No. 25, ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1905 5e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij Bureau van Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Vriendschapstraat 11 boven. Stukken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nur in het bezit der Redactie zijn. .KUNST EN STRIJD". ZONDAG 10 uur REPETITIE. RUST. FEUILLETON. ARBEIDSBEURZEN. Het nieuwe Ministerie. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal .J7 franco per post 30 cent j blJ vo°™tbetahng. Losse nummers 2 cent. AD VERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. 3 Cent per regel. Allen present. HET BESTUUR. Nu de schier-eindelooze verkiezingsstrijd heeft afge daan, gaan we rusten? Rusten waarom? Met welk recht? Zeker, er zullen er meer dan genoeg zijn, die in den verkiezings strijd o zoo dapper, zoo onvermoeid zijn geweest en nu als door tooverslag van het tooneel verdwijnen. Er zullen er genoeg, helaas veel te veel zijn, die voor dit oogenblik van inspanning een ontzettend langen tijd van nietsdoen ruim verdiend achten. Heeft (nimmer zóó sterk als nu) heel het volk met vuur aan den politieken strijd deelgenomen, de aktie wordt te spoedig door reaktie gevolgd de belangstelling in de zaken van het algemeen, in de politieke en sociale vraag stukken, maakt plaats voor een verzinken in de grootst mogelijke algeheele onverschilligheid. Laat-maar-waaien, heet 't weer, en 't consigne is: snorken. Want de valsche gedachte heerscht bjj zoo velen, dat nu de zaken weer zijn „afgedaan." Bij den een heet 't: ziezoo, we zijn weer de baas wel-te-rustenbij den ander: och, och, we zitten er onder goê-nacht. En allen hebben 't heilig voor nemen en het zoo natuurlijke gevoel dat het nu voor onafzienbaren tijd weer gewonnen of verloren is en na een korten poos leeraren ze weer dat het altijd zoo is geweest en altijd wel zoo zal blijven. 3 Bovenal vervult de arbeidsbeurs bij slechte of on- Toldoende organisatie, onvoldoende hare roeping een werkelijke arbeidsmacht te zijn, daar zij niet bij machte zal zijn bemiddelend op te treden bij alle vakante plaatsen. Zelfs bij tamelijk goede organisatie heeft de ervaring geleerd dat een groot deel der vakante plaat sen buiten de arbeidsbeurs om, werden bezet, en dat zelfs aangeslotenen hunne plaatsen verwisselden bui ten de beurs om, door recommandatie van kameraden door kameraden. Niets zal het werkzoeken buiten de organisatie verhinderen kunnen daar ieder werkzoekende door een gelukkig toeval hoopt de eerste te kunnen wezen en er tijd verlo en gaat met zich aan te geven en zijn beurt af te wachten. Slechts een zeer goede organisatie kan de arbeidsbeurs dus als een strijdmid del toepassen, terwijl men zich geen illusies maken moet een arbeidsbeurs in te richten welke alleen de arbeidsmarkt beheersclit en bemiddelend optreedt voor alle vakante plaatsen. Alle tot dusverre opgedane ervaringen hebben bewezen dat men de arbeidsbeurs niet onder tegenwerking der werkgevers nog minder tegen den wil der arbeiders, namelijk der georgani- seerden, inrichten kan. Hare werkzaamheid is dan slechts nuttig als beide factoren haar benutten. Dwang kan niet uitgeoefend worden en er moet een bodem gevonden worden waarop beide partijen te^ samen werken kunnen. Dit is eene gezonde grondslag, en de overheid dient hierin dan bemiddelend of beveland te kunnen optreden. De beste vorm is dus de arbeidsbeurs ingericht door staat of gemeente, doch onder medewerking van vertegen woordigers van arbeiders en patroonsorganisaties. Der gelijke instellingen bestaan in