Arbeiders-Coöperatie „Voorwaarts". Cüristelijk Nationale WerNmanslJönders, of Kampioen Afletten in liet Politiek Worstelpark te Vlaardinpn. Broclinrenliandel der S. D. A. P. in Nederland. Mej. H. v. Dijke-v. Brandwijk S. D. A. P. Afd SCHIEDAM. Belleyoysstraat 4. U. W.-KrnisMe, Rotterdam. Onderwijs. Ingezonden Mej. M. Schiller-v. Wijk, Volks-Catechism us Mej. E. H. van der Meer Dagelijks te ontbieden. J KOOKÊNGEVEL, dus Burgemeester en Wethouders,) heeft gelast terug te betalen het bedrag, wat te veel in rekening is gebracht. Je snapt wel, Dorus, dat Burgemeester en Wethouders in de „penarie" zaten, en zij wisten dan ook niet anders te doen, dan die woorden te gebruiken. Het neemt echter niet weg dat zij leelijk in de gaten ^eloopeu zijn. DorusWas er nog meer te verhandelen in den Raad Por: Niet veel meer. De heer Hoogeudijk vroeg hoe het stond met de toegezegde regeling van de trakte menten der Gemeente-politie, en verder met, de loonen der Stadswerklieden. De Voorzitter zeide dat in een volgende zitting deze zaken behandeld zullen worden. Kerkvoogd, Veehouder, maar geen V ronwenhater. Por: Zeg vrienden, ik heb gehoord dat de heer Cornelis Schippers, wonende Schiedamsche weg alhie-, z'n ontslag heeft genomen als Kerkvoogd der Neder], Hervormde Gemeente. Waarom denk je wel dat hij dat gedaan heeft? Raad eens!Weet je 't niet? Niet? ik zal het je zeggen. Hem is door een ander kerkvoogd gezegd dat hij „Geen Vrouwenhater" is. Pik: Maar nou nog mooier! heeft hjj daarom als Kerkvoogd bedankt? Ik vindt het juist een deugd van dien man, of.... heb je 't niet verkeerd verstaan?! Bedoelen ze soms dat hij veel van die Engelen der samenleving houdt Por: Hoort eens, dat weet ik niet. Pik: Ja maar hoort nou eens, het moet 'm toch hier of daar in zitten. Hebben ze soms niet bedoeld dat hij te veel van vrouwen houdt. Por: Hooit eens Pik, ik vind dat je nou wel 'n beetje indiscreet wordt, en nou je zoo begint zeg ik lekker niks meer. Uit het 14de jaarverslag van de aldeeling van boven- genoemden bond blijkt, dat van die afdeeling in 't afgeloopen jaar weinig kracht naar buiten was uitgegaan tegenover den geest van lt Socialisme. De wensch werd geuit dat in 't nieuwe jaar meer ijver zou worden betoond. Het eerste is volkomen waar, want immers: Twee socialisten zijn in de laatste weken hier in Vlaardingen hun leer wezen verkondigen, met gelegenheid tot debat niemand van die kerkelijken bestreed ze, ook niet die Christelijke Nationale Werkmansbonden dat is plichts verzaking). Maarwanneer ik het laatste dan lees, dan houd ik voor dit jaar mijn rood hartjevast. Verbeeld je eens, dat die kerels meer ijver gaan betoonen, wel lieve menschen, ik wordt zoo waar „wee om mijn hart" als ik er goed over na denk. Ik zou de rooijen hier in Vlaardingen wel willen toeroepenSpaart asjeblieft al je moeite maar voor de verkiezingen en verdere pro paganda, want als die Chr. Nat. Werkraansbonders op de vlakte komen, gooit er dan je „muts" maar na. Ik voorspel jelui allemaal, dat er dit jaar in den Raad niet anders zullen komen, dan menschen van het merk Christelijk Nationale Werkmansbond. Natuurlijk is er het volgende jaar niet één rooije meer in Vlaardingen te vinden. Evenwel wil ik nog wel een wenk in de goede richting geven. Wanneer gij C. N. Werkmans- bonders soms ook menschen gaat aanbevelen voor de verkiezingen, dan geef ik u in alle bescheidenheid in overweging, biljetten te doen verspreiden van den na volgende inhoud: „Christelijk Nationale Werkmansbonders, zijn het beste en goedkoopste in 't gebruik. X. Voor de afdeeling Vlaardingen en Vlaardinger Ambacht voor Volksonderwijs zal Maandag, 20 Maart 's avonds 8 uur Mr. J. A. Livv in de zaal Harmonie op treden met het onderwerp: „De Openbare School." De Hoofden der Bijzondere scholen, de pastoor en de predi kanten zijn uitgenoodigd tot debat. Aan ieder bezoeker der vergadering wordt gratis een br. chure uitgereikt. Leden vrijen toegang. Entrée 10 cents voor niet-ledeu. Burger Redacteur Gelieve onderstaande regelen als ingezonden stuk te willen plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. Vele menschen vragen mij waarom ik eigenlijk van de mandenmakerij afben. Om nu van al deze last at te zijn, zal ik mijn ontslag geheel in de Moker publi- ceeren. Het luidt als