bieren- en Mensch nbescherming. Don Quichotte overtroffen. Zen Zxtra-gift vragen wijom de kosten voor ons JYÏeinummer te bestrijden Zullen we allen ons best eens doenom een steentje bij te dragen Van heinde en verre. Na 4 jaren lang niets anders te hebben gedaan, dan eenigen onbennlligen arbeid en dan nog zulken, waarvan de vruchten enkel bestemd waren voor de geldmannen, flanst hij thans gauw een ding in elkaar, dat zóó mooi er uitziet, dat de enkele glans je heelemaal doet ver geten, eens rond te kijken of er ook nog iets meer te zien is. Pensioen voor den ouden werkman! Is 't niet het ideaal van ieder mensch, kristen of paganist? En zóu men hem, die dat ideaal verwezen lijken wil, niet op de handen dragen laat staan nog 'reis vier jaren minister doen blijven? Roemt 's Meesters grootheid, gij dienstknechten Maakt spektakel wat ge kunt verkondigt het luider en luider wat weldaden hij nog den arme be schoren heeft. En ge zult, tot loon voor uwen arbeid, eens zien hoe de vliegen op de stroop afkomen. Op een oogenblik, dat er van in behandeling komen toch zoo goed als geen sprake meer is wordt er een wetsontwerp ingediend tot verzekering van ouderdoms- en invaliditeitsrente. De bedoeling staat er vlammend boven: 't is een paradepaard voor de verkiezingen. Pensioenpensioen! 't Zal schering en inslag zijn tegen den arbeider, die straks naar 't stembureau gaat om z'u kiezersplicht te vervullen. Dr. Kuyper wil den ouden en invalieden arbeider gaan pensioneeren. Maar dit allerchristelijkst sociaal recht bewerkt hij alweer op een zeer paganistische wijze. Den arbeider wordt het heerlijke uitzicht geopend op zijn 70e jaar in het genot gesteld te worden van „rente." Sjonge, sjonge, 'n buitenkansje! Je zou nu voor je plezier 70 jaar gaan worden Hoeveel arbei ders worden zoo oud Betaald wordt de geschiedenis op de volgende wijze De staat betaalt eraan 6 millioen, getrokken uit de invoerrechten, zijnde de belasting op de levensmiddelen, in hoofdzaak van de arbeiders. Ieder arbeider die beneden f 1000.verdient, is verzekerd. Patroon en arbeider betalen de premie tezamen de staat haalt het weg bij den patroon, die 't op zijn beurt van het loon der arbeiders aftrekt. Op 16-jarigen leeftijd geniet men 't voorrecht te gaan betalen. De premie, waarvan de arbeider de helft be taalt, bedraagt wanneer men minder verdient dan f 240.— per jaar, 20 ct.van f 240.— tot f 400. per jaar, 24 ct.van f 400.— tot f 600.— per jaar, 82 ct.van f 600.tot f 800.per jaar, 40 ct., en van f 800.tot f 1000.per jaar, 48 ct. per week. Als men nu vanaf z'n 16e tot z'n 70e jaar trouwde premie's heeft voldaan, dan is de minste uitkeering naar de klasse der premiën f 101.f 105.f 132. f 155.—, f 171.-. Vóór men dus „rente" van z'n gedwongen premie genieten gaat, kan men rekenen, met inbegrip der loo- pende rente, gedurende 54 jaren ongeveer voor 4 jaren reeds z'n rente te hebben gestort. Na die 4 jaar o, twijfelachtige kans! gaat men genieten van hetgeen anderen, die vóór hun 70e jaar zijn overleden, reeds hebben gestort Dat kan zoo nog wel eens een mooi voordeeltje worden voor onze bodemlooze schatkistDan kunnen er misschien nog wel wat meer snelvuurkanonnen etc. bij af! De zegening, welke onze aller Christelijke minister dr. Kuyper den arbeiders heeft toegedacht, blijkt een moderne rooftocht te zijn op hun zakken. De stroop, die hij den kiezers bij de stembus voor zet, is verdachtals men 't deksel van 't vat ligt, ruikt men azijn Zullen de vliegen zich tóch laten vangen Kiezers, past op je