No, 21. ZATERDAG 22 JULI 1905 5e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij, Bureau van Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Vriendschapstraat 11 boven. Stnkken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. KUNST EN STRIJD ZONDAG 10 uur REPETITIE. Partijgenooten en geestverwanten. Partij en - opschuiving. Van onze vroede vaderen. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 1 franco per post 30 cent j btJ V00rmthetal™9- Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 3 Cent per regel. Allen present. HET BESTUUR. Zooals n allen bekend is, werd in Januari j.l. een Muziekvereeniging opgericht, onderaf. S. D. A. P. Gij allen kunt weten dat zoo'n muziekkorps, vooral het eerste jaar veel, heel veel geld kost, niet eens gesproken van tijd en moeite. Hoewel de contributie enz. tamelijk hoog is en alle arbeid gratis wordt gedaan, verkeert onze muziekver eeniging in geen rooskleurigen toestand. Zij heeft geldgebrek. Welnu partijgenooten en geest verwanten, helpt een handje. 't Is ook in uw belang als „Kunst en Strijd" groot wordt. Geeft allen iets, liefst veel, opdat ook deze jonge loot spoedig een flinke boom zal zijn. Alle gelden zullen in De Moker worden verantwoord. Voor „Kunst en Strijd". Verdiend met verspreiden voor de liberalen f3. Wie volgt? De politieke botsingen der laatste maanden hebben een merkwaardige opschuiving der partijen tengevolge gehad. In de kerkelijke partijen, die als allerlaatste regeeringspartij nog het meest hun eenheid hebben trachten te bewaren, komt deze opschuiving nog het minste uit en het minst tot haar recht. Hoogstens wijzen de demokratische oppositie en de afbrokkeling van allerlei demokratische groepen daarop. Een wer kelijke opschuiving is evenwel in die partijen niet te verwachten, vóórdat zij tot het inzicht zijn gekomen, dat er voor hen toch geen kans meer is, regeerings- meerderheid te worden, ofvóórdat door een scherpe conservatief-tegen-demokratische politiek hun monster verbond is uiteengeslagen. Bij de liberale partijen is daarentegen de opschuiving reeds duidelijk waar te nemen, ook in het kiesdistrict Schiedam, zoowel in de gemeente Schiedam als in de gemeente Vlaardingen. Te Schiedam doet Algemeen Belang aan conservatieve knoei-politiekvan een libe raal karakter is in die vereeniging heelemaal geen sprake meer; zoodra de tegenstelling conservatief-de- mokratisch zal hebben doorgewerkt, zal Algemeen Belang een stuk van een conservatieve kiesvereeniging kunnen worden, waarin van de tegenwoordige kerke lijke partijen plaats zal zijn voor de christelijk-histo- rischen, en die in de praktijk zal samengaan met de conservatieve katholieken. Dat deel der Algemeen- Belangers, dat te anti-clericaal is om bewust conserva tief te zijn, is reeds overgeloopen naar de vrijzinnig- demokratische kiesvereeniging Schiedamwaarin tot nu toe een paar rooden den toon aan gaven. Die rooden zullen natuurlijk door de opschuiving der meer gema tigde liberalen naar „Schiedam" toe hun leiderschap kwijt raken, zooals dat reeds bij de laatste gemeente raadsverkiezing is gebleken, waarvoor de vrijzinnig- demokraten slechts 1 van de hunnen in ieder district candidaat gesteld konden krijgen. Het gevolg van deze opschuiving zal voor de vrijzinnig-demokraten dan ook verbleeking moeten wezen, dat is het noodlot bij der gelijke opschuivingen. Maar de meer gematigd liberalen zijn door diezelfde opschuivingen een eind naar links getrokken, een beetje rooder geworden. Nu zullen de vrijzinnig-demokraten natuurlijk in „Schiedam" probeeren, hun haan koning te laten kraaien, maar zij zullen dan spoedig tot een oppositieclubje wor den teruggebracht en daarna zich van „Schiedam" los moeten maken. Om dan op hun beurt weer links op te schuiven, al weer dichter naar de sociaal-demo cratie toe dan de tegenwoordige vrijzinnig-democraten. Voor de sociaal-demokraten is deze opschuiving van een deel der liberalen naar links een tijdelijke vermindering van hulptroepen bij de verkiezingen, zooals bij de stem mingen wel bleek. Wat evenwel nog geenszins vermin dering beteekent van de werkelijke kracht der sociaal democratie. De buitenwereld welke die kracht alleen afmeet naar de stenjmenaantallen bij verkiezingen, denkt in zulke