Van heinde en ver- De strijd in de S. D. A. P. Yóór alles: sociaal-demokraat. Justitie: Mr. E. E. van Raalte, vrijz.-dem., lid dei- Tweede Kamer voor Rotterdam V Binnenlandsche zakenMr. P. Rink, liberaal, lid der Tweede Kamer voor Arnhem; Marine: Kapt. ter zee W. J. Cohen Stuart; Financiën: Mr. Th. H. de Meester, oud-vice-president van den Raad van Indië, die waarschijnlijk als tijdelijk voorzitter van den ministerraad zal optreden Oorlog Generaal-majoor A. B. Staal, sous-chef van den generalen staf WaterstaatProf. J. Krans, rector-magnificus aan de Technische Hoogeschool KoloniënMr. D. Fock, liberaal lid der Tweede Kamer voor Rotterdam I Een nieuw departement (arbeid) Mr. J. D. Veegens. Wat de verwachtingen zijn aan den politieken hemel? Ze zijn ook vóór de formatie van het kabinet niet hoog geweest noodzakelijk moet het een b-efje sukkelen, schipperen worden. Want vele klippen dreigen Het Volk geeft de volgende beschouwing: De nieuwe regeering is, als haar voorgangster en opvolgster, een regeering van de bezittende klasse; wat zij. onder den invloed van de groeiende macht dei- arbeidersbeweging, wil doen om het proletariaat ekono- misch en politiek te versterken, zal met onze hulp ge schieden, en onze Kamerfractie kan niet anders wen- schen, dan dat dit veel zij. Komt de regeering met ontwerpen die de arbeidersklasse in een ot ander opzicht nog verder achteruit zouden zetten, dan heeft zij den hardnekkigen tegenstand van onze mannen te verwachten, al heeten zulke dingen dan ook duizend maal sociaal. Het is gelijk Anseele eenmaal in de Belgische Kamer zeide: doet gij het goede voor de werkersklasse, ziehier mijn geopende hand; doet gij voor haar het kwade, ziehier mijn gesloten vuist. Meer hebben wij op het oogenblik niet te zeggen. Er is nog geen regeeringsprugram, en nog veel minder is er een staat van uitvoering, afwachten is dus de bood schap. Den derden Dinsdag van September weten wij, of het blanco-artikel, dat tot algemeen kiesrecht den weg kan effenen maar ook tot kiesrechtverslechte ring als de prijs van een vierjarige worsteling aan de zwoegende politici wordt voorgespiegeld. Bij de eerste begrootingsdebatten zullen wij gewaar worden, of de lijm der antithese bestand is tegen de innige verwantschap tusschen christelijk conservatief en hei- densch conservatief, tusschen paganistische en uit de openbaring levende vooruitstreverigheid. Enzoovoorts Dit alles wekt onze belangstelling omdat het voor een deel ook onze taktiek bepaalt. Maar het" heeft niet het geringste nut daarover thans bespiegelingen te houden. De personen van het nieuwe Kabinet daarvoor alle respekt, vriendenVier advokaten en een diplomaat, een bureaukraat, twee militairen, een natte en een droge en een professor op den koop toe het is niet voor de poes. Twee vrijzinnig-demokraten. Van Raalte en Veegens, de eerste met. de laatste zonder permissie van zijn klub op den zetel der eere gekomen, twee Unie-mannen, Rink en Fock, en één oud-liberaal. Van Tets, en de rest liberaal, of vooruitstrevend, zonder meer. Dus Unie-mannen of liberalen met „vrije" nei gingen. Is Van Raalte daarom radikaler dan Rink? Of Rink conservatiever dan Van Raalte? Wie zai het zeggen? Zelfs het Handelsblad, dat zijn menschen toch pleegt te kennen, noemt Van Raalte een Unie-man. Generaal Staal, zegt het officieuse reklame-artikel dat alvast voor het nieuwe fabrikaat is verspreid, belijdt de militaire denkbeelden van zijn voorgangers Eland en Kool. Wie nu nog niet op de hoogte is, snapt niets van politiek. Eland, voorstander van korten oefentijd heengegaan omdat de Kamer den korten oefentijd in de wet bracht. Kool, tegenstander van den korten oefentijd, minister geworden omdat de Kamer den korten oefentijd in de wet bracht, Staal, volkomen