Ditjes en Datjes. Bloempjes uit den Raad. De „Nieuwe" met oude hutspot De geboorte van een wangedrocht. Van heinde en verre. zullen zeker, méér dan in dank-woorden, belooning vinden in het behaalde succes. O, als we willen, dit is ook nu weer gebleken, kun nen we zooveel. Maar vaak staan nog slechts enkelen voor alles hoeveel beter nog kon zijn als we allen iets deden! Met 18 man begonnen, groeide dit getal nog tot 16, doch 5 onzer vroeden mankeerden den pas. Uit de reeks ingekomen stukken was de goedkeuring door Gedeputeerden van het raadsbesluit regelende eenige gevolgen van ongesteldheid of ziekte van personeel bij het Openbaar Lager Onderwijs in deze gemeente. Geluk kig hebben de betrokkenen dus deze klerikale surprise heusch te pakken Van B. en W. was 'n kennisgeving ingekomen dat aan den op wachtgeld gestelden torenwachter W. Baan- vinger, met ingang van 1 Juli a.s. een pensioen is toe gekend van f 128.per jaar, ot wel 250 koperen centen per week. Enfin, onze gemeente pensioneert tóch nog royaler dan minister Kuyper, zullen we maar denken. Twee bouwers uit 's Gravenhage dreigen met den rechter, omdat zij bij den bouw in de Vriendschapstraat schade hebben geleden, waarvoor zij de gemeente aan sprakelijk stellen. Als de de heeren binnen 14 dagen na dato van hun adres geen toezegging van minnelijke schikking hebben, dan is hun genade-grootheid verb uikt. Ot er kans is dat B. en W. in de bayes terecht komen, weten we niet. De schutters-nor is toch haast vrij. Van de vereeniging van politie „Onderling Vertrou wen" het verzoek om schadeloosstelling voor de vrije dagen, die ze bij de glasblazersstaking hebben moeten missen. B. en W. znllen hieromtrent adviseeren. Hadden z\j dat niet tegelijk kunnen doen Ze waren sinds lang van alle desbetreffende zaken op de hoogte ook van het adres dar agenten. Maar zoo'n zaakje moet weer op de lange baan worden geschoven. Of -'t reeds niet lang genoeg had geduurd 't Billijkste was toch geweest, den menschen hun extra-diensten tegelijk te beloonen; dat gebeurt zelfs in particulieren dienst. Maar d'r kwam zooveel bij te pas de com missaris moest eens overwegen de Burgemeester moest eens overwegende heele tamilie was overwe gende ot de gemeente wel hare ambtenaren voor gele- verden extra-arbeid zal beloonen. Als men 't voordeel der gemeente zoekt, laat men dan in 't vervolg niet meer onnoodig zoo'n uitgebreide bewakingsdienst ver zinnen. De verdere zitting was gewjjd aan een allegaartje: benoeming van stembureaux voor de verkiezingen voor 2e Kamer en Gemeenteraad; benoeming van enkele onderwijzeressen enz De heer Hage zal op zijn verzoek worden overgeplaatst als hoofd naar school D. De gemeente-timmerman J. Groeneveld, die verzocht had nog een jaar in dienst te mogen blijven, was niet meer tot werken geschikt bevonden, 's Mans pensioentje zal er wel onder lijden moeten. Een heele discussie werd gevoerd over de vraag of tijdelijken dienst in rekening komt bij salaris-verhooging. De onderwijzer Kruis, die deswege een adres had inge diend, kreeg nul op 't rekwest. Afwijzend werd beschikt op advies van B. en W., op het adres van J. W. Scheffers, vroeger gasfitter aan de gemeente, tot herziening van zijn pensioen. Volgt een financieel debatje eenige financiëele besluiten, toen adres van de Schied. Tramw. Mij. met verzoek tot uitstel van het leggen der lijn Broersvest- Beurs. B. en W. willen uitstel verleenen voor één jaar de heer De Groot wil niet van uitstel weten. Of de S. T. M. tot aanleg kan worden verplicht, is niet met zekerheid te