Ditjes en Datjes- Uit de plaatselijke pers. Jan Kijkuit op z'n observatie-post, Voor een vergadering van de afdeeling Leerdam van Christ. Glasbl. Vereen, behandelde Broeder Hnizinga verleden week Maandag het onderwerp: „Het ministerie Kuyper en de Sociale Wetgeving". Het verslagje over die vergadering, door Br. H. zelf geschreven in het blad „Patrimonium", sluit met de opmerking: Wij kun nen dan ook met gerustheid aanbevelen aan allen, ons ministerie te steunen. Halen nu de Christelijken de politiek in de vakvereeniging of niet? Op de steenfabriek van den heer Hasselo in de Hoven wierp de werkman B. Wolters kolen op het vuur toen plotseling een ontploffing volgde, tengevolge waarvan hem de linkerhand gedeeltelijk werd verbrijzeld. Men vermoedt dat een uit de mijn afkomstige dynamiet-pa- troon zich in de kolen bevond. Wederom is een nieuwe afdeeling onzer partij op gericht en wel te Hendrik-Ido-Ambacht. Onze partijgenoot H van Kol, die voor Enschedé reeds 8 jaren in de 2e Kamer zit wordt thans ook door de Katholieke Volkspartij te Enschedé candidaat gesteld. Het „Nieuwsblad van Nederland" meldt dat de pas afgetreden minister van buitenl. zaken, Melvil, zes maanden lang geweigerd heeft een consul-generaal in Zuid-Afrika te benoemen omdat dr. Kuyper een anderen gunsteling had dan Melvil zelf! Een mooie pan! De Gentsche socialistische Vrouwenvereeniging zal van 2 tot 17 April een tentoonstelling van vrouwen werk in België houden. Te Toggia in Italië is bij een manifestatie voor de afschaffing der stedelijke octrooien weer door de gehate karabiniers geschoten; er vielen 4 dooden en 17 ge wonden. Het Engelsche parlementslid W. Abraham, in popu laire spraak als „Mabon" bekend, die sedert vele, jaren president der mijn werkersfederatie van Zuid Wales is geweest zal binnenkort een geschenk ontvangen in den vorm van een zilveren schotel, ter waarde van f 600.— en een chèque (contant geld) van f 21250.Zoowel invloedrijke personen als mijnwerkers dragen bij. De spoorstakers in New York hebben zich bereid verklaard de bemiddeling van den burgemeester te aan vaarden, maar de spoorwegdirecties wezen dit af. Een nader bericht maakt melding van het einde der staking. In het Engelsche parlement is een wet aangenomen, waarin de vakvereenigingen worden ontheven van de verantwoordelijkheid van individueele leden. De Taff- V*le beslissing (waarbij de vakvereenigingen aan de patroons schadevergoeding moesten betalen wanueer er een „ongemotiveerde" staking onder de leden dier vak vereeniging uitbrak) is hiermede te niet gedaan. Onder de Engelsche vakvereenigingsmannen is men natuurlijk vol geestdrift voor deze overwinning. Het eenheidscongres der Fransche socialisten zal op de beide Paa-chdagen en zoo noodig volgende dagen worden gehouden De arbeiders aan den Simplontunnel ItaliëZwitser land zuidelijk gedeelte, en aan den hulpspoorweg staken. De vakvereenigingen der mijnwerkers in het Roer hekken hebben na den strijd blijkbaar een groeistuip gekregen! De christelijke bond steeg van 40.000 op 75.000 leden, de poolsche van 10.000 op 25.000, de neutrale won 60.000 leden. Paus Pius X heeft onlangs in een brief aan kardinaal Svampa het optreden der katholieke democraten ver oordeeld. Dezen beklagen zich nu in hun orgaan Patria' dat ze veroordeeld zijn, zonder in de gelegenheid te zijn geweest om zich te verdedigen. De Belgische mijnwerkers, hebben in een vergadering te Charleroi besloten nog oen poging te doen tot on derhandeling met de directies. Tegen 28 Maart zijn de Pruisische mijnwerkers door de commissie van „zeven" te Berlijn bijeengeroepen om stelling te nemen tegenover de mijnwet. In een kolenmijn in het Rondhadal in Zuid-Wales greep een ontploffing plaats, waarop brand v Igde, 25 aibeiders zijn vermoedelijk omgekomen. In Frankrijk is