De Deputatenvergadering van de a r. partij Een pleidooi voor den 8-urendag. Ditjes en Datjes» Een fijn gezelschap. Vlaardingsche IJzerkoekjes, ons bijna elf-jarig bestaan; vandaar de neerslachtigheid. Maar geen noodDe sociaal-democraat kent geen durende neerslachtigheid, geen durende vreesToen met een overweldigende meerderheid (er waren slechts 9 stemmen tegen, 42 blanco en 152 voor) die afdeeling, welke niet de candidatuur Oudegeest voor de 2e Kamer wilde aanvaarden, ondanks een wettig besluit van de Federatie Utrecht, uit onze gelederen was verwijderd, klonk ons strijdlied uit vollen borst. „Op socialisten sluit de rijën!" Dat was treffendRotte takken moeten gerooid wor den opdat de boom onzer partij des te sterker worde, en de andere gezonde takken niet door dezelfde ziekte worden besmet. Na die zuivering konden wij wederom vrij ons lied laten hooren, om de bewuste strijders tot hechter aaneensluiting aan te vuren. „Schiedam" behoorde o.a. onder de voorstemmers Mevrouw Roland Holst verklaarde tot leedwezen van het geheele congres dat zij zich van de mondelinge propaganda en als partijbestuurslid zou terugtrekken om zich meer aan de studie te kunnen wijden, wat haar door laatstgenoemde functie geheel onmogeljjk was gemaakt. Voor het volgende Congres werd Utrecht aangewezen. Moge Utrecht I bij ons twaalfde Congres in 1906 een nieuwe krachtige afdeeling II naast zich hebben, om gezamenlijk den strijd tegen onzen eenigen vijand, het kapitalisme, te kunnen voortzetten. Zondagavond hield Mr. Troelstra een inleiding over onze houding bij de verkiezingen, waarvan wij onmo gelijk een verslag kunnen geven, omdat de ruimte ons ontbreekt, maar waarvan wij alleen willen zeggen, dat herhaaldelijk werd geapplaudisseerd. Na de op Maandag gehouden nogal langdradige discussies over de inleiding werd de volgende motie Troelstra-Pannekoek (P. was gedelegeerde van „Leiden") met algemeene stemmen aangenomen. „Het congres overwegende dat de arbeidersklasse voor „haar maatschappelijk belang den politieken strijd vast „en daarbij eendrachtig moet strijden „Overwegende dat daarom tegenover de antithese der „christelijke partijen door de Vrijzinnigen van alle gading „aanvaard, die van kapitaal en arbeid moet worden „gesteld „Overwegende echter dat het blanco-artikel geen vol- „doende waarborg biedt voor de democratische gezind- „heid der candidaten. „Verklaart bij de herstemmingen alleen die candidaten „te zullen steunen die zich verklaren vóór de urgentie „van algemeen kiesrecht." Het is dus duidelijk. Die burgerlijke candidaten, die vóór de urgentie (directe invoering) van algemeen kies recht zijn mogen slechts bij de herstemmingen door ons gesteund worden. Een incident bij de debatten over deze motie was merkwaardig. Bijna ieder die wat te vertellen had, had zijn meening gezegd, toen ten laatste opstond P. L. Tak, de hoofdredacteur van „het Volk", die in de laatste weken nog al wat te verduren heeft gehad van zijn partjjgenooten, en die ingezonden stuk op in gezonden stuk tegen zichzelf moest opnemen, en zjjn mandaat als hoofdredacteur ook reeds had aangeboden, omdat zijn wijze van redigeeren niet in den smaak viel. Nu, toen de pude Tak opstond, barstte het congres spontaan uit in een hoerageroep en een applaus van watbenjeme! En waarom? Ja, wjj meenen dat Tak zich in de oogen der partijgenooten te grootmoedig van zijn vettrouwenspost wilde laten verdringen, om plaats te maken voor betere kracht. Het verloop van het congres op den laatsten dag heeft dau ook bewezen dat men Tak onmogelijk wil missen. Hij werd bij acclamatie in zijn functie herkozen! Dat hij nog lang onze journalis tieke voorvechter blijve! Dit zijn indrukken van het congres, maar éen indruk moeten wij nog aangeven, en dat is deze. Er is te weinig gedaan. Aan wie(n) de fout? Niet aan den voorzitter, die met stuurmanskunst het. schip van het congres stuurde naar veilige haven, niet aan de partij genooten die aan de discussies deelnamen, al hadden zij zich wat meer moeten en kunnen beperken, maar daar ligt de fout, daar, waar partijgenooten zich niet ontzien, om hun partij te gebruiken als tonrnooiveld om persoonlijke belangetjes te verdedigen en aan te vallen, zooals dat in de behandeling van de questie Utrecht II maar al te zeer aan het licht kwam! Wij hopen dat ons volgend congres meerdere en betere vruchten moge afwerpen dan dat van 1905. En daarom met vernieuwden moed allen aan het werk, om bij het einde van het nieuwe jaar te kunnen wijzen op een steeds beter wordende organisatie, op een grooter aantal leden onzer partij in het algemeen, onze afdee ling Schiedam in het bijzonder. Daarom nogmaals „aan het werk Wanneer wij de anti-revolutionairen en Roomsch Ka tholieken onder de „dompers" scharen, om daannede aan te duiden dat liet die partijen te doen is om de verdomming van het volk te bevorderen, dus den „dom per op het licht" van alle kennis plaatsen, dan schreeu wen die partijen moord en brand. Wie durft dat nu van de „Christenen" te beweren't Is schande Leest men evenwel de bladen dier menschen, dan komt hun naïviteit eerst te voorschijn. Er is te Utrecht Deputaten-vergadering van de anti revolutionaire partij geweest. Dat is niet zoo heel bijzonder, ook ónze partij heeft haar Congres gehouden en wèl in de Paaschdagen te 's Gravenhage, maar wat is er gebeurd op de Deputaten-vergadering Voor zoover de tegenpartijen het weten kunnen, niets, want e mocht niet één verslaggever in de Deputatenvergadering komen, (zelfs nog niet eens van de kleine anti-revolu tionaire pers.) Alleen de „Standaard" mocht verslag maken, en na de goedkeuring van het moderamen erlangd te hebben, het pas publiceeren Toch zijn de Heeren zoo verwaand om zichzelf geen dompers te laten noemen. Zelfs de redactie van „Schiedamsch Volksblad" voelt zich het bloed naar het hoofd stijgen, en drukt zijn spijtigheid uit als volgt: Meteen moet dan beter gezorgd worden voor een perscommissie. We leven nog precies als in den „tijd, toen de Standaard ons eenigst dagblad was. 't „Was toen voldoende, als een der Standaard-redacteu ren een verslag opstelde, dit aan de goedkeuring van „het moderamen onderwierp, het daarna in ons dag- „blad plaatste om zoo de weekbladen gelegenheid te „geven het over te nemen. Dit gaat nu niet meer en „'t was voor de bevriende pers hoogst onaangenaam in „enkele liberale bladen berichten te zien, dien zij ook „hadden kunnen hebben, maar die ze niet opgenomen „hadden, omdat de vergadering niet voor de pers toe gankelijk was. ,,'t Was ook niet prettig moties en telegrammen te „moeten overnemen uit De Standaard, wanneer men „zelf ter vergadering is geweest, maar daar gehoord „heeft, dat er geen verslag van gegeven mag worden." 