volgt Den heer H. Verkerk Rotterdam. Verkerk, ik meen na raadpleging met het personeel op 11. Zondag, in het be lang onzer coöperatie, u ontslag te moeten geven tegen Zaterdag 11 Maart e.k. Tegen uw werk heb ik niets in te brengen, ge zijt bekwaam en ijverig. Maar ik mag en moet in een coö peratie, opgericht op verzoek dei' werklieden, ook van u, en zonder eenig voordeel voor mij, meer eischen, hart voor de gemeenschappelijke zaak en dit hebt gij in het geheel niet, gelijk dagelijks blijkt. Trouwens ge hebt een paar maanden geleden op onze vergadering uitdrukkelijk gezegd, dat het voortbestaan der zaak u onverschillig was. Welnu gij zult toegeven, dat geen coöpe atie van onverschilligen bestaan kan, laat staan blijven. En een gebrek aan onderling ver keer en onderlinge welwillendheid als thans bestaat, mag ik niat laten voortduren. Ge weet, dat ik eeuige weken geleden u reeds ge zegd heb, dat een scheiding voor u en ons beter was, maa' hoewel ge dit scheen te beamen, kwam het er nog steeds niet toe. Ge hebt nu nog een kleine 4 weken en de drukte is aanstaande, ik meen dus dat nu de be slissing vallen moet. Wilt ge nog iets tegen mijn besluit inbrengen, dan ben ik tot uwe beschikking, hoewel ge er Zondag 1.1. gelegenheid voor gehad hebt (niettegenstaande ik u waarschuwde, dat uw persoon ter sprake zou karnen, zijt ge weggebleven). Als gij mij van ongelijk overtuigt, zal ik mijn besluit wijzigen. Groetend, M. C. M. de Groot. Ziezoo, nu weten de lezers van De Moker waarom ik ben ontslagen. Maar M. C. M. u spreekt van coöpe ratie, en in mijn ontslagbrief is het maar geregeld van ik. Dat is heel eigenaardig. Is daa" geen luchtje aan met dat ik? U kunt toch niet bedoelen wij, want dat weet ik beter. Het is onwaar wanneer u schrijft coö- peiatie; het is een gewone particuliere onderneming. Als u meent van niet, dan wil ik u wel eens duidelijk maken, wat ik versta onder coöperatie. Ik houd niet van een wassen neus, zooals uw in naam zijnde coöpe ratie, welke bevoorrechting kweekt, en dan kan 't niet uitblijven, of er moet onder de klassegenooten haat komen, tegen die bevoorrechting. Immers het komt toch al te duidelijk uit, wanneer u den een steeds meer loon geeft en den overigen steeds maar afhaalt, dat dit ver war ing moet teweeg brengen, nietwaar? Of is dit soms niet het geval? Als bewijs alweer het aftrekken op het loon van de laatste keer. Welnu, M. C. M., de opruier L er uit en dat is voor Vis voldoende. Hij heeft daarvoor in de plaats een leerling, dus goedkooperen werkkracht, want daar gaat het om: go dkoopgoedkoop! is het parool van de zoogenaamde Coöperatie. Ik was te duur welnu, honger en ontbering zij daarvoor mijn deel. Trots dat alles laat ik mij niet nemen en geen waardeloos aan deel in mijn handen stoppen. Wees gerust, en zet de zaak op denzelfden voet voort. Het gaat goed zoo, niet waar Wij zijn begonnen, als ik mij niet vergis, met 9 man en een leerlingthans hebt gij 3 man en 3 leer- i liugen. Wees gerust, M. C. M., en uw vertegenwoordi- ger Vis, de zaak gaat goed, maar recommandeert niet. Wees er gerust op, dat, waar ik kom, ik uw zooge naamde Coöperatie zal signaleeren en in het volle dag licht stellen. M. cje R., op het oogenblik genoeg. Nogmaals mijn dank voor de opname, zoo teekeu ik uw abonnee, Schans 98, Rotterdam. H. VERKERK. Ofschoon wij geen reden hadden plaatsing van dit stuk te weigeren, gelooven wij niet dat onze lezers omtrent het ontslag van Ve'kerk veel wijzer geworden zjjn. Integendeelmen vraagt zich onwillekeurig af, hoe V erkerk er toe kwam na behoorlijke aanzegging, tóch van de wiukel-vergadering wég te blijven. Wil men protest aanteekenen tegen onrechtvaardige behandeling, dan moet men allereerst zorgen dat men stevig op de beenen staat. Was dit nü het geval?.... Ve der zijn wij derzake onkundig en laten dus het schrijven zelve onaangetast Red. Moker M. de R. Oude Tonge 14-3 '05. Gelieve mij een kleine plaatsruimte in uw blad af te staan. Bij voorbaat mijn dank. In het nummer van 19 Febr. 1905, van de „Vrije Socialist". Redacteur F. Domela Nienwenhuis, staat onder het opschrift „Kunstmatige kiezersteelt" dat nie mand zoo kunstmatig kiezers teelt als de S. D. A. P., ja dat sommigen zelfs veranderen van woonplaats om de winstkans in hun district te vermeerderen. Ja