Van heinde en verre- Daar komen de Schutters Tegen de derde Herhalings-oefening. De liefde van een stiefvader. Zijn onze vroeden machtig breedsprakerig wanneer het geldt partijbelangen te behartigen (waarvan onze kristelijke een ferm gebruik maken) als het geldt de belangen der arbeiders, dan zijn en blijven de heeren zoo stom als een visch. Men had met eenigen grond kunnen verwachten dat al ware 't maar door één enkel man, tóch in deze zit ting wel eens gerept zou zijn over het ontslag van den gemeente-werkman van Oosthof. Maar 't gebeurde niet. Men meene niet, dat de heeren er niet van weten O neen, ze weten het allen. Maar het „eigenaardige" geval doet zich voor dat noch de geloofsgenooten (of geloofsvrienden) van den ontslagene, nóch de „recht- zinnigen" in onzen raad het hebben aangedurfd die smerige geschiedenis van gemeente-autoriteitjes-tyrannie eens naar verdienste te beloonen. De „vrijzinnigen" hebben misschien gedacht: laten de katholieken dit maar opknappen, de katholieken hebben doodbedaard hun klokkenluider in den steek gelaten. Dit was een belooninkje voor den majoor voor de betoonde hulp bij de onderwijzers-verordening als voorzitter der commissie voor gemeentewerken kon men hem nu toch niet om zoo'n „kleinigheidje" lastig vallen. En men spaarde dan tegelijk „heer" Dominicus, die natuurlijk méér waarde heeft dan zoo'n werkmannetje als Van Oosthof. 't Wordt tijd dat er in dat achtbare gezelschap iemand komt met desnoods wat minder beleefde manieren, maar met wat meer liefde voor recht voor den arbeider. Eén rooie in den Schiedamschen gemeenteraad 't zou wezenlijk geen overtollige weelde zijn. Maar de arbeiders hier zijn veel te verstandig om een behartiger van hun belangen in zoo'n net gezelschap te brengen. Ze laten zich veel liever nog maar een poosje in den goot trappen De Moker is een raar ding schetsen en liegen is z'n lust en z'n levenals-i dat niet meer doen kan, dan lag-i zeker gauw op 't dooie graf (als er door de ontslapen anti-revolutionaire collega's ten minste nog een plaatsje voor 'm was overgelaten.) Hij zegt alles maar wat-i zou denken en d'r smoort geen duiveltje op z'n hart, naar volkstrant. Maar voor deze heer heeft De Moker nu eens geen scheldpartij in z'n hoofd doch iets héél anders. De Moker is verrukt, opgetogen zelfs En z'n vreugde stopt-i evenmin als z'n toorn onder stoelen of banken, dat moet 'm ten minste worden toegegeven. Waarom die blijdschap? Da's eigenlijk niet in een vloek en een zucht te ver tellen. Maar verbeeld je eens dat een groote jongen en een kleine jongen samen wandelen gaan. De kleine gaapt overal heen, met z'n dopjes goed open en op alles lettende, de groote slingert als een echte sufkop naast 'm kan 'm niet schelen waar-i looptkan 'm niet schelen wat er voor, naast of achter 'm te zien iskan 'm niet schelen of er nog meer op de aarde is dan z'n eigen gewichtigheidje alleenEn de kleine laat-i kletsen die weet altijd wat, ziet altijd wat, hoort altijd wat, vertelt altijd wat, maar wat kan hém dat schelen Als-i maar dutten kan, z'n meisje had 'm nooit geleerd verder te kijken dan z'n neus lang is. Maar de kleine, die maar met dat droge sinjeurtje is opgescheept, probeert op alle mogelijke manieren om lobbes „wakker" te krijgen. Maar dat gaat 'r zoo gemakkelijk niet. D'r komt zelfs héél veel bij te pas. Echter laat 't kereltje niet loseerst 'ns vragen zeg, doe óók je doppen eens open wat denk je van dit, wat denk je van dat Hoor-je me niet Kijken of-i me voelen kan En wat een vreugde voo*- den kleine, als hij einde lijk zoolang