1 ik De geheimzinnige briefkaart. Van heinde en verre. met het ontwerpen der strafverordeningen uit te noodigen afdoende maatregelen te beramen en de noodige voor stellen te doen, werd ten slotte zonder hoofdei, stem ming aangenomen. Een breedvoerige, leerrijke en scherpe discnssie werd gevoerd over het voorstel van B. en W. tot opspuiting van de gronden tusschen Havendijk en Groenelaan. De houding der commissie voor gemeentewerken kwam hier al in een zéér zonderling licht. Het lid dezer commissie, 'Van der Velden, die gedurende z'n tweejarige zittingperiode z'n mond nog niet heeft open gedaan, had twee amendementen op het voorstel inge diend, en verdedigde deze op z(jn manier. Hij scheen in zijn beschouwing nogal beïnvloed te zijn door vriendschapsgevoel of medelijden met z'n collega-aannemer Gabel, die eenig financieel gevaar dreigt. De voorzitter takelde deze wijze van zien even af. In een breed en o.i. zéér juist betoog gaf h(j de wer kelijke verhoudingen weer, en ook de noodzakelijkheid van het voorstel B. en W., op grond van het reeds genomen raadsbesluit, op grond ook van het belang der gemeente, dat boven het belang van den individu gaat. Uit de besprekingen, zoowel van den voorzitter als van de H. H. Honnerlage Grete, Van Westendorp en Goura, blijkt dat we hier een commissie van gemeente werken hebben van lik-m'n-vestje. En dat met zoo'n puik van orgeltrapper! Maar alle sprekers kwamen bewijzen dat men van die commissie niets dan verwarringen ziet, en haar adviezen door hare leden in den raad worden bestreden Mr. Jansen kan dit alles niet verknoersen en tracht de debatten te smoren. De discussie loopt in 't hon derd, zegt-i, de raad houdt zich niet aan wat ter tafel ligt en dat moet men, als men ordelijk wil discussieeren. De voorzitter pakte meneer gevoelig aan. Hij heeft de leiding van de vergadering en daarbij niemands hulp noodig. Als hij buiten deze niet meer kan, zal hij heengaan. Nog zijn de algemeene beschouwingen aan de orde. Nadat nog de heer Van Westendorp de houding van G. W. heeft becritiseerd, en de verwachting heeft uit gesproken, dat in September, wanneer de raadscom missies zullen worden benoemd, hierop zal worden gelet en dat dan een einde zal komen aan een toestand zooals die nu bij G. W. bestaat en die eenvoudig on houdbaar is, wordt het amendement v. d. Velden verworpen met 10 tegen 6 stemmen. Geen gelukkige entrée van een wethouder! (Met afbeelding.) De Nieuwe Schied. Courant heeft van de bewuste briefkaart een reproductie afgedrukt, om te doen zien dat ze werkelijk dat ding ontvangen heeft. Nu, daaraan twjjfelde wel niemand, voor zoover wij weten. Wij geloofden niet, dat de Nieuwe tot zulke gemeeniteiten in staat was doch eenvoudig onnoozel genoeg was te loopen in den val die een harer „vrienden," die het wat minder precies met waarheid en eerlijkheid neemt, had opgezet. Tóch echter is de Nieuwe niet geheel onschuldig in deze intrige. Ten eerste dat ze op het allerlaatste oogenblik dat ding publiceert, schoon ze het met alle gemak een dag vroeger had kunnen doen ten tweede dat ze zooiets van „gekonkeld" heeft om het op de minstwaardige wijze te exploiteeren, dat zijn verwijten, regelrecht te richten aan de Nieuwe. Want ze gaat in hare onnoozelheid verbazend ver in 't liegen. Eén bewijs slechts: „Nauwelijks was de Nieuwe Schied. Courant „gister-avond verschenen, of in christelijke kringen „was men dermate vertoornd over het schan delijk schrijven van een anoniemus, dat al zeer „spoedig een op oranjekleurig papier gedrukt „strooibiljet verscheen, waarin ook dit stuk was „afgedrukt." Men wete: de Nieuwe Schied. Courant verschijnt half zes a zes uur. We reizen naar het rijk der toevalligheden: dat de „christelijke kringen" juist ver gaderd zijn hier of daar en dus ineens kunnen besluiten een strooibiljet te doen drukken. Met het schrjjven der copie en het ter drukkerij brengen van deze, zal toch zeker wel een haif uurtje verloopen. 't Wordt zes uur. Maar nu zetten, coirigeeren, drukken van dat oranje velletje eischt minstens 21/s uur. 't Zou dus half negen worden Och kom, het werd al verspreid toen de Nieuwe verscheen! Een opgezet zaakje -- aardig verzonnen, maar onhandig uitgevoerd. Niemand zal kunnen beweren, dat De Moker ooit getoond heeft, De Nieuwe niet vriendschappelijk gezind te zijn. Wij hebben steeds gestreefd onze vriendin ter hulpe te zijn, waar dat noodig was (nogal dikwijls het geval!) doch wij kunnen niet zeggen, dat deze sympathie behoorlijk wordt gewaardeerd. Wij vonden het nu bijvoorbeeld zeer gewenscht de reproductie van de briefkaart ook in De Moker op te nemen, omdat we toch allemaal wel weten dat de Nieuwe maar zéér weinigen onder de oogen komt doch ons dringend verzoek aan de Nieuwe om hare reproductie in bruikleen aan ons af te staan of aan ons te verkoopen, werd pertinent afgewezen. De redactie vond het voldoende ze in haar eigen blad te hebben geplaatst. Wij waren zoo vrij hierover met haar van meening te verschillen, en haar weigering zelfs onder het klein zielige te rangschikken. Doch we hebben op de onbeleefdheid verder maar geen acht meer gegeven, en eenvoudig de facsimile uit de Nieuwe voor ons doen reproduceeren, welke wij hieronder afdrukken. Het valt direkt op, dat het schrift verdraaid is dat de schrijver veel beter de pen hanteert, dan hjj in deze proeve wil doen schijnen. De letters zijn, hoe verwrongen ook, zéér gelijkvormig. De e's zijn duidelijk en open slechte schrijvers hebben deze gewoonte niet. De p's zijn allen aan elkaar gelijk; zoo ook de d's, die door slechte schrijvers in den regel naar duitsch model worden gebruikt, doch hier alle denzelfden vorm hebben. De regels zijn vrij recht geschreven ook al geen gewoonte van menschen, die niet gewoon zijn met de pen om te gaan. De woorden zijn zeer duide lijk met opzet verminkt; er staat, „soceliste," en dat in een woord waar de a zoo scherp klinkt„anti- revolutinare" wist de onbekende bijna geheel goed te schrijven. Het „mit" schijnt lang niet toevallig gebruikt. Maar nu de vraagkan een socialist deze briefkrart hebben geschreven? In een ingezonden stuk in de Nieuwe van Vrijdag wordt betoogd, dat het ging om een zetel voor onzen partijgenoot Winterberg; ook de heer Schellevis wist dit in de vergadering, 's Woen- dagsavonds in het vereenigingslokaal gehouden, te ver tellen. Winterberg zou dus „de lieve jongen, een bru taaltje van bovenplank" zijn, terwijl in onze vergadering van verleden iveek Zondag Godschalk als onze kandidaat is aangewezen. Dus hoe zou een der onzen het in z'n hoofd halen te spreken van Winterberg En dan we zijn wel voor geen klein gerucht ver vaard, da's overbekend, doch van „verzuipe," „ophange" enz. enz. wordt in onze kringen nooit gesproken. Dat zijn eerbiedsbetuigingen aan den tegenstander, welke meer bekend zijn aan Rome's volgelingen. Al deze overwegingen dringen zich op bij elk ver standig mensch, zóó zelfs, dat ook in christelijke kringen om deze „verkiezingsmop" gedeeltelijk braaf gelachen wordt, gedeeltelijk vrij groote verontwaardiging werd gewekt. Doch het „succes" is verkregen de kandidaat der katholieken viel! De stinkbom is verkeerd gesprongen! Als er ééne afdeeling van de S. D. A. P. bij de gemeenteraadsverkiezingen heeft geboft, dan is het de afdeeling Groningen. Er zaten reeds 3 „rooien" in den raadde laatste herstemming heeft er nog 2 mannetjes in gedragen, zoodat er dan reeds 5 van die gevaarlijke sujetten(!) het den heeren lastig gaan maken. Ze moeten maar goed erop inhakken, dat de spaanders eraf vliegen Maar er is ook voor gewerkt. De partijgenooten daar hebben door onvermoeid huisbezoek en verspreidwerk hun succes verkregen. Schiedam komt toch nog heel wat te kort! Hier geven wij een paar staaltjes van de wijze waarop men in het donkere Zuiden van ons land, de candidaten voor de Gemeenteraden aanbeveelt. Zoo ontving de N. B. Ct. uit Rosendaal een strooi biljet van den volgenden inhoud Burgers, Boeren en Werklie. Kiest bij de a.s. herstemmingen voor den Gemeente raad niemand dan Jan van Gastel omdat hij is, van den vasthoü! schatrijk krenterig openhartig liefdadig oratorisch de favorite van ieder en En dan Paul van O verveld