Van Heinde en Verre- Na 29 jaren dienst door de gemeente op straat gesmeten Een trekschuit in draf. heid of ziekte van personeel bjj het Openbaar Lager Onderwijs. De afd. „Schiedam" van den Bond van Nederl On derwijzers had in een adres aan den raad eenige bezwaren tegen het ontwerp van B. en W. geopperd, die het akeligheidje leelyk aan den tand voelden. Instede dat het adres nu eens behoorlijk behandeld, bestreden werd, verhuisde het vrij vlug onder burgemeesters dek mantel. O lieve, daar zit 't zoo goed. De heer Yan Westendorp pakte het ding kordaat aan. Hij had gezocht naar de noodzakelijkheid dezer verordening. Hij had ze ontdekt. 2 érnstige ge vallen van verzuim kwamen voor, van de onderwijzeres Smit en den onderwijzer Bokhorst. (De correspondent van het Eott. Niewivsblad luiste t als Jan-de-Gaper). Onverantwoordelijk acht spr. het een dergelijke veror dening in 't leven te roepen. Plicht der gemeente is het, hare ambtenaren, ziek geworden in den dienst, steun te verstrekken. Bij al te langen duur der ziekte, zal ontslag moeten volgen. Maar thans is een ziekte voor do gemeente een voordeeltje. De verordening is in strijd met de waardigheid van onze gemeente. De wethouder van onderwijs (Honuerlage Grete) zegt dat er 8 ernstige gevallen van verzuim (de correspon dent aan het Eott. Nieuwsblad zij een-en-al oor) en kleinere verloven, aanleiding gaven tot de verordening. Deze wordt verder door spr. verdedigd echter op 'n vrij zwakke manier. Aan het verdere debat wordt nog door den heer Gouka deelgenomen, die ook niet erg bekoord is door het nieuwe geesteskind van B. en W. De heer Van Westendorp dient ten slotte de volgende motie in: „De Raad der gemeente Schiedam noodigt B. en W. uit eene verordening te ontwerpen, regelende de rechts positie van alle gemeente-ambtenaren en inmiddels de voorgestelde ontwerpverordening aan te houden." Maar de motie duikelde en nog wel met 117 stem men. Tegen stemde zelts Gerrit Visser! Nou men den majoor geen schutterij meer gunt, gunt hij bljjkbaar den zieken ouderwijzer geen salaris. Oók wraak Waagden we in ons vorig no. de veronderstelling, dat de verordening in deze zitting wel niet zou worden afgehandeld, 't was toch maar per ongeluk dat 't niet gebeurde. Rechts had men naar 't gebruik er schijnbaar weer een partijzaakje van gemaakt, toen de heer Wit- kampf de harmonie verstoorde Art. 1 was er door. Bij art. 2, luidende: „Dreigt de ziekte langer te duren dan een maand dan wordt door het hoofd of den onderwijzer verlot' tot afwezigheid uit de school wegens ziekte aan B. en W. gevraagd", wordt door den heer Witkampf voorgesteld dit te lezen „Duurt de ziekte langer dan een week dan wordt enz." Maar jawel, z'n geloofsvrienden lieten 'm netjes in den steek en daar stond ie in z'n hempie. De stemmen staakten. Vóór wa*en van ree its Bender en Klein. Hiermede was de afhandeling der verordening ge schorst en krijgen we in een volgende vergadering 't restant. Maar ook het genietelijke dezer raadsvergadering was 't geweest, 't Was verder gauw afgespeeld. De gemeente-opzichter Dominicus is een zeer verdien stelijk mensoh. Tot 's mans i oem behooren de volgende feiten, door de Schied. Cour, indertijd vermeld le heeft hjj de boomen in de plantage met een naam bordje opgedirkt; 2e heelt hij in de boomen nesten laten hangen, in de hoop dat deze door de vogels zullen worden gebruikt. Buiten deze twee gewichtige en niet genoeg te waar- deeren bewijzen van betoonden moed n trouw is weinig meer van hem bekend. Alleen nog dit, dat hij, naar sommigen beweren, bij