1 Hei-Feest, goed en goedkoop. Adres: Oude Kerkhof 7. PRIMA De Centrale Arbeiders-Verzekering en Deposito-Bank Ingezonden ADVERTENTIËN. op Maandag 7 Mei a.s 's avonds 8 uur in Constantia. Feestredenaar: Ds. W. BAX, Sluit uw verzekering bij A. WINTERBERG, Vri'endschapstraat HB Mej. H. v. Dijke-v. Brandwijk. Belleyoysstraat 4, U. W.-KnMade, Rotterdam. Sigaren in kistjes A. WINTERBERG, J. KOORENGEFEL, Mej. E. H. van der Meer Dagelijks te ontbieden. Stoomdrukkerij „Vooruigang", DRUKWERKEN. In de eerste plaats dan de zenuwachtige stemming waarin de Voorzitter verkeerde, zelfs zoo, dat hij aan het eind van de vergadering aan den heer J. van Leeuwen van Schiedam (die daar debatteerde) den raad gaf, om schrikt niet z'n geleerdheid maar eens te laten varen; en eens rond te zien in de praktijk van het „leven". Hoe vind je die? PikHoe ik die vind, die vind ik wel een beetje komisch. Maar hoe kwam die voorzitter zoo? 't Is anders nogal een gemoedelijk man, nietwaar? Por: Dat zal ik je zeggen. Hjj had dan gehoord of gele zen dat de Liberale partij was genoemd een oude vrouw, of ook wel was vergeleken bij een afgeleefd man met grijze lokken, en nu kan ik me zoo verplaatsen in den gedachtengang van dien voorzitter. Wanneer men denkt aan een oude vrouw of man, dan denkt men natuurlijk aan iemand, waarvan men elk oogenblik het einde kan verwachten. Dit valt heusch niet mee, vooral niet als men daarvan zielsveel houdt, en dan nietwaar scheiden valt bang. De zaak staat zoo. De liberale partij is geweest forsch en krachtig, is geweest de allesbeheerschende partij in ons land, maar is dat niet meer, zoo is het eigenlijk, de taak dier partij is vervuld, is afgewerkt en dit schijnen de aanhangers niet te kunnen of te willen begrijpen. Dit in 't algemeen en nu nog iets in 't bizonder over die vergadering in de Harmonie. Aan de bestuurstafel zagen wij ook als gast zitten de heer M. C. M. de Groot van Schiedam, de Kamer-candidaat der liberalen. Toen ik dien heer zag zitten, dacht ik zooiets van een Etalage of Reclame tentoonstellingwaarvan de heer de Groot het milieu of wel het middenstuk moest uitmaken, maar ik dacht meer. Wanneer het nu werkelijk te doen was om dien candidaat „den Volke" te vertoonen, dan had men dit anders, ja zelfs nog beter kunnen doen. Mon had den lieer de Groot moeten plaatsen niet aan den zijkant van het podium, maar in 't midden tegen den achter wand, Vis-a-Vis de vergadering; men had dan boven z'n candidatenhoofd moeten hangen een bordje of kaart met opschriftDit is onze Candidaat, en waar wij toch leefden in de Paaschweek, ik bedoel in die week dat men reclame maakt met koeien en paarden, en om daarvoor de aandacht te trekken, deze viervoeters ver sierd met Sinaasappelen en Palmgroen, daar had ik niet onaardig gevonden, als Kiesvereeniging „Vlaar- dingen", dien avond ook de heer De Groot aan z'n ooren (want hoorns heeft hij niet) had bevestigd Sinaas appelen, en hem daar verder had omhangen met Palmgroen. PikWeet je nog meer voor dezen avond PorO ja, en nu iets over de Vlaardingsche bak kers. Zooals je weet bestaat hier in Vlaardingen sinds korten tijd een afdeeling van den Nederlandschen bak- kersgezellenbond. Deze afdeeling heeft in haar kort bestaan al reeds een mooi stukje werk geleverd. Zij, die gezellen dan, hebben zich gewend tot de patroons met verzoek, om het bakken en rondbrengen van brood op Paasch en andere feestdagen af te schaf fen. Deze poging slaagde aanvankelijk goed. Slechts één patroon wilde hiervan niets weten. Hij stoorde zich hier niet aan, hij zou bakken. En weet je wat de afeeeling toen besloot Nogmaals een poging aan te wenden dezen patroon te bewegen, en wanneer hij