in de Kamer door de Minister van Koophandel een wetboek van arbeid ingediend. In het zuiden van Spanje is de boerenbevolking in hooge mate noodlijdend. In groote troepen trekken de werklooze veldarbeiders naar de steden, en eischen werk en brood. De regeering, waarvan hulp verwacht wordt, zendtpolitieagenten. Op Java, is weder een opstand ontdekt. Men wilde de Europeanen vermoorden. De aanlegger is gevangen genomen. Er schijnt toch wel wat aan de ïegeering van de „Kompenie" te haperen. De Belgische mijnwerkersstaking is met algemeene stemmen opgeheven. De Russen krijgen in den oorlog met Japan duchtig op d'r kop. Koeropatkin, de Russische generaal zou thans al 144000 van de 350000 man verloren hebben „Schiedamsch Yolsblad" van 11 Maa t geeft in zijn 2de blad een feuilleton, getiteld „de eerste uitvindingen," waarin ons o.a. wordt medegeeld „De eerste metselaar is Abel voorzeker reeds geweest, „die een altaar bouwde, en dat Kain die kunst óók „verstond is vrij zeker, omdat hij eeue stad stichtte." Dat is nou nog eens de menschen voorlichten op 't pad der geschiedenis! Jacob van Oversteeg, de pedel der Universiteit van Dr. Kuyper te Amsterdam, noemde onlangs in een vergader ng Kain de eerste socialist, „Schiedamsch Volksblad" promoveert den broedermoor denaar tot een van eerste metselaars! Lid van de S. D. A. P. is Kain nooit geweest, maar weet „Schie damsch Volkblad" misschien ook mede te deelen of hij bij een of andere bouwvak-federatie of metselaars- o ganisatie is aangesloten geweest 't Is een raar krantje dat „Schiedamsch Volksblad". „Schiedamsch Volksblad" heeft zeker ook de oorlog- zuchlige uitdrukkingen in de Zondagsbode gelezen S. V. zegt ten minste De lucht davert nu reeds zonder ophouden van strijdkreten." Kip en kuiken! De Zondagsbode zegt naar aanleiding van het wetsont werp tot scheiding van kerk en staat in Frankrijk „De Fiansche regeering stelt voor den bond met de „kerk te breken. Een commissie is benoemd om verslag „uit te breng. n. Deze heeft haa- verslag voltooid. Tot zoover gaat alles best, maar daar komt de aap uit de mouw De Zondagsbode gaat voort „Zij wil aan de geestelijken, die minder dan 30 dienst jaren tellen gedurende 4 jaren een schadeloosstelling „uitgekeerd zien voor het ophouden van het tractement „uit de Rijkskas." De Zondagsbode vertelt nog veel meer van die trac- tementen en van pastorieën en huurcontracten en laat zoo heelemaal zien dat ze leelijk in de rats zit over die stoffelijke dingen, die de geestelijkheid in Frankrijk beroeren. 't Is ook beroerd, als je zoo langzamerhand je zaakje ziet verloopen „Het geestelijke voorop" heeren Onze school en wat er van gezegd wordt. Juffrouw Hap, is uw buurvrouw 'n goed mensch Ja zeker, ik weet niets kwaads van d'r. Den volgenden dag komt juffrouw Snap bij juffrouw Ha]i te visite Juffrouw Hap, heb je gehoord van je buurvrouw? Van m'n buurvrouw? Neen. Wat, is 't er mee? Wel, mensch, weet je dat niet Die heeft d'r kind geteerd, en 't toen in de veeren gerold. Hè, d'r kind geteerd en... toen in de... Mensch, wat je zegt! Wat 'n slecht wijf is dat Juist loopt kind voorbij het raam. Daar heb-ie et! zegt juffrouw Hap. Kijk, de sme ren zitten nog aan z'n nekkie. Dat arme schaap. Wat 'n beest van 'u wijf! Het kind hééft wezenlijk eenige vuile vegen over gezicht en hals. Het is aan 't slootje graven geweest bij de modderplassen op straat "Maar 't gaat gerust naar huis. Moeder zal 't wel reinigen en niet knorren, want moeder is goed voor haar kind. Hoe komt het nu, dat juffrouw Hap gisteren nog zei, dat haar buurvrouw 'n goed mensch was, en vandaag ze uitscheldt voor ,,'n beest van 'n wijf?" Hoe komt het, dat juffrouw Hap teersmeren zag, waar ze heelemaal niet waren? Wel, juffrouw Snip Jiad het immers ge zegd Juff ouw Hap, is de openbare school een