eventueele aanstellingen steeds voorop stelt den vraag, of sollicitant wel behoorlijk vaststaat in de leer en ;dan nog: dat hij bij zijn ondergeschikten niet bepaald gezien of bemind is. Over 't algemeeu ziet men liever z'n hielen dan zijn neus. In dezen goeden tijd van klerikaal regeer in onze gemeente, hebben dergelijke grootheden zoo goed als vrij spel. In haast al die posten van eenig belang zetelen (gelukkig!) de mannen der eenig ware belijdenis. En voor een die buiten de genade leeft, is het „natuurlijk" slecht hengelen. Maar op welke wijze die brave menschen hun macht misbruiken, leert het volgende, ons van betrouwbare en wèl ingelichte zijde medegedeeld Zekere Oosthof, sinds 29 jaren in dienst der gemeente (afd. grondwerkers) is thans plotseling ontslagen, jdank zij den direkten invloed van opzichter Dominicus. Als reden wordt opgegeven, herhaald plichtverzuim. Op de wijze als dit nu is toegeijast, is het een prachtig argumentEr wordt althans mee aangeduidOosthof heeft te lang over dit of dat gedaan. Zie hier de geschiedenis: Oosthof heeft eenige dagen aan de herstelling van een kaaimuur gewerkt daarna heeft een ander even veel dagen aan dezelfde Jkaai gearbeid en toen heeft men opgemeten wat de een en wat de ander had gedaan Oosthof was bij den ander in de minderheid, en toen volgde ontslag. Maar dit ontslag is ten zeerste ongemotiveerd en levert het meest doorslaande bewijs dat opzichter Do minicus misschien een beste vogelnestmaker zijn mag, doch voor gemeente-opzichter totaal niet deugt le heeft hij zelf van grondwerken geen verstand, als het betreft kaaimuren herstellen enz. enz. 2e heeft hij een kaaimuur doen herstellen door twee menschen die daar net zooveel verstand van hadden als hij, d.w.z. niets. Dus de menschen zijn daar maar gaan peuteren, de eene zus, de andere zoo. En daarna kwam opzichter Dominicus oordeelen. De ontslagen Oosthof, ongeveer een zestiger, lijdt aan lendepijuen. En al zal nu altijd de een wat vlugger werken dan de ander, als er kwalen of ziekten in 't spel zijn, dan moet daarmee rekening gehouden worden. Dat vertelt misschien Zondags de dominé, niet, heer Dominicus, maar toch kan 't wel onder de christen plichten worden opgenomeH, dat men bij het oordeelen over een of ander, eerlijkheid betrachten moet. Maar nog waren er andere oorzaken, waarom het werk van den ontslagene achter was bij dat van den ander. De waterstand was gedurig zóó hopg geweest, dat Oosthof niet vorderen kon. En dit wist de opzichter Dominicus, want toen Oosthof hem om die reden werk kwam vragen, beging hij de domheid te zeggen: maak je cement vast klaar. Daar deze voor een kaaimuur van goede kwaliteit is, omdat ze spoedig harden moet, was 't wel wat nuchter om ze een dag vooraf te willen doen klaarmaken. En toch heeft men den brutalen moed gehad om die (en misschien nog meer soortgelijke) reden Oosthof te ontslaan. Na 29 jaren goed genoeg te zijn geweest om door de gemeeute te worden verbruikt, wordt men op 60-ja igen leeftijd, als nergens een plaats te bekomen is, weggesmeten als onbruikbaar! En dat onsdat er iemand is die je gebruikt voor dingen waarvan je niets weet en die eveneens als niets-weter dan over 't ge dane werk komt oordeelen De ontslagene is een braaf katholiek, en van alle vreemds smetten vrij. Hij zal zich nu wellicht troosten met de wijze bet ustings-lessen, welke pastoor hem heeft ingeprent, en geen wrok in zich gevoelen. Maar de overige gemeente-werklieden zouden die niet aan zoo'n geval een voorbeeld nemen? Zouden ze niet eens gaan probeeren door een flinke