neuzenArbeiders past op je zakken De ongehoorde wreedheid, hier ter stede gebruikelijk, om de kraaiennesten in de Plantage uit te stooten wanneer de beesten jongen hebben, wordt nog maar steeds op denzelfden voet voortgezet. Reeds meermalen is er een hartig woordje over gesproken en geschreven en de opzichter, Dominicus schijnt stokdoof. Deze brave Christenziel springt met menschen en beesten om, zooals Zijne Hoogheid zélve belieft. Welnu, hóóg tijd is het, dat hem die liefhebberij wordt afgeleerd, zoo men erger wil voorkomen. Het ingezonden stukje in de Schied. Cour., blijkbaar speciaal aan hem opgedragen, leere heer Dominicus maar van buiten Als hij 't soms vergeten is, dan geven we het ook hier nog eens weer: Mijnheer de Redacteur. Door de buitengewone zorg van ons stadsbestuur (of wie dan ook) voor de verfraaiing van de Plantage, zijn niet-lang-geleden beuken-, iepen-, kastanje- en meer andere prachtige boomen in dit stadsgedeelte voorzien van een zeer doelmatig etiket, waarop nu iedere wan delaar aanstonds zien kan hoe dat „ding met stam en takken" heet. Zoo hebben de boomen nu, hier ten gerieve van het publiek, evenals iedere kroeg, hun uithangbord. En nu vind ik het jammer, dat de kraaien niet lezen kunnen. Niet omdat ze nu waarschijnlijk hun gansche leven in twijfel zullen verkeeren omtrent den naam van den boom, dat is voor Hoogere Burgerscholieren misschien van meer belang om te weten maar ik zou de bevoegde autoriteiten anders beleefd in over weging willen geven op de bewuste etiketten alsnog onder den| Hollandschen en Latijnschen tekst te doen schrijvenOnveilig voor kraaien. Een en ander om te voorkomen, dat deze argelooze dieren, wanneer ze eenmaal, zich veilig wanend in hun hooge nesten, jongen hebben, niet meer op 't onverwachtst van nest en jongen zouden worden beroofd zooals ook thans weer in de Plantage gebeurt. Met dank voor deplaatsing, HENDRIK VAN DE VAATE. We willen 't wel vooraf bekennen, dat we met eeni- ge belangstelling uitzagen, naar wat De Nieuw. Schied. Courant wel geven zou als verslag van de vergadering door den Schied. Bestuurdersbond belegd over de on- derwijs-novelle, waarin de H.H. v. Leeuwen en Gerhard het woord hebben gevoerd. We hadden een vaag vermoeden, dat 't iets bizonders wezen zou. Dit vermoeden is bewaarheid. De Nieuwe geeft een „verslag" zoo kurieus, zoo zonderling, zoo knungelig slecht, dat het bepaald eeriig is in z'n soort En dit „verslag" is niet opgemaakt door het eerste verslaggevertje 't beste neen, dit verslag is van de „redactie" (we huiveren haar deze betiteling toe te kennen) van De Nieuwe zélve. De redactie van het katholiek^ blad hier ter stede blijkt in hoogst onbekwame handen te zijn. Het gewone begrip „verslag" schijnt de redactie van De Nieuwe onbekend. In stede van weer te geven dat gene wat gesproken is, vertelt ze wat niet gezegd is. Een allerzonderlingste wijze dus van „verslag"-geven Van de rede van Dr. v. Leeuwen vertelt ze dan het volgende: Hieina betrad Dr. v. Leeuwen het podium en sprak zijn leedwezen uit over de slechte opkomst der arbeiders, voor wie juist deze vergadering was belegd, en die vooral belang moesten stellen in de onderwijskwestie. Van Leeuwen zal zeker zélf met belangstelling heb ben kennis genomen van wat hij „gezegd" heeft over de slechte opkomst der arbeiders waarover hij niets gezegd heeft. We hebben ook niet gezien dat hij het podium verlaten heeftom deze uitdrukking den redacteur van De Nieuwe aan 't oor te fluisteren. Het is verzonnen Vervolgens zeide