Ditjes en Datjes. Een bezoek van het „Schiedamsch Volksblad" bij „De Moker", is gaan gelooven dat wat-i daarvan nn verzunnen heeft de onomstootelijke waarheid geworden is. Reeds meermalen hebben we alzoo sterke dingetjes van 'm te slikken gehad, in 't laatste Zondagnr. kwam weer zooiets voor. Ons christelijk ministerie wordt ver heerlijkt, althans dit wordt bedoeld, 't Gebeurt op de volgende wijze Onder de tot stand gekomen wetten neemt zeker de drankwet een eerste plaats in Een zekere dr. A. van Raalte mocht dezer dagen te Dordrecht „geestig" zeggen„De drankwet maakt over het geheel den indruk van vervaardigd te zijn door een dronken geheel-onthouder," die wet bevat ontzag lijk veel goeds, en alleen lelie partijhaat keurt ze af. Wie zal het niet toejuichen, dat alle hasard- spelen, ook „quasi-onschuldige, op plaatsen van „vergunning" verboden zijn Dat de vrouwenbe diening tot de historie behoortdat in koffiehuizen enz. geen loon meer uitbetaald mag worden; dat twee uur voor en na eiken openbaren verkoop in plaatsen van „vergunning" niet getapt mag wor den? Dat de wet aan B. en W. de bevoegdheid geeft in bepaalde omstandigheden de herbergen te sluiten? Dat aan geen personen van slecht levens gedrag „vergunning" mag worden verleend? 't Zou voor Dr. Kuyper zeker een teleurstelling we zen, als hij vernam, dat men z'n Drankwet onder de tot stand gekomen wetten een eerste plaats gaat toe kennen. Want hij bovenal weet wel wat 'n paskwil dat ding eigenlijk is. En al dat moois van verboden hasardspelen, vrouwen bediening, loonuitbetaling, sluiting bij openbaren ver koop, enz. enz. het bestaat enkel in de fantasie van De Nieuwe Want wat de drankwet in praktijk is, daarvan hebben de nieuwsbladen (en De Nieuwe knipte ze steeds over) al kostelijke grappen verteld.... Maar och, als zoo'u ouwerwetsch instrument eenmaal in verrukking is, dan weet-je niet wat voor wonderen je te hooien en te zien krijgt. Misschien wel 'n soort sukkeldraf! „Mag ik me even aan u voorstellen Mijn naam is „Schiedamsch Volksbladik word uitgegeven door de „Heeren Gebrs. van Noortwijk in de Boterstraat te „Schiedam ik draag niet zichtbaar het kenteeken, dat „ik verantwoording schuldig ben aan een partij of in- „steïling en acht het in het belang van een goede „propaganda voor de beginselen, die ik 'met hand en „tand verdedig, in het krijt te treden tegen liberalen, socia len en andere alen, dat ook de naam van de redactie ver swegen wordt. Wanneer ik iemand bestrijd, doe ik dat „door hem in den rug aan te vallen Wilt u een voor beeld Ik schrijf over iemand in niet gunstigen zin, „en nu stuur ik hem lekker de krant niet, waarin mijn „aanval voorkomtBeu ik niet goed op de hoogte van „de journalistiek?" „In mijn nummer van 4 Maart heb ik een prachtig „hoofdartikel „Een Vugeloor" getiteld, tegen mr. Sam „van Houten opgenomen; dat artikel besloeg de geheele „voorpagina van de krant, wat zeg je daarvan Kranig „hé! maar ik had het dan ook uit „de Nederlander" „van mr. de Savo nin Lohman geknipt. Die mr Lohman „is een knappe ma jaDr. Kuyper is óók een knappe „man, en Dr. T. J de Visser is óók een kuappe man „Wat ik moet doen in Schiedam? Strijden! strijden! „en nog eens strijden tegen de revolutie en het ongeloof. „Tegen de revolutie het evangelie. God is groot, het „coalitie-kabinet is Zijn profeet! G.eloofd zijn de aarts- „vaders Abraham, Isaak en Jacob, maar Abraham is „toch tegenwoordig