homogeen met Eland en met Koolde slotsom zal wel wezen dat hij geld kost. De zeeman Cohen Stuart wordt aanbevolen speciaal omdat hij werkzaam was bij de opleiding tot zeeotficier en van het zeevolk. De kwestie der matrozenbonden laat de bourgeoisie geen rust. Zal hij Ellis-je gaan spelen? De „konkurreutie" met de bonden voortzetten? Afwachten. Fock is een koloniale specialiteit. Natuurlijk aan hanger van de politiek der zedelijke verplichting. Dat klinkt mooi, en zegt niets. De Meester, financieel spe cialiteit. Kraus, technisch specialiteit. Wat de politieke kleur van het Kabinet betreft, de tint van de kleur, of het blauwig rose of rosig blauw is, daaromtrent laat het officieuse reklame-bericht ons in raadselen. Hier komt het voornamelijk aan op de overtuiging en de doorzettende kracht van den minister van Binnenlandsche Zaken. De heer Rink, zoo lezen wij, is een overtuigd voorstander van het blanco-artikel. Wel, wel. Overtuigd voorstander van blanco. En waarschijnlijk zal de heer De Meester tijdelijk voorzitter van den ministerraad worden. Met den minister-president is het dus weer eedaan. En in Rotterdam I, Rotterdam V en Arnhem zullen wij naverkiezingen krijgen. Op het oogenblik is dat voor ons het voornaamste. Laat de partij voorloopig daarop haar aandacht concentreeren. Het ministerie komen wij in September wel weer tegen. Tot groot vermaak blijkbaar van onze burgerlijke persmannen, is er in Het Volk een polemiek gevoerd tusschen een paar voormannen der S. D. A. P. Het heug'lijk feit is ruim den volke verkond al wat maar eenigszins aan het goede doel kan dienstbaar gemaakt worden, werd uitgestald als proeven van hakketakkerij bij de sociaal-demokraten. Nu. het is steeds een eigenschap van dezen geweest, om ook den tegenstander z'n genoegens te gunnen en in dit geval is 't nog precies zoo. Het kan ons vrij koud laten, wat men den goedgeloovigen lezer in de ooren knoopen wil over de loopende kwestie en vooral over deze kwestie. Want hoe men haar ook probeere op te blazen, een partij-kwestie is en wordt ze niet. Meer en meer zelfs bleek het dat de geheele geschie denis terug te brengen is tot een vrij onbelangrijk geschil. Vooral de replieken van Troelstra en Van der Goes getuigen hiervan. De oorzaak van den strijd (de her stem mings-taktiek) is geheel van de baan en nu zijn geduchte artikelen gewijd geworden aan dingen, die voor de betrokken personen wellicht verbazend belang rijk zijn, doch niet geschikt om in een partij-orgaan te berde te worden gebracht. Want men kan het gaarne anders gelooven, doch de massa der partijgenooten kan zich er niet in schikken de persoonlijke belangetjes, van wie dan ook, in die partij te zien vooropgeschoven- En nog minder, dat het partij-orgaan sinds enkele weken reeds ongenietbaar wordt gemaakt door zulk getoethaspel. Want niet alleen de betrokkenen zèlven spreken, o neen, zoo nu en dan komt, natuurlijk met de beste bedoeling, deze of gene ook nog eens een duit in 't zakje doen. Beslist met het doel de kwestie op te lossen met het succes echter de oplossing (beëindiging) te verschuiven. En de hei haalde verzoeken van de redactie bleken niet in staat, die goedbedoelde opmer kingen achterwege te doen blijven. Wij hebben totnogtoe over die onaangename zaak gezwegen, omdat wij ze geen partijzaak achtten. Nu echter is het o i. een partij-belang geworden, dat het geschrijf erover worde gestaakt. En waar de redactie van Het Volk blijkbaar op eigen gezag de discussie niet wil afsnijden, daar opperen wij de vraag, of het wellicht de taak van het partijbestuur zijn kan, om de redactie van Het volk tot dien stap uit te noodigen. In het belang van het blad en dat der partij. Het Vredespaleis. Het Bouwkundig weekblad bevat de prijsvraag der