Van heinde en verre. Ditjes en Datjes. Denkt er om den verjaardag onzer geëerbiedigde Koningin, feest te vieren. Wij zijn daarover wel eenigszins verwonderd. En hoe gaarne wij, mannen van christelijken huize, wier harte zoo warm klopt voor Neêrlands vorstinne ook zouden meewerken, gelijk wij dat altoos deden, thans mogen en kunnen wij dat niet. Niet omdat onze geëerbiedigde Koningin ons niet na aan 't hart ligt. Niet omdat ons dankbaarheid ontbreekt voor de gunste Gods die haar nu vijf-en-twintig jaar spaarde. In dankbaarheid jegens God en eerbied voor Koningin Wilhelmina, doen wij voor niemand onder. Maar het kan U niet onbekend zijn, hoe onze liberale medeburgers, die zich thans opmaken voor huldebetoon, nog onlangs in bond met socialisten, onze Koningin in moeilijkheid hebben gebracht, onze regeeringsmannen hebben beleedigd, ons volk hebben misleid. En dat alles door middelen die den toets niet kunnen doorstaan. Wie in bond gaat met verwerpers van elk gezag, met de vijanden van onze geliefde koningin, heeft zich- zelven het recht ontnomen leider te zijn bij een feest als nu gevierd zal worden. Ons hart treurt daarover. Het smart ons zeer. Maar om deze oorzaak onthouden wij onze medewerking. Zoo kunnen wij niet samen feestvieren. Dientengevolge raden wij alle burgers van christelijken huizeverleen voor ditmaal uwe medewerking niet, noch door uwe gave, noch door uwe deelneming. Wij zijn echte oranjeklanten. Wij zijn van de mannen van het gulden snoer door Neerlands God samengestrengeldGod, Nederland en Oranje. Wij zonden gaarne feestvieren op 31 Augustus. Maar ter wille van de omstandigheden trekken wij ons terug. Onze dank jegens God en onze liefde voor de Draagster van Zijn gezag, uite zich ditmaal op een andere wijze. Wij bevelen Hare Majesteit de Koningin liever in vurige gebeden, den God harer vaderen aan, uit wier hart dit lied opsteeg: Mijn schild ende betrouwen Zijt Gij mijn God en Heer. Op U zoo wil ik bouwen, Verlaat mij nimmermeer. Vele echte Oranjeklanten. Zwjjndrecht, 25 Juli 1905. Wel, wel, als dit Zwijndrechtsche voorbeeld navol ging vindt, dan ziet het er met onze van ouds bekende en onovertroffen „nationale vreugde" toch droevig uit. Maar dan wordt de 31e Augustus nog de triomf dag van Kuyper's antithese naam van „Nederlandsche Slagersgezellenbond, afd. Den Haag „Door Eendracht zaam verbonden." Allen in één vakvereeniging, dat is je ware. Die slagersgezellen hebben begrepen wat hun be lang eischt. Met overgroote meerderheid (er waren nog geen 200 stemmen tegen) heeft het Noorsche volk uitgesproken dat Noorwegen zich van de Unie met Zweden zal los maken en een zelfstandig rijk zal vormen. De Bourgeosie wil er thans een koninkrijk van maken, en de kroon aanbieden aan een buitenlandschen prins, wat natuur;ijk heelemaal niet naar den zin van de sociaal-democraten is, die liever een republiek hebben. De sociaal-democratische partij in Noorwegen heeft ten gunste van de republiek en tegen de pogingen der regeering om een koning te krijgen een manifestatie gehouden. In de aangenomen resolutie wordt gevraagd dat over de vraag republiek of koninkrijk een volksstemming beslissen zal, dat dan een konstituante zal worden bijeengeroepen. Zij protesteert verder tegen elke ver handeling met buitenlandsche vorsten en diplomaten alvorens het volk gehoord is. Ze verklaart het recht te zullen nemen zich tegen iedere andere kwestie te verzetten. Het plan bestaat ten gunste van dit voorstel in het geheele land manifestaties te houden. In Spanje, waar op het kantje af een hongersnood heerscht, en waar reeds heftige tooneelen van opstandjes zijn afgespeeld, wil de regeering thans verbeteringen gaan aanbrengen, door middel v»n politieke hervor mingen. Het parlement is ontb rnden. In de oorkoude, die aan het besluit is toege^oe^d zet de president van den ministerraad het regeeringsprogramma uiteen. Het programma behelst vooreerst de scheiding der bevoegd heden, verder de verzekering van de onafhankelijkheid der kiezers, de oplossing van maatschappelijke vraag stukken, het in studie nemen van economische hervor mingen. De regeering zal met alle landen vriend schappelijke betrekkingen zoeken te onderhouden, zonder de Spaansche belangen in Noord-Afrika prijs te geven. Zjj zal bij de Cortes (parlement) een muntwet indienen om tot verbetering van den