niet toegaf, hem dan door middel van strooibiljetten en andere publicatiën aan de critiek der burgerij prijs te geven. Op die vergadering, waar dit besluit werd genomen, was ook tegenwoordig één der gezellen van dien onwilligen patroon. Deze, van de ver gadering thuiskomende, deelde dit aan z'n patroon meê en het slot wasde onwillige kreeg „bloed voor 't hart", liep haastig naar één der bestuursleden dei' gezellen (liefst in den nacht) vroeg of hij alsjeblieft ook z'n naam nog mocht zetten op de lijst, en het resultaat is geweest onze Vlaa dingsche bakkers, zijn voor het éérst van hun leven, op Paaschdagen vrij geweest van bakken en rondbrengen. Ziehier pik, een stuk werk van de organisatie der bakkers, iets wat zij alleen staande noorfhadden kunnen bereiken. En nu pik, wanneer jij of ik nu in aanraking komt met bakkersgezellen, wijs hun dan, ook in verband met deze overwinning op hun dure plicht als arbeiders zich aan te sluiten, vertel hun, waar zij ook heel gaarne willen plukken de vruchten daarvan, dat ook zij den plicht hebben mee te werken het planten van den oom der Organisatie. Maar ik heb ook nog iets voor de wel georganiseerde gezellen hier ter stede. Gij hebt nu succes gehad, gij hebt wat niet alle dagen gebeurt de medewerking gehad der patroons. Wordt nu niet hoogmoedig, niet ijdel of verwaand, denkt nu niet zie zoo, nu zullen wij patroons en publiek eens de wet voor gaan lezen, maar houd je kalm. Gaat rustig en gestadig voort in en door uw organisatie; I benijdt of bestrijdt elkaar niet hierom, wie wel het meest heeft gedaan in of voor deze beweging, maar laat ieder uwer z'n plicht kennen en doen. Treedt, krachtig, zakelijk, maar vooral behoorlijk op, dan dwingt gij, en bij het publiek, maar ook bij de patroons waardeeriug en er kenning voor uw organisatie af, dan onthoudt gij uw ekonomische tegenstanden van diverse soort en pluimage, de wapens waarmee men u en uw organisatie in den grond kan boren. Vooruit dan Vlaardingsche bakkers en andere ge zellen op den weg die le dt, naar de verheffing en menschwording derarbeiders. X. Ook in Vlaa dingen zal dit jaar do 1 Mei herdacht worden. Door een viertal vereenigingen de kuipersge zellen- vereeniging „Wij streven naar verbetering,'' de Ned. Bakkersgezellenbond afd. Vlaardingen, Kiesveree niging „Volksbelang" en S. D. A. P. afd. Vlaardingen is een comité gevorm dat zich de herdenking van dien dag tot taak heeft gesteld. Wij wekken dan in de allereerste plaats de leden van genoemde vereenigingen op, de openbare vergade ring, welke 's avonds gehouden zal worden met het tweede kamerlid K. ter Laan als spreker, zooveel moge lijk te bezoeken, en tweedens onzen lezers hetzelfde op het gemoed te drukken. Laat elk er het zijne toe bijdragen, dat deze, onze eerste Meiviering schitterend slaagt. Daarom allen uw plicht gekend en dien avond naar „De Vriendschap". Buiten verantwoordelijkheid der Eedactie. Copie wordt niet teruggegeven. Waarde Redaktie. "Wil s. v. p. zoo goed zijn onderstaand te plaatsen. Een slechte zaak is moeilijk te verdedigen. Dit dachten wij, toen na 't schitterend en warm pleidooi dat de heeren Hoogen- djjk en de Witte hielden voor de Gemeente- en Reinigings werklieden, men de heeren Anti's zich in allerlei bochten zag kronkelen, zonder een motief tot wederlegging. Doch werkelijk weerzinwekkend werd het, toen men onwaar heden ging te berde brengen. Alsof er werklieden waren, die o zoo tevreden zijn. Onwaar was de verklaring van den Wet houder Versteeve. Daar is niemand die tevreden is, als hij des winters met 7 of 9 gulden naar huis gestuurd wordt, en daarvan een huishouden met 4 a 6 kinderen moet onderhouden. Onwaar en verdraaid