de baas. Tot zoover gekomen, moest onze bezoeker even rus ten de man had ook zooveel gepraat, dat ik werkelijk medelijden èu met zijn hersens èn met zijn tong kreeg. Wij hadden den man maar door laten pratenwe konden er met geen breekijzer tusschen komen, maar nu konden wij den man eens „onde vragen" zooals Dr. Kuyper het noemt, en het volgende gesprek ont wikkelde zich. Red. Moker. „Schiedamsch Volksblad, wat is het doel „uwer komst in ons heiligdom en wat wilt ge Schiedamsch Volksweekblad. „Geachte Mokerredactie, „mijn doel is u te komen vragen of u de goedheid zou „willen hebben mij elke week op de vinger te tikken, „wanueer ik eens uit den band spang. Ik ben nog niet „erg vast in de leer, en as je dan copie mót hebben, „ja, dan schiet de roe pen wel eens uit je handen. Ik „wil namelijk vrede op aarde brengen, door in alle „gemoederen zaad te strooien, zaad, gewonnen uit de „leer van Christus, den man, die geen steen had om „zijn hoofd ter ruste te leggen. Ik zal steeds Gods hand „erkennen in de geschiedenis en de„democratie bestrijden. „O, ik ben vol vuur en geestdrift. En dan door de Schiedamsche Courant er zoo tusschen genomen te „worden, 't Is verschrikkelijk R M. „Maar lieve vriendin, ik heb me al zitten „bedenken, maar nu schiet me toch iets in de gedachten; „je hebt daar in je nummer van 4 Februari je eigen leelijk vergaloppeerd. Je schijnt een stofvergoder te zijn S. V. „Hè, dat is toch gesybrandiseerd, dat kan niet „waar zijn!" R. M. „Toch waar, "Volksblaadje, richt je maar eens „op de 2de kolom van de 2de pagina bovenaan van „dat nnmme waar je de geschiedenis van die Duitsche „handels-tractaten beschrijft. Daar z°g je o.a. van den „Duitschen kanselier: „De Rijkskanselier moest alle zeilen bijzetten om „de ingediende voorstellen in veilige haven te bren- „gen. Maar het is hem, dank zijne handigheid en „welsprekendheid gelukt. Hjj heeft zich dapper „geweerd en de uitslag is hem zeer naar den zin. „Ook zijn heer en meester, de Keizer, is er over „in zijn nopjes. Hij heeft den overwinnaar, den „Rijkskanselier, een eigenhandig geschreven stuk „gezonden, vol van warmen dank. Ja, de goed- „geefsche vorst deed meer; hij gaf den heer Von „Biilow, zoo is de naam van den Rijkskanselier, „een keizerlijk bo stbeeld ten geschenke. Misschien „krijgt hij voor al zijn moeite nog wel den titel „van prins, gelijk hij reeds vroeger van baron tot „graaf bevorderd is. Als het iemand maar meeloopt, „dan kan hij het ver brengen in de wereld." „Dat laatste zinnetje „als het iemand maar meeloopt, „dan kan hij het ver brengen in de wereld" heeft je „leelijk te pakken, ouwe. Je zegt dus niet dat het Gods „wil is, dat iemand het ver brengt, maar als het 'm meeloopt dan kan het wel. Wanneer je de geschiedenis „uit de omstandigheden verklaart, ben je historisch „materialist, net als wij, redactie van d6 Moker.'1 S. V. „Geachte Mokerredactie, ik zie werkelijk, ik „heb niet goed gedaanMaar ik zal toch beter gaan „oppassen, want anders krijg ik een standje uit Den „Haag! Tot ziens!" „Tot volgende week" riepen we de ziel na, en wij bleven alleen, om te peinzen over den vraag of het mo gelijk was dat er in Schiedam nog eens een blad zou kunnen verschijnen, van antirevolutionaire zijde, dat in de allereerste plaats den weg wist in z'n eigen huis. Ontwikkelingsclub. We herinneren aan de vergadering op Zondag a.s. Het onderwerp isSla vernij door het Kapitaal. Vóór de