wisselkoers te geraken en hervormingen in leger en vloot. Ten slotte heeft ze protektionistische plannen. Of het volk er beter door te eten zal krijgen aanvaard öf keeren we terug naar oude paden Dat laatste zou ons verre van verstandig toeschijnen. Allereerst is de deelname der winkeliers veel alge- meener geweest, dan de grootste optimist durfde ver wachten. Ten tweede (is van tegenstand bij het publiek niets gebleken, wél werd het streven sympathiek gesteund. En ten derde behoeft men zeker in de winter maanden als het bij de snorrende kachel héél wat gezelliger is dan op straat, de winkels niet zoo laat open te houden. Neen, gemakkelijker nog dan's zomers kan men 's winters tot vervroegde winkelsluiting over gaan. En 's zomers kan het, blijkens de proef dan kan het 's winters zeker. Laat men slechts nogmaals de handen ineen slaan. Ka de verkiezing. Voor wie er belang in stelt, volgt hier de beschouwing van De Nieuwe, na de herstemming in III Ook al heeft men mede bij deze verkiezing met enkele dissenters te rekenen, dan mag men veilig aannemen, dat het meerendeG der 48 stemmen, die de socialistische candidaat Godschalk bij eerste stemming verwierf, op den liberalen candidaat zijn overgegaan. Wij zullen verder over deze verkiezing niet veel woorden verspillenhet persoonlijk element heeft er een groote rol in gespeeld. Er zijn nog maar altijd te veel kiezers, die personen niet van zaken weten te onderscheiden en maar niet kunnen be seffen, dat. 'took bij de Raadsverkiezingen voor alles om het beginsel gaat. Dat nu de kristelijke kiezers van meening kunnen zijn, dat het beginsel bijv. in handen van Kees Klein in geen goede handen is, daarover zwijgt De Nieuwe wijselijk. En toch weet ze, blijkens den laatsten zinr óók van kristelijke kiezers, die niet op den kristelijken kandidaat stemmen wilden. Laat ze de les zenden aan het Bestuur harer kies- vereeniging, die den candidaat stelde. Liet „het" gezag maar „zijn" gezag, Het Haagscli Weekblad schrijft: „Sinds Zaterdag was Nederland zonder Minister van Binnenlandsche Zaken." Zaterdag heeft dr. Kuyper afscheid genomen van de afdeelingschefs, aan zijn Departement werkzaam. Z'n huisknecht heeft hij ondergebracht bij de Rijksverzeke ringsbank, z'n schelle-jongetje bij de landsdrukkerij, z'n portefeuille bij den Secretaris-Generaal. En hij zelf is in den trein gaan zitten en heeft er het werk aan gegeven. Voor zoover wij weten, bestaat er in onze constitu tioneel geschiedenis geen tweede voorbeeld van een minister, laat staan van een „Kabinetsformateur," die zijn portefeuille niet persoonlijk overdroeg aan zijn opvolger. Nog minder van een minister, die er het bijltje bij neerlei, voordat zijn opvolger benoemd was. Nog nimmer ging de voornaamste raadsman dei- Kroon kalm weg met vacantie tijdens een gewichtige^ ministerieele crisis, terwijl de Souverein zooals thans Koningin Wilhelmina een reeds lang aangekondigd vertrek juist daarom uitstelde De meester blijtt en de dienaar gaat zijn gang, alsof er geen wolkje aan de lucht was Hooghouden van het gezag Ja, maar van z ij n gezag Een onrechtvaardig ontslag. Het „kruiwagen-systeem", het systematisch voortrek ken van vrindjes als er een plaatsje open iswaar over men de beschikking geheel of gedeeltelijk kan beïnvloeden, het bestaat niet alleen voor baantjes die met een behoorlijk maandsalaris worden vergoed neen, ook voor minder royale, zelfs voor heel schrale baantjes schijnt het onmisbaar. Zoo hebben we hier een Gemeentelijk staal. De werklieden aan deze inrichting werkzaam, genieten, vooral zoolang zij nog niet een behoorlijken diensttijd achter zich hebben, een uiterst mager loontje. Voor den arbeid, die men daarvoor verrichten moet, is het werkelijk geen benijdenswaardige betrekking, dus, zou men zeggen, hier zullen om aan werk te komen, wel niet zoovelej moeilijkheden aan gepaard gaan als in andere gevallen, en zal zeker geen „kruiwagen" noodig zijn O jé vergis je nietEr is nu eenmaal in ons gemeentelijk bestuur een soort ambtenaren, dat| op zon derlinge manier van hun macht gebruik maakt. Daarop heeft De Moker wel eens meer Lde aandacht gevestigd zoo ook wel op de manieren van baas Visser, het hoofd van de staal. Ook nu weer heeft deze daarvan blijk ge even en het komt ons wenschelijk voor wederom de handelwijze van baas Visser te publiceeren. Zekere