't Is beroerd voor die kleine a. r. pers, en in 't bij zonder voor het „Schiedamsch Volksblad", dat het alleen maar mag knippenDe schaar is geduldig. Tegenover die domperij, tegenover dat verborgen houden van het licht, dat noodig is om alle waarheid te ontdekken en te ontwikkelen, komen wij fier en vrij elk jaar in een openbare vergadering, vrij toegankelijk voor welke courant ook, bij elkaar om onze, dat wil zeggen de proletarische strijdbelangen te bepraten, en de wapens die wij hanteeren tegen de heerschende klasse, te scherpen en schoon te maken. Zooals boven reeds gezegd, hebben wij ook dit jaar in de Paasch dagen het congres onzer partij gehad. De debatten zijn er sommige oogenblikken wel eens een beetje heet ge weest, vooral toen ter beoordeeling werd gegeven het royeeren uit het verband onzer partij van de afdeeling Utrecht II, welke afdeeling zich had schuldig gemaakt aan de grove fout van verzetpleging tegen den eersten eisch van demokratie: de vrijwillige partpdiscipline. Maar die afdeeling is geroyeerd met een overweldi gende meerderheid, en alle debatten die over deze zaak zijn gehouden, zijn openbaar geweest. Maar nu zouden we ons sterk moeten vergissen, indien niet de „kleine" anti-revolutionaire pers, uit de verhalen die daaromtrent de rondte wel zullen gaan doen, gretig alle vuiltjes oppikt, die zij er mogelijk in weet te vinden. Enfin, we houden „Schied imsch Volksblad" in de gaten. Waar blijft gij, zwarte arbeidersleiders? Zijt gij niet de dompers, waarvoor wij u houden? Antwoordt eens op deze vraag, en maakt eens een vergelijking tusschen onze partij en de uwe! In de nieuwtjes-rubriek der verschillende bladen kon men onlangs het volgende lezen Door verandering van personeel in de wasscherij van den heer W. Gr. Burger te Zeist, waarbij een gedeelte van de strijksters door Utrechtsche werd vervangen, besloot de eigenaar, met het oog op de heen- en terugreis van en naar Utrecht van die strijksters, een achturigen werkdag voor al zjjn personeel in te voeren, en wel van 8—12 en van 1—5 uur. Het resultaat hiervan is boven alle verwachting. In de eerste plaats worden de werk zaamheden met meer opgewektheid uitgevoerd, in de tweede plaats wordt er meer arbeid verricht, zoodat het loon voor enkelen grooter is dan vroeger, en in de derde plaats wordt een niet onbelangrijk voordeel verkregen door besparing van vuur en licht, zoodat, hoewel vele werkgevers tegen den achturigen werkdag zijn, de heer Burger er niet aan denkt weer een langeren werkdag in te voeren. Het bericht was afkomstig uit het deftige blad, de Nieuioe Rott. Cour. en het feit zelve, niet geschied in Australië, Afrika of welk ver verwijderde streek ook, doch in onze eigen omgeving. Wonderljjk, hè? 't Kan eigenlijk niet waar zijn! We zjjn zóó gewend, 10 a 12 uur per dag te worden afge beuld, dat een werkdag van 8 uren het onmogelijkste onder het onmogelijke gelijkt. Welnu, er zijn reeds meer werkplaatsen waar dit „onmogelijke" werkelijkheid is en de mogelijkheid ge bleken. Daarom willen we den 8-urendag algemeen zien ingevoerd tot heil van den arbeid, tot heil van de arbeidende klasse. Werken. De arbeider is zijn loon waard, maar hij krijgt het niet. Geld verzoet den arbeid maar wie niet arbeid, krijgt het geld. Wie niet werkt zal niet eten. Maar paarden die de haver verdienen, staan voor een leegen ruif. Werken is zalig, maar men gunt de zaligheid liefst aan een ander. Arbeid adelt, als je er maar honger bij wil lijden. Wie rijk is eet als het tijd is, wie arm is, eet als er iets te eten is. Op het maatschappelijk terrein kunnen en moeten wij alle verschil van godsdienst en kerkleer vergeten en saamwerken