vakvereeni- ging wat steviger te staan tegenover de willekeur van de firma Dominicus Co.? Te Sliedrecht is na een rede van partijgenoot L. M. Her mans een afdeeling onzer partij opgericht. Te Bentheim is een remmer uit Salzbergen tusschen de butlers geraakt en onmiddellijk gedood. De R. K. priester Dr. Jan van den Brink (lid onzer partij) trad deze week in een openbare vergadering voor de afdeeling der partij aldaar op met het onde'- werp „Ons Streven". In de zaal, waar slechts plaats is voor 350 man, waren aanwezig 150 persoueu, waar van zeer velen met een staanplaats moesten tevreden zijn. De rede werd oorverdoovend toegejuicht en onder het zingen van den socialistenmarsch ging men uiteen. Het personeel van de Nederl. Stoomhoutdraaierij te Wageniugen heeft op zijn verzoek 3 vrije dagen met behoud van salaris gekregen. Het Vaderland(liberaal) deelt mede dat het ont slag-besluit van den Minister van Buitenland-che Zaken Melvil van Lynden reeds geteekend gereed ligt, maar dat men nog niemand heeft kunnen vinden die voor deze enkele maanden (tot Juni) de portefeuille wil overnemen. De pastoor te Sas van Gent had de vorige week Zondag vanaf den kansel zijn parochianen aangespoord de ver gadering waar onze partijgenoot Sannes zou spreken, niet te bezoeken, en hem voor stoelen en banken te laten p aten. In tegenstelling met het idee van den pastoor was de vergadering flink geslaagd en behielden de onzen nog aanknoopingspunten voor de verdere propaganda Te Sneek is een 37-jarige schippersknecht, die steeds misbruik maakten van sterken drank, bij het aan het boord gaan Van de loopplank gevallen. Zijn lijk is reeds opgehaald. Thans is weder te H Zandt in district Appingedam een nieuwe afdeeliug onzer partij opgericht, 't Gaat goéd zoo Te Velzen is na een jaar lang werken der arbeiders, het loon der schippersgezellen van 17 op 19 cent gebracht. Eenige Haagsche dames bieden in „het Vaderland" als iets nieuws aan om voor de „vrijzinnige" verkiezings propaganda te maken. In de soc. dem. partij namen de vrouwen van den beginne aan, aan dit werk deel In het blad „de Betuweleest men de volgende advertentie: „Gevraagdeen groot huishouding op een steenfabriek. „Flinke woning beschikbaar. Adres: Baas A. Spies, te „Eist bij Amerongen". Het kapitalisme slokt heele gezinnen met huid en haar op. De arbeider B. te Vaals, die voor een paar dagen bij zijn werk in een kelder stortte en daarbij kneuzingen kreeg, is aan de gevolgen overleden. De afdeeling Groningen van den Steenhouwersbond is met de patroons aan 't onderhandelen over verhoo ging van loon. Zij wenscht den loonstandaard gebracht te zien van 21 op 25 cent per uur, en den maximum arbeidstijd van 11Y3 op 10y3 uur per dag. In Botterdam bleef de baas K. L. aan zijn kleeding haken bij het werken van een elevator die zand haalt uit in de Schie liggende schuiten. Hij geraakte zoodanig tusschen den elevator en een kar beklemd, dat hem de borstkas werct ingedrukt. De havenarbeiders te Brest (oorlogshaven in Frank rijk) zijn in staking. Er besta, t sedert eenigen tijd een conflict tusschen de twee verbonden koninkrijken Zweden en Noorwegen, dat waarschijnlijk op een scheiding der rijken zal u t- draaien. Het Noorsche ministerie Hagerup is thans afgetreden. Lord Millner treedt af als hooge commissaris voor Zuid-Afrika en administrateur van Transvaal en de Oranjerivier-kolonie. Tot zijn opvolger is benoemd Lord Selborne. In \euersborg (Zweden) werden 600 arbeiders van de fabriek Karlson uitgesloten omdat ze erkenning van de vereeniging en een loontarief eischten. Te Eome is er sinds eenige dagen een staking onder de bakkers. Soldaten doen dienst als onderkruipers. Het Sociaal-Democratisch lid van den Duitschen Rijksdag Hue (mijnwerker) heeft in een redevoering te Bochum medehedeeld vanwaar de gelden voor de groote mijnwerkers-staking zijn gekomen. Er kwam in bij de Poolsche vakvereeniging f 4800.