zeggen, de zaak wordt tot de volgende vergadering aangehouden. Na afhandeling van nog enkele ondergeschikte dingen, waarbij echter ook nog de arbeidsbeurs ter sprake kwam, welke 2 jaar als proet zal worden behouden, viel het scherm. Zoo nu en dan komt er in De Nieuwe een hoofd artikel voor, onder 't opschrift „Snuitjes". Voor de liefhebbers moet snuif zijn een middel tot opwekking; tot verfrissching. D'r zjjn menschen, die totaal niet meer buiten dat middeltje kunnen, zonder zich droomerig en suf te gevoelen. Of onder deze de snuifjesschrijver van de Nieuwe behoort, durven we niet beweren; slechts meenen we dat er tusschen snuif en snuif nog een machtig groot verschil moet bestaan. Want van de e i g e n 1 ij k e eigenschappen der snuif bespeuren we niets, in datgene wat de Nieuwe ons onder den neus houdt. De lezer oordeele: Van welken aard het optreden der socialisten zou zijn, als zij eens „de baas" werden, wordt door een socialist zelf verklaard. Socialisten die patroon worden, verweet hij dat zjj even groote uitzuigers zouden zijn, beweerde hij, alle patroons moeten slecht zijn, beweerde hij. Deze „burger" schijnt zijne „Pappenheimers" goed te kennen. Ten minste de, ondervinding toont het aan, dat patroon geworden socialisten meestal het hardst zijn voor hunne ondergeschikten. In zóóver heeft hjj dus gelijk. Dat alle patroons per se slecht zijn voor hun volk, is eene bewering, die bij de socialisten uitstekend opgeld doetdaar kan men de lui wel zoo iets wijsmaken, schijnt het. Nu is de gevolgtrekking van socialistische bazen- uitzuigers, tot slechte „bazen" in Staat en Maat schappij, d. w. z. socialisten die het roer van Staat in handen krijgen, en minstens zulke groote uit buiters zouden zijn als. de rest, zoo eenvoudig mogelijk Maar waar zouden dan de misleide arbeiders hun heil moeten vinden Wie „een" socialist, „deze burger" is, weet natuurlijk allt.en de beroemde detailsnuif-verkooper van de Nieuwe. De „ondervinding" dat patroon geworden socialisten het hardst zijn voor hun ondergeschikten, grijpt meneer zoo pardoes uit de lucht. We zouden zoo ver onderstellen dat in het laatste jaar de firma Vincent Co., Witkampf, Herman Jansen en de commissie voor Ge meente-werken alhier, inplaats van uit bekend-staande geloovigen uit onbekende socialisten moet bestaan, als we de snuivende redeneering van de Wrewioe-snuiver volgen! Want harder tegen ondergeschikten optreden, dan genoemden het vermochten, zal wel niet goed mo gelijk zijn. Maar meneer verkoopt een dun foefje. Een kapitalist ondernemer is een winstjager een socialist-ondernemer dito dito, Maar de arbeider moet zorgen, dat nóch de een, nóch de ander de macht heeft hen geestelijk en lichamelijk te boeien, zooals thans het geval is. De gevolgtrekking van socialistische bazen-uitzuigers en bazen in Staat en Maatschappij slaat daarom ook als een tang op een varken. En 't geheele rommeltje wat hier als „snuif' verkocht wordt, is een zeer armzalig opveegseltje. We maakten in ons vorig no. melding van de plannen tot oprichting eener coöperatieve sigarenmakerij door Hilkhuijzen Co., de zaak is reeds beklonken. Boven de bakkerij der „Algemeene" werkt de heer Hilkhuijzen reeds nog wel niet coöperatief, dat komt nog aan de verwezenlijking van het ideaal, daarin geholpen door den arbeid van 3, zegge drie jongens! Als de zaak opneemt, d.w. z. als er afzet komt, gaat-i coöpereeren. Een mooi begin. Een mooie grondstof, waaruit het coöperatieve-waDgedrocht straks zal worden te voor schijn geroependank zij de exploitatie van kinder