tot het verheven doelde daarstelling van de sociaal-demokratie. En in die samenwerking zie ik, de verwezenlijking van het ideaal, opgewekt door het woord van Christus, gesproken bij het laatste Avond maal: „Opdat allen één zijn." Dr. Jan van den Brink, R -K. Priester. Bram's uitnemendheid. Bram neemt, wat hij nemen kan, Uit de beurzen, uit de zakken, Uit de kisten, uit de pakken, Uit den ketel, uit de pan: Bram is een wifnemend man. De voordeelen van jenever? De brander maakt van een mud koren met behul van schadelijke toevoegselen een vaatje jenever, dat in het klein wordt verkocht voor f 120.— De boer, die het koren zaaide krijgt er van - 4. De regeering die den jenever belast krijgt er van- 32. De spoorwegmaatschappij die het vervoert krijgt er van- 7.50 De distilleerder die het maakt krijgt er van - 27.50 De sleeper die het vervoert krijgt er van - 2.50 De herbergier die het uitverkoopt krijgt er van - 47.50 De drinker krijgt ervanhoofd pijn; zijn vrouw krijgt ervanslaag; zijn kinderen krijgen honger en voor kleeren lompen! (B0_ Van verschillende kanten vernemen wjj, dat hier ter stede een grootsch plan bestaat en gereed is in ver vulling te komen. De sigarenfabriek van den zeer humanen patroon H. Willeman, die 't eenmaal z'n personeel zóó zuur wist te maken, dat het tot het uiterste verweermiddel van lang-gesarde en getyranniseerde arbeiders, werk staking, z'n toevlucht nam, is sinds dien vervallende. De zaken gaan niet meer. Kons'tateeren we evenvóór de staking bloeiend, na de staking vervallen. Attentie hiervoor, h.h. patroons De staking werd door de gezellen verloren, in hoofd zaak door een stelletje onderkruipers, kruiperiger dan het vroegere personeel, den arbeid er aanving. Deze menschen waren allen zéér braaf zelfs het tucht- reglement, hetwelk de heer Willeman in z'n fabriek ophing, o.a. behelzende dat zjjn personeel geen lid mocht zijn van den Ned. Int. Sigarenmakersbond en meer soortgelijke bepalingen, was hun niet te machtig ze hadden een zéér buigzame ruggegraat. De rol, welke o.a. de persoon J. L. Hilkhuyzen in deze ver vulde, is overbekend. De fabriek van Willeman doekt hier nu op naar men wil, wordt ze verplaatst naar Boxtel. Zeer zeker is daar de menschelijke arbeidskracht nog voordeeliger voor meneer den fabrikant dan hier. En het groote nieuws is nu, dat het befaamde perso neel, althans een gedeelte ervan, waaronder ook Hilk huyzen hier ter stede coöperatief gaan wer ken! Een prachtig stelletje, dat we bij voorbaat in de gunst en rekommandatie van ieder weldenkende aanbe velen. 't Zijn op-en-top coöperators, hoor! Dat ken je gelooven Nu zeggen de geruchten nog meer. O. a. wie deze personen door zijn kapitaal in de gelegenheid stelt, dit coöperatieve wan-product te beginnen. Maar wij zullen daarover nu nog niets zeggen dat komt later wel, als we meer zekere inlichtingen hebben. Men moet al een dol begrip van coöperatie hebben, als men zulk een plan durft begunstigen. Pik: Wel por, heb je nog nieuws? Por: Jawel, ga maar zitten. Wat ik je in de eerste plaats wil meêdeelen is, dat ik heb bijgewoond de open bare vergadering der Liberalen in de zaal Harmonie, waar als spreker optrad de heer K. Reyne van Haarlem. Ik zal niet de moeite doen, ge daarvan alles te ver tellen, om de eenvoudige reden dat een volledig verslag hiervan reeds is gegeven in de Vlaardingsche Courant, maar, wat ik hieromtrent nog heb op te merken zijn twee dingen.

De Moker | 1905 | | pagina 3