zoo, zijn er zelfs een paar districten vermeld waar men „gelukkig" met succes geteeld heeft. Maar dat niet alleen do S D. A. P. dat doet, maar ook de liberale en gecoaliseerde ke kelijke parijen doen dat ook op een manier, waar velen er met recht een afschuw hebben. Ja ik ken in deze gemeente een persoon, die volgens zijn spreken anarchist is, maar die toch dezen tijd hard gewerkt heeft, om de kiezerslijst van de Vrij zinnigen in het district Zierikzee te vergrooten. Hier mee M. de R voldoende aangetoond hebbende, dat niet de S. D. A. P. maar nog veel meer de andere partijen slinksche middelen gebruikten, om met Juni hun can- didaten gekozen "te krijgen. Zoo noodig zijn bewijzen voorhanden. l Vlaardingen, 15 Maart 1905. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik URd. mij eenige regels af te staan in Uw veel gelezen blad, voor het plaatsen van onder staand stukje. Toen ik mij Zaterdagavond j.l. des avonds te ongeveer 12 uur uit mijn betrekking naar mijn woning begaf, passeerde ik in de Ridderstraat een paar beschonken kerels, gevolgd op eenige afstand door den politie agent No. 23. Deze vroeg mij toen den naam van die peisonen, waarop ik hem antwoordde dat ik dit niet wist. Dat weet je g. v. d. wel was het onbeschofte antwoord van den agent Toen ik hem nogmaals verzekerde, dat ik dit niet wist, zei hijga dan maar mee naar het bureau, greep mij plotseling bij den arm en nam mij zoo mee. Eenige ooggetuigen op de Waal verzekerden hem nog dat ik zoo uit mijn werk gekomen was en dat ik onmogelijk kon weten wie die kerels waren. Doch niets hielp. Als een misdadiger moest ik mee naar het bureau tot dat wij beneden de Waalbrug een paar andere agenten tegen kwamen, aan wie ik het heb te danken, dat hij mij losliet. Nu vraag ik M. de R., als volgens een aan de burgerij gericht schrijven, door den heer Commissaris van politie zelf, de politie tot taak heeft om ordelijke burgers tegen onruststokers te beschermen, zijn dan handelingen als hierboven beschreven, door politieagenten die toonen geen takt te bezitten, wel geschikt om die meening bij het publiek te bevestigen. Hopend dat door dit schrij ven een dergelijk brutaal optreden van een politiedie naar niet meer zal voorkomen. Hoogachtend, Een getrouiv lezer. V. P. f 0.05; R. f 0.10. De in het vorig nummer verantwoorde L. f 0.10 met zijn F. f 0.10. Waarschuwing meesterknecht C. S. U loopt in de gaten, de H. en de R. loeren op jou. f 0.25. Onderkruiper f 0.05; te veel ontvangen f 0.09y3 CORRESPONDENTIE. Ontvangen 2 aandeelen van J. V. No. 163 en 164. Gediplomeerd desk. voor Vrouiven. Medewerkster van den N. Malth.-Boud. Spreektijd: Woensdag en Vrijdag van 24 uur. Voor minvermogenden iederen avond van 810 uur. Zondags bij vooraf kennisgeving. Dijkstraat 17 (Rott.dijk.) De Genestetstiaat 16, Amsterdam. Verschenen: W. P. G. HEUSDINGEN. Prijs 3 cent, franco per post 5 cent. Wordt alleen gezonden na ontvangst van het bedrag. Aan boekhandelaars, brochurenhande- laars en afdeelingen wordt de bekende korting toegestaan. Gedipl. Deskundige voor vroutpn. Nadere inlichtingen Oosterstraat ÏO. SCHIEDAM, RAAM 30. Onderwijzer in Schoonschrijven en Hand- teekenen. Verbeteren van Sckrijtband. Aan- leeren van Rond-, Gothisch- en i»nder schrift. Teekenen voor de Hoofdacte. (Medewerkster van den N.-Malth. Bond) Spreektijd van 2—9 uur. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van 's mor gens 10's avonds 7 uur -:- -:- -:- -:- HUISHOUDELIJKE VERGADERING op ZONDAG .26 HA ART as. 's morgens 10 uur precies in „CONSTANTIA". Agenda. 1. Notulen. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Driemaandelijksch Verslag v/d Moker. 3. Verslag Controle Commissie. 4. Bespreking, Afd, Drukwerk. 5. Kandidaat-Partijbestuur. 6: Congres-voorstellen. 7. Verk: Congres-afgevaardigden. 8. Rondvraag. HET BESTUUR. OUDE KERKHOF 7. Wilt gij eerste kwaliteit BROOD eten Wilt gij verzekerd zijn van uw gewicht Wilt gij medewerken tot steun uwer klasse op economisch en politiek gebied Wordt dan lid of verbruiker van dezer Coöperatie. Prima Beschuit en Kleingoed. Neemt proef. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Copie wordt niet teruggegeven. STEUNPENNING SCHIEDAM. STEUNPENNING VLAARDINGEN. DOOR G«diploine«rd «P uk. voor Vrouwen.

De Moker | 1905 | | pagina 4