spreker, hoe Röell, een specia liteit-kamerlid indertijd vóór de wet-Mackay had gestemd om eer, einde aan den voortdurende twist te maken. Dat van Leeuwen verklaarde, dat de heer Röell daarom had voorgestemd omdat van de Christelijke par tijen volledige pacificatie bevrediging van den school strijd was toegezegd, en zij dus nu woordbreuk plegen, dat vermeldt de Nieuwe niet Nu beschuldigde spreker de regeering van gemis aan politieke zedelijkheid, omdat zij aan het hij zonder onderwijs dezelfde rechten wil toekennen, als aan het openbaar. (De cursiveering is van ons). Dit mag zeker wel ge- kwalifiseerd worden als de grootste woordverdraaiing, welke de Nieuive tot nog toe gelukte. De beschuldiging van gemis aan politieke zedelijkheid sloeg op de genoem de woordbreuk, zooals ieder in de vergadering begreep, behalve.de redacteur van de Nieuwe. Dr. Van Leeuwen verklaarde, hoe dr. Kuyper in die toelichting drie groepen heeft gevormd, en wel de le groep, de arbeiders, voor wie het lager onderwijs, de 2e of technische groep, voor wie het middelbaar onderwijs en de 3e of technische intellectueele greep, voor wie het hooger onderwijs is bestemd. Volgens spreker nu zou dr. Kuyper het arbeiders kind den weg afsnijden naar het middelbaar on derwijs, en spreker trachtte dit toe te lichten door de woorden van dr. Kuyper zelf, uitgedrukt in die toelichting, voor te lezen. Dat spreker hier een valsche beteekenis hechtte aan die woorden, geheel tegenover gesteld aan j,de uitlegging, die er eigenlijk aan moest gegeven worden, is natuurlijk te begrijpen. Dr. Kuyper, de man der kleine luiden, werd door hem voorgesteld als de onderdrukker van het arbeiderskind met be trekking tot het onde:wijs. Na nog eenige hatelijkheden aan de huidige regeeringsmeerderheid toegevoegd te hebben, ein digde spreker zijn rede. Ziehier een der mooiste gedeelte uit het „verslag." Men zal vooral met verbazing lezen„dat spreker hier een.... enz. enz., wat een debat wo'dt. Dit is een nieuwigheid op verslaggeversgebied, welke geen navol ging verdient, omdat het datgene, wat men als „ver slag" geven wil, verstikt. Niemand kan meer uit zulk een verslag wijs worden; wat de spieker gezegd en wat de verslaggever gefantaseerd heeft, is als soep door elkaar gekookt. En 't wordt snert ook Bizonder leuk is 't, te vermelden dat het natuurlijk te begrijpen is, dat spr. aan de woorden van Dr. Kuyper een valsche beteekenis hechtte, geheel tegen overgesteld aan de uitlegging, welke er eigenlijk aan gegeven moest worden. Welke die juiste uitlegging er dan van is de heer Dresch, redacteur van De Nieuwe heeft in z'n debat tegen v. Leeuwen er met geen woord van ge rept; en in z'n debatteerend verslag vertelt-ie 't, even min. Omdat het zoo „natuurlijk te begrijpen" ishoudt-i z'n wijsheid voor zich heelemaal alleen waardoor hij minder natuurlijk zelfs heelemaal niet te begrijpen is Wat De Nieuwe zegt van de twee-unr-lang rede van Gerhard, geven wij hier onverkort en letterlijk weer Hierna sprak de heer A. H. Gerhard, die meer een humoristische dan politieke rede heeft gehou den. In het eerste is hij vrijwel geslaagd, daar hij zijn auditorium op tal van aardige voorbeelden en toelichtingen vergastte. Hij begon met te ver klaren, dat hij en zijn geestverwanten niet tegen, maar zelfs voor subsidee! ing van de fbijz. school waren, mits er waarborgen waren voor goed, de gelijk onderwijs. Natuurlijk moesten de denkbeel dige kleine schooltjes, alsmede leerplan en lesroo sters, kwitantie voor afgegeven salaris en de verder