„VOORWAARTS NA TIEN JAAR. Schiedamsche Arbeiders, Oude Kerkhof 7. Nlej. H. v. Dijks-v. Brandwijk De Revolutie in Rusland Ylaardingsche IJzerkoekjes. Bellevoysstraat 4, einde W.-KrnisMe, R'öai, I Weegt uw brood. Probeert eens ons brood. Een grooter leugen is nog nooit gedebiteerd. Het ontwerp-arbeidswet is in onze Kamer van Arbeid (ook ik ben er lid van) voor de katoen-indistrie in behande ling geweest om advies voor den minister. Daar ver klaarden de leden-werkgevers zich tegen vermindering van den arbeidsduur. De minderheid der Kamer, de sociaaldemokraten, zooals Huizinga beweert, drong aan op den 10-urigen arbeidsdag. In het advies wat toen door de Kamer aan den minister is verstrekt, werden de wenschen van beide partijen kenbaar gemaakt. Zie daar dns een eerste lengen van Huizinga. Een tweede leugen is, dat de Katoenbewerkersbond met Tijhol als voorzitter (Tijhof is nooit voorzitter van den Katoenbewerkerskond geweest) gevraagd heeft om den lOy3-urigen arbeidsdag. Toen de Katoenbewerkersbond nog bestond (hij is nu met den Textielarbeidersbond saamgesmolten) heeft die in zake de arbeidswet nooit afzonderlijk geadresseerd; wel in combinatie met den Textielarbeidersbond, zooals bekend is. Den 17en Febr. 1904 is door die beide bonden geza menlijk een adrés naar de Tweede Kamer gezonden, waarin in 't bijzonder werd gewezen op de ondervanging van art. 267 door art. 271 der arbeidswet; op den leeftijdsgrens waarop kinderen in fabrieken arbeid mogen verrichten, en nog op verschillende andere belangrijke bepalingen. Ziedaar de waarheid. Goeien dag Pik Pik Zoo ben jelui weer samen, hoe is 't er mee Por en DorusAlles in orde hoor, maar wat denk j' er van Pik, znllen wij onze wandeling voortzetten Pik Mij goed, en weet jelui nog waar wij de vorige week zijn geëindigd Por Jawel op de Hoogstraat, maar waar er naar mijn meening op die Hoogstraat niet veel interressants te zien is, geef ik in overweging de Afrol af te gaan en zoo het Achterom in, en dan breng ik jelui het eerst in de Karnemelksteeg, aldns volg je mij. Ziezoo, hier heb je de Karnemelksteeg, Slop was beter benaming, en om je dat te bewijzen gaan wij er in. Ik zal trachten toegang te krijgen in één der wonin gen, jelui volgt mij en, wanneer wij er in zijn, laat dan het gesprek met de bewoners maar aan mij over. Wel moedertje, wat verwoon je hier nog per week? Moedertje Vijftien stuivers meneer. PorZoo, vijftien stuivers, en wat heb je daar alzoo voor MoedertjeWat je hier ziet meneer, dit vertrekje, met één bedsteê en één kast en dan nog een zoldertje en hier achter nog een klein stukje open grond. Por Zeg vrouw mag ik je vertrekje eens opmeten mooi zoo. Je vertrek is twee meter hoog, en nog geen drie meter lang en breed. Maar vrouw, hoe zien die muren zoo zwart? Moedertje: Dat is van de nattigheid heeren. Kijk eens het water loopt van de muren af, en hier onder 't raam is een groot gat in de muur waardoor je zoo naar buiten kunt kijken. PorMaar vrouw, kan je die muren met stoken niet droog kiijgen? MoedertjeWat zal ik zeggen heeren. Een man als kostwinner heb ik niet, mijn kinderen zijn nog jong, en ik zelf die door de influenza veel geleden hebt ben nog niet in staat in de behoeften te voorzien, alzoo begrijpt U dat het hier nijpt, en dat er van stoken niet veel sprake is. Pik en Dorus, nadat zij weer op straat zijnZeg Por, wij moeten even ons hart lachten. Wij hadden niet gedacht, dat in Vlaardingen, in die zoogenaamde bloeiende stad, met z'n nieuwen aanbouw en overvloed van mooie woningen, nog zulke ellendige krotten ge vonden werden, en dan die zorgvolle en verwrongen gelaatstrekken van zoo'n vrouw, het gaat je door de ziel heen. Zag je dat ameublement wel Alles, niet waar, gaf den indruk van een doorloopende worsteling met de pijnlijkste zorgen des levens. Hier