No. 16. ZATERDAG 17 JUNI 1905 5e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij De stinkbommen Voorwaarts marsch! Hoe B. en W. van Schiedam met politie-agenten omspringen. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal .7 franco .per post 30 cent j hj V00™Metahng. Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedactie en Administratie: A. WINTERBERG, V rieudscha pst.rp.at 11 boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke kortiag. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 3 cent per regel. Muziekvereeniging „KUNST EN STRIJD". Voor enkele personen bestaat nog gelegenheid zich aan te sluiten. Vereischte leeftijd boven de 12 jaar. Contributie 10 cent per week. Gemakkelijke be talingsconditiën op instrument. Onderricht gratis. Aanmelding in persoon, bijA. WINTERBERG, Vriendschapstraat 11B- HET BESTUUR. De christelijke politiekers vierden Woensdagavond hoogtij hier een vergadering zonder debatwaarin speciaal door den heer Moerel (Katholiek) een berg van onzin werd opgerakeld en tegenspraak beslist geweigerd bleef; in Overschie een vergadering met den keer Ger- retson als spreker, waarin de viezigheden bewaaid bleven tot 't laatste oogenblik, toen ook repliek gewei gerd werd. In Overschie werdt gedebatteerd door de heeren Van Westendorp en De Gioot van vrijzinnige, door De Bruin van onze zijde. Het applaus was verdeeld voor den spreker weinig, voor liberalen, maar ook voor onzen kant, flink. De spoorwegstaking moest opgeld doen, doch was voor den heer Gerretson een vrij beslist fiasco. Dit kommando gold bij de verkiezingen ook nu blijve het van kracht. 't Is ook hier weer eens helder aan 't licht gekomen, welk een ontzettende kracht wij, sociaal-demokrateu, vermogen te ontwikkelen Wat is daar klein en on- noozel bij, dat ge wurm der tegenpartijen! Zeker, we erkennen ten volle dat de vrijzinnigen (voor hun doen) bij deze gelegenheid uit d'r slof ge schoten zijn. Doch dit danken we in hoofdzaak aan de goede opvatting, welke de heer de Groot van z'u kandidaatschap bleek te bezitten. De organisatie van de vrijzinnige actie moest nog een week vóór de verkiezing geregeld worden zooals altijd reizen onze liberalen nog maar 't liefst met de trekschuit. En dan honen ze d'r nog machtig veel van om den eigenlijken „strijd" te voeren op de oude, deftige manier met een aanplakbiljet, waarop de „dringende uitnoodiging" aan de kiezers wordt kracht bijgezet door de namen van enkele invloedrijke personen. Da's eftect, menee-en! Nou, enfin, ieder zoo z'u zwak. We zullen nu een voudig volstaan met de liberalen een pluim op den hoed te steken voor den goeden wil, thans betoond, hopende dat ze bij nadere gelegenheid zoo mogelijk nog krachtiger werken zullen dan zullen we zeker van onzen kant naar behooren ervoor zorgen, dat onze kennismaking voldoende onderhouden wordt. Laten ze eens gaan begrijpen, als 't hun mogelijk is, dat 't wel goed staat, ook al is geen verkiezing op handen, om eenig teeken van leven te geven. We hebben 't reeds zoo vaak gezegd: de taktiek der rechtsche partijen viuden wij minder navolgings- waardig. Ze vinden en noemen zichzelf zoo gaarne de gidsen bij uitnemendheid, doch het is en blijtt verdacht, dat ze alléén de leidslieden van blinden willen zijn. Ze houden er niet van het volk de zaken zoo helder en zuiver mogelijk voor te stellen, om dan ieder naar overtuiging te doen kiezen 0 neen, ze probeeren of ze „vat" op je krijgen kunnen dat je ze tot gids neemt en dan zeggen ze heel minzaam 0, wilt u mee? heel goed, bind u eerst dezen doek maar voor de oogen en doe wat u bevolen wordt! Gemakkelijk, hè? Den kiezers duidelijk maken waarom hun politiek de voorkeur verdienen zou, achten ze zéér overbodig het, consigne bij de rechtsche partijen was en is: snorken! Ze zijn lichtschuw 't zijn de dompers bij uitne mendheid. Wat kankeren ze in stilte tegen die gemeene socia listen, die niet weten wat ze verzinnen zullen om toch maar op de een of andere wijze de belangstelling vÊn de massa op te wekken voor wat er eigenlijk wel gaande is, ze te brengen tot zelf-onderzoek, tot |c|e keuze! Wat kankeren ze, die kerkelijke pgfltieKers, tegen die „rooie krengen" (stijl-pater Weijfers) en \at een lage middelen rijzen in hun „bjj uitstek" kristelip brein om den tegenstander op de een of andere manier onschadelijk te maken Onschadelijk maken dat is het aftreksel van de haat die in liet tegenwoordige anti-revolutionair karakter tegen den principieelen tegenstander kookt. Niet, zooals het Christendom leert, den naaste liefhebben, niet den „verdwaalden" broeder getracht op het rechte spoor te helpenniet geprobeerd hem z'n feilen onder het oog te brengen en te doen erkennen neen, getracht op minne, gluiperige manier hem af te maken! De voor malige voorvechters voor concientie-vrijheid zijn aan 't. wooid, mijnheeren! Wéér heeft men gezien hoe wij, sociaal-democraten, weten te strijden tegen de zoogenaamd kristelijke dom- perskliek. Wéér heeft deze strijd ons in aanraking gebracht met zoovelen, die tot nog toe „verre" van ons stonden wéér is onze propaganda doorgedrongen tot zooveleu, die nog niets van ons wisten, die ons vrees den, maar die thans ons leerden beschouwen als wakkere strijders voor beginselen, welke bewust of onbewust ook de hunne waren. Welnu, partijg-mooten en geestverwanten, thans is de tijd voor onze propaganda nog het best de verkie zingsstrijd ligt weer achter ons, de klassenstrijd vóór ons! Voor zoover gij u nog niet bij ons hebt aange sloten, zet uwe sympathie met ons in daden om wordt lid van de S. I). A. P.voert den ekouomischeu strijd met ons als den politieken geen vrees, geen half heid, geen lafheid mag u weerhouden; geen uitstel meer sluit u aan! En gij partijgenooten, vau wie in de dagen, die ach ter ons liggen, zooveel is gevergd, die meer of minder direkt aan den strijd hebt deelge, omen, sluit hechter u aaneenwerkt overpoosd voort aan de versterking onzer gelederenwerkt voort aan de organisatie, de politieke en ekonomische organisatie van het proleta riaat zorgt, dat steeds met grooter kracht, met stijgende geestdrift, steeds meer onoverwinlijk de scha ren van de lang geknechte massa's tegen hun ver- drukke-s en hun verdommers in verzet komen! Voorwaarts jUarsch Op het de vorige week te 's-Gravenhage gehouden Con gres van den Bond van Gemeente-Politiebeambtenwerd door de afdeelingen Haarlem, 's-Gravenhage en Leiden er op aangedrongen, dat de Bond vóór alles zal ijveren voor verbetering van den rechstoestand van de gemeente politiebeambte. Dat dit werkelijk geen overtollige weelde is, daarvan kunnen ook onze Schiedamscke Hermaudadders meepra ten. Zóó grof als men ze hier een stomp voor den neus gegeven heeft, behoort (zeer gelukkig) tot de zeld zaamheden. Wat is het geval Onder terugzending van het door den Raad in handen van B. en W. gesteld adres van de vereeniging van Agenten van Politie „Onderling vertrouwen", alhier, houdende verzoek om schadeloosstelling voor het gemis van vrije dagen tijdeDS de werkstaking der glasblazers, zeggen B. en W. in hun prae-advies „Kort na het eindigen der werkstaking ontving onze Voorzitter een schrijven van den Commissaris van Politie, waarin deze mededeelde dat het door hem billijk ge acht werd, dat de verschillende politie-beambten wegens het gemis van vrije dagen gedurende de werkstaking zouden worden schadeloos gesteld en dat hij mitsdien voorstelde voor iederen te kort gekomen vrijen dag een tegemoetkoming te verleenen van f4.aan'iederen Inspecteur, van f3.aan iederen hoofdagent en van f'2.aan iederen agent of veldwachter; waartoe een totaal bedrag van f144.— zou gevorderd worden. „Onze Voorzitter gaf daarop den Commissaris van Politie te kennen, dat de dienstregeling niet het recht medebracht om bij de opeisching van vrije dagen scha deloosstelling te erlangen, dat geen schade werd gele den en Z.Ed.A. daarom geen vrijheid vond om daar voor gelden bij den Gemeenteraad aan te vragen. „Wij onderschrijven in deze volkomen het gevoelen van onzen Voorzitter en zijn met hem van 00 deel, dat wanneer werd aangenomen dat het ontnemen van een vrijen dag aan politie-beambten in het bijzonder en gemeente-ambtenaren in het algemeen, aanleiding zou moeten geven tot het verleenen van geldelijke schade loosstelling de gevolgen niet wel te overzien zouden zijn. „In het gemis van een vrijen dag behoort zoo moge lijk te worden voorzien door het geven van een vrijen dag op een ander tijdstip. „Wijders meenen wij te moeten wijzen op art. 191 der Gemeentewet krachtens welke de regeling van den inwendigen dienst der Politie uitsluitend is overgelaten aan den Burgemeester in overleg met den Commissaris van Politie. „Op grond van genoemde wetsbepaling achten wij het wenschelijk dat Uwe vergadering zich bepaalt tot een kennisneming van het adres en van het daarop uitgebrachte prae-advies en zich tot verdere tusschen- komst onbevoegd verklare." Afschrift der correspondentie over deze aangelegen heid, gevoerd tusscheu den Voorzitter en den Commis saris van Pilitie, benevens het door dien Voorzitter aan hen uitgebracht advies, voegen B. en W. aan hun prae- aflvies toe. Kan het mooier? Wat is het antwoord van B. en W. nu eigenlijk? Openlijke, plagerij van de politie-agenteu en dito beetnemerij van den Raad? Wie 't weet, zegge het. We hebben een enkel zinnetje in het prae-advies gecursiveerd. In het gemis van een vrijen dag behoort zoo mogelijk te worden voorzien door het geven van een vrijen dag op een ander tijdstip.'" Jawel heeren er dient wel, maar er wordt niet! En zóó lang, zes maan den lang reeds, hebben de agenten gewacht op uwe „voorziening," of vergoeding thaus wagen zij hef, héél beleefd u aan hun extra-diensten te herinneren, héél beleefd daarvoor vergoeding te verzoeken; 't was toch niet hun wil, dat er zulk een zwaren dienst van hen gevorderd weidal zijn ze ook opgedirkt met een jas met mooie knoopen, sabel, en alles wat des poli- tiemans is, ze blijven mensclren, met gewoon menschelijke lusten en behoeften, die ontspanning vragen; gewoon menschelijke krachten, die rust vragen wist ge dat niet? Of weigert ge nu eenmaal het te erkennen Aan deze iuwe uiting van gezags-fanatisme heeft zelfs de „Schied. Cour." zich gestooten. Ze schrijft er over: Verlies van vrije dagen In ons nummer van gisteren hebben wij mede gedeeld het advies van B. en W. op het adres van de Vereeniging van polilie-agenten, om schadeve'- goeding voor het gemis hunner vrije dagen tijdens de werkstaking. Dat advies luidde ongunstig. Dat heeft ons bevreemd. Waar de agenten in die dagen extra diensten hebben gedaan ten koste hunner vrije dagen, komt het ons voor zeer billijk te zijn hen daarvoor een vergoeding toe te kennen. Immers, de verloren vrije dagen zijn uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk, in te halen; zoo uitgebreid is het politiecorps niet. Vooral heeft ons dit advies ook verbaasd waar het afwijkt van het voorstel dooi- den commissaris van politie gedaan, en B. en W. toch getoond DE MOKER i Onderafdeeling S. D. A. P.

De Moker | 1905 | | pagina 1