z'n lummelachtigen vriend aan de ooren getrokken heeft, tot meneer zoo vriendelijk is z'n oog leden half op te trekken. En al ziet hjj veel nog glad verkeerd en zelfs de vischmarkt voor een vroedvrouw aan, de kleine schelm is tóch verheugd, dat i 't zoo ver kan brengen! Onze zuster, Schied. Cour. gaat heusch haar leven verbeteren. Ze durft wezenlijk al te vertellen hoe ze denkt over de coalitie der Vrijzinnige partijen. Een hoofdartikel van niet minder dan twee-en-een halve kolom is noodig, om de opinie onzer geachte collega weer te geven. „Samenwerking heet 't artikel. Mooi is 't, hoor, akelig mooi zelfs. Eerst wordt ver teld, dat er wél reden was tot juichen toen Unie-liberalen en Vrijzinnig-Democraten mekaar liefde en trouw zwoeren en tot een vast plan van samonwerking voor de ver kiezing gekomen waren. „Wat deze samenwerking beteekent, bleek het best uit de pers der tegenpartij, die niet naliet te schimpen op dit verbond en die, vreezende voor verdere uitbreiding der samenwerking onder de vrijzinnigen, de sociaal-democraten tegen de oud- libe alen en de oud-liberalen tegen de sociaal uitspeelde," aldus de S. Crt. en ze vervolgt dan zéér gemoedelijk: „Dat de soc.-dera., als onverzoenlijke vijanden van het ministerie der stakingswetten en der reactie, bij herstemmingen de zijde der vrijzinnigen zouden kiezen, lag voor de hand, van dien kant was dus voor de Christelijke meerderheid niets te winnen." Nou, nou, beste, doe je dopjes eens verder open De soc.-dem. mogen onverzoenlijke vijanden zijn van het ministerie der stakinge wetten en di.r reaktie zij zijn 't evengoed van de helpers daaraan en al uwe vrienden hebben het ministerie aan de stakings wetten geholpen en helpen broederlijk iedere inderdaad reaktionaire maatregel doorvoeren. Ter gelegener tijd zal je dat nog wel onder den neus gehouden worden, oüe! Al vinden we 't twee-en-een-half-kolom-lange artikel razend mooi, we willen het niet in z'n geheel volgen. De hoofdzaak is dat de Sch. Crt. eerst bepaald in d'r nopjes over de (vermeende) verkregen samenwerking der linksche groepen, groote en dikke tranen langs de wangen biggelen, als ze gaat konstateeren dat zoo hier en daar in dat mooi, harmonisch anti-klerikaal accoord nog wanklanken gehoord worden. In Deventer is de aftredende vrijz. dem. Marchant natuurlijk weer de kandidaat der vrijzinnigen, oud liberalen willen er echter een oud-liberalen kandidaat tegenover stellen. In Leiden is de aftreden le oud-liberaal Van der Vlugt de aangewezene; de vrijz.-dem. stellen er Treub tegenover. En tusschen de regels door leest men verder, dat de Sch. Crt. boos wordt op de vrijzinnig-demokraten de pas verworven vrienden. Zachtjes natuurlijk, niet te hard aangepakt; zoo geheel naar gewoonte is ze aan 't standjes uitdeelen. Maar praktisch als ze is, heeft ze toch ook zélve eens over de kwestie nagedacht en werkelijk een won dermiddel gevonden, dat de wonderbaarlijke werking der Pinkpillen nog ver achter zich laat. Van 't wondere, weet u Ziehier hoe ze de kwestie oplost: „Daar is maar één middel, dat ter overwinning kan voeren: eendracht en liefde voor de zaak waarvoor men strijdt. „Die liefde is er, aan ons allen de plicht die te doen blijven en te versterken; de eendracht blijkt voor een deel verbroken, aan de leiders de plicht ze te herstellen. Eendracht eu liefde voor de zaak waarvoor men strijdt! Frissche morgenliefde bijvoorbeeld van Van Houten voor het werkplan Treub, of omgekeerd Meent de Sch. Cour. óók reeds dat politieke over tuiging niet meer is dan een jasje, dat men naar be lieven aan- of uittrekt? Of is 't onschuld? Men zou geneigd zijn dit te veronderstellen als ze gaat vertellen „Waarom was het niet overal als hier in ons district, waar van den beginne at samenwerking gezocht en samenwerking gevonden werd. „We vreezen er niet voor, dat de verdeeldheid daar buiten, zoo ze mocht blijven bestaan, ook tot hier zal doordringen. „We zijn er van overtuigd, dat hier alle vrij zinnigen als één man in Juni hun plicht zullen doen en vergetende alle onderscheid van politieke schakeeringen, wegcijferende alle persoonlijke syra- pathiën of antipathiën den vrijzinnigen candidaat zullen steunen met woord en met stembiljet, opdat we „ontkomen aan de heerschappij der kerkelijke coalitie." Dat ken je wel aan je zolen lappen! Wij kennen hier onze conservotief-liberalen véél te goed om een koperen cent voor d'r „vrpinnig" anti-klerikalisme te geven. Een Unie-liberaaltje, nou, die kan er nog door een vrjjzinnig-demokraat zullen de meesten niet stemman (veel liever hebben ze den aartsconservatieven graaf v. Limburg Stierum!) en gesteld het geval dat er een sociaal-demokraat met een kerkelijke in her stemming kwam, dan zouden Viss r Co. hem niet stemmen doch zelfs zoo krachtig mogelijk tegenwerken Zóó „vrijzinnig" zijn die heeren wel! En die schutters die ge in 't veld brengt tegen Kuyper, beste Sch. Crt., 't zijn wel geen klompenschutters, maar toch rare elementen. Hun hart klopt misschien wel 't warmst voor den vijand! De lijsten zijn door den Schiedamschen Bestuurders- bond aangevraagd en zijn ter teekening aan de vol gende adressenG. van der Hoeven, Groote Markt. A. Winterberg, Vriendschapsstraat No. 11. H. Meeder, Bak kerstraat No. 16. A. van Wassenaar, Ploegstraat No. 4 Het Volkskosthuis, Lange Haven, „Constantia," Hoog straat. Zij, die lijsten willen ontvangen, om er mede te werken vervoegen zich bij den secretaris S. B. B. J. van Steenis, Berendinastraat 7. Ai de arbeideis te Eerloo en Weerdinge in Drenthe werkzaam bij den aanleg der Noord-Ooster Locaalspoor- weg hebben het werk gestaakt. Zij vragen loonsverhoo- ging- Te Amsterdam is een door den Nationalen bond van Handels- en Kantoorbedienden belegde protestvergade ring gehouden naar aanleiding van het contract dat de Amsterdamsche Bank hare employe's ter teekening voor legt. De sprekers waren H. Spiekman en Niermeijer; de laatste is de bondssecretaris van de Handels- en kantoorbedienden. De schipper van het Huizer visschersvaartuig H. Z. 180, K. Bout, die bij een aanvaring op de Zuiderzee tusschen de vaartuigen bekneld raakte, is te Enkhnizen overledenhij was omstreeks 30 jaar oud, en sedert een jaar gehuwd. Uit den Helder schrijft men aan Het Volk. „Heden zagen we dat twee officieren voor het gebouw „van den matrozenbond op post liepen, naar men ons „mededeelde om alle schepelingen beneden 18 jaar te „weren. Er staat geen post voor de Steigersteeg om „te waken voor bordeelbezoek." De schildersknecht v. K. te Hilversum had het on geluk van een in aanbouw zijnd huis te vallen. Een lichte schedelbreuk werd geconstateerd. Zijn toestand is redeljjk. Bij het praaien op zee van den logger Sch. 274 dooi de garnalenboot Sch. 149 geraakte de wand van de laatstgenoemde boot in de giek van den logger. De bemanning van de garnalenboot geraakte te water, maar wist zich drijvende te houden, waarop zij door de bemanning van den logger werd gered. De staking bij de vischfirma Hoek Zoon te Den Haag is opgeheven, zonder dat voordeelen voor de stakers verkregen zijn. Ook de staking der breisters te Groningen is met een nederlaag