openbare school. We ontvingen Ome School, het propagandablad voor de openbare school, uitgegeven door de afd. Delf, Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Het is een vriendelijk blaadje, wat warm ter lezing moet worden aanbevolen. Eenvoudig en frisch van inhoud, blijkt het samengesteld door ervaren hand. Het is geschreven voor de ouders der kinderen van de open bare school (de arbeiders) en zal als zoodanig zeker z'n doel niet missen. Waar de verspreiding, trots de belangrijke oplage van 10000 ex. toch nog beperkt is moeten worden, zal het zeker aanbeveling verdienen dat men het blad na lezing niet wegwerpt, doch het aan vrienden en ken nissen ter lezing aanbiedt. Want Onze School verdient door velen gelezen te worden. Tegen de openbare school. Voorzooverre het eenige belangstelling verdient, zullen we in ons blad zoo nu en dan ook melding maken van de „geheimen" uit het „geheime" Schiedamsch Volksblad. 'Van bevriende zijde ziju we daartoe in de gelegenheid gesteld. H-t Schiedamsch Volksblad ageert op de gebruikelijke wijze tegen de openbare school. Ziehier een proeve Het schoolgeld op de Openbare scholen. Het schoolgeld op de openbere scholen is op vele plaatsen verbazend laag. Onder die plaatsen behoort ook onze gemeente. Slechts f 5600.— komt in van de 5 gewone lagere scholen, die te samen 2100 leerlingen tellen. Volgens eeue opgave die wij onlangs ontvingen van eene Chr. school alhier, is het schoolgeld daar door elkaar genomen, minstens 3 maal zooveel. In dien toestand kan verandering worden gebracht. J) Het staat in de macht van den gemeenteraad, het schoolgeld te verhoogen, en het is zijne roeping dit te doen. Waarom moeten de kinderen van de openbare scholen voor een kleinigheid onderwijs ontvangen, terwijl die van de bijzondere scholen zooveel moe ten betalen De openbare scholen die door hunne weelderige inrichting toch reeds zoo duur zijn, zijn toch zeker aan de voorstanders wel een behoorlijk schoolgeld waard. En indien niet, het is toch de taak van den Raad om dit te vragen. De rechtsongelijkheid tusschen openbaar en bij zonder onderwijs heeft lang genoeg geduurd. Wij hopen dat onze Raad zijne roeping in deze zal verstaan en vervullen. Ziehier dus een openlijke aandrang tot onze gemeente autoriteiten, om de pomp op de openbare school te zetten, door het schoolgeld hooger op te drijven. De arbeiders geven zich rekenschap, als zij eenmaal van hun karig loon nóg méér zullen moeten afstaan, om hun kind eenig onderwijs te doen genieten, vanwaar dit „buitenkansje" gekomen is Wij zouden naar aanleiding van 't wroeten van het Schied. Volksblad de volgende vergelijking willen maken Een dierenvriend had vier jonge hondjes, die met elkaar opgroeiend, 't gelukkigste leven konden, wat er op aarde aan honden was toegedacht. Zij stoeiden en darte'den van vroeg tot laat één mandje was hun aller slaapstee, eten en drinken genoten ze uit één schotel. Maar niet altijd mocht dit du"en. Onze dierenvriend stelde tot hun bizondere bescherming aan, een jongen, die voor hondenoppasser heelemaal niet in de wieg was gelegd. Eten en drinken verschafte hij ze niet zooveel als ze n o o d i g hadden, maar krêk zooveel als hij begeerde. Spelen met elkaar beschouwde hij als een ongeoorloofd vermaak voor honden, zelfs vrij-uitloopen kwam hem te bar voor.... Fatsoenlijke jonge hondjes behoorden aan een flinke, sterke ketting te liggen. En toen hij alzoo