Vakkroniek. Viaardingsche IJzerkoekjes. Ingezonden Th. Hii.khdizen, Vrije dagen. Door den Schied. Bestunrdersbond is aan de beide Kamers van Arbeid alhier het verzoek gedaan, evenals het vorige jaar weder aan de patroons, onder hun Kamer ressorteerend, te verzoeken hun werk lieden in het genot te stellen van vrije dagen. Onderwijzers aktie No. 4 van Onze School verscheen in vergroot formaat met een oplaag van 17.500 exemplaren. De inhoud was wederom goed ver zorgd het blad moet gelezen en verspreid worden Aan dit laatste kan ieder meewerken, door het na lezing aan buurman of wie dan ook aan te bieden. Het volgende is ons ter hoore gekomen: (het is onzer zijds maar eene vraag?) Is het waar dat het personeel van de branderij van den Heer Hoogenboezem, aan den Vlaardingdijk, 1.1. Maandag (2e Pinksterdaggeweigerd heeft het werk te hervatten, alvorens de daartoe beloofde vergoeding zoude betaald worden? (N.B. Door verschillende H.H. Patroons toegezegd aan eene commissie, afgevaardigd door de B v. Br. Dist. knechtstengevolge het optreden van dien Bond tijdens de bekende beweging 1903.) Indien het bovenstaande waar is, kunnen wij niet anders doen, dan het optreden van die brandersknechts toejuichen, doch raden hun tevens aan zich aan te sluiten bij den Bondaangezien zij, eenzelvig zijnde, wel een tijdelijk doch geen blijvend succes kunnen behalen. B. v, Br. Dist. Kn. Voor nadere bijzonderheden houden wy ons gaarne aanbevolen. Bij den heer Houtman is het ook al niet erg zuiver die heeft voor het stoken op Hemelvaartsdag, een extra belooning gegevenmen zegt als hij hetzelfde niet doet voor den 2en Pinksterdag) wat zijne gewoonte niet is, er wel enkelen zullen zijn die het werk neerleggen. Bij Beukers, aan den Westvest, 2e branderij vanaf de Keetsteeg, blijft de stelling nog maar steeds even verrot en slecht; wanneer komt daar verandering in? Als er een ongeluk heeft plaats gehad? PorZooals je weet pik, zijn door de alhier be staande afdeeliug van den Nederlandsche Bakkersge- zellenbond, in dit voorjaar pogingen aangewend, om met medewerking der patroons, op erkende christelijke feest dagen vrijgesteld te worden van bakken en rondbrengen. Deze pogingen zijn, dank zij de flinke medewer king dier patroons geslaagd, en is er vanaf Paschen van dit jaar, op die dagen door geen der bakkers ge werkt. Deze nieuwe maatregel in 't begin zooals dit bij elke nieuwe regeling gaat een weinig moeite ver oorzakende, was gauw ingeburgerd. Het publiek, over tuigd van het nuttige en noodige er van, paste zich bij de nieuwe regeling aan, en zoo' zag men dan, dat die bleeke, afgewerkte, bijna geen rust kennende bakkers, zich ook eens konden verblijden in viije feestdagen, en eindelijk ook zooals de meeste arbeiders die dagen konden doorbrengen in den huiselijken of familiekring. En waar de zaak zoo stond, daar dacht niemand, dat hierin en reeds spoedig een verandering ten kwade zou komen. Hoe gauw is echter deze illusie verstoord, want nu reeds, dat is dus veertig dagen nadat deze regeling is ingevoerd, zag men het gebeuren dat op de nu verschenen Pinkstermaandag is gewerkt en broodbezorgd door het personeel van de navolgende bakkerspatroons W. van Raals, Smalhavenstraat. B. A. v. d. Boom, Gedempte Waal. P. Maarleveld, Volksbakkerij, Ridderstraat. Pik: En zijn dat patroons die zich ook schriftelijk hebben verbonden dat zij niet zouden bakken op die dagen PorZij hebben ook die lijst geteekend, ik heb zelf hun handteekening gezien. Pik: Nou nog mooier, maar is dat toch eigenlijk niets anders dan kwajongenswerk