No. 19. ZATERDAG 8 JULI 1905 5e Jaargang. ORGAAN van de AfdeeSing Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij Bureau van Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Vriendschapstraat 11 boven Stnkken voor 't eerstvolgend nummer moeten niterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Attentie In welke richting? üe strijd om de raadszetels. De uitslag der Gemeenteraadsverkiezing. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 7-- franco per post 30 cent Uj ™ona1hetahng. Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Om vertraging te voorkomen gelieve men er op te letten dat alles voor Redactie en Administratie moet gezonden worden aan 't bureauVrienschaps- straat 11b., dus niet bij den een of ander partij genoot maar in de bus gestopt waar men toevallig langs komt. Red. en Adm. In welke richting moet men gaan, om uit de poli tieke moeielijkheden te komen, waarin Nederland is vastgeraakt? De Kamerverkiezingen hebben evenmin de vereenigde kerkelijken als de vereenigde liberalen een meerderheid bezorgd. En wanDeer men de cijfers goed nagaat, dan is het duidelijk, dat de kerkelijken wel nooit meer een voldoende regeeringsmeerderheid zullen krijgen. Maar even duidelijk is het dan ook, dat dit evenmin ooit meer aan de vereenigde liberalen zal kunnen lukten. Het liberalisme van '48, aanvankelijk gesteund door het katholicisme, vond tengevolge van zijn grootkapi- talistische denkbeelden tegenstand bij de kleinbedrijvers en dikwijls ook bij de grondbezitters, - en het vond tengevolge van zijn denkbeelden over den vrijlating van het wetenschappelijk onderzoek en de staatsneut-a- liteit in zake godsdienst en onderwijs tegenstand bij dat deel der protestanten, dat in een vroegere periode onzer geschiedenis de partij der Contra-Remonstranten opleverde. Deze dubbele oppositie werd langzamerhand samengetrokken in de anti-revolutionaire beweging. Toen deze nu de hulp kreeg van de katholieken, die na den Syllabus zich los moesten maken van de libe ralen (1864), werd de oppositie tegen het liberalisme zóó sterk, dat de liberalen hun overheerschende plaats kwijt raakten. Uit de geschiedenis der laatste jaren is nu evenwel overtuigend gebleken, dat noch de libe rale nog de anti-liberale oppositiepartijen over voldoenden aanhang beschikken om te kunnen regeeren. Nu kunnen voor dit verschijnsel twee zeer verschil lende redenen zijn: óf ons volk is door zijn bezigheden, en daaruit voortkomende belangen en denkbeelden in twee ongeveer gelijke deelen verdeeld, óf de samenvoe ging der Nederlanders in een liberaal en een anti liberaal (of, wat hetzelfde is, in een clericaal en een auti-clericaal) k-mp, deugt niet. Voor de eerstgenoemde reden is geen enkele grond aan te wijzen. De tegenstelling tnsschen een mijnbouw, handel en nijverheid beoefenend deel en een landbouw en veeteelt beoefenend deel bestaat in ons land niet. En zelts al bestond die, zooals in België, Engeland en D ütschland, dan zou die toch niet meer scherp door te trekken zijn, nu de internationale samentrekking van bedrijven de nationale verdeeling der volken bezig is op te heffen en zelfs de achterlijke landbouw- en vee teelt-bedrijven in het internationale ontwikkelingsproces worden meegesleept. Er blijft dus geen andere verklaring over dan de tweede der genoemde redenen: dat de samenvoeging in een liberaal (anti-clericaal) en een anti-liberaal (cleri caal) kamp ni°t deugt. Een zeer belangrijk verschijnsel, nl. de groote groei der sociaal-demokratie, wijst er reeds nadrukkelijk op, dat die samenvoeging niet deugt. Want de sociaal- demokratie groeit door aanvoer van krachten zoowel uil het liberale als uit het anti-liberale kamp. Openbaar en bijzonder onderwijs leveren ons gelijkelijk onze strijders. Uit godsdienstige en uit ongodsdienstige kringen komen onze leden. En in onze gelederen zjjn er evenveel, die door hun eigen geschiedenis zich met bijzondere kracht tegen het liberalisme verzetten als die door soortgelijke oorzaken zich in de allereerste plaats tegen het ciericalisme of anti-liberalisme kanten. Wij groeien in p otestantsche, in katholieke en in ge mengd