arbeid. Drie jongens naast één volwassene nou er zijn heel wat door-en-door kapitalistische ondernemingen, waar men dat zelfs gelukkig tevergeefs zal zoeken. Een publiek geheim is verder, dat de „onderneming" drijft op den heer M. C. M. de Groot. Deze houdt er ook nogal rare coöperatie-begrippen op na. Is 't, omdat Hilkhuijzen bestuurslid der „Algemeene" is? We zullen zien hoever men in deze gaan zal. De geruchten zeggen nog meerDoch voorloopig afwachten. Een glazenwasscher van Heineken viel aan de fabriek „Simplex" aan den Overtoomte Amsterdam, van zijn lad der. Met gebroken been, gekneusden arm en belangrijke hoofdwonden werd hij bewusteloos naar het gasthuis vervoerd. Te Bolsward is een afdeeling onzer partij opgericht. Bij de firma „Serphos" te Enschedé is een werkstaking uitgebroken onder de textielarbeiders, aangezien de firma geen vast bedrag als „wachtgeld" op grondstoffen wilde vaststellen. Bij de staking zijn een 50 personen betrokken. Door den Arnhemschen Bond van gemeentewerk lieden is aan den raad een adres gericht, waarin o. a. wordt verzocht om invoering van den 10-urigen werkdag. De firma Prinzen en van Glabbeek, botei fabrikanten te Helmond, heeft eenigen tijd geleden haar gansche bedrijf overgedaan aan de firma Van den Bergh Limited te Rotterdam Deze laatste firma heeft de gansche zaak heden stop gezet, en zeer waarschijnlijk tot St. Juttemis. Een personeel van 150 man staat op de keien. Toen verleden week Vrijdagavond onze partijgenoot Krijgsman als spreker optrad voor den Miliciens bond in het gebouw „Excelsior" te Leeuwarden, hield Luitenant van Limburg Stirum in de cantine een voordracht voor de miliciens, om op deze wijze de jongens van de ver gadering af te houden. Aan den ingang van „Excelsior" hielden eenige sergeants de wacht. Ons Vakbelang deelt mede dat aan de lettergieterij „Amsterdam" te Amsterdam op 1 Mei de 91/i urige arbeidsdag zal worden ingevoerd met de belofte, dat gaan de zaken goed om spoedig den 9 urigen arbeids dag in te voeren. Bovendien werd door de firma f 5000 gestort in een fends ten behoeve der werklinden. Naar men aan Hei Volk uit den Haag meldt is het arbeidscontract door de Kamer afgevoerd van de agenda en komt dus vóór de verkiezingen niet aan de orde. Da's een opluchting Op initiatief van eenige bestuursleden der geroyeerde afdeeling Utrecht II onzer partij is een vergadering ge houden, waarin met een 63 tal personen is gesticht de „Sociaal-democratische Vereeniging." Dat woord „demo cratische" is wel van toepassing op de leden onzer ge royeerde partij-afdeeling. In het geschil tusschen patroons en timmerlieden te Hilversum, heeft de Kamer van Arbeid hare bemidde ling aangeboden, welke door de werklieden aangenomen, doch door de patroons geweigerd is. In het postkantoor te 's Gravenhage hangt een dienst order, waarbij wordt bevolen dat de bestellers in uniform hunne meerderen, wanneer zij eveneens in uniform zijn (assistenten, hoofdbestellers) moeten groeten Het wordt militair onder Abraham Dreigende werkloosheid, Aan de suikerfabriek „de Amstel" te Amsterdam is naar de Tel. meldt, gisteren bekend gemaakt dat de nog aanwezige voorraad onver werkte suiker zal worden verwerkt, hetgeen nog een tiental dagen zal duren en dat daarna de fabriek voor onbepaalden tijd zal worden stop gezet Aan deze fa briek werken op dit oogenblik ongeveer 200 man. Den voorman-rangeerder H. de Graaf werd bij het verrichten van dienst in de Rietlanden te Amsterdam den arm tot het schouderblad afgereden. Bij het schoonmaken van een deegkneedmachine