Carnegiestichting, een gebouw voor het hot van arbitrage met bibliotheek. Het moet een gebouw worden dat voor 1.600.000 gebouwd kan worden, met een groote en een kleine rechtszaal, enz. De prijzen zijn van 12 000, 9.000, 7,000, ƒ5.000 en 3.000. De jury bestaat uit 6 architecten uit ver schillende landen, met den Heer van Karnebeek als voorzitter van het bestuur der stichting. Wat een vrede zal er in alle landen heerschen als dat paleis gereed is!? Er zal nog heel wat bloed moe ten vloeien eer de vrede werkelijk zijn intocht houdt. In Rotterdam zijn de graanelevators in werking ge steld bij de lossing van het stoomschip ,,Charilaos Tricoupis". Hierbij moeten we even aanstippen dat de eerste oppositie tegen de elevators niet van de werk lieden, doch van de patroons kwam. De directie der werktuigen namelijk trachtte eerst samenwerking te verkrijgen met de stuwadoors en graan factors in dezen zin, dat zij de elevators ter beschikking stelde tegen denzelfden prijs als tot dnsver voor de lossing van grauen moet worden betaald, zijnde ongeveer pence per unit, waarbij dan l/3 penny als commissie aan de stuwadoors zon worden gegeven. Laatsgenoemden wil den daarin niet toetreden. De directie de-- elevators heeft daarop te kennen gegeven, dat zij dan zou overgaan tot lossing in eigen beheer, dus buiten de stuwadoors om, en het genoemde stoomschip is het eerste waarvoor werd gecontracteerd. Gezondheidseischen. Het hoofdbestuur van den Lompen- bewerkersbond had brieven gezonden aan de gezondheids commissies te Sneek, Leeuwarden en.Groningen'met het verzoek op maatregelen aan te dringen ter ontsmetting van lompen van de vuilnisbelt, opdat de lompenbe werkers niet door ziektekiemen zullen worden aange tast. Maatregelen van dien aard worden in andere plaatsen, o. a. te Amsterdam reeds genomen. Van de commissie te Sneek en te Leeuwarden kwam antwoord in. De eerste schreef echter, zulke maatre gelen niet te willen voorstellen, omdat zij haar te duur schenen in verhouding tot de waarde der lompen voor een college dat voor de gezondheid te waken heeft zeker een zeer zonderling standpunt! 't Was ook maar een verzoek van lompenbewerkers, waar steken die lui d'r neus nu weer in. Jaluzot waarschijnlijk vervolgd. Onzen Franschen partijgenoot Rouanet, die de zaak met alle kracht heelt aangepakt, is het eindelijk gelukt de justitie tegen den bankroetier Jaluzot in beweging te brengen. De rechter van instructie heeft in den loop van den nacht van Zaterdag op Zondag een huiszoeking gedaan in de woning van Jaluzot. Hij nam tal van paperas sen, betrekking hebbende op 's mans langjarige specu laties in suiker en een heel bedrag aan papieren van waarde in beslag. Een groote vleeschnood heerscht in Duitschland, ten gevolge van de bescherming die de agrariërs genieten. De slagers kunnen geen vee, vooral geen varkens om te slachten krijgen en de gangen zijn gesloten voor den invoer van elders. Honderden varkensslagers in de groote steden hebben hun zaak moeten sluiten. De vleeschprijzen zijn nu tot in het fabelachtige gestegen en de arme bevolking onder vleeschgebrek. Tegenover de talrijke vergaderingen van arbeiders gehouden om tegen het verbod van vee-invoer te prote steeren, heaft minister Podbielské zelf een banket van agrariërs gepresideerd, om tegen dien invoer te prote steeren. Want de groote grondeigenaars bevinden zich best bij dat systeem, dat van de bevolking haalt om het in hun zakken te stoppen. Dat de tegenwoordige maatschappij dringend ver betering eischt, erkennen reeds zeer velen. En er zijn heel wat menschen, die inderdaad de meening zijn toegedaan, dat slechts het socialisme de verbetering brengen kan dat slechts, wanneer het Kapitalisme voor goed ten val gebracht zal zijn en vervangen door het stelsel van