verscheidene steden van Zwitserland. Dat is de massa dat is de opinie, ontspruitend uit het gevoelsleven, uit het waarnemingsvermogen van die groote schare, die leeft bij 't oogenblik; als 't er erg op aankomt, doen ze óók 'reis mee, doch in gewone tijden zijn ze gewoonweg ziek. Bekrompen geesten; achterlijk in alles; in heel hun bevattingsvermogen; stiffe, stompzinnige zielen; onder danig als slaven. Ze zien niet verder. Ze meenen in dat schermutse- lingetje het heele politieke en maatschappelijke vraagstuk te4 .hebben opgelost ze zien, nóch begrijpen, nóch voelen dat óók in gewone tijden, altijd, ied'ren nieuwen dag, dezelfde vraagstukken aan de orde, de verschillende meeningen met elkander in botsing zijn. Ze r-u-s-t-e-n Maar wij rusten niet! O, de klerikale en liberale kapitalisten-bent mag wel die stilte, die rust. Ze heeft het niet op dat lawaai, die roering. Waartoe dient het? Het volk wordt in zoo'n ver kiezingstijd wel wat al te wjjs gemaakt; de hoofden mochten op hol raken Rust maar jongens wij, geldmannen, zullen nu de zaakjes wel voor u regelen. Rust maar, slaap den slaap des rechtvaardigen, die zich niet om politieke of econo mische rechten bekommert. Rust maar wij zullen je uitbuiten in onze fabrieken harden arbeid zullen wjj u vergoeden met een hongerloon. Rust maar wij zullen je vrouwen en kinderen naar de fabrieken halen om uit hun arbeid nog méér winst te persen Rust maar wij zullen je geen politieke rechten, geen algemeen kiesrecht geven, als wapenen tegen óns. Rust maar en laat je knevelen en knechten en uitmergelen naar óns believenWij laten de gelegen heid niet ongebruikt! Van de zijde der werkgevers wordt dikwijls het bezwaar gemaakt dat dergelijke beurzen slechts doel matig zijn voor ongeleerde arbeiders (unscilled labours) en niet voor geoefende vaklui, wiü aan het bestuur de noodige vak- en zakenkennis ontbrak om bij een spe ciale aanvrage in te kunnen staan voor arbeidskrach ten welke voor een bepaald vak voldoen; en het dik wijls voorkwam dat men eenen werkgever een arbeider toewees welke zijn vak niet verstond. In de stad Zürich heeft men beproefd aan de daar bestaan hebbende arbeidsbeurs een afdeeling van vak- controle te verbinden. Deze kon alleen 's avonds wer ken omdat het bestuur ove-dag niet beschikbaar was en stuitte men op groote bezwarengeschikte controleur voor alle vakken te vinden. Op deze leemte dient men de aandacht te vestigen. Ook is het noodzakelijk dat elk aanvrager en we.k- gever mededeelt welk loon hij wil uitkeeren en welke zijn voorwaarden zijn, om overbodige administratie, teleurstelling bij geplaatsten enz. te voorkomen. Wij komen nu aan een punt dat reeds veel strijd heeft te voorschijn geroepen, namelijk Hoe is de houding van een dergelijke openbare arbeidsbeurs bij een werkstaking. Zal zij de arbeidsbemiddeling voor de desbetreffende groep staken of verder doorzetten? Op den voorgrond staat dat zij in het eerste geval de arbeiders, in het tweede geval de werkgevers helpt, hetgeen niet ge hinderd heeft dat de patroons-organisaties dikwijls ver klaard hebben dat de beurs eene neutrale houding innam wanneer zij voortging met hare bemiddeling bij eene werkstaking. Dit is echter belachelijk, want zoowel als het eerste eene partijstelling verklaart, en daarover zijn alle werkgevers het direct eens, zoo is het tweede evenzoo een partijstelling. Dit is logischNu ligt het voor de hand dat, met het oog op de hiervoorgenoemde dubbele ongunstige stelling der arbeiders op de arbeidsmarkt men van een openba-e arbeidsbeurs verlangen mag dat zij in twijfel