Alblas, reeds (voor de tweede maal) eenigen tijd in dienst, gehuwd, is ontslagen geworden. Ja, hij behoorde nog tot de „losse" werklieden en „losse" werklieden kan men ontslaan als men wil. Het is vooral de laatste jaren, aan de staal gewoonte gewor den, dat men vergeet de losse werklieden voor vast aan te stellen. Kijk, zie-je, dan hon je de handen vrijer Als protest tegen de handelwijze van het Bestuur van „Floralia" aan de bloemen- en oranje-tentoonstel ling in geen enkel opzicht uwe medewerking te ver- leenen Slachtoffers van het soldaatjesspelen. Zaterdag 19 Augustus hield de infanterie uit Gouda te Reenwijk manoeuvres, andersgezegd „Jan Klaassen- spel." De jongens moeten op allerlei manieren worden beziggehouden, om den tijd toch maar zoek te brengen, in plaats van nuttigen arbeid te verrichten. Ditmaal hebben de manoeuvres offers geëischt. Een achttal soldaten moest een ongeveer 10 meter breed water over, om zich dan in een weide te verbergen. Daartoe maakten ze gebruik van een smalle schouw, die slechts 3 of 4 man dragen kon. De ranke boot kantelde en het achttal geraakte te water met hef treurig gevolg, dat twee hunner den dood vonden. De een kwam uit Woerden, de ander uit Rotterdam. Zoo eischt het dolzinnige militarisme voortdurend offers. Millioenen woiden uit de schatkist gehaald, jonge mannen van nuttigen arbeid afgehouden, en loopen bo vendien nog de risico bij het manoeuvres-meemaken het leven te verliezen. Op initiatief van den Heer K. Bruijn, afgetreden voorzitter van den Bond van Gemeentewerklieden in dienst der gemeente 'sGravenhage werd besloten tot oprichting van een christelijken bond van gemeente werklieden aldaar. Buiten het voorloopig bestuur was echter op de stichtingsvergadering niemand aanwezig. Het was maar goed ook, dat er geen arbeiders aan wezig waren. Die „Christelijke" verdeeldheidzaaiers in de vakbeweging moeten het lid maar op den neus krijgen in d'r pogingen om de goede neutrale vakver- eenigingen in den rug aan te vallen. Een heuchelijker feit uit hetzelfde 's Gravenhage is de samensmelting van 2 vakvereenigingen in één. De twee vereenigingen zijn: de Haagsche afdeeling van den Slagersgezellenbond en de Haagsche Slagersge- zellenvereeniging „Door eendracht zaam verbonden," welke nu een groot, krachtig lichaam vormen onder den Twee krantenberichten. In het bijblad van de Nieuwe van j.l. Zaterdag, kwamen twee berichten voor, die de massa van het kranten-lezend publiek ge wend is, maar wat vluchtig te lezen. De opschriften geven meestal het sein er toe Hier is het eene Armoede. Op de grens van de gemeente Haarlem en Schoten, in een laan bij het Spaansch vaartje, huist thans een gezin van een vrouw en drie kinderen in een groote kist alleen overdekt met eenige lappen. De ellende staat allen op het gelaat te lezen. En hier het andere Hoe lang nog? Donderdag, dus ongeveer 12 dagen na het ontruimen der Molekens te Maas tricht, logeerden nog 2 huishoudens op de straat keien. Hoe lang zal deze wantoestand nog duren (L. K.) Dit zijn nu ook geen berichten, waaraan een gewoon mensch veel aandacht schenken kan. Want je leest ze zoo vaak Het zijn treurige dinaren, 't is waar maar wat is er aan te doen Was 't eens een enkele, dan gaf je gevolg aan de eerste gedachte, die bij 't lezen in je opkomtje tastte eens in de beurs en och, er zijn milddadige menschen genoeg, als dat er niet een sommetje geld bij elkaar gebracht zou kunnen worden, waarmede in den nood was te voorzien. Doch die krantenberichten leest men zoo vaak daar is geen beginnen aan Officiëele en particuliere liefdadigheid zijn aan hun eindpaal gekomen en nog -vermochten ze niets Zou men niet de oorzaken der ellende van zoo ontel bare paria's in onze huidige, gure samenleving willen aantasten Of voelt men nog altijd niet de tegenstel ling, bijv. van feestmalen, ter gelegenheid van het be zoek der Engelsche vloot te IJmuiden of op den ver jaardag der Koningin te 's Gravenhage van officiëele zijde aangericht, terwijl op hetzelfde tijdstip de pers zulke wanhoopsbeelden vermeldt Och, sla die nare berichten dan toch over. Vervroegde winkelsluiting. De proeve, door de winkeliers hier ter stede genomen, zou gelden voor de maanden Juli en Augustus. Dushaast is de proef tijd om. Wat nu Zal de vervroegde winkelsluiting nu definitief worden

De Moker | 1905 | | pagina 2