hebben wij dan gezien het type van wat men noemt lompenproletariaat, hier hebben wij aanschouwd een moeder, die zoo goed als iedere andere moeder de plicht gevoeld hare kinderen te voeden en op te voeden, maar....'door het noodlot als uitvloeisel van onze hartelooze kapitalistische samenleving daarin ver hinderd wordt, een moeder, die het moet aanzien, dat hare kinderen half gekleed en nog niet half gevoed met blauwbleeke gezichten de straat opgaan in de hoop hier of daar iets te krijgen, en terugkeerende in de meeste gevallen niet het genot hebben zich te kunnen verwarmen bij een braudende haard. PorDenkt eens in vrienden, zulk een toestand Een krotwoning, het ameublement oud en vermolmd, onvoldoende of geheel geen voeding en stoking.... Zou het wonder zijn, wanneer in zulk een gezin de avond is aangebroken na een dag vol ontbering en gebrek aan 't hoogst noodige, de kinderen door ellende afgemat hun legersteê opzoeken, een legerstee bestaande uit stroo of stroozak, als dekking een oude deken of dikwijls ook wat oude zakken, ik zeg zou dat won der zijn, wanneer daar z'n moeder een blik werpt op hare kinderen (die zij even zoo lief heeft) als een moe der uit de bezittende klasse; dat zij bij den aanblik daarvan in haar wanhoop een vloek slingert naar een maatschappij die voor haar zooveel ellende bracht?... Neen! en nogmaals neen! met U arme moeders vloe ken wij deze vloekwaardige, op kapitalistische uitbuiting berustende samenleving. Maar zeggen dan onze farizeesche en berusting predikende zedepreekers, er moeten armen en rijken zijn. Maar eigenaardig is het wel, dat zooiets nooit gezegd wordt door de armen zelf, maar wel door hen die zich rondwentelen in het vette der aarde. Pik: Jon opmerkingen en vooral de laatste zijn zeer goed, en ik zou er nog wat aan willen toevoegen. Wanneer ik de inacht daarvoor bezat, dan zon ik hen, die in hun welgedaanheid aan die ellendigebe rusting voorhouden, dezulke zou ik voor geruimen tijd in zulk een krot willen stoppen, en dan, geteisterd door werkloosheid en andere uitwassen van ons hoog- geroemd maatschappelijk stelsel lien ook eens leeren wat het is, op schaftijd voor een lêege tafel te zitten, in de kou bij een uitgedoofde haard. Dit middeltje zou zuiverend werken op hun kostelijk gemoed, en zeker is het, dat na zoo'n kuurtje, het oor deel anders zon zijn Een leugen is het dat er armen moeten zijneen ver vloekte leugen Er is van alles wat de mensch noodig heeft meer dan genoeg. Misleiding en verblinding is het wanneer men n dat wijs maakt. Er wordt meer geproduceerd dan er verbruikt wordt, en toch lijden millioenen ge brek aan het meest noodige. Ook hier in onze dierbare stad Vlaardingen staan legio van goede woningen leeg. en toch zien wij ontelbaar velen gedoemd om in vun zige krotten hun armoeleven te slijten, en wanneer ik hieraan nog iets moest toevoegen dan zou het dit zijn.... Gij rijken, gij meer bevoorrechten, gij geestelijken van elke richting, gij leiders van vakbewegingen ook van elke richting, kom, wees eens moedig, acht u zeiven nou niets eens te braaf en te fatsoenlijk, maar dringt door tot die Vlaardingsche sloppen en krotten, dan zult gij zien dat daar menschen wonen ook naar Gods beeld geschapen voor wien het leven een aaneenscha keling van tegenspoed en ellende is, voor wien het menschzijn als het ware een afgedane zaak is. DorusZeg pik, is hier nog meer van dat moois te zien. PikO ja, en we gaan nu een eindje verder. Daar ginds krijgen wij weer wat moois, voorbij die Luifel daar. Dorus Zeg vrienden, wat is dat nou voor een ding, het lijkt wel zoo'n ding, ik bedoel zoo'n gebouw 'uit een Kampong van de Atjehers PorJa ja, het is hier een kranig boeltje vind je niet Het is hier wel iets voor een kunstschilder, maar wacht eens even, hier moeten wij ook even een