STEMT ROOD! DAN STEMT GE ROOD! Partijgenooten. No. 18. ZATERDAG 1 JULI 1905 5e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij Bureau van Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Vriendschapstraat 11 boven. Stukken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. KUNST EN STRIJD". Zondag 10 uur Repetitie. De Herstemming. Onze herstemmings-taktiek. Gemeentepolitiek ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal J franco per post 30 cent j y voormtbetahng. Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. hebben in ons gemeentebestuur de overhand gehad - de belangen der arbeiders z ij n LIBERALEN ver w aarloos d. RL h^IKAfLEN-beSben deJT, hand iu dt"n l aa(i - de belangen der arbeiders worden verwaarloosd' dan op Woensdag 5 Juli a s. uw stem uit up de kandidaten der S. D. A. P, welke zijn in Dïstrikt I A. GODSCHALK. A. WINTERBERG. Distrikt II P. DE BRUIN. A. GODSCHALK A. WINTERBERG. Distrikt III: P. DE BRUIN. A. GODSCHALK. Haakt alléén de hokjes voor deze namen goed zwart! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 3 cent per regel. Allen present. HET BESTUUR. Maandagavond a.s. moet door geheel de stad verspreid worden. Vele handen maken licht werk. Komt allen dus Maandagavond 8 uur in „Constantia". Ook moeten op den dag der verkiezing, dus Woens dag 5 Juli a.s., 3 partjjgeuooten met een bord staan bij de stembureau's. Wie verklaren zich bereid? Opgaven zoo spoedig mogelijk bij den afd. secretaris 0 v. d. Hoeven, Markt. Kuyper gevallen de knevelaar der arbeiders neer geworpen van z'n troon dat is de groote beteekenis van de herstemmingen. Alle voorspellingen op den uit slag der eerste stemming gemaakt door de rechterzijde die zich nog zeker dacht van 54 zetels, ze zijn opgelost in teleurstellingen voor hen. Het Nederlandsche volk heeft het Kuyperstelsel geoordeeld, en nog wel op dus danige wijze, dat de verwachting gegrond kan zijn, dat ook in de naaste toekomst voor een kerkelijke regeerin°- geen vrees meer behoeft te bestaan. In 't bizonder wij, sociaal-democraten, kunnen tevre den zijn met den uitslag, waaraan wij zoo'n belangrijk aandeel hebben. In elk opzicht kunnen wij tevreden zijn dat Zaandam en Leeuwarden vielen, heeft ons met verwonderd de glorievolle overwinningen te Amsterdam, Enschedé en Franeker behaald, hebben onze verliezen ruim vergoed. de partij baar leden geen enkele verplichting op en kunnen de leden, t zij afzonderlijk, 't zij bij gemeen overleg, beslissen aan welken kandidaat zij persoonlijk eenige voorkeur toekennen, of dat de kandidaten ten volle oud lood om oud ijzer zijn. Doch hierover kan en zal elk onzer zijn eigen oordeel hebben en is hem de vrijheid tot handelen gelaten. Maar op grond der Haagsche motie tot ontho u- din g aan te sporen, zooals o. a. onze Leidsche af deeling doet, ieen onlogische handelwijze, die, zoo eemgszins mogelijk, had moeten worden be'let. In elk geval in de toekomst moet worden voorkomen. In Het Volk verschenen de laatste dagen ingezonden stukken van verschillende partjjgenooten, over de be doeling onzer Haagsche motie. Er blijkt nogal eenig meening-verschil te bestaan wat toch eigenlijk niet behoefde. Het komt ons voor, dat zeer vele aanmer kingen, na gemaakt, bij de behandeling der motie op 't congres zeer te pas waren geweest, doch nu vrij over bodig zijn geworden. AVe ondeistellen in de toekomst onze herstemmings- taktiek nog wel eens te zien uitgespeeld tegen ons, door dat soort propagandisten der overzijde die hun kennis uit de leugenkraam der firma Aalberse, Sybrandy Co. opdoen en van de kwestie zelve zoo maagdelijk mogelijk zijn. Doch wij behooren haar te kennen. En dan is in de motie o. a. deze enkele bedoeling gelegende verklaarde