gaf de heer Dussefdorp (een conser vatief liberaal van 't ergste soort) 't gezegde, alsof de directeur der Reiniging tegen de verhooging van 't personeel was. Dit weten wij uit goeden bron. Nog akeliger was de houding van den heer IJzermans. De speciflek-rekening van den heer Hoogendijk, (hoe een ar beider met z'n gezin rond moet komen) is geen reden om te lachen, de ondervinding leert den arbeiders het lachen wel af. Voor hem schjjnt het van wel. Toch willen wij hem een goeden raad geven, 't Is nu de Paaschtijd, de tfjd, dat de moreele balans zoowat opgemaakt wordt. Laat hij als Godsdienstig mensch nu eens denken aan dat groote gebod „Heb den naaste lief als u zelve". Met een „Mea Culpa'tje en een krop-stompertje, maakt men zich daar zoo maar niet af. De archieven van den Burgerlijken stand, als men die zoo eens nasnuffelt, geven bewijzen te over „dat men na een vroom doch harteloos leven in hoogen ouderdom, met een welgevulde bijeengegaarde geldzak, toch nog Zielskwellingen had, en ongelukkig aan z'n einde kwam. Zouden daar ook arbeiderstoestanden een eerste plaats ingenomen hebben? Ik wil nu geen namen noemen, doch bij de a. s.-verkiezingen hoop ik toch eenige staaltjes ten béste te geven. De heer Dusseldorp speelde ouder gewoonte, als de Anti's in de klem zitten voor bliksemafleider. U dankzeggende voor de opname, verblijf ik Z. Vlaardingen, 19 April. Door plaatsgebrek in 't vorig no. niet opgenomen. Red. Boek-Aankondiging. Een Boekje van Schaper. Aanbieding van Gebr. Stuffers, Uit gevers, Den Haag. Op de Bres, Alfabetisch strijdschrift voor de Sociaal-Democratie, door J. H. Schaper. Reeds de naam van den bewerker zegt genoeg en dus is verdere aanbeveling overbodig. "90 Onderwerpen, populair behandeld. Bijna 200 bladzijden, in handig formaat met stevig omslag. De prijs van dit boekje is 45 cent. Steunpenning SCHIEDAM. V. P. f 0.05 R. fO.10. In dank ontvangen 2 aandeelcu in het Gebouw „Con- stantia". No. 163-164. Fiink zoo. Wie volgt? Correspondentie. Aan verschillende inzenders. Ditmaal was onze ruimte beperkt, zooveel mogelijk volgt plaatsing in 't volgend no. Aan allen. Van ons Meinummer zijn weinige exemplaren op goed papier gedrukt, welke ongevouwen verkrijgbaar zijn. De prijs is 10 cent. georganiseerd door de afd. Schiedam der Soc. Deui, Arb. Partij en den Scliied. Best. Bond. van ZAANDAM. V erder wordt welwillende medewerking verleend door de Zangvereeniging Excelsior(onderaf. S. D. A. P.) den Heer H. A. MINEUR, van Rotterdam, (voordrachten). Tot slot: ,,EIet stuLls: in cle lrra.mt"„ Tooneelspel voor Arbeiders in één bedrijf. Alles afgewisseld door muziek. Entree 10 et. Programma's 's avonds aan de zaal verkrijgbaar tegen betalmg van 21j% ct.extra. HET BESTUUR. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit 10-8-,04, No. '28, Bijvoegsel Ned. Staatscourant 30-8-'04, No. 203. Gevestigd te 's-Gravenhage, Vertegenwoordiger voor SCHIEDAM: V Gediplomeerd desk. voor Vrouwen. (Medewerkster van den N.-Malth. Bond) Spreektijd van 2—9 nar. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van 's mor gens 10's avonds 7 uur -:- -:- -:- van 25 en 50 stuks. Verkrijgbaar in alle kleuren eu prijzen bij vooruitbestelling. Neemt proef. Billijke prijzen. ADRES Vriendschapstraat llB en Raam 218 SCHIEDAM, RAAM 30. Onderwijzer in Schoonschrijven en Hand- teekenen. Verbeteren van Schrijfhand. Aan- leeren van Rond-, Gothisch- en ander schrift. Teekenen voor de Hoofdacte. Gedipl. Deskundige voor vrouwen. Nadere inlichtingen Oosterstraat ÏO. MAS5KREEÜW BOETEN, BINNENROTTE 50. ROTTERDAM. Levering van alle voorkomende Spoedige uitvoering. Billijke prijzen. Eet Voorwaarts-brood,

De Moker | 1905 | | pagina 4