben dit biljet teruggebracht 266 kiezers, terwijl dit in het vorige jaar bedroeg 4. Verder hebben zich aangegeven: 1905 1904 belastingkiezers 17 5 woniug 164 18 loon 545 102 spaarbank 41 4 examen 28 9 Nieuwe kiezers totaal 795 138 Op de nog g ddende lijst staan 2964 namen, zoodat de nieuwe lijst 3700 namen zal bevatten. De kiezersweek heeft dus 'n flink resultaat opgeleverd. Maar we achten het dienstig de nieuwe kiezers er op merkzaam op te maken dat het altyd goed is zich te overtuigen of men op de kiezerslijst geplaatst is. Vanaf 23 Maart tot 21 April is daartoe ter Secretarie de ge legenheid opengesteld. Een snuifje voor politieke christenen. Een van christelijke zijde te Almelo verspreid trak taatje, op de gewone vie e manier der kristenen", sprekend over onze paitijgenoote, Mevr. Roland Holst, werd door het orgaan der socialistische predikanten De Blijde Wereld aldus beantwoord: „Het was een speculatie op de hellevrees der menigte om winst te behalen voor de christelijke politiek. De S. D. A. P. heeft immers een agentuur van den onder- aardsen zwarten zielekooper en Mevr. Holst is volgens de „christelijken" een der gevaarlijkste zaakwaarneem- ners van den Salan. DeSatan draagt tegenwoordig een rood jasje. En wie socialistische vergaderingen bezoekt, is op weg naar de hel. De versp eiding van dit ge schriftje onder het publiek van Mevr. Roland Holst is een der kleme middelen der Kuyperiaansche politiek. Hier werkt ook de fameuse antithese van christenen en heidenen of te wel hemelingen en hellekinderen. Wie naar Mevr. Roland Holst luistert, geeft den duivel den kleinen vinger, wie tot het socialisme overgaat wordt een hellewicht. Is het optreden van Mevr. Roland Holst dan zoo duivelsch? Indien er een Satan ware, zou hij naar onze meening meer met Kuyper dan met Ro'and Holst op hebben. Kuyper heeft ijverig de netten van partijzucht en onoprechtheid geknoopt, waarin de Satan vele zielen vangt. De Satan kan ook zeggen: „Het gaat zoo goed!" De politiek is toch al goed vischwater voor hem. Maar in het troebele wate der „christelijke" politiek is het vooral goed visschen. Maar de Satan haat vrouwen als Roland Holst, die de menschheid uit het duistere, onge zonde dal van het kapitalisme, waar militairisme, alco holisme en prostitutie welig woekeren, wil opvoeren naar de zonnige, reine hoogte van het socialisme. De duivel heeft zich stevig verschanst in de haat, geldzucht en het bedrog der concurrentie, in de criminaliteit der armoede en de zedelijke ontaarding der «eelde; daarom is het socialisme zijn doodsvijand. Misschien is een tractaatje als het bovengenoemde wel de laatste troef, dien hij uitspeelt tegen het socialisme. Maar wij zien hem in de kaart en laten ons niet meer beduvelen. Wellicht denkt een eenvoudige onder onze lezers: „Maar die mevr. Roland Holst, werpt loch Jezus en God weg en brengt dus koren op den molen van den duivel." Deze geestdriftige socialistische propagindiste blijkt in haar verzen een zeer gevoelige ziel te oezittenmis schien spreekt zij niet van Jezus en God, omdat die namen, eens heilig en rein als priestergewaden en kos telijk als voedend koren, tot draf zijn gtworden voor de zwijnen en tot narrekleederen voor de dwazen. Maar laat zij een ongeloovige zijn. Haar profeten woord doet meer tot herstel van de christelijke grond slagen onzer samenleving dan vier jaren Kuyperiaan sche regeering. Zij vecht met gebalde vuisten en saam- geknepen lippen tegen de zonde. Zij is de Debora der arbeidersbeweging, die de flauwhartigen toeroeptMaakt u op, want dit is de dag. Misschien is zij een atheïste, maar zij doet den wil des Vaders, en daarom is zij meer dan alle Heere- Heere-roepers en tractaatjes-zielen." Gezondheids-commissie. Zaterdag 25 Februari 's namiddags te 3 uur, houdt de Gezondheids-commissie een openbare vergadering ten Gemeentehuize. Gevaar. Ds. Dijkman houdt in de Zondagsbode een preek naar aanleiding van Openb. 