Ditjes en Datjes. Christelijke vuiligheid. „Schiedamsch Volksblad" over den uitslag der Kamerverkiezingen. Uit het vereenigings-leven. de twee groote rijken, maar.... het was maar beter als hij niet in Dnitschland kwam redevoeren, kortom, hij mocht, niet komen Of het een slimme zet is van den politieken von Biilow Wij believen het tegendeel te gelooven De geheele wereld is er door in spanning gekomen, dat een socialist in het vijandige land tegen den oorlog zou protesteeren, zijn stem laten hooren ten gunste van het proletariaat, dat zijn zonen zou moeten opofferen aan de belangen en de oorlogszucht van de heerschende klasse, hetzij de Fransche of de Duitsche. Aller oogen waren gericht op den socialist, en.... nu wordt den in vloed van den sociaal-democraat zoo hoog geschat, dat men liever zijn invloed heelemaal niet wil laten gelden. Den dag dat de redevoering zou worden gehouden, stond de geheele redevoering afgedrukt in de Duitsche en Fransche partijbladen, die natuurlijk gretig gelezen worden Grooter propaganda dan Jaurès in Berlijn had kun nen maken voor onze zaak heeft de Duitsche Rijks- kanselier gedaan, door den invloed van de sociaal democratie op den wereldvrede te erkennen, en de Franschen en Duitschers aan te sporen de niet-uitge- sproken rede te lezen. Die domme daad van von Biilow komt ons ten goede Tot Woensdag-avond bleef het verdacht stil in den kerkelijken hoek zelfs was er nog geen aanplak biljet aan den muur te vinden en dat, nu een her stemming op handen was, waaraan de kerkelijken zoo bijzonder veel waarde hechtten. Maar daar kwamen Woensdagavond de stinkbommen los. In de Nieuwe Schied. Cour. kwam een hoofdartikel voor dat zóó leugenachtig, zoo infaam gemeen was, dat alle kerkelijke partijen het geslaagd genoeg vonden om als strooibiljet over te drukken. En op oranje-papier werd de vuiligheid door de stad verspreid. Ziehier wat het bevatte: BULLETIN. Een geheim ontsluierd. Hier ter stede liepen sinds eenige dagen geruchten dat er voor de a.s. Herstemming voor den Gemeenteraad een soort overeenkomst tusschen liberalen en sociaal democraten was tot stand gekomen. Het plan zou n.l. bestaan om, indien de heer Dirk zwager in 2 districten gekozen mocht worden, een socialistischen candidaat bij een dau plaats hebbende nieuwe verkiezing van liberale zijde te steunen. Dit waren slechts geruchten. Maar thans heeft een socialist, die blijkbaar zijn groote vreugde met flit plan niet kon verhelen, aan de redactie van de Nieuwe Schiedamsche Courant (volgens het blad van heden-avond) een briefkaart gezonden van den volgenden inhoud „nou motte donderdag al de paggeniste in de raad, en dan mot dirkzwager voor een belanken en dan helpe de paggenisten ons, dan krijge wij er ook een in de raad. een lieve jonge hoor, een brutaaltje van boven plank, een echte jonge, dan zei je wat zien. wij gaan veruit, leve de soceliste. kijk is na roterdam hoe we daar veruitgaan. weg mit roomse, weg mit antirevolutinare, ophange, verzuipe notte ze jullie en as jullie weg benne dan de kappetaliste. dan is een hemel op aarde, weg mit rome, weg mit dort. leve de soceliste, leve troelstra, weg met kuiper." Kiezers, dit schandelijke stuk bewjjst wel afdoende wel ken geest onder de verschillende tegenstanders heerscht. Dit schrijven getuigt van een bitteren haat tegen allen, die niet van een socialistisch regime ge diend zijn. Ge ziet dat men van liberale zijde door zoo'n stem- bnsverbond wil trachten de overwinning te behalen. Ieder weldenkend Schiedammer, die zijn Vaderland en de plaats zijner inwoning voor het niet denkbeeldig socialistisch gevaar wil behoeden, stemme morgen de Candidaten der verbonden Christelijke partijen, waarvan men zeker weet, dat zij het waarachtig belang der gemeente zullen voorstaan, en make dus op zijn Stem biljet de blokjes zivart voor de namen der anti