gevallen uit den aard der zaak alleen aan krachtsvermindering, terwijl in werkelijkheid alleen de meeloopende kiezers en geestverwanten tijdelijk elders meeloopen en in werkelijkheid de sociaal-demokratie van de algemeene opschuiving naar links mee voordeel trekt, mee een paar pas voorwaarts doet. Te Vlaardingen openbaart de opschuiving onder de liberalen zich door de verzwakking van „Volksbelang" en de opschuiving der gewoon-liberale kiesvereeniging „Vlaardingen" in de richting van „Volksbelang". Deze volkskiesvereeniging, ontstaan uit ontevredenheid zoowel met het veldwinnende clericalisme als met het steeds slapper wordende liberalisme, is aanvankelijk de veree- nigingsclub geweest van allerlei schakeeringen, die lang zamerhand zich gingen splitsen in duidelijk te onder scheiden afdeelingen de sociaal-democraten, die inzagen dat „Volksbelang" nooit een bewust soc. dem. vereen, zou kunnen worden, en daarom reeds een afdeeling der S. D. A. P. oprichtten, de vrijzinnig-demokraten die in „Volksbelang" nog niet veel meer dan anti-socialis tisch zijn, en de overigen, die in werkelijkheid een voudige liberalen zijn zonder meer. Het zijn deze laatsten die nu den band met „Vlaardingen" vormen en door de vrijz.-dem. en soc.-dem. naar links worden opgetrokken. In elk geval is het gevolg van dit al, dat de Vlaar- dingsche liberalen een eind naar links zijn opgeschoven. En nu dit is geschied, zal verder hetzelfde gebeuren moeten wat op een andere manier te Schiedam heeft plaats gehad de sociaal-demokraten zullen hoe langer hoe meer geïsoleerd komen te staan, in dien geïsoleerden toestand een mooie principieele propaganda moeten voeren met uitsluiting van alle gekonkel met burger partijen, en daardoor den weg naar een zuiver-sociaal- demokratische regeeringsmacht banen. En daar naast zullen dan de liberalen weer in meer- en minder-voor- uitstreveuden gescheiden worden. Enzoovoort. Het feit, dat deze opschuiving nu onder de liberalen begint en niet onder de kerkelijke partijen, is voor de toekomst van veel gewicht. Want nu zal in de vrij zinnige groepen deze politieke hervorming reeds volvoerd zijn, als de kerkelijke partijen daaraan nog moeten be ginnen. Deze laatste raken daardoor in politieke ont wikkeling achter en zullen groote moeite hebben, evenals na 1848, dien voorsprong hunner tegenstanders in te halen. Zoo zal het kerkeljjk monsterverbond ook in dit opzicht een nadeel zijn voor de verbonden „christelijke" partijen. Voor de sociaal-demokraten is dit feit van partijen opschuiving niet het minst van beteekenis, omdat de aard van hun onmiddellijke oppositie daardoor vanzelf zich zal moeten wijzigen. Indien zij die opschuiving naar links al als een stap vooruit kunnen begroeten, en in dien dat al een reden van vreugde voor hen kan wezen omdat die opschuiving voor een groot deel onder hun invloed geschiedt, zij loopen daarbij gevaar, de tegen stelling ook met de meest-vooruitstrevende burgerlijk- denkende partijen te zien vervloeien en verloopen, en dat is een zeer groot gevaar voor de sociaal-demokratie. Wanneer er onder de meest vooruitstrevende liberalen (of vrijzinnig-demokraten) gaan komen, die zeggen: „nu ja, sociaal-demokraat zijn wij wel niet, maar wij staan er toch al heel dicht bij," en wanneer evenzoo onder de sociaal-demokraten stemmen opgaan, die beweren, dat samenwerking met de vrijzinnig-demokraten toch eigenlijk voor de hand ligt, dan zet men de groote onoverkomelijke tegenstelling tusschen de vrijzinnig- demokratische bourgeois en de sociaal-demokratische arbeiderspartij gewoon weg op zijde. Voor de sociaal- demokraten staat dat gelijk met stilstand of achteruit gang in hun propaganda en in den voortgang hunner denkbeelden. Daarom moeten vooral de sociaal-demokraten tegen over zulk een partijenopschniving zeer nuchter staan. Zij moeten die goed tot haar recht laten komen en ze vooral niet kleiner maken dan ze is. Zoo moeten bijv. te Schiedam en te Vlaardingen de sociaal-demokraten vooral niet de opschuiving van de liberalen naar links te klein achten of geringer voorstellen dan ze is. Wel neen, ze is er, en ze is vrjj belangrijk, haar hoever die liberalen of welke burgerpartij ook opschuift, sociaal- demokratisch worden ze nooit, kunnen ze nooit