niet waar Por: Juist dat is net, en die a>me bakkers (stak kers is een beter woord) ziju op die manier de dupe. PikMaar por. Zou hiertegen, èn door de gezellen, èn door de andere patroons niets gedaan worden Por Ik verwacht van ja. Vergeet niet, het zijn niet enkel de gezellen die hierdoor weer mind,er worden, maar ook de goedgezinde patroons. Maar denk je vooral in, die laatstgenoemde, die noemt z'n onderneming Volksbakkerij'1 Waarom deze zaak zoo heet, is ons nooit geblekeu, wat ons nu wel blijkt is, dat de Volksliefde bij patroon Maarleveld er al zeer dunnetjes bovenop zit. Het is natuurlijk de taak van allen, maar vooral van de Ge- zellenvereeniging, om tegen deze reaktionaire maatre gelen front te maken. Zij moesten naar mijn meeuing aan deze woordbreuk een flinke publiciteit geven, in de hoop dat door de firma's hiermee rekening zou gehou den worden. Pik: Juist zoo, en wat deze zaak ons opnieuw leert, is dit, dat men zonder wettelijke regeling van den arbeid er nooit komt. Het blijkt hier opnieuw, ja, ik mag wel zeggen hier in 't bijzonder, dat gewone vakaktie wel iets tot stand kan brengen, maar dat één gril of willekeurige luim van een of meer laatdunkende patroons, de met zooveel moeite en zooveel opoffering verkregen Vruchten en voordeelen, met één slag vernietigen kan. Nu zullen sommigen beweren, ja maar het zjjn nu nog maar drie patroons, die zich aan woo dbreuk schuldig gemaakt hebben, en zoo redeneert men dan, wat kunnen drie tegen de overigen nu doen. Jawel, mooi praten, juist die drie kunnen de boel in de war schoppen. Denkt u even in, dat het publiek in z'n geheel nog niet voldoende meewerkt, want wanneer dat gebeurde, wanneer met andere woorden de medewerking van het publiek was zooals dat behoorde te zijn, of anders ge zegd, dat de solidariteit met de bakkers was zooals dat behoorde te zijn, dan was de nachtarbeid dier menschen heel spoedig afgeschaft. Evenzoo is dat met de broodbezorging op feestdagen, door flink eenparig optreden der bakkerspat oons, vond het publiek nood gedrongen deze maatregel goed, maar waar er nu reeds gevonden worden drie ontrouwe, hun gegeven woord brekende patroons, daar zal men zien, dat deze beweging, zoo mooi in elkaar gezet, gevaar loopt schip breuk te lijden. Aldus, bakkersgezellen, sluit u na deze gebeurtenis nog nauwer aan elkaar dan voorheen, overlegt met de goedgeziude patroons wat in deze te doen valt en rust niet voordat deze on.villige patroons weer tot hun plicht zijn gebracht. De les, die dan uit dit stukje geschiedenis getrokken kan worden, is deze Vakbeweging is mooi, en kan heel aardig wat teweeg brengen, doch wettelijke regeling geeft ons meer zekerheid. Welnu dan, Viaardingsche en andere bak kersgezellen, organiseert u in uw vakbeweging en doet dat goed, maar laat niet na u aan te sluiten bij die politieke organisatie, die in hare banier geschreven heeft „Wettelijke Afschaffing van Nachtarbeid", die ertegen opkomt, dat in uw bedrjjf wordt gewerkt, 70, 80, 90, 100 uren en meer, die er tegen opkomt, dat vooral de bakkers niets anders zijn dan broodmachines en geen menschen, maar die niet zal rusten, voordat o.k voor de bakkers is verkregen een menschwaardig be staan x. Aan de Red. van „De Moker". B. R. Door het plaatsen van het volgende doet ge mij het genoegen om uwe lezers bekend te maken met de ge beurtenissen welke destijds op de fabriek van den heer Willeman plaats vonden en aanleiding gaven tot den strijd tusschen den heer W. en zijn arbeider;:. Ik gevoel mij hiertoe verplicht, na 't lezen van het berichtje getiteld: „Een fijn gezelschap", voorkomende in het Meinummer. Wat de Redactie heeft bewogen om dat stukje te schrijven, weet ik niet, maar het heeft er allen schijn van, dat genoemd stukje, voor hetzelfde doel dienst" moet doen, als een advertentie, geplaatst in hetzelfde nummer: het eerste om mogelijke concurrenten af te maken en het laatste om sigaren te verkoopen. „Zoo wordt dan onze partij (in dit geval „De Moker") gebruikt als tournooiveld om persoonlijke belangetjes te verdedigen." 