voorstanders van urgentie van het algemeen kiesrecht worden dooi' de partij gesteundd.w.z. ieder onzer is verplicht deze kandidaten te stemmen en voor hen te werken en alles te doen, wat tot steunen behoort. Doch aangaande de niet-gestennde kandidaten legt Onze afdeeling besloot met ulgemeene stemmeneven als bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer ook bij die voor den Gemeenteraad geheel zelfstandig op te treden. Zij ging daarbij nit van de zeer juiste opvatting, dat de politieke pat tijverhouding, die de S D A P tot haar afgezonderd optreden bij de Kamerverkiezingen bracht, haar uit den aard der zaak ook moest brengen tot een volkomen afzonderlijke actie voor de Raadsver kiezingen. Het openlijk of bedekt, met of zonder af- spraak, samengaan met eenige andere partij werd I daarom ook voorkomen d or het stellen van candidaten voor alle openvallende raadszetels. De Kamerverkiezingen en vooral de daaraan vooraf gegane verkiezingsstrijd hebben duidelijk aangetoond, dat de thans nog doorgevoerde partij scheiding in ver- eenigde kerkelijke of christelijke partijen en vereenigde anti-kerkelijke of vrijzinnige partijen met daarnaast de afzonderlijk optredende sociaal-demokraten niet lang meer zal kunnen bestaan. De uiteenval van die twee partij verbonden is in vollen gang. In de kerkelijke of Christelijke verbonden partijen herleeft de oude tegen stelling tusschen protestanten en katholieken met oude scherpte, komt bovendien de tegenstelling tusschen conservatieven en democraten voortdurend sterker naar voren en dringt ook de splijtzwam van individualisme ol socialisme naar binnen (men denke bijv aan de kwestie over den pensioenkas, enz.) In de vrijzinnige partijen openbaart zich ondanks den gemeenschappelijken angst der vrijzinnigen voor „het clericale gevaar" een zeer vinnige tegenstelling tusschen het oud-liberale conservatieve „beginsel" en het meer vooruitstrevende demoki atische „beginsel," terwijl ook de vrees voor het socialisme aardig bezig is tal van „vrijzinnigen in den conservatieven hoek terug te dringen; maar het meest van alles speelt een opentop beginselloos „individu alisme de vrijzinnigen parten de vrijzinnigen zien hoe langer boe meer in het bezit van „afwijkende" meeningen een bewijs van ontwikkeling, terwijl dat geheele ver schijnsel een sociaal verschijnsel is dat op ontbinding en verval xan het viijzinnigendom wijst; want dat verschijnsel bewijst, dat de gemeenschappelijke bodem, waarop gemeenschappelijke opvattingen, denkbeelden en beginselen opgroeien, voor de vrijzinnigen niet meer estaatde vrijzinnige partijen zijn samenraapsels van losloopende individuen geworden, die eigen persoonlijk inzicht als eenige leidster moeten gebruiken bij gebrék aan een vasten gemeenschappelijken onde grond. AVaar nu de groepeeiingen der burgerpartijen bezig zgn uiteen te vallen, is de taak der sociaal-democratie aangewezen Zelfstandig optreden, zoo zuiver mogelijk haar eigen denkbeelden verkondigen, goed de tegenstelling met alle andere partijen laten uitkomen, en nooit zich laten verleiden tol uitwisseling van candidaten om meer stemmen te krijgen, daarin ligt de kracht der sociaal- demokratie. In baar eigen belang is zij verplicht, deze gedragslijn te volgen, ook bij de Raadsverkiezingen. Maar de sociaal-demokraten zjjn om nog andere redenen dan de algemeene politieke, hierboven aangegeven, ver plicht en geroepen tot een zelfstandige actie bü de Gemeenteraadsverkiezingen. Hun opvattingen over den taak en den werkkring van een Gemeentebestuur wijken ver at van de gangbare opvattingen der burgerpartijen daaromtrent. Hun denkbeelden omtrent de roeping der gemeentelijke overheid staan doorgaans lijnrecht tegen over