omdat hij is, goed bepraat zeer begaafd diepzinnig wijsgeerig lieftallig half om half! geen water en melk1) Beiden zitten er gère in En der vrouwen hebben 't gère! 1) Deze candidaat is melkverkooper. Naar Het Volk mededeelt komt in een der Limburg- sche bladen de volgende advertentie voor „Kiezers herbergiers. Gaat a.s. Maandag allen getrouw ter stembus en kiest voor de vacature MEEWIS, een man met Weertsch karakter. Kiest den Heer M. VAN KIMMENADE, die ook onze lokalen bezoekt. Eenige herbergiers." Herbergiers bezoeken is dus in de oogen van de herbiergiers te Weert een aanbeveling om een goed gemeenteraadslid te zijn. 't Is nog erg donker in Brabant en Limburg. Op een te Rotterdam liggend stoomschip, de „Jassy", van de Rumeensche gouvernementsmarine, zijn verleden een 10 tal matrozen aan het muiten geslagen, omdat volgens hun beweren, de gage en het eten te slecht waren. De zeelieden begaven zich aan wal en protes teerden op het Rumeensche Consulaat. De gezagvoerder riep de hulp van den sterken arm in, en de mannetjes werden met geweld op sleepbooten weder aan boord gebracht. Daarop liet hij alle mannetjes aan boord aantreden en dreigde den eersten den besten die wederom muiterij pleegde, neer te schieten. Indien de kapitein zulke daden doet, dan is dat zijn recht. Wat 'n prachtige maatschappij hebben we toch. Te Wattstown (Wales) in Engeland heeft een ontzet tend mijnongeluk plaats gehad. Er had een ontploffing plaats, waarvau de oorzaak nog niet aan het licht is gebracht, en waarvan 123 arbeiders het slachtoffer zijn. Onder die 123 arbeiders zijn 38 knapen van 14 tot 18 jaar oud. Bij eeu dei- ge loode mijnwerkers vond men de lijkjes zijuer 2 zoon tjes die met hem werkten. De gezamenlijke mijneigenaars ontvangen volgens de (te laag geschatte) opgaven der inkomstenbelasting uit het bedrijf een totaal jaarlijksch inkomen van dertien millioen pond sterling, dat is honderd zes en vijftig millioen gulden. formeele In Hongarije begint langzamerhand een revolutie te ontstaan. De verschillende volksstammen die als droog zand onder den naam van het „Hongaarsche volk" vereenigd zijn en aan Oostenrijk zijn vastgekoppeld, hebben a'le vertegenwoordigers in het Parlement. De oppositie die er tegen Oostenrijk bestaat is groot, en eerstdaags zal het wel tot een scheuring komen tusschen de twee landen, evenzoo als dit met Zweden en Noorwegen van dit jaar gebeurd is. Genoemde oppo sitie neemt thans al zeer revolutionaire maatregelen, die de macht der regeering geheel van de baan kegelt. Zekere mijnheer Polonyi stelt voor doel, in alle komi- taten commissiën te vormen, die de staatsbelasting zouden innen en zoo noodig ook uitgaven zouden doen, welke anders ten laste van den staat komen bijvoor beeld, de salarissen der ambtenaren en de coupons der staatsschuldbrieven. Met de leiding zou het centrale comité der vereenigde oppositie worden belast, en dat alzoo een soort van regeering naast de regeering zou vormen. Zekere Graaf Eugen Zichy heeft een millioen kronen f 500.000) ter beschikking van de oppositie gesteld om die ambtenaren te bezoldigen welke djor de regeering ontslagen worden, omdat ze weigeren belasting te heffen, en een baron Wesselenyi heeft zich bereid verklaard voor dat geval alle ambtenaren in zijn komitaat hun bezoldiging te betalen uit z'n eigen zak. Onder de oppositie zijn er wel die deze dingen als revolutionnair afkeuren, maar tegenhouden kunnen ze toch niet. Hazepeper zonder haas of Christendom zonder Christenen. Schiedamsch Volksblad moet altijd onwaarheid spreken of de waarheid niet juist weergeven; reeds herhaalde malen wezen we op de leugenachtigheid van dat krantje, maar steeds blijft het met zijn viezen arbeid voortgaan. Zoo óók weer in het nummer van 15 Juli, waar het onder den titel van „hazepeper zonder haas" een 25 regelig beschouwinkje geeft aan de socialistische kamer leden, en over onze partij, dat wij hier in zijn geheel laten volgen: Hazepeper zonder haas. „Het Zondagsblad van Het Volk bevat de por- „tretten der zeven socialistische Kamerleden.

De Moker | 1905 | | pagina 2