goede? Ja zeker, ik weet er niets kwaads van. Den volgenden dag komt er iemand te visite. Mensch lief, wéét je dat niet van die openbare school? Daar worden de kinderen opgebracht in louter goddeloosheid. De juffrouw schrikt er van Ze zal die kinderen van de openbare school eens goed aankijken. Eu ja, ze merkt nu wel zoo'n klein duivelsteekentje op de gezichten. Dat ze dat vroeger nooit gezien heeft! En ze vertelt van d'r ontdekking aan andere juffrouwen. En als er soms een vraagt: Maar juffrouw Hap is dat waar? dan heelt ze d'r antwoord gereed. Wel zeker, is 't waar. Juffrouw Snap of meneer Hap, of 'n auder heeft 't immers gezegd En toen heb ik 't zelf gezien, dat duivelsmerk, met m'n eigen oogen, zoo goed als de teersmeeren in 't nekkie van bunrvrouws kind!" Zoo komt het duivelsteeken boven de openbare school te staan voor goedgeloovige zielen als juffrouw Hap er een is. En stuur juffrouw Hap naar de hoogeschool en laat haar daar woi den tot doctor, professor of wijsgeer des noods, ze zal haar leven lang geplaagd worden door tee smeren en duivelsteekenen, omdat die nu eenmaal een onuitwischbaren indruk hebben gemaakt op ha r feeder gemoed in den tijd, dat zij nog een o'ngeleerde juffrouw was. 't Is te begrijpen, dat de openbare school doctors, professors en wijsgeeren onder haar tegenstandeis telt. Onze School. In het Schied. Volksblad vinden we een geweldig ingezonden stuk. 't Gaat regelrecht tegen de S. D. A. P. voor de zooveelste keer moet deze't ontgelden en wordt ze leelijk toegetakeld. Zie maar eens even Evenals het Heilsleger nooit Nationaal zal wor den, zoo min de Sociaal-Democratie. Toch- is het plicht op eiken uitwas van deze partij te wijzen. Propageeren dat is hun doel, zooals wij zeiden, het goede voor ons volk te zoeken, o neen, dat doen zij beslist niet. Maar propageeren kost geld, en om dat te vinden, gaan ze winkelen en evenals het Heilsleger koopman spelen. Zoo is hier de bakkerij „Voorwaarts" een middel om geld te krij gen voor dit doel, zoo als zij het noemen, de arbei dersbeweging te helpen, maar dit voelt gij: Patri monium en de R. K. Volksbond, ja zelfs het N. W. Verbond krijgt er geen cent van. Neen hoor, dat zijn eigenlijk geen arbeiders-vereenigingen. Zij bestaan uit dompers en reactionairen. Alleen de S. D. A. P.-mannen, dat zijn dv arbeiders, al is het waar dat er meer heeren, leeraren, onderwij zers en ambtenaren onder zijn dan werkliedener zijn in die partij zangvereenigingen eb fanfarekorp sen, om het den menschen maar smakelijk te maken. Nu, de bakkerij die loopt nu al aardigwie brood noodig heeft en de Sociaal-Democratie wil steunen, die gaat bij de Coöperatie „Voo; waarts". Doch nu is er weer wat anders op stapel. In den Haag is opgericht een Centrale Arbeiders-verzekerings- en Depositiebank, waar de heeren Melchers en Oude geest de lakens uitdeelen. Deze bank zal nu al de S. D. A. P.-mannen van begrafenisgeld voorzien, altijd tegen betaling van een behoorlijke premie. Er komt uit de winst weer iets aan de arbeiders- propaganda ten goede. Meen nu niet dat dit alles is, wat de schrijver, die zich „Jan Kijkuit" noemt, op z'n hart heeft. O gossie, nee d'r komt nog een heele boel meer. Doch dat sparen we onzen lezers. De Arbeiders-Coöperatie „Voorwaarts" blijkt een zéér partijdige onderneming te wezen ze steunt de arbei dersbeweging zonder Patrimonium, Volksbond of het N. W. Verbond te gedenken Wel, wel, hoe is 't mogelijk!... Mogelijk?... nou, zeg, die is goed, mot-je net vragen wat bij socialisten mogelijk is! Ze hebben zelfs vergeten in de statuten te bepalen dat Patrimonium, Volksbond enz. enz. deelen moeten in den winst van „Voorwaarts"! Hoe is-i? Kijk dan eens naar de overzij, goê man. In kerk A. en B. wordt Zondag een extra-kollecte gehouden ten bate van het verkiezingsfonds der