geëindigd. Nog 4 weken krijgen zij het oude loon; bij de vijfde week gaat de verlaging in. De timmerlieden bij de kanaalwerken in Zeeuwsch- Vlaanderen (Zeeland) zijn ook in staking gegaan. Zij eischen 4 cent per uur meer, in verband met het ge vaarlijke werk. Het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzer doet in De Bode een oproep tot het ver zamelen van f 17.000 ten einde het herstellingsoord van den Bond te Limteren uit te breiden met 12 bedden, daar de inrichting te klein is gebleken. Reeds brachten de Indische onderwijzers f 1000 bijeen. Te Amsterdam is 1.1. Zondag aan de kerken wederom een verkiezingsblad De Regeeringsvlag uitgereikt. Is dat „Christelijke Zondagsheiliging?" Door den Be'iangersbond te Haarlem is aan de pa- troonsvereeniging verzocht het uurloon met 3 centen te verhoogen. De patroons hebben geantwoord 1 cent per uur meer te willen toestaan. Op het terrein „de Broeierd" hielden geregeld onze Twentsche afdeelingen hun openluchtmeetings. Thans is door den eigenaar Van Heek (liberaal) te Enschedé aan den huurder last gegeven, het terrein niet weer aan de afdeelingen der S. D. A. P. af te staan. Het aantal gemeenten die de drankbestrijding geldelijk ondersteunen, neemt sinds korten tijd toe. Zoo verleenen subsidie: Baardwijk, Eindhoven, Geldrop, Den Bosch, Oirschot, Tilburg, Waalwijk, Nieuw-Helvoet, Sappemeer, Schoonhoven, Utrecht, Opsterland en Smallingerland. De jeneverstad Schiedam komt op dit lijstje niet voor. Bij den bouw van een villa te Amsterdam aan den Amsteldjjk viel een loodgieter van het dak. Hij werd met ernstige verwondingen per raderbaar naar het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuis gebracht. Te Rotterdam is de machinist van de sleepboot „Maaswerken" met z'n boot vergaan. Het vaartuig was aangevaren door de stoomtreiler „Silvain." Venezuela wordt er weer tusschen genomen. Men neemt 't daar niet nauw met het nakomen van de staatsschuld. De Amerikaansche, Fransche, Italiaansche en Nederlandsche regeeringen dreigen met een gezamen lijk krachtdadig optreden. De Nederlandsche regeering eischte o.a. in v;ijheid- stelling van 5 Nederlandsche matrozen. De vice-gouverneu" van Belgisch Kongo heeft zich gezelfmoord. Het ligt voor de hand dat men hier ver band zoekt met het bezoek dat de enquête-commissie onlangs aan de Kongo-Staat bracht. De bisschop van Grenoble (Frankrijk) heeft verklaard dat de geestelijkheid de wet op de scheiding van Kerk en Staat niet kan aannemen. Gewed, vervolging, ge vangenisstraf zal zij trotseeren. We krijgen alzoo een revolutie tegen het wettige gezag, door de geestelijk heid ondernomen De „Vooruit," ons Gentsch partijblad heeft onder zijn abonné's een referendum uitgeschreven over de vraag of naast de bestaande 2 centimes-editie een grootere a 4 centimes zal worden uitgegeven. Men rekent minstens 5000 abonné's voor de groote oplaag noodig te hebben. Den 6den April zal het proces tegen den katholieken domproost van Worms te Mainz dienen. Hij wordt o.a. beschuldigd onzedelijke handelingen verricht te hebben met een meisje van 12 jaar en zich als geestelijke aan minderjarige catechisanten vergrepen te hebben. De bekende schrijve^ Jules Verne is te Amiëns Frankrijkoverleden. De Zweedsche soc.-dem. Kamerfractie heeft een ont werp tot wijziging van het kiesrecht ingediend. De strekking is algemeen kiesrecht voor alle mannen boven 21 jaar, verkiesbaarheid voor allen boven 25 jaar. De Engelsche regeering heeft een wetsontwerp tot wijziging der Ongevallenwet ingediend. Het zal het

De Moker | 1905 | | pagina 2