— of f —.48 per lid. Katholieke f 155.400 f 3.90 Neutrale f 840 000 f 13.80 De gelden bij de neutralen bond ingekomen waren bijna uitsluitend van de soc. dem. partij en de andere neutrale vakbonden afkomstig. In het Zwitsersche kanton Bazel is met slechts 10 stemmen meerderheid (5290 tegen 5280) bij volksstem ming een door een groep kiezers zeiven voorgesteld wetsontwerp aangenomen, dat de evenredige vertegen woordiging bij de verkiezingen voor den kantonnalen raad invoert. De Engelsche minister van oorlog zeide gisteren in het Lagerhuis dat de expedities naar Somaliland van 1 Januari 1900 tot nog toe nagenoeg 30.000.000 gulden gekost hebben. En dat is nu nog maar een z.g. kleine oorlog. Onze zusterpartij in Zweden telde op 31 December 1904 63.000 leden. De partij bezit 13 dagbladen. De staking der Belgische mijnwerkers is in het Centre opgeheven. Het Italiaansche ministerkabinet onder leiding van Giolitti heeft zijn ontslag genomen. Giolitti is de mau die a la Kuyper den spoorwegarbeiders het stakingsrecht ontnam. Men vermoedt dat de agitatie der spoorslaven van grooten invloed op het aftreden is geweest. De stakingen 'in de metaal- en rijtuigindustrie te Parijs duren onveranderd voort. De patroons hebben een aanklacht tegen de stakers ingediend bij de nijver heidsrechtbanken wegens ongeoorloofde kontractbreuk. Het personeel der stadsspoorwegen te New York staakt. Het geheeie verkeer staat stil. De staking omvat 5000 man. In de Borinage en in 'tland van Charleroi (België) duurt de mijnwerkersstaking voort. De Czaar van Rusland heelt een rescript gegeven, waarin hij o. a. de vorming van een parlement aanwijst. De revolutionaire beweging schijnt er toch nog niet door te verzwakken. De Nieuwe heeft geen gemakkelijke taak, ze staat er bijna dood alleen voor in het distrikt de misgrepen van christelijk regeeringsbeleid goed te praten. En is dit op zichzelf reeds een ontzettend moeielijk karweitje, als je voelt dat je hoegenaamd geen ruggesteun hebt, dan krijg je toch ten slotte wel zoo'n misère-gevoel in je, dat je maar liever bij de pakken zou gaan neerzit ten. Zeker, je kunt wel bogen op 'n zwerm ja-broers, maar zelfstandig-denkende menschen nemen hoegenaamd geen nota van je; hoe je je best doet, hoe je je aftobt, 't kan der niks en niemendal schelen. Dit is werkelijk aller-droevigst, en men moet wel speciaal 'n IWewioe-redacteur zijn, om dan tóch op den duur den moei n et te verliezen, 't Kan zijn, dat men de reden niet weet, waarom er zoo weinig nota genomen wordt van goed-bedoelden arbeid die in den regel ietwat onnoozel is afgewerkt. Maar enfin, men moet op tijd eens wat door de vin gers weten te zien, ook als het een voorlichter betreft die slechts de duisternis weet te vergrooten. Al is het maar ter wille van het personaatje zelve, dat altijd zoo ijverig bezig blijft (zij 't dan op eigenaardige manier) de zaken onderst-boven voor te stellen. Want o, fantaseeren kan-i dat 't een aard heeft. Wijlen Tijl Uilenspiegel is er nog maar een bees-i bij, zooals onze brave Nieuwe de onmogelijkste dingen uit zijn pennelikke-sduim weet te zuigen, en z'n lezers voor te jokken. Je ken d'r an merken dat-i ten slotte zelve

De Moker | 1905 | | pagina 2