achtige gevallen de economisch zwakke partij, alzoo de Rusten nu rusten, waar een verkiezingsstrijd nog van zóó ondergeschikt belang is. Wie is dwaas genoeg te meenen dat in een politieken strfld elk vraag stuk, ied're levenskwestie kan volstreden worden? De sociaal-demokraat zeker niet. Het groote doel van vrijmaking van den arbeid (door socialiseering der productie-middelen) voor oogen, weet hij dat de politieke strijd, slechts een onderdeel is van het groote geheel, een belangrijk onderdeel, echter zonder meer. Het is eene der uitingen van den klassenstrijd die de sociaal-demokraat dapper heeft mee te voerenhet is eene der drie strijdmiddelen welke het proletariaat in den strijd tegen zijn onderdrukkers moet gebruiken. De politieke strijd is gestreden de strijd tusschen bezitters en bezitloozen, de strijd tusschen uitbuiters en uitgebuitenen is in vollen gang. W aar momenteel het eene middel niet kan worden gebezigd, werpt de sociaal-demokraat zich met volle kracht op de andere, op de vakorganisatie, op de coö peratie. De zaak van het volk rischt iederen dag, ieder uur van ons op rusten kHnnen, willen we niet rusteloos strijden en streven wij aan de vervulling van ons ideaalvrijheid, gelijkheid en broederschap. Voorwaarts, socialisten Eindelijk is 't er t Heeft blijkbaar kracht gekost. Dan waren we d'r bijna en vertelden de nieuwsbladen geheimzinnig hoe t zou samengesteld zijn, plots kwam er weer een kink in de kabel en de heele boel lag weer in duigen. tl dank ZÜ d® onvermoeide pogingen van de H.H. Borgesius e.a., is dan nu eindelijk het beoogde doel bereikt en is een negental menschen bereid ge vonden de regeering van ons landje op zich te nemen. De portefeuilles zijn als volgt verdeeld Buitenlandsche ZakenJhr. mr. van Tets van Gou- driaan, thans gezant te Berlijn; arbeiders zal helpen. De openbare meening staat echter nog zoo ver van een onbevangen oordeel en de groote menigte niet-door-denkenden vinden een werk staking iets zóó ongeoorloofds dat het in hun oog iets ongehoords zou zijn eene openbare instelling te hand haven welke in dergelijke gevallen werkstakers zou steunen. ww ,fe ™™ier. is de st®delijke arbeidsbeurs te Winterthur bij wien de arbeiders na harden strijd in den gemeenteraad de strike clausule doorgezet hebben door de werkgevers volkomen geboycot en daardoor tot onbeduidendheid vervallen. Langzamerhand zien de arbeiders evenwel in dat die strike clausule met die groote waarde heeft welke men haar wil toekennen. In den regel brengen nieuws bladen welke verschillende standpunten innemen de arbeiders in korten tijd op de hoogte van oorzaak en stand der staking. Onderkruipers vindt men altijd en zullen deze de opengevallen plaatsen innemen buiten de arbeidsbeurs om, terwijl de eerlijke arbeider, door de arbeidsbeurs van daadzaken op de hoogte gebracht niet door haar geïnfluenceerd behoeft te woeden welke partij hij moet kiezen en welke houding hij móet aan nemen. Bovendien worden zij genoeg op de hooe-tp gebracht door appèl en postendienst der stakendeu In verscheidene plaatsen is het gebruik dat bij het uit breken eener staking, van hooger hand beide partijen gerecht aangezocht tot een bemiddelings- of scheids- 0aWaar.Kdl^nv!et hel geval is kan men aan het bestuur eenei arbeidsbeurs dergelijke functies opdragen Willen de patroons van een bemiddeling niets weten dón wordt de arbeidsbeurs voor hen gesloten, willen de arbeiders nón Hpa" h Zll V0,ürtgezet' mits °nder kennisgeving aan de arbeidszoekenden van de daadzaken. (Wordt vervolgd.) ff'

De Moker | 1905 | | pagina 1