protestantsch-katholieke streken Wij nemen toe in overheerschend liberale zoowel als in óverheer- schend kerkelijke streken. Voor ons en voor de ont wikkeling onzer partij bestaat praktisch de verdeeling in liberalen en kerkelijken niet. Nog eens, wij krijgen onze strijders van beide zijden. En waar nu de sociaal-demokratie de meest bewuste vorm is van de bestrijding van het kapitalisme, waar de sociaal-demokra ie de zuiverst doorgevoerde ver dediging is van de rechten van den arbeid tegenover het kapitaal, daar ligt in het aangewezen verschijnsel van den groei der sociaal-demokratie een bewijs opge sloten hiervan: dat de scheiding in liberalen of anti- clericalen en anti-liberalen of clericalen niet deugt, omdat zij geen rekening hout met de fundamenlecle scheiding in belanghebbenden bij het kapitalisme en verdrukten door het kapitalisme. Een zuivere politieke toestand kan daarom alleen verkregen worden door uit te gaan van de tegenstelling tusschen kapitalisme en socialisme. In de bedrijfswereld hebben de grootste belanghebbers bij de handhaving van het onvervalscht kapitalisme zich al in patroonsbonden en dergelijke vereenigingeu aaneengesloten, onafhankelijk van hun meeniugsverschillen in andere zaken. Welnu, die behooren zieh nu ook tot een politieke organisatie te vereenigen en een kapitato-conservatief verbond te sluiten. Daartegenover komt dan de oppositie van al wat anti-kapitalo-conservatief is, Dat zijn de burgerlijke kapilalo-demokraten, die het „eigendoras' echt" willen uithollen zonder aan het kapitalisme te raken, die de ellende willen bestrijden zonder de oorzaken der elleude aan te tasten,kortom de mannen van de halve- eiereu-politiek (hun stopwoord tegenover de soc. dera. is steeds: beter een half ei dan een leege dop.) En dat zijn verder de zuivere anti-kapitalisten, tegenstanders zoowel van het kapitalo-conservatisme als van het kapitalo-demokratisme, namelijk de sociaal-demokraten, misschien ook de ckristen-demokraten. Het spreekt van zelf, dat deze zuivere politieke toestand niet ineens te krjjgen is. Maar in de richting daarheen moet een oplossing worden gezocht en in die richting is reeds onmiddellijk een stap mogelijk door de vorming van een conservatief bloc, waarvan de leiding moet berusten bij de oud-liberalen en de christelijk historischen (Lohmanniam-n) en de hoofdmacht moet worden gevormd door de conservatieve (of misschien beter gezegdanti-demokratische) elementen der Liberale Unie en der katholieke staatspartij. Voor een demokratisch bloc is de tijd nog niet geko men. Een bloc zonder zuiver conservatief karakter zou allicht min of meer demokratische neigingen moeten vertoonen, zou in werkelijkheid toch niet demokratisch zijn en daarom voor de demokratie slechts schadelijk wezen. Neen, onder een zuiver conservatief bestuur moet de demokratische geest weer opleven en dan eerst is er kans op een flinken vooruitgang ia de richting der demokratie. Wie werkelijk demok<atisch voelt en leeft, moet nu vooral geduld weten te toonen en willen wachten. Alleen door zuiver, volkomen zuiver te blijven in zijn grondbeginselen, kan men daarvoor iets werkelijk goeds bereiken. Nu willen we geenszins zeggen, dat een oplossing al® ^e. k'er vei'dedigde komen zal Aan profeteeren doen wij niet, vooral niet waar door en door eerzuchtige mannen als Kuyper, Talma, Borgesius en Treub kunnen intrigeeren. Maar wij blijven er bij, dat een goede oplos sing uit de bestaande moeielijkheden alleen ligt in de richting door ons aangegeven. De prachtige vinding, om de verkiezing te stellen in de kermisweek (onze hulde aan B. en W.) zullen we te dezer plaatse niet nader bespreken Zeer waarschijn lijk zal door onze afd. daar nog wel nader een woordje over gesproken worden. Het wer 1 echter door alle partijen gevoeld, dat méér dan gewone kracht noodig ware om in een kermisroes de belan stelling voor een gemeenteraadsve kiezing te kunnen opwekken. En zoo hebben we dan ook aan alle kanten een vrjj groote bedrijvigheid gezien. Strooibiljetten waren te over in den wandel en opvallend was het, dat de ge- coaliseerde partijen toch afzonderlijk op de kiezers werkten. Zonde ling was