1:17b: „Vrees niet, Ik ben de eerste en de laatste." Uit de keur van dominé's fantasiën plukken we dit bloempje: „Men spreekt van het gele gevaar, en van het Turksche gevaar. We moeten ook spreken van het Boeddhistische gevaar, dat het Christendom in heidendom tracht te verkeeren, en dan van het roode gevaar, dat alle orde tracht te verstoren en zoo mogelijk zal smoren in bloed." Hoort 'reis, oompje, ons volk heeft de laatste jaren meer bespeurd, van een zwart dan van een rood gevaarEn hou nu maar geirust spiegel-gevechten tegen de werkelijkheid Coöperatie-nieuws. De Voorwaarts publiceert de volgende cijfers van de coöperatieve bakkerij „Voor waarts" te Rotterdam Verbakken brood. 1904. Februari 18.2630 kilogram. Maart 25.702 April 30.2778 Mei 40.1195 Juni 43.106 Juli 45.328 Augustus 48.4(60 September 53.91151/, Oktober 58.4(037» November 59.944 December 63.2r73Vz 1905 Januari 79.0(8673 Dat deze cijfers spreken vam een jaar lang harden arbeid wie zou 't betwijfelen Per Telegraiaf. (Speciale dienst van De Moker.) Schiedam, Febr. '05 Officieus wordt gemeld, dat de heer Smit een geheime zittiing heeft aangevraagd, om op grond van ervaring hest nut van geheime zit tingen ten opzichte van fiasco's te, bepleiten. Schiedam, Febr. '05 Naar men van bevoegde zijde beweert, is voor den verslaggever van De Nieuwe een stel bekkens aangeschaft, om bij even- tueele gelegenheid met meer succes te kunnen applau- diseeren dan op de vergadering LEVY mogelijk was. Schiedam 19 Febr. '05 10 uur v.m Groote ont steltenis heerscht hier, naar aanleiding van een ge rucht, dat met "t oog op de a.s. verkiezingen de be daagde Schied. Cour. aan politiek zou gaan doen. Men vreest dat ze in 't eerste artikel zou blijven steken. Schiedam, 19 Febr. '05, 10'.15 vm. De paniek neemt toe. In bevoegde kringe n ziet men den toestand zéér ernstig in. De orde is nog niet verstoord. Schiedam. 19 Febr. '05, 10.20 vm. Alles is rustig. Het heillooze plan schijnt opgegeven. De zaak zal op denzelfden voet worden voortgeszet. Schiedam, 21 Febr. '05. Aan graaf van Limburg Stirum Candidaat is M. C. M. de Groot. De overwinning in óns. 's Gravenhage. J°b en Bok. De katholieke Maasbode neemt uit het Hbl. v. Antw. de volgende geschiedenis over Dezer dagen kwam ons de volgende rekening onder de oogen, welke wij om hare oorspronkelijkheid gaarne onzen lezers voorleggen. Jacob van Zemelhooghe, schilder, in de kerk van Terhagen niet ver van Yperen eenigen tijd ge werkt hebbende, eischte voor dagloon en levering eene som van gl. 92.— 16 stuivers Brab. Cour. Daar de kerkmeesters gemelde rekening wat overdre ven vonden, verzochten zij van den schilder eene ge detailleerde nota, ten einde te weten, hoe en waaraan dit alles verdiend was. Des anderendaags kregen zij de volgende rekening: DEBET de heeren Kerkmeesters, als regenten der Kerk, aan Jacob van Zemelhooghe, schildersbaas, als volgt, in B. C. G. De Tien Geboden Gods merkelijk verbeterd en eens netjes gevernist5.12.6 Pontius Pilatus schoongemaakt en een nieu wen band aan zijn muts geschilderd. 5.03.3 De haan van Petrus een nieuwen staart in gestoken, zijnen kam vertand en nieuwe lellen onder den bek gehangen2.93.6 Een moordenaar aan het kruis vastgemaakt en eenen vinger aangezet1.07.6 De linkervleugel van den Engel Gabriël verguld en nieuwe slagpennen ingestoken 14.17.9 De dienstmeid van den opperpriester Caïphas gewasschen en carmozijn op de kaken gelegd. 