eenigen tijdlang de beesten bewel- da ligd had, toen riep hij zijn kornuiten bijeen en vroeg of ooit jonge honden zóó goed verzorgd waren geweest als die door hém werden opgepast. Allen uitten hun bewondering maar één, 'n klein, droomerig ventje, vroeg 'm Zeg-ereis, je kunt ze nu tóch regeeren. jij bent nu tóch hun baas waarom voer-je ze eigenlijk nog Die vraag verrastte den hondenverzorger wel eenigs- zins neen, zóó slecht was hij niet, om die beesten te laten verhongeren. Een vrome trotsch laaide in 'm op.... Maar als-i den anderen dag en volgende dagen ging voeren, dan dacht-i toch altijd weer over 't zelfde „waa om voer je ze nog?" En onwillekeurig deed-i telkens 't hondenschoteltje wat minder vol.... laister christen en Uit Het Volk knippen we: De gereformeerde predikant B. Wielinga heeft een redevoering te Schaarsbergen gehouden, waar van zijn partijblad De Arnhemmer schrijft „Z.Eerw. liet door voorbeelden zien, hoe b. v. socialistische onderwijzers bij het onderwijs hun denkbeelden den kinderen inprenten, zelfs bij het rekenen. Een voorbeeld Onderw.Willem, wat verdient je vader? Willem6 gulden per week, meester Onderw.Dat is per jaar Willem f 300, meester Onderw.: Hoeveel verdient de koningin per jaar? WillemDat weet ik niet, meester. Onderw.Dan zal ik het je zeggen, 1600.000 per jaar. Hoeveel maal is dat f300? Wie werkt er nu harder, je vader of de koningin enz." Door de N. Arnh. Ct. gevraagd waar, wanneer en door welken onderwijzer op deze wijze is ge sproken, antwoordt de heer Wielinga „Het betreft een voorbeeld, door mij aangehaald ter illustratie, hoe ook de wiskunde op de „neu trale" school kan worden dienstbaar gemaakt aan de propaganda der socialistische beginselen." M. a. w.Zijn Eerwaarde heefc gewoon gelas terd. De socialistische onderwijzers zijn de sterkste voorstanders van volstrekt neutraal onderwijs. Dat weet de lasteraar wel en daarom verzint hij nu „voorbeelden" hoe een socialistische onderwijzer optreedt of „kan" optreden. Het voorbeeld van den vromen man volgende kan men een christelijk onderwijzer de volgende helden-fei ten doen verrichten: Jan, zeg 'r is wie het uitverkoren volk Gods is. De Israëlieten. Mis. De gereformeerde (kerk B). En zeg dan nu eens wie heidenen zijn. De Bat jakkers. Alweer mis. Heidenen zijn allen die niet bij Dominé ter kerke gaan. En verklaar nu eens wat christelijke liefde is. Den naaste lief te hebben als u zelf. Zeer goed, Jantje, ouder voorwaarde dat die naasten met je mee naar de Zondagsschool gaat Misschien reikt onze kunst niet zoover als die van dominé Wie'enga, maar d'r is op die wijze nog wel een poosje voort te gaan. Rrrrrrrt! rrrr.t. Hallo! De Moker. Schiedam. Met wie de eer? De Gelderlander, Arnhem. Zeg jo, die redacteur van jullie Nieuwe ken ik niet meer gebruiken. Je krijgt he n met veel genoegen terug. Dank je, hoor, voor 't kadeautje! weet je er anders geen raad mee? In godsnaam dan, stuur 'm maar. Veel pleizier. Rrrrrrrtrrrrrt r r De vraag, wat tot basis moet genomen worden, het schoolgeld voor verplicht onderwijs of dat. voor het dito „naar keuze" geldt voor madam leuterkous niet. 3) Als de een of andere kwast het in z'n hoofd krijgt een var kenshok als school te kiezen, heeft hij dan het recht te vergen, dat alle scholen varkenshokken zullen zjjn Is de openbare school soms te weelderig omdat ze toch maar door proletariers- kinderen bevolkt wordt?

De Moker | 1905 | | pagina 3