de houding van de liberale kiesver- eeniging „Algemeen Belang". Dat is nu eenmaal een zonderling volkje. Ze hebben óók een strooibiljet ver spreid en daarin wordt o.m. dit gezegd: Woensdag 5 Juli a.s. is het een gewichtige dag voor u. Het derde deel van onzen Raad treedt af, en van de zeven aftredenden behooren er vier tot de vrijzinnige richting. Worden die niet herkozen, dan komt uw liberale vertegenwoordiging zoozeer in de minderheid, dat haar invloed op den gang van zaken zoo goed als nul zal zjjn. En toch is het, met het oog op de Gemeente- huishouding inzake belastingen, gemeente-bedrijven, grond politiek, enz., van overwegend belang, dat het vrijzinnige deel van den Raad niet verzwakt, maar integendeel versterkt wordt. Nou is de liberale kiesvereniging „Algemeen Belang" allemachies liberaal, zóó zelfs, dat ze in district I, den katholieken wethouder van onderwijs candideerd. Maar - de „Algemeene Belangers" zijn heerenmenschen, gezegend met vele aardsche goederen en dus óókmet veel verstand. Nu zou men toch verwachten van dat soort menschen, dat ze wel een eenvoudig ve kiezings- strooibiljetje kunnen opstel en, zonder zulk een stomme zet te begaan. Want ze beweren, dat het van overwegend be lang is met het oog op de gemeente-huishouding inzake belastingen, gemeente-bedrijven, grondpolitiek enz., dat het vrijzinnige deel van drn raad versterkt wordt. Ter wille dus van het gemeente-belang. Maar voelden nu die bolleboozen niet, hoe die heele rödeueering vloekt tegen het feit, dat ze den heer Honnerlage Grete can dideerd en De Schied. Cour., die den laatsten tijd heeiemaal politiekeerig wordt pas op. oudje, de weg is glib berighad het van „Alg. Belang" beter gevonden, indien ze hoogstens de plaats van den heer Honnerlage onbezet had gelaten Ook zéér beginsel-vast. De verschillende strooibiljetten bepaalden zich tot de aanbeveling der candidateu, om de personen en hun respectieve uitmuntendheden. De meest vermakelijke uit de collectie is wel dat velletje, door de heeren J. Schellevis en L. Klein onderteekend. Daar komen de wonderen weer voor den dag -- hoort, wat het orakel zegt Door de omstandigheden zijn drie groepen ver- eenigd. Hun wachtwoord is Rechts honden. Tot ons leedwezen zien wjj hoe de Oud-Liberalen als zjjn weggesmolten. Alles heeft zich opgelost, in de Vrijzinnig- en Sociaal-Democratische lichting. Hierdoor staan nu twee partijen flink tegenover elkander. De opstellers van zoo'n biljet verdienen alleszins be wondering. Méér onzin in zoo'n paar woorden te leg gen, zal wel niet gemakkelijk gaan. In 't zelfde document komt nóg iets voo-, dat de aandacht verdient. Er wordt beweerd „dat in onze Gemeenteraad een man zitting neme als de heer J. C. von Briel Sasse, is inzake rechtskundige adviezen zeer gewenscht. Dit compliment aan Mr. W. H. Jansen, wordt echter door de Nieuwe (o onervarenheid nog héél wat ruwer gpmaakt, in haar no. van Dinsdag, waar ze beweert „We hebben werkelijk in onzen gemeenteraad behoefte aan een ervaren jurist". De eerbied voor de grijze haren van Mr. W. H. rchjjnt zelfs reeds bij de Nieuwe verdwenen te zijn Och neen, niet op de kermis alleen, ook in den ver kiezingsstrijd beleeft men rare zaken De uitslag was als volgt: District I A. Godschalk (soc.-dem.)42 stemmen. M. L. Honnerlage Grete (R. K.) 414 M. K anen (O. L.)'229 P. M. J. A Lagerweij (R. K.) 355 J. H van Westendorp J.Dzn. (vrjjz. dem.) 201 A. Winterberg (soc.-dem34 ;J Distrikt II Mr. J C von Briel Sasse (anti-rev.) 447 stemmen. P. de Bruin (soc.-dem.)82 A. Dirkzwager (O. L337 A. Godschalk (soc.-dem.)79 M. Kranen (O. L.)341 J. van der Most (anti-rev.)360 A. C. A. Nolet (R. K)396 J. H. van Westendorp J Dzn. (vrijz -dem.) 362 A. Winterberg (soc.-dem.)65 District III: P. de Bruin (soc.-dem.)69 stemmen. A. Dirkzwager (O. L.)292 A. Godschalk (soc.-dem.)68 C. Klein (anti-rev.)325 J. van der Most (anti-rev.) 295 D. Ris Jz. (O. L.)298 Deze uitslag biedt al heel weinig belangrijks van onze zijde kunnen we tevreden zijn, al zijn we niet voldaan. Er kan hier meer bereikt worden, als a' onze mannen meer hun plicht kenden en werkten. Doch DE MOKER

De Moker | 1905 | | pagina 1