liberale candidaten. De leugen is te grof om niet in de gaten te loopen. Natuurlijk is het heelemaal een verzinsel van de een of andere brave kristelijke ziel, die het „gij zult niet liegen" toch nog nimmer gehoord heeft. Want het is gelogen van a tot z. Er is geen sprake van een overeenkomst tusschen liberalen en sociaal-demokraten de „geruchten" zijn uit de lucht gegrepen; 'tis alles fantasie. Wat men er door bereikt heeft? Dit, hoort het, christelijke heeren, tot leering voor later: verschillende onzer waren stellig voornemens niet te gaan stemmen op de bekende gronden; gij hebt door uw infaam gemeene streken hen naar de stembus gedreven Woensdagavond is onze voorzitter nog aan het redactie-bureau van De Nieuwe geweest om zich van de echtheid van dien brief te overtuigen, doch dit was gesloten. Toen is door onze afdeeling een strooibiljet verspreid, om de verdachte echtheid te signaleeren. Wij waren ook ditmaal de heeren te glad af. 's Avonds 7 uur verspreidden ze hun oranjeleugens, om 10 uur ging ons protest zee in, door vaardige handen verspreid en aangeplakt. Ook de liberalen verzonden nog een tegenmauifest. Zooals te begrijpen is, gaat Schiedamsch Volksblad duchtig te keer over den uitslag van de Kamerverkie zingen, maar dat het blad zich op een rij met Sybrandy, Aalberse Co. gaat stellen in het verdedigen zijner be ginselen en het aanvallen zijner tegenstanders, spijt ons ter wille van de gemoedsrust van de Redactie. Om te bewijzen dat die redactie door en door liegt, geven wij hier den aanhef van haar laatste hoofd artikel „Voor en na 28 Juni:" „'t Is opmerkelijk zoo'n omkeer als er op eenmaal „te zien is bij de linkerzijde. Vóór 28 Juni was het „wachtwoord: „alles één; te zamen tegen Dr. Kuyper." „De congres-resolutie der socialisten werd naar den „vorm uitgevoerd, maar naar het wezen verloochend. „De linkerzijde kwam tot 52, omdat de socialist iedereen „steunde, die maar tegen de rechterzijde in 't krijt „trad. Krachtdadig werd Jhr. Karnebeek geholpen en „omgekeerd hebben de liberalen er voor gezorgd, dat „v. d. Zwaag weer in de Kamer kwam. Nauwelijks „echter was de stembus gesloten, of Het Volk kwam „vertellen, dat de Kamer zou bestaan, niet uit 52 links „en 48 rechts, maar uit 45 links, 48 rechts, plus nog „de politieke partij, vertegenwoordigd door zeven „socialisten. „Vóór 28 Juni maakte de S. D. A. P. een belangrijk „deel uit van het blok, maar na 28 Juni heeft ze zich „gehaast daarvan los te komen." „Schiedamsch Volksblad" stelt de zaak dus zoo voor De socialisten zouden vóór de verkiezingen met de liberalen en de vrijzinnig-democraten een verbond heb ben aangegaan, om het ministerie Kuyper te wippen, en dan gezamenlijk de regeering te f'ormeeren. Nu is de uitslag bekend, de verhouding is 48 clericalen, 45 vrijzinnigen en 7 socialisten, maarde socialisten verbreken hun belofte en verklaren dat zij geen deel uitmaken van de vrijzinnige coalitie Dat is een gemeene leugen „Schiedamsch Volksblad", dat is een totale verleugening van den politieken strijd, die achter den rug is. De socialisten hebben nooit een verbond met de vrij zinnigen aangegaan om de zoogenaamde christelijke politiek uit te drijven; dat had uw christelijke redactie, wanneer u ten minste in dien tijd niet uitgeslapen heeft, toch in Schiedam wel kuunen bemerken. Van Leeuwen en dé Groot een coalitie 't Is om te lachen, als het niet zoo treurig was. De vrijzinnigen wilden Kuyper weg hebben, zeker, die ministerzetels zien er zoo aanlokkelijk uit De socialisten wilden ook Kuyper van de baan knik keren, en wat g aag. Kuyper de „sterke man" van 1903, die duizenden spoorwegarbeiders liet honger lij den die hun bovendien evenals allen andere ambte naren in publieken dienst, hun eenige verweermiddel het stakingsrecht ontnam, die „christelijke" ministe mocht niet langer aanblijven. Kuyper, die door