S. D. A. P Dus je wilt wel zwijgen, hè? Arbeiders-partijHihihi't is om te gieren Leeraren, onderwijzers, ambtenaren etcetera gene raals zónder soldaten! De werklieden zijn véél te ver standig om bij de S. D. A. P. te gaan, waar ze niets te vertellen hebben. Waar de arbeiders zijn? Kijk naar de „Christelijk- Sociale Conferentie" (9 en 10 Jan. '05 te Amsterdam) of vergadering „Chr. Nat Werkmansbond." (10 Jan '05 te Utrecht) daar vindt ge arbeiders Wie daar bet woord voerden? Dominee Talma, dominee jSikkel, domi nee van Gispen, dominee Slotenmaker de Bruijne, Jonk heer de Geer. Arbeiders, weet-je allemaal arrebeiers Er zijn in die S. D. A, P. zangvereenigingen en fanfarekorpsen om het menschen smakelijk te maken. Bij ons kennen we ze niet, die dingen. Wij chris tenen, behoeven ze niet; we hebben een naaikransje, een koffiekransje, een theekransje, een melk- en snert- kransje, een jongelingsvereeniging, een jongedochters- vereeniging, een zendingsvereeniging, een heele cents- vereeniging, een halve centsvereenigingEn nog zoo'n paar van die dingen maar meer ook niet. Geen zangvereeniging geen fanfarekorps, ben je zestig En ook geen Centrale Arbeidersverzekeringsbank, waar bijv. de gedispenseerde en van alle zonden ont heven dominé Lummel van Delft directeur van zijn zou en de lakens uitdeelen. Wij, Patrimoniummannen, heb ben geen begrafenisgeld van doen. Och, Jan-Kijkuit, veeg je oogjes eens uit, stumperd. En zet ook een grooten sterken bril op je reukiustru- ment. Een tracht dan nóg eens na te speuren, wat de „Centrale" met de S. D. A. P te maken heeft. Of heeft nwes persoonlijk soms last van een of ander Kijkt Jan-Kijkuit soms naar eigen belangetjes, in casu verzekerings-postjes? Kijk dan in 't vervolg zóó uit, dat je niet uw beginsel en uw pers gebruikt voor eigen profijtjes. Want we zouden veronderstellen, daar ge zóóveel verkeerds aanduidt, dat ge u (zeer egoïstisch en verre van kristelijk!) op die eigen-belangetjes hebt blind gestaard! Arme Jan-Kijkuit, die niet uitkijken kan! Uit heur slof geschoten. Voor het eerst sinds langen tijd is de Schied. Cour. weer eens aan het hoofdartikelen geraakt. De aanleiding daartoe is het dom- opgezette stukje uit het anti-revolutionaire Schied. Volksblad: „Het schoolgeld op de openbareschool""dat wij reeds in ons vorig no. besproken hebben. D'r is heel wat voor no dig, om de "oüe" eens op de vlakte te krijgen maar nü kon ze toch de ver zoeking blijkbaar niet weerstaan. En wezenlijk trekt ze nu de schoolgeld-opdrijvers en openbare school- leegpompers eens flink aan de ooren. Aan de hand van een artikel van den heer Kerdijk in het Sociaal Weekblad zegt ze o a. Het is een bij de vrienden van het bijzonder onderwijs zeer geliefde bewering, dat de school gelden voor het openbaar lager onderwijs in den regel veel te laag zijn en dat Burg. en Weth. er gewoonlijk veel te gauw bij zijn om geheele of ge deeltelijke vrijstelling te verleenen. Deze bewering jnu komt ook voor in het Voor- loopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp lager onderwijs (in 't debat meestal genaamd de onderwijsnovelle), en vreezende, dat er niet genoeg de aandacht aan geschonken mocht worden, is zij daarin tot driemaal toe herhaald. Erger nog, er wordt de opmerking aan vastge knoopt, dat daarbij van overheidswege geschonden wordt de voorwaarde, waaronder in 1889 van pacificatie gesproken werd, immers in dit opzicht wordt er gezegd „heeft de eerlijke uitvoering der wet van de zijde der gemeentebesturen en der regeering veel te wenschen overgelaten." Op die beschuldiging der bizoudere-schoolvoorstanders geeft ze o. a. dit ten antwoord Schiedam telt op zjjn 5 gewone lagere scholen 2100 leerlingen, het schoolgeld is 10 ct. per week of f5.20 per jaar; de schoolgelden moeste-n a

De Moker | 1905 | | pagina 2