gemeenschap des arbeids en evenredige verdeeling der productie, wanneer eenmaal grond en arbeidsmiddelen eigendom der gemeenschap zulllen zijn dat dan slechts a le menschen in waarheid als menschen zullen kunnen leven. Bij steeds meerderen vestigt zich de overtuiging, dat de arbeidersklasse binnen het raam der tegenwoordige samenleving geen afdoende verbetering kan gebracht worden; dat het gedeeltelijk verspilde moeite is te pogen de slachtoffers van het huidige stelsel een oogenblikkelijke verlichting te bezorgen, daar dit wel mooi, doch niet afdoende is doch dat opgeheven, moeten de oorzaken, die bet bestaan der proletarenklasse ten gevolge hebben dat geen der z.g.n. burgerlijke partijen het kwaad in den wortel aantast, doch dat alleen door vervanging van het privaatbezit, door het Communisme een betere toe stand kan worden in 't leven geroepen. Zoo zijn er gelukkig reeds massa's, die in denken en gevoelen, bewuste sociaal-demokraten zijn. Maar al zijn ze 't dus naar den geest, toch zijn ze 't nog niet zóó als ze zichzelveu verplicht zijn: in volle werkelijkheid. Er zijn er maar al te veel, die bij hun kjjk op sociaal terrein het ongeluk hebben, zich blind te gaan staren op een onderdeeltje van het groote geheel, en zich zoo van lieverlede gaan inbeelden, dat als ze zich maar goed vasthechten aan het onderdeeltje dat ze dan tevens het geheel omvatten. Dat is een fout welke zeer velen aankleeft, en er dient werkelijk ook wel eens op gewezen. We willen eens wijzen op een groep, waaronder de door ons bedoelden in 't algemeen nogal veelvuldig voorkomen: de geheel-onthouders. Met volle appreciee ing voor hun edel streven, moet het den eenmaal socialistisch- denkenden geheel-onthouder toch zoo klaar wezen als de dag. dat hij zijn strijd tegen den drankduivel niet mag voorzetten aan den socialen strijd. Een geheel onthouder heeft toch evengoed als ander den plichten bij het bestrijden van een kwaad de oorzaken daarvan na te speuren. En dan moet hij tot de ervaring komen dat de oorzaak van het drankgebruik in hoofd zaak te zoeken is in de maatschappelijke misstanden. De weeën van het proletariërs-leven, het wanhopige van den dagelijks^hen strijd om 't bestaan altijd terugkeerend, zonder einde, doet den zwakken afleiding, verstrooing en moed zoeken in het glas. Tot het ten slotte z'n eenigen toevlucht is geworden. En de geheel-onthouder weet óók wel, dat bij zijn strijd tegen den drankduivel hij allereerst tot taak heeft aan de moreele verheffiug van hst volk z'n beste krach ten te wijden. En doet hij nu in dit streven niet telkens en telkens wéér de ervaring op, dat de sociale wan verhoudingen de demoralisatie van de massa van het volk veroorzaken en bestendigen dat dit de oorzaken zijn van de gekende geestelijke ellende Zeer zeker, en daarom doet de geheel-onthouder zeer beslist half werk wanneer hij het drankmisbruik bestrijdt, zonder de bestaande treurige maatschappelijke toestanden te lielpeu verbeteren. Het is hier de wet van oorzaak en gevolg: woiden de maatschappelijke misstanden veroorzaakt door het drankgebruik óf is het andersom, dat.de maatschap pelijke wanverhoudingen in hoofdzaak het drankgebruik voor hunne rekening hebben. Dit vooral moeten de geheel-onthouders zich eens goed voor oogen trachten te stellen. Wij grondvesten er op onze besliste overtuiging, dat een goedmeenend geheel-onthouder beginnen moet sociaal-demokraat te zijn, omdat de twee begrippen elkaar aanvullen, elkaar ten grondslag hebben, maar het socialisme de hoofdge dachte er van uitmaakt. Bekend geacht mag worden, dat de sociaal-demokratie, zoo ze van hare volgers al geen absolute geheel-onthouding eischt, toch de bestrij ding van het drankmisbruik zeer genegen is en dat als

De Moker | 1905 | | pagina 2