goed en goedkoop. Adres: Oude Kerkhof 7. r m ALLERZIELEN De Centrale Arbeiders-Verzekering en Deposito-Bank ADVERTENTIE N. Mej. H. v. Dijke-v. Brandwijk Belleïoysstraat 4, M. W.-KruisMe Botterdam Y De Socialistische A V A W De Socialistische Maatschappij, A A. W8NTERBERG, Vriendschapstraat lie. LEZERSf Steunt hen die ons steunen. Doet uw in koop en bij onze adverteerders. J. KOORENGEVEL, Mej. E H. van der Meer in de vakbeweging, hetzij bij Verkiezingen, dat die kleine middenstanders aan hunne zijde behooren te staan. X. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Qepie wordt niet teruggegeven. ^X-fgeluListerd.. spel in één bedrijf JUNIOR. Het tooneel stelt voor een manufacturierswinkel. Bij den lessenaar staat de chef der zaak (zetbaas). Een winkelbediende en de winkeljuffrouw helpen een paar klanten. De huishoudster staat boven aan de trap te luisteren. Op den achtergrond staan twee bedienden met elkaar te praten. 1. 2. 3. 4. 5. PERSONEN: Clemans, zetbaas der firma Brons te Gouda. IP winkelbedienden Snip Mej. Hussen, huishoudster. Anna de dienstbode. EENIG TOONEEL. Wip. Zeg Snip, je weet zeker nog wel wat de krant onlangs meldde over den diefstal bij onze firma. Snip. Jawel, en wