Een generaal zonder soldaten? Ditjes en Datjes. Uit het vereenigingsleven. Vlaardingsche IJzerkoekjes. algemeene regel de opvatting geldt, dat eeu bepaald alcoholist geen goed sociaal-dem: kraat kan zijn. Zonden alle geheel-onthouders deze kwestie wel eens goed onder de oogen gezien hebben en voor zichzelf tot een oplossing gekomen zijn In de verschillende verkiezingscampagne's die we nn achter den rng hebben, hebben we het genoegen gehad zeer geregeld strooibiljetjes onder de oogen te krijgen van een Christ. Hist. Kiesvereen. „Eendracht." Zeer onschuldige pampieretjes waren 'tna een beetje onnoo- zele poespas kon men altijd rekenen dat het einde was, dat de kierers „rechts" moesten houden. Ook deze week doolde weer zulk een lichtschip in zee, dat o.a. de vol gende wonderen vertoonde: Voorts de teerling is geworpen, het gaat rechts of links. Jammer is, dat vele onzer geestverwanten nog niet goed, goed genoeg zijn onderricht. Waar gaat het om Niet om den persoon, doch om het beginsel. Er zijn nog te veel kiezers, die tot de Chr.-Hist. be- hooren, welke zich door het zoet gefluit van de linker zijde laten verschalken. Indien wij erkennenalle macht is gegeven van God, dan kan het niet anders, of wij stemmen rechts. Dan is de heer C. Klein onze man. Zulks óók doende, omdat wij door de linkerzijde naar rechts zijn gedreven. Voor vier jaren was het geheel anders. Toen werd het 2e Kamerlid, Provinciale Sta ten en Gemeenteraadsleden door Liberalen en Chr.-Hist. gekozen. Na die verkiezing kwam de scheiding van Dr. Brons veld en Dr. de Visser en een voorman (belanghebben den zullen wij den naam noemen) van de Liberalen verklaarde, dat wij nu nooit meer samen konden wer ken immers de Chr. partijen waren vereenigd, en nu is samen wet king onmogelijk gemaakt. Wij antwoor den dit is geschied buiten ons om, wij zijn in Schiedam vrij. En toch wordt verzekerdin de toekomst werken wij niet meer samen; wij strijden in het vervolg tegen elkander. Welnu, Chr.-Hist., wij hebben den strijd aanvaard en zullen strijden voor ons beginselrechts houden Houdt dus rechts, mannen broedersen brengt uwen stem uit op den Heer C. Klein. Men verwijt ons, dat wij altijd spreken van rechts. Welnu wij stellen daar prijs op en roepen al onzen geest verwanten toe: Houd rechts! en stemt thans den Heer C. Klein. J. SCHELLEVIS, Loco-Voorz. Zeker is het jammer, dat de geestverwanten van Job Schellevis nog niet goed en genoeg zijn onderricht. Ware dit wel het geval, zij zouden met tamelijk veel verbazing kennis genomen hebben van zóóveel dwaas heid op zoo'n klein stooibiljelje. Want wie erkent dat alle macht is gegeven van God, zal dit óók erkennen wanneer de liberalen de macht hebben, of anders, dat trots alles de kerkelijke kandidaat tóch gekozen zal worden. Dat is de bekende Bijleveld-redeneering, dat God niet wilde dat Troelstra in Amsterdam IX gekozen zou worden wèl enkele maanden later in Amsterdam III. Durft men nóg met zulke beweringen aan te komen Het komt niet in ons op, dit biljetje verder te be handelen. Doch we' vragen in gemoede: namens wie spreekt de onderteekenaar? Jawel, namens de christ. hist kiesver. „Eendracht." Doch bestaat dezé eigenlijk wel? Algemeen beweert men van niet. En dat lijkt ons niet ongelooflijk, aangezien we niet kunnen veronder stellen dat ook de christ. hist., waaronder men dan toch ook wel ontwikkelde menschen telt, zich onder het kommando van Job Schellevis zouden stellen. Wie kent de sterkte van het Schellevis-leger? Eindelijk! Door Burgemeester en.Wethouders is eervol ontslag verleend, met ingang van 11 Aug., aan M. van den Bos, len sluiswachter aan de Buiten- sluis, en zulks op grond van lichaamsgebreken en aan hem een pensioen verleend van t 380.per jaar, in gaande op den dag van het verleende ontslag. 't Heeft nogal een poosje geduurd, eer B. en W. het zoover brengen konden Het ongeluk op de Haas. Zooals bekend, houdt de Schied. Courant een inzameling ten behoeve van de gezinnen, waarvan de beide verongelukte mannen kostwmners waren De heer Jb. Hage, (hoofd van school E) ondersteunt de inzameling in een ingezonden stukje, waarbij bij o. m. zegt „Ter wille van het gezin van den verdronken Izaak van Veelen, bij mij en het personeel van school E (Gorzen) zoo goed en zoo gunstig bekend, beveel ik de inzameling van de Redactie van dit blad ten zeerste aan. „Wat zal het ons, onderwijzers aan school E, goed doen, als wij uit de lijsten in de courant vernemen, dat alle stadgenooten trachten onze treurende leerlingen voor armoede te bewaken." De pot en de ketel. De ingezonden stukken- rubriek van de Nieuwe bevatte het volgende belang wekkende Mijnheer de Redacteur. Naar ik van verschillende zijde verneem, hebben de Gemeenteraadsleden Dr. Ris en Dirkzwager eeu kaart rondgezonden bij de kiezers in District III, waarbij zij verzoeken te stemmen op den heer Kranen. Nu komt het mij toch zeer onwaarschijnlijk voor dat Raadsleden op die wijze invloed zouden trachten uit te oefenen en zou ik het levendig betreuren, dat op zulk een wijze Raadsleden zich in den verkiezings strijd mengden. Ik kan het daarom niet gelooven en verzoek Uwe Redactie daar een onderzoek naar te willen instellen, teneinde het te kunnen tegenspreken. Mocht het echter onverhoopt blijken waarheid te zijn, ware het dan niet dienstig dat de Ch»ïstelijke Raadsleden hunne aanbeveling eens stelden tegenover die van genoemde Raadsleden. Ik twijfel niet of zij zouden eenstemmig het Raadslid C. Klein, dat sedert 12 jaren met onbezweken trouw en ijver de belangen van Schiedam en niet het minst van datzelfde district waarnam, openlijk durven aan bevelen. EEN KIEZER. „Een kiezer" schijnt in een gangetje te wonen. Hij weet natunrljjk niet, dat de H.H. Dirkzwager en Ris bestuursleden zijn van een liberale propagauda-club en als zoodanig optreden, met evenveel recht als broeder van der Velden als voorzitter van de kiesvereeniging „Nederland en Oranje" van die vieze strooibiljetjes onderteekent als onlangs zijn verspreid. Als „een kiezer" dit ook niet kan gelooven, moet hij nog maar weer eens bij de Nieuwe op informatie gaan. IJit een anti-rev. strooibiljet. Daarin kan men vaak ook veel merkwaardigs vinden. Deze week is er een verspreid (wel van 4 pagina's groot) waarin het volgende staat te lezen: Van gemis aan hulpvaardigheid, niet alleen voor geestverwanten, zal niemand hem met grond kunnen beschuldigen. Maar genoeg. Wij durven gerust beweren, dat de heer C. KLEIN een plaats in onzen gemeenteraad ten volle waard is. Dat De Moker, in bond met de Schied. Cour., dat liberalen, vrijzinnig-democraten en sociaal-demo craten alles op haren en snaren zetten om hem te doen tuimelen, dat bevreemdt ons allerminst en zoolang het met eerlijke middelen gaat, is dat hun recht, maar het verbaast ons, dat mannen, van wie men anders mocht verwachten, er aan schijnen mee te willen werken. \Vie deze zin begrijpen kan, moet het ons toch eens komen vertellen. Misschien ligt het aan ons, doch 't mocht ons niet gelukken te ontdekken wat men hier bedoelt Het slot is óók mooi zie maar: Mochten De M.oker en de Schied. Cour. er straks op stoffen, dat hun candidaat uit de stembus komt dan zij er althans aan uw zijde geen zelfverwijt. Met Bestuur van Nederland en Oranje". N. VAN DER VELDEN, Voorz. P. STOLK, Secr. P. VAN DER KOOIJ, Penningm. Mr. 'J. C. VON BRIEL SASSE. J. H. JACOB. W. VAN DER MOST Phz. J. VAN NOORTWIJK. De kandidaat van De Hooker daar bedoelt men Kranen mee Onder zulk kwajongensgekrabbèl zet zelfs een rechts geleerde z'n naam De nitslag. De uitslag in III was als volgt Van de 774 geldig uitgebrachte stemmen verkreeg de heer C. Klein 364 stemmen, de heer M. Kranen 410 stemmen. De heer Kranen is dus gekozen. Deze uitslag bevestigt dat district III voor goed voor de kerkelijke partijen verloren is, 's Raads „senior" is voor altijd opgestapt. Naar Utrecht! Zeer waarschijnlijk zal dit jaar de nationale b6tooging voor Algemeen Kiesrecht te Utrecht plaats vinden. Vooral nü hebben de arbeiders te toonen wat zij willen, wat zij als hun recht eischen den I7en September moeten wij in massa naar Utrecht Zooals zeker velen met genoegen zullen vernemen, bestaan er bij de muziekvereenigingen „Kunst en Strijd" alhier en „Voorwaarts" te Vlaardingen, ernstige plannen om een boottocht te organiseeren voor onze betoogers. De zangvereeniging „Excelsior" zal dan eveneens de reis meemaken. Het feit is juist, daar ons bedoelde kaart onder de oogen kwam. Red. N. Schied. Grt. Rrrrrrtrrrrrrt Hallo! Met wie de eer? Inicns Dom. Zeg 'reis, Moker, je hebt zoo'n kabaal niet te maken tegen „Floralia"! Wa's dat nou! 't Is voor 't eerst dat ik, Inicus Dom, dat varkentje wasschen, die tentoonstelling, maken zal tot een voorwerp van groote bewondering van stadgenoot en vreemdeling en wou jij, Moker, daarop nu soms aanmerkingen maken? Hou je koest, hoor! zooals dat heele „Floralia"- bestuur zich koest heeft te houden. Ik ontwerp plannen ik organiseerik bedissel dit en datik bepaal den dag, dien 3len; ik maak 'r een oranje-lolletje van; ikOch, wat maak ik me ook druk. Jij hebt te zwijgenzij hebben te zwijgen geen mensch heeft mij te weerstaan brrrrr, wie zou 't wagen O, Inicus Dom, De Moker zeker niet. Gegroet, Ge strenge Apothekers. Het Bestuur van den Algemeenen Apothekers-Bedienden-Bond verzoekt ons plaatsing voor het volgende: Op eene buitengewone vergadering, gehouden 21 Mei 1905 door den Alg. Apoth. Bedienden-Bond, werd door een der leden een Motie ingediend en met algemeene stemmen aangenomen, welke ten doel heeft, om zoo lang nog geen wettelijke sluiting voor Apotheken, en daar door volkomen Zondagsrust voor het personeel te ver krijgen is, in deze door samenwerking te verkrijgen, dat de Zondagsarbeid ook op dit gebied beperkt wordt. Elk vak op zich zelve doet daartoe pogingen, onlangs nu weer op uitgebreiden schaal, de Ned. Bond van Con- fectie-Bedienden, en zoo komen wij thans tot U met deze circulaire, met het verzoek of gij, hetzij als par ticulier of ais lid van een of andere vakvereeniging, zoudt kunnen besluiten en anderen opwekken, om uwe geneesmiddelen zooveel mogelijk niet op Zondag te be stellen, en de aankoop van uwe artikelen voor huiselijk gebruik op Zondag tot het dringendste te beperken. Dit is nu een opwekking en aansluiting, waaraan Godsdienst en Partijkwestie totaal vreemd zijn, waaraan iedereen kan, en zeker wil deelnemen en waardoor een groot aantal personen zoowel vrouwelijke als mannelijke een kalmer, rustiger en aangenamer Zondag kunnen doorbrengen. Brandersknechtbond. In aansluiting met het verzoek, gedaan door de thans bestaande Kamers van Arbeid, op initiatief van den Schied. Best. Boud, aan H.H. Patroons om hunne werklieden gedurende de zomermaanden een of meer vrije dagen toe te kennen, meenen ondergeteekenden het hunnen plicht te achten, namens hunne vereeniging, aangezien er in onze industrie geen K. v. A. meer bestaat, hetzelfde verzoek te doen Wij vertrouwen in dezen niet te veel van uwe wel willendheid te vergen, wel wordt er' door verschillende patroons een dag in de week stilgestaan, doch wij meenen dat juist deze dagen niet kunnen gelden voor vrije dagen, aangezien niet alle branders een dag in de week stilstaan. Deze stilstaandagen in aanmerking genomen, meenen wij, dat het bedrijf er volstrekt niet onder lijden zal indien UEd. tot dezen maatregel zou kunnen besluiten. Het is volstrekt onze bedoeling niet het bedrijf fe bemoeilijken, maar wij zijn van meening, dat, zonder stagnatie in de industrie té veroorzaken, zeer gemak kelijk tot dezen maatregel kan worden overgegaan. Mocht UEd. alreeds maatregelen in dien geest hebben getroffen, dan verzoeken wij UEd beleefd dezen als niet aan u gericht te beschouwen. Vei trouwende ons niet te vergeefs op Uwe welwil lende medewerking te hebben beroepen, blijven wij Hoogachtend, Namens den Bond van Branders- en Distillateursknechts, UEd dw. Dm. W. HOEK. Voorz. J. vaït STEENIS, Secr. L. Achterweg 30. Vacantie. „Een blijde boodschap voor de één, een schrikbeeld voor den ander." Vacantiehet tooverwoord voor een zekere groep van menschen zoowel grooten als kleinen, een woord, in staat, voor dezulken alle levenslust en genot voor den geest te roepen, in staat, dezulken een hemel van zaligheid te openen, een woord in z'n ware beteekenis en vooral in dit jaargeti; bij, en onder die groep van menschen het alles en allenbeheerschende Welke die groep is?, waarde lezers, gij begrijpt het reeds, het is die groep van menschen door wien geen petten, geen klompen, geen pilowbroek en ook geen boezeroen wordt gedragen. Het is, wat men zou kunnen noemen het hoeden- publiek, het zijn de dragers van wandelstokken, vergezeld op hun pelgrimstocht door draagsters van Parasols en Voiles, het zijn de rookers van Sigaretten en Havanna's, (zoowel uitschot als echte).

De Moker | 1905 | | pagina 3