1) Of heeft de redactie getracht, om uit het feit, dat de heer W. zijn fabriek verplaatst, munt te slaan voor haar partij Zoo ja, dan ware het wenschelijker geweest zich eerst op de hoogte te hebben gesteld, van hetgeen er destijds op die fabriek is voorgevallen en ik verzeker u, dat ge dan. indien ge het socialisme had willen dienen, „De(n) Moker" ter hand genomen zoudt hebben om daar de slagen uit te deelen waar de oorzaak ligt, dat 'n patroon als W. 9 jaar geleden 11 arbeiders ont sloeg omrede zij lid waren van den Sigarenmakersbond, en nu 13 of 14 arbeiders aan den dijk zet, omdat hij in het zuiden van ons land goedkooper kan laten fabri- ceeren. Uwe redactie is absoluut onkundig op dat gebi d. Ze is onbekend met dat gedeelte der Schiedamsche arbei dersbeweging, en toch is dat voor haar geen beletsel om ,,De(n) Moker" op te heffen en te slaan op de koppen van arbeiders die het slachtoffer zijn van de kapitalis tische productiewijze. Een groote tegenstelling met het „Proletariërs aller landen vereenigt uonder welks leuze uw Mei-nummer verscheen eu waar in beeld de arbeiders elkaar de broederhand drukken. Ot zijn die aan den dijk gezette arbeiders geen proletaren? Ik heb beweerd dat uwe redactie zaken bespreekt waar ze niets van weet. Zie hier het bewijs. U zegt: „De Sigarenfabriek van den zeer humanen patroon H. Willeman, die 't eenmaal z'n personeel zóó zuur wist te maken, dat het tot het uiterste verweer middel, werkstaking z'n toevlucht nam, is sinds dien vervallende. De zaken gaan niet meer. Kon- stateeren we even: vóór de staking bloeiend, na de staking vervallen." Ik laat hier volgen een klein gedeelte uit het mani fest, dat den 25en September 1896, door de afdeeliug Schiedam van den Sigarenmakersbond werd verspreid en waarin de kwestie zoo uitvoerig mogelijk werd uit eengezet. „Om niets beteekenende redenen kreeg een onzer Vrijdag 18 Sept. zijn ontslag en toen een ander dit onrechtvaardig ontslag afkeurde werd ook hij ontslagen door den patroonEn verder: „Toen Maandagmorgen de overige werklieden naai de redenen vroegen van dit ontslag, antwoordde de meesterknecht(Groenewegen) De eene om zijn stugheid en de andere omdat hij lid is van den Sig.-Bond. De werklieden hadden zich voorgenomen niet langer hun lidmaatschap te verzwijgen en maakten dit nu bekend, waarop hun werd gezegd dat zij dan allen konden ver trekken. En zoo geschiedde. Dus niet is het werk gestaakt zooals op de eene plaats wordt geschreven en verder weer tot leugen gemaakt, maar 11 arbeiders, waaronder 3 met gezinnen van 6 kinderden, werden ontslagen...." Is dit genoeg? Ook zou ik uit het vakblad De Siga renmaker van dien tijd, (ik heb ze hier voor mij liggen) bewijzen kunnen levereu van hetgeen ik zeg,'n.l. dat ge niets afweet van die geschiedenis, alleen dit nog aangehaald wat de Schiedamsche Courant schreef: „De sigarenmakers zijn overtuigd, dat hun Bond nuttig is voor hen zeiven, voor vrouw en kinderen, voor de maatschappij. Die overtuiging bezegelen zij met hun woord niet alleen, maar met hun daad: de ellende te verkiezen boven het opgeven dier overtuiging, is het zedelijk gerechtvaardigd een overtuiging (en zulk eene te straffen met honger en gebrek? Er is dus geen sprake van uiterste verweermiddel „werkstaken" maar we zijn op straat gezet omdat W. dacht: „Rotte takken moeten gerooid wo-den opdat de boom onzer partij (fabriek) des te sterker worde, en de andere gezonde takken (het overige personeel) niet door de zelfde ziekte worden besmet." 1) De redactie konstateert: „vóór de staking (uitsluiting) bloeien, na de staking vervallen," iets wat wij beter wisten en nog weten, maar uwe redactie weet het niet. „De staking werd verloren door een stelletje onder kruipers," zegt ge, en dat is misschien wel waar, maar, als we nu weten dat de lui, die voor onderkruiper dienst deden, al in geen jaren meer bij W. werkzaam waren, dan noem ik het laf, om broodeloos gemaakte arbeiders, die niets bezitten dan bun handen om daar mede een schamel stukje brood te verdienen, ik zeg, laf is 't, om die aan het publiek voor te stellen als 'n stelletje onderkruipers. Of zijn ook dat onderkruipers, die geen lid van den Bond zijn en dus niet ontslagen worden Of het solidair is, dat is iets anders. Zijn ook dat onderkruipers die, na een staking of uitsluiting aan het werk gaan, zoo ja, dan worden er genoeg sigarenmakers door het H. B. aangespoord om onderkruiper te worden. „De geboorte van een wangedrocht" is de titel van nw tweede stukje en waarin de redactie reeds weet te vertellen, dat (volgens geruchten) H. zit te werken met 3 zegge drie jongens. Dus jongens-exploitatieDit mag nu voor de menschen buiten het sigarenvak al een zeer ernstig argument, wezen, n aar voor ingewijden in het vak niet. Die weten wel waar die jongens voor dienen. Of weet de redactie ook bijgeval een ad es, waar siga ren te koop zijn, waarvan het binnenwerk (stripgoed) niet werd bereid door kinderen o-f vrouwen Neen de fabrikanten laten dat verrichten door ge meente-werkinrichtingen, of vrouwen, die 't op haar beurt weer hun kinderen laten doen, en sigarenmakers die voor zichzelven fabriceeren, die laten dat werk over aan hun vrouw en kinderen, vaak van 6, 7 en 8 jaar. Ik zou, wat de stof betreft, nog veel kunnen schrij ven, maar daar ik mijn dekmes beter kan kanteeren dan de pen, zoo ga ik eindigen. Alleen dit nog. De redactie weet, of meent te weten, dat het de heel de Groot is die de hand uitsteekt om arbeiders, slacht offers van de maatschappelijke wanverhoudingen, bij te staan. Ik heb den heer de Groot leeren kennen, en ik weet dat ik er hem geen dienst mee bewijs met het te zeggen, doch het moet mij hier van 't hart, dat het den man tot eer strekt dat hij nu voor de 2e maal hulp verleent aan het ontslagen personeel van Wille man, zonder onderscheid te maken welke beginselen de menschen er op na houden. Want de uitgeslotenen van 9 jaar terug zijn het niet vergeten dat, toen ze op straat stonden en bestookt werden door R. Volksbond, Nieuwe Schiedamsche Courant en anderen, dat het toen den heer de Groot was die hun opbeurde, bemoedigde en hen verdedigde tegen de aanvallen an Beurs en Altaar, en daar, waar bij de uitgeslotenen fiuanciëelen hulp noodig was, men kon er zich van verzekerd hou den, dat men niet te vergeefs bij hem aanklopt e. De Groot, Koorengevel, en de oude he r Odé, ik weet niet of de goeie man nog leeft, die namen blyven in onze herinnering. Dankend voor de aan mij afgestane plaatsruimte. Delft, 23 Mei '05. Oostblok 28. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Copie wordt niet terug gegeven.

De Moker | 1905 | | pagina 3