2.12.0 De Hemel vernieuwd, eenige sterren inge stoken, de zonne verguld en de maan gekuischt 7.14.6 De vlammen van 't vagevuur vernieuwd en eenige zielen gerepareerd4.06.2 't Vuur van de Hel geschilderd. Lucifer eenen nieuwen staart aangezet, zijnen linker poot gerepareerd en verscheidene nieuwe ketens gemaakt voor zijne ledematen7.10.3 't Hooi en stroo vernieuwd in den 'stal van Bethlehem, en een nieuwe sport in de kribbe gestoken3.00.0 Den tabbaard van Herodes nieuwe boorden aangezet, de broek van Annas een lederen spriet ingestoken en twee nieuwe beenen knoopen aan zijn japon gezet6.00.0 Tobias op reis met den Engel een paar nieuwe getten aangedaan,nieuwe riemen aan zijn ransel- zak. Raphael een versch half brood onder den arm geplaatst en den schipper gemuilband 2.15.0 De ezel van Balaam zijne plekken uitge schrapt, zijne ooren gekuischt en zijne ijzers de kalkoenen vernieuwd3.06.0 Het aangezicht van Sara gewasschen, ge- puimd, hersteld, gevernist en haren verfrommel den rok in voege gebracht2 15.3 De ladder van Jacob gerepareerd en twee nieuwe sporten ingestoken1.15.6 Eenen nieuwen kei in den slinger van David gestoken, het hoofd van Goliath wat opge poetst en de teenen verzet2.12.0 Het haar van Judas los gemaakt en zijne vingeren verkort1.00.0 De Ark van Noë den achtergevel geteerd, twee nieuwe vorstpannen opgelegd, de glazen vensters vernieuwd en Noë een paar nieuwe mouwen aangedaan6.10.0 De Verloren Zoon een nieuwen lap op zijn hemd gezet, aan verscheidene zwijnen de bor stels hersteld, hunnen staart wat doen krullen en nieuw drinken in de bakken gedaan 7.15.0 De waterkruik van de Samaritaansche vrouw gestopt, herschilderd en een nieuw oor aangezet 2.08.3 De Aartsmoeder Eva gewasschen, zuiver uitgeolied, de straal van het serpent scherp ge maakt. Adam de tanden vernieuwd, den appel doen blozen en de bladeren verguld en op hun heffen gebracht4.95,7 Te zamen 92.16.0 Het spreekt van zelf, dat de Kerkmeesters niet meer konden aarzelen en de rekening van den schildersbaas goedkeurden. Een paar weken geleden hebben we in dit blad een stukje uit „Het Volk" overgenomen, waarin er op ge wezen werd hoe de heer Huizinga soms met de waar heid omspringt. Het betrof toen zijn bewering dat er reeds 5 jaar een christelijke vakvereeniging voor visschers hier ter stede bestond, wat niet alleen onzin was, doch tevens een besliste leugen. Zoo wenschen wij ook thans weer een nieuwe bij drage van 's mans waarheidsliefde te leveren, door onderstaand stukje uit „Het Volk" over te nemen. In 't bijzonder zij het onzen visschers ter lezing aanbevolen, die er dan maar eens ov jr moeten denken of men aan zulk een man, die de christen-arbeiders voor moet lichten, zijn vertrouwen kan blijven schenken. Het volgende dan schreef men uit Gouda aan „Het Volk" De heer Huizinga van Kampen zei Zaterdagavond te Moordrecht in een débat met onzen partijgenoot dr. Stavenisse de Brauw, dat de 11-urige arbeidsdag voor textielarbeiders in het ontwerp-arbeidswet was opge nomen, omdat de Kamer van Arbeid te Enschedé, bestaande uit 5 patroons en 5 soc. dem. arbeiders daarop had aangedrongen, De Katoenbewerkers-vereeniging, waarvan onze partijgenoot Tjjhof voorzitter is, had geadviseerd voor den lOYs-urigen arbeidsdag. Wij wisten wel dat dit lasterpraat van Huizinga was, maar achtten het toch niet ondienstig eens aan iemand wiens kennis vau zaken in dezen ontwijfelbaar is, te verzoeken dat te constateeren. Onzen partijgenoot H. Voogsweerd te Enschedé, die secretaris van den Textielarbeidersbond is, hebben wij dus om inlichtingen gevraagd. Hij schrijft ons:

De Moker | 1905 | | pagina 3