algemeen bekende bezwaren die door onze tegen partij worden aangevoerd, het ontgelden. Dit is verslag Neen, nu eerst komt 't verslag. Van de gelegenheid tot debat werd gebruikgemaakt eerstens door den heer N. Dresch, redacteur van De Nieuive, verder door den heer Weterings, als we ons niet vergissen, een katholiek onderwijzer. En nu vindt de debatte—verslaggever z'n eigen majesteitje en derzelver overwegingen zóó gewichtig, dat-i als verslaggever als blijk van belangrijkheid voor wat er nu volgen gaat, over een vollen regel zet „Debat." Deze eigenaardigheid valt er dan te constateeren de geheele 2-uar-lange rede van Gerhard we'd saam- gevat in 13 regels, de vijf minuten welke de debatter in beslag genomen heeft, gaven het manneke 59 regels in de pen. En zeg, dat meneer's gesputters wat om 't ljjf had! De tweede debatter, die zóó weinig te zeggen had, dat hij niet eens naar voren wilde komen, „doch 't wel even op z'n* plaats zou doen" worden 39 regels in het verslag toegekend. En dan volgt de repliek der sprekers, welke meer dan een half uur aan hun antwoord besteed hebben, alweer onverkort en letterlijk door ons geciteerd: werden de verschillende opwerpingen van de debatters op de gebruikelijke wijze, den socialisten eigen, door Dr. van Leeuwen en Gerhard bestreden. Op de gebruikelijke wijze, den socialisten eigen Och, deze woorden zullen we den Don Quichottischen verslaggever niet te hoog aanrekenen. Het zou te veel van 'm gevergd zijn, te melden, hoe hij voor z'n broekje kreeg. Erkennen zal hij, dat de sprekers hem heusch genoeg hebben behandeld en dat z'n uit onkunde, totale onkunde voortvloeiende wartaal een meer hardhandige terechtzetting verdiend had. Want het is zeker een verdienste iemand, die als voorlichter van anderen fungeert en zich zóó dom toont, als de heer Dresch bijv. betreffende de congregatie-kwestie in Frankrijk bleek te zijn, in héél z'n gebrekkige figuurtje neer te zetten Maar toch had hij, eenmaal aan z'n tafeltje gezeten om z'n „verslag" uit te werken, nog zóóveel pijn van de telichte kastijding, dat hij troost zocht in venijnig heden voor wie hem vermaanden. Als een jongen een bestraffing heeft gehad voor z'n streken, dan loopt ie eerst een eindje weg en.... steekt dan z'n tong uit tegen z'n bestraffer. Doch deze streken passen geen persridder zij hij ook aan een katholiek blad verbonden. Is het te veel gezegd, dat de redactie van De Nieuwe aan hoogst onbekwame handen is toevertrouwd? Een wetsontwerp is ingediend, tot verzekering van personen, werkzaam in de landbouwbedrijven, tegen de geldelijke ongevallen, hun in verband met de uitoefening van het bedrijf overkomen. Ook al een paradepaard! De Nederl. Electriciensbond, afd. Amsterdam, deelt mede dat de firma Groeneveld Reunysol Co naar aanleiding van een artikel in de Electricien dat deze firma zich aantrekt, het volgende schrijft: „Verderkunt n de(n) leden uwer vereeniging mededeelen, dat wij eiken monteur in onzen dienst die lid is of wordt uwer vereeniging, uit onzen dienst verwijderen of niet zullen aannemen". Naar aanleiding van dit schrijven zal er een vergade ring van dien bond plaats hebben om de houding te bespreken. De Nederl. gezant te Weenen, Jhr. Mr. van Weede de Berencamp is benoemd tot Minister van Buiten- landsche zaken. De Rechtbank te Heerenveen veroordeelde Dr. A. Z., predikant bij «le Gereformeerde Gemeente te Donkerbroek wegens ontduiking van belasting (niet aangifte zijner dienstbode) tot f7. boete ofl dag hechtenis.

De Moker | 1905 | | pagina 2