worden en zullen ze nooit worden, omdat ze den kapitalistischen grondslag onzer maatschappij niet willen missen en er alles voor zullen doen om dien te handhaven. Het zijn alleen de sociaal-democraten, die de veranderingen kun nen brengen die noodig zijn. Er is nergens anders redding uit de ellenden van thans te wachten dan van de sociaal-democratie. Want alleen zij willen meer dan de afgrijselijkheden van het kapitalisme wat verminde ren of wat minder afzichtelijk doen schijnen, alleen zij willen die afgrijselijkheden doen verdwijnen door hel kapitalisme, den schepper daarvan, te vernietigen. De partijenopschuiving, nu begonnen, is voor de sociaal-democraten dus geen reden voor toetreding tot die opgeschoven groepen of voor yerbroedering met hen, maar voor vernieuwde verscherpte omschrijving van hun eigen opvattingen en inzichten tegenover die der bur- gergroepen, hoever die ook in linksche richting mogen opschuiven. De sociaal-democratie eischt dat. t Heeft er gespannen, j.l. Maandag. Het zware geschut is aan 't spelen geweest, dat de lucht ervan daverde. Na de revue der ingekomen stukken werden over eenkomstig voordacht van B. en W. Mr. D. Lodder als voorzitter Mr. Kavelaars als plaatsvervangend voor zitter van onze arbeidsbeurs benoemd. Dan volgde een benoeming, die méér de aandacht verdient. Onze wethouder van gemeente-werken is uit- stedig, en de burgemeester en de wethouder van onder wijs hebben het voornemen nog in deze maand de gemeente voor eenigen tijd te verlaten. Om Mr. Jansen niet „heelemaal alleen" te laten moest een waarnemend wethouder worden benoemd. Wie zal men daartoe nu uitzoeken? Natuurlijk iemand, waarvan verondersteld kan worden dat hij door een behoorlijke bekendheid met de loopende zaken, instaat is zijn aandeel in het Dag. Bestuur te kunnen aan vaarden. Dat zal dus worden allereerst van Westendorp, die de klappen van de zweep kent, of Bender, of Beu kers misschien Neen Van der Velden! Waarom? Om z'n kennis van gemeente-zaken? Daarvan is totnogtoe bedenkelijk weinig gebleken. Om z'n algemeene kennis, groote ontwikkeling, die hem in staat stellen zou de belangen der gemeente behoorlijk te overzien en ze voldoende te behartigen? Ook al niet we hebben nog nimmer den waaruemenden wethouder hooren roe men om z'n helder hoofd. Ja, 't is niet doenlijk, te zeggen hoe de raad er toe gekomen is juist hém te benoemen, 't Eenigst wat men zeggen kan: „hij is van de familie." Maar dan zijn er nog anderen, van wie de slechtste nog wel méér geschikt kon bljjken dan deze Hebben we nog kluchten te verwachten Eenige maanden geleden heeft de kaarsenmakers- vereeniging in een adres aan den Raad gewezen op de meer dan slechten toestand van den straatweg naar „Apollo." Dit adres kwam nu ter tafel. Het prae-advies van B. en W. zegt, dat aan de grieven adressanten tegemoet gekomen kan worden en zij stelde dan ook den Raad voor aan adressanten te berichten, dat ter weerszijden van de Keistraat een begrind voetpad zal worden gemaakt. Ter wille van de van ouds bekende „vlugge" afdoening, werd de zaak aangehouden tot de volgende vergadering. Met bekwamen spoed werd een debatje afgeroffeld over de vrije woning voor het hoofd van school D. De ofie stulp is volgens Mr. Jansen slechts met veel kosten bewoonbaar te makm men zal het geld sparen, de woning wat oplappen, verhuren en de heele rataplan verkoopen. De heer van Westendorp was hier vooral mr. Jansen aan 't porreno.a. wou hij wel weten hoe 't komt, dat hij nog niets van een nieuwe School heeft vernomen. Ja, dat mot je noodig mr. W. H. vragen! Inzake onze erfpacht-voorwaarden wordt besloten een studie-commissie te benoemen en als leden daarvan door den voorzitter aangewezen de H.H.Beukers (die geen tijd heeft en bedankt) en Van der Schalk en Ris, die hun benoeming aannemen. De voorzitter heeft mis schien beter keus dan wij, doch wij zouden gekozen hebbende waarnemende wethouder (v. d. Velden), v. d. Drift, en Klein (als't nog kón). Een echte studie club was 't dan geworden, hoor! De stank in de gemeente werd druk besproken. Het voorstel van B. en W. om maatregelen tegen de verspreiding van stank door het drogen van bedorven mais en dergelijke te nemen en de commissie, belast MOKER

De Moker | 1905 | | pagina 1