aan de broodfabriek Ceres1te Amsterdam is de bakker met den arm tusschen de beugels gekomen, waardoor hem dat lichaamsdeel bij den schouder werd afgeklemd. Te Wormerveer is op de zeepziederij van de firma Jan Dekker de 19-jarige arbeider J. Luijt tusschen de drijfriem en den riemschijf geraakt, en werd levenloos opgenomen. Het aantal der aan de Werf „Weser" ontslagen arbei ders bedraagt totaal 28 a 29000, waarvan 1600 geor- ganiseerden. Daar in 't scheepsbouwbedrijf nogal drukte is, meent men dat de beweging niet lang kan duren. Er is in Antwerpen een fonds opgericht tot steun der sociaal-democraten bij de Kamerverkiezingen in Holland. De Zweedsche stoomboot „Tiene" heeft te Cardiff 20 man van den Franschen schoener „Alice" aan wal gezet, die op de kust van New Founland heeft schip breuk geleden. Toen zjj werden opgepikt, waren sommige zoo vi rzwakt dat zij aan sterkere kameraden moesten worden vastgebonden. Hef kongres der Saksische sociaal-democratie werd in de Paaschdageii te Leipzig gehouden. Die partij telt 50.000 leden. Ook werd in de Paaschdagen het congres der Poolsche sociaal-democratische partij gehouden, en wel te Katto- witz. De verhouding tot de Duitsche sociaal-democratie werd uitgedrukt in een motie, hierop neerkomende, dat de Poolsche partij een onderdeel is van de Duitsche. De Deensche vakvereenigingen hielden de vorige week ook een congres te Kopenhagen. 47 Vakbonden met totaal 964 afdeelingen en 14 zelfstandig aangesloten vakver eenigingen waren vertegenwoordigd met een ledental van 66930. Aan de Kediri-Stoomtram-Maatschappij op Java is ontdekt, dat eenige Eu'opeesche en verscheidene inland- sche beambten, stationschefs enz. gedurende 4 jaar ver duisteringen hebben gepleegd tot een bedrag van min stens 30.000 gulden. Een ontslagen inlander, die vergeefs had gepoogd deel in den buit te krijgen bracht het uit. De Directeur, de oud-kolonel Bartels, had er nooit iets van gemerkt. Proletariërsvoedsel. Blijkens de cijfers van de officiëele statistiek wordt er in enkele streken van Duitschland vrij veel hondenvleesch gegeten. In het laatste kwartaal van het vorig jaar is in Duitschland het vleesch van 1762 honden ter keuring aan de openbare slachtplaatsen aangeboden. In Luxemburg is een wet tot stand gekomen, waarbij een bijzondere belasting in het belang van de brandweer wordt ingevoerd. De belasting wordt opgelegd aan de brandverzekeringsmaatschappijen, en bedraagt voor elk jaar 3 pCt. van de ten vorige jare geïnde premies. De correspondent der N. R. Crt. te Batavia seint Den 15den Mei vertrekt een brigade geologische op- nemers van het mijnwezen naar Benkoelen op Sumatra om dat gewest te verkennen. Zij beginnen in de nabjjheid van Redjang Lebang, waar een groote goudrijkdom wordt vermoed. Te Valenza in Italië hebben de socialisten na de algemeene verkiezingen nog een overwinning behaald. Onze partijgenoot Calvi werd met groote meerderheid gekozen. Tot nog toe waren in dat district de sociaal democraten in de minderheid. Ontwikkelingsclub. Zondagavond vergadering, gewonen tjjd, gewone plaats. Onderwerp: Als voren. Ons Meinummer. Nog enkele exemplaren van ons Mei-nummer, op kunstdruk, en dus uitstekend ge schikt voor wandversiering, zijn a 10 cent verkrijgbaar bij Winterberg. Wie er een hebben wil, wachte niet te lang. Een vreemde in eigen huis. De Schied. Courant, uitmuntende nieuwtjes-hengelaarster, geeft trouw bericht van verschillende Mei-betoogingenuit Rotterdam Vlaardingen, Amsterdam en de hemel weet van waar nog meer.

De Moker | 1905 | | pagina 2