zijn beruchtte speetwet de vrouwen in de bokkingrookerijen dwong om 's nachts tot 2 uren te werken, mocht niet langer het arbeidende volk blijven trappen, hij moest weg. Kuyper die in het laatste „jaar der genade" kwam aansukkelen met zijn pensioenwetten, welke een beleediging voor het proletariaat zijn, mocht niet langer den baas blijven spelen. Zulke heeren regeeren niet lang De sociaaldemocratische arbeiderspartij heeft de pro paganda voor haar beginsels en tegen een tyran als Kuyper zelfstandig gevoerd zonder zich te blameeren van te coaliseeren met politieke partijen of kerkelijke groepen die in geen enkel opzicht bij haar behooren Rome en Dordt trekken toch gezamenlijk ten strijde en in de nieuwe kamer, die den derden Dinsdag van September samenkomt, zijn we dus oppositie besluit „Schiedamsch Volksblad" haar jeremiaden. Na de staking der glasblazers. In de Schied. Cour. lezen we: Gisteren (Zaterdag) had in het Zuid-Holl. Koffiehuis, te 's-Gravenhage een conferentie plaats tusschen de directeuren en arbeiders van flesschenfabrieken die be trokken waren bij de staking Oct. 1904Jan. 1905, onder leiding van de bemiddelingscommissie bestaande uit de heeren mr. Hovy en mr. I. G. Schölvink (de heer Treub was afwezig). De zes maanden proeftijd gedurende welke de door fabrikanten vastgestelde loonlijst zou figeeren waren afgeloopen en het doel van deze samenkomst was vast te stellen in hoever de loonsvermindering die door het nieuwe tarief was ingetreden meer bedroeg dan 5 pCt. voor kelder- en 10 pCt. voor ronde flesschen. Het bleek dat, overeenkomstig de uitzichten door de patroons gesteld en in tegenspraak met de door de werk lieden gekoesterde verwachtingen, de vermindering in het algemeen beneden deze grenzen bleef, ja, zelfs was in eenige fabrieken door het tarief waardoor de staking was uitgebroken een loonsverhooging ontstaan. Alleen aan de flesschenfabriek Delft was voor vierk. flesschen de verlaging iets meer dan 10 pCt., doch werd door de commissie besloten door deze kleine, alleen staande overschreiding geen wijzigingen in het tarief te doen aanbrengen. De directie van genoemde fabriek zal evenwel het teveel gekortte restitueeren. Met de nauwkeurig uitgewerkte cijfers voor oogen concludeerde de commissie dat het nieuwe tarief was gebleken bevredigend en steekhoudend te zijn en er geen termen bestonden het te wijzigen. Krachtens een bijzondere clausule machtigde de com missie de glasfabriek De Schie te Schiedam, voor kelder- flesschen 101 pCt. te gaan betalen in plaats van 105 pCt., aangezien duidelijk gebleken was dat 105 pCt. een loons verhooging veroorzaakte. Na eenig over en weerpraten namen de arbeide s met de uitspraken der commissie genoegen en werd de ver gadering, nadat door patroons zoowel als door arbeiders hartelijk dank was gezegd aan de bemiddelingscommissie voor haar belangelooze goede diensten, gesloten. De commissie had, zooals men zich zal herinneren,, de opdracht eener controle over de loonen op zich ge nomen nadat de volgende overeenkomst was geteekendr De naaml. venn. Glasfabriek „de Schie" te Schiedam zal tijdens de zes maanden het loon betalen op den voet van 105 pCt. Indien na de 6 maanden blijkt dat deze betaling heeft geleid tot loonsverhooging, vergeleken bij het vóór de staking geldende tarief, zal de commissie bevoegd zijn te beslissen, dat betaling op den voet van 105 pCt. niet behoeft te worden voortgezet, d.w.z. terug gebracht tot 101 pCt. Aan deze beslissing onderwerpen zich de werklieden. w. g. Voor afschrift. J. G. SCHöLVINCK. v. d. onderafd. R.