kijkje nemen. DorusZeg vrouw, zijn hier in 't Achterommetje zooals jelui dat noemen de woningen allemaa zoo, en dan, heb je in deze woning geen keuken? Vrouw Neen heeren, wij moeten ons boeltje, öf in ons „vertrekje" of buiten de deur dns zoo op straat, schoon zien te krijgen, en goed daglicht hebben wij hier nooit dat begrijpt u. DorusDus wat wij hier zien dat is dus de geheele woning, en zooals ik ziet, maar ééne slaapplaats en één kast. DorusZeg Por, al die „hofjes", die wij nu passee- ren, is het daar ook zoo gesteld PorHier en daar is het iets beter, maar toch c voldoende. Dorus Maar nu nog iets. Die krotwoningen in Karne melksteeg en Achterommetje zijn die ook voorzien v-y plee's of bestekamers? PorDe meeste niet, men behelpt zich met een „beerton" in een zoogenaamd „stilletje" op zolder,, in welks onmiddellijke nabijheid men de kinderen te slapen moet leggen. Dorus Maar dan zou ik zoo zeggen, dat men om gezondheidsredenen alleen die krotten moest opruimen. Por Die slag is jou, maar laten wij wat door loopen, dan komt er weer wat moois. Dorus: Zeg heeren, wat is dat voor'n gebouw daar PorDat is de „drukkerij" van de firma Dorsman Odé. Dat is wat men noemt een.... modeliurichting. Behalve veel ruimt", licht en lucht, is er vooral veel gelet op de veiligheid daar, zoodat men daar niet gauw gevaar loopt in aanraking met de machineriën te k"men, er is schaft- en kleedkamer en achter het gebouw open ruimte, in 't kort, er is daar als werkplaats veel goeds te zien, en het gebouw daar verder is een slachtplaats van ons Raadslid v. d. Valk eveneens flink en mooi ingericht, tewens kunt u bij deze gebouwen zien de breedte en hoogte van de toekomstige straat. Wij eindigen voor ditmaal onze wandeling, en ik be loof je vrinden, de volgende keer zal ik je weer wat moois laten zien. X. STEUNPENNING SCHIEDAM. V. P. f 0.05; M. B. 1 p.Ct. f 1,25; R f 0.10. STEUNPENNING VLAARDINGEN. Voor de „Moker" f 0.08; te veel ontvangen f 0.02; te veel ontvangen vorige week f 0.03. Ontvangen de aandeelen Nos. 271, 272, 273, 274. Aan alle partijgenooten en geestverwanten een laatst vaar wel bij mijn vertrek naar Cu- lemborg. C. J. VERWEIJ. Gediplomeerd desk. voor Vrouwen. (Medewerkster van den N.-Malth. Bond) Spreektijd van 2—9 uur. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van 's mor gens 10's avonds 9 uur -:- -:- -:- -:- Spotkoop Prijsverlaging Spotkoop Gedenkschrift bij het Tienjarig Bestaan der Sociaal Demokratische Arbeiders Partij. 166 bladzijden groot formaat met 37 illustra ties, vroeger f 0.75 gecarton- neerd, thans f 0.30 in gewoon omslag met bandteeke ning, gec. f0,40, gebonden in heel linnen f 0.50. Tien jaar voorbij, door H. R. H. Aan de sociaal-democraten in Nederland. Het „Manifest der twaalf apostelen". Uit den oertijd, door H. P. Tien jaren karikatuur en de socialistische beweging in Nederland, door Ch. v. S. De eerste kennishonger, door Akago. Van de oude partij, door F. van der Goes. Tien jaren Amsterdamsche beweging, door Jos. Loopuit. De wording der S. D. A. Pdoor P. J. Troelstra. De Bakermat, door J. Oudegeest. Persoonlijke herinneringen uit den geboorte tijd der S. D. A. P., door W. H. Vliegen. Uit de oude doos (1870—1872), door H. van Kol. Voor Afdeelingen van de partij (broch. handel) 25 ex. f 0.25 50 j, f 0.22% 100 f 0.21 Alles ongefrankeerd. Prijs f 0.15. door GAJUS. Hoogst aktuëel! Ui'tgave van A. B. SOEP, Amsterdam. Wordt lid en verbruiker van de Arbeiders-Coöperatie (Bakkerij) Ge bevordert daardoor uw eigen belang, doordat het brood van ie kwaliteit is en gewichthoudend. ^Bovendien ontvangt ge een deel, zijnde 50 pCt. der ge maakte winst. Ge bevordert daafdoor het belang der arbeiders in het algemeen, doordat een deel der winst ten goede komt aan de Arbeidersbeweging. HET BESTUUR.

De Moker | 1905 | | pagina 4