die van de burgerpartijen dienaangaan le. En daar deze opvattingen en denkbeelden der sociaal-demo- kia^en logisch voortkomen uit hun algemeene inzichten m den ontwikkelingsgang der maatschappij en uit hun beslist klassestandpUut daarin, moeten zij wel, krachtig doorredoneerend en krachtig vooruitgaande, ook in de gemeentelijke zaken tot hun zelfstandige 'klasse-actie komen: vóór den .arbeid, tegen het kapitaal. AVant kapitalistisch is het standpunt ook van den bchiedamschen gemeenteraad. Dat was het, toen er een liberale meerderheid op het stadhuis troonde. Dat is het ook nu, nu er een meerderheid van kerkelijken zetelt. Kapitalistisch is de Schiedamsche Gemeenteraad in zake gemeente-eigendom en exploitatie van gemeente bedrijven. Kapitalistisch ;s de Schiedamsche Gemeenteraad in zake belastingen. Kapitalistisch is de Schiedamsche Gemeenteraad in zake onderwijs. Kapitalistisch is de Schiedamsche Gemeenteraad in het geheele gemeentebeheer en de geheele gemeente administratie. En nu mogen bij losloopende gevallen enkele losloo pende raadsleden al eens onbewust anti-kapitalistisch praten of stemmen, telkens en telkens bezat het ka pitalistische klassekarakter van den Schiedamschen Ge meenteraad m zijn geheel wee opnieuw, zooals onlangs bijv. in de kwestie der politieagenten die voor extra dienst en gemis aan vrije dagen door extra dienst vergoeding vioegen maar van den geheelen raad nul on het rekwest kregen. Kapitalitisch in zake gemeente-eigendomm en exploi tatie van gemeente-bedrijven. Het kapitalisme berust op het privaatbezit van den grond en de voortbrengingsmiddelen. Een gemeente, die dat privaatbezit bevordert, is dus een handlanger van het kapitalisme. Maar een gemeente beeft niet alleen te_ zorgen voor de belangen der privaatbezitters (dei kapitalisten), zij beeft onk te zorgen voor de be langen der bezitloozen (de arbeiders). En waar in een gemeente, zooals Schiedam, de bezitloozen buitengewoon arm en buitengewoon misdeeld ziin, in ieder opzicht tot de zeer veel „zwakkeren" behooren, dan zal een goede ge meentelijke overheid die „zwakkeren" door krachtigen steun het leven gemakkelijker moeten maken. Maai de L.chiedamsche gemeentelijke overheid doet dat ook in zake eigendom nietzij verkoopt den gemeente- eigendom om den privaat-bezitter en den privaat-voort brenger te bevoordeelen (Smulders bijv.) en schaai t zich daarom aan de zijde der kapitalisten en verwaarloost bestrijdt daardoor zelfs, de belangen der bezitloozen! En daartegenover koopt zij waardelooze panden aan zooals het huis met bordes aan de Lange Haven dat voor een hooge som nit den faillieten boedel van' den Heer Zoetmulder werd aangekocht, zeer ten genoegen der schuldeischers van den tailleerenden, maar zeel ten laste van de gemeente, die dat nog steeds leeg staande pand met noodig blijkt te hebben. Kapitalis tische bevoorrechting, anders niet. Kapitalistisch in de gemeentebedrijven De °-emeente Schiedam exploiteert zelf haar gasfabriek, waterleiding gemeentereiniging en voor een deel haar gemeentewer ken. Wat de loonen in die bedrijven aangaat, de ge meente staat daarbij geheel op het standpunt van den kapitalistischen werkgever, die niet weer geeft dan strikt noodig is met het oog op den aanvoer van arbeids kracht, en die er in het geheel niet naar vraagt hoe veel loon noodig is om een behoorlijk bestaan te ver schaffen aan zijn arbeiders. Door en door kapitalistisch is de gemeente hierin, evenals in de kwestie van den arbeidstijd: goedkoopte van exploitatie en winst zijn de eenige drijfveerenals een echte kapitalist houdt de gemeente Schiedam met niets anders rekening. Maar kapitalistisch is ooh de wijze van exploiteeren MOKER

De Moker | 1905 | | pagina 1