-K. Volksbond.. D. H. W. v. OORSCHOT. H. H. v. OORSCHOT, voor Patrimonium, v. d. HOEK.' voor den Neutralen Bond, W. BITTER. LANSBERG. De Bond van Christelijke Glasarbeiders heeft, na vaststelling der resultaten van de nieuwe loonregeling door de commissie, het volgende schrijven aan die com missie gericht: De vergadering van Chr. Glasarbeiders in bondsver gadering bijeen te Schiedam op Maandag, 12 Juni; ge hoord de besprekingen aangaande loon en kwantum over het afgeloopen half jaar, besluit. Met de tot nu geldende loonen en kwantums-overeen- komsten genoegen te nemen en op denzelfden voet te blijven doorarbeiden. Machtigt het Hoofdbestuur van bovengemelden bond hiervan kennis te geven aan de verschillende arbeiders-organisaties, Patroonsvereeniging, Bemiddelingscommissie, en verder alle stappen te doen, welke kunnen leiden tot bovenomschreven doel. Hoogachtend, w. g. VAN LEEUWEN, Schiedam. We willen aan dit alles toch iets toevoegen. Ondanks het feit, dat in het bijzonder de stellers door de nieuwe loonregeling nog in hun karig loon ge troffen zijn, vinden we het verstandig, dat de werk lieden de regeling nfi hebben geaccepteerd. Een nieuwe strijd aan te binden, ware zeker niet gewenscht nu niet, nóch in de naaste toekomst. De glasarbeiders hebben een andere taak te vervullen zich te organi- seeren Er bestaat nu een overeenkomst tusschen patroons en arbeiders, doch de arbeiders zullen hebben te zor gen door goede, stevige organisatie dat huu rechten nu gewaarborgd blijven. Dat is een moeielijk werk, vooral voor hén, wij weten 'ter moet een massa tijd, geld en kracht aan besteed worden, doch laat men het zich goed voor oogen stellenhet is het eenige middel voor bestaanszekerheid. De patroons in de glasindustrie zijn hecht aaneenge sloten en maken goede zaken aan de arbeiders is het, hun voorbeeld te volgenDan blijft verbetering van hun toestand toch op den duur niet achterwege. Brandersknechts. De beweging van de bran dersknechts bij de fa. Ris (voorgevallen gepasseerde week) is ten hunnen nadeele uitgevallenhet was trouwens niet te verwonderen, voor de zooveelste keer herhalen wij, in verband met onze laatst uitgegeven manifestatie nogmaals, alleen kunt gij niets doen, in organisatie veel. Wij willen de betrokken brandersknechts nog wel eens opwekken lid te worden van onzen Bond, doch wij kunnen ze niet dwingen. Wij hopen echter, dat ze het verkeerde van hun wijze van optreden zullen inzien. Het schijnt bp Hoogeboezem ook al weer mis te wezen, 't Gaat hier ook alweer over geld, den betrokken werk lieden toekomende. Over de vraag hierom schijnt qnestie te zijn voorgevallen met den patroon (revanche Pink steren met het gevolg, dat die patroon enkele werk lieden uitsloot. Die uitsluiting heeft hun, evenals bij Ris, niets op geleverd, indien zij leden van den Bond waren dan was dit nu wel het geval geweest. Het ongeval bij Bertels is ons ook ter oore gekomen waren de verplichte reddingsmiddelen wel aanwezig of niet voldoende of was er niemand boven bij het vat tegenwoordig, die ze kon hanteeren 't Zijn gewone vragen die wij stellen, wie geeft er ons antwoord op Ten slotte nog eene opmerking; wij verzoeken be leefd aan een meesterknecht hier ter stede voor het vervolg, onze circulaires, welke voor hem even zoo goed als voor zijn ondergeschikten, ter lezing worden rond gebracht, niet meer te verbranden of op eene andere wijze aan de circulatie te zich onttrekken. B. v. B. D. Kn. Ze zyn zoo demokratischZe spartelen nog zoo gaarne tegen, onze goê vrijzinnig-demokraten, als wij beweren dat ze inderdaad niets meer zijn dan doodgewone liberalen. Niks van an, beweren ze, zie onze daden Onze vrijzinnig-demokratische kiesvereeniging „Schie dam" gaat kandidaten stellen voor den gemeenteraad. Voor de zeven vacatures stelt ze één, zegge één, vrij- zinnig-demokraat, en drie oud-liberalen. En ze zeggen zoo luid, dat ze voor de oud-liberalen heelemaal geen liefde gevoelen 1 Is 't tóch een zonderling geval dat een kiesvereeni ging buiten haar eigen leden hare kandidaten zoekt; dat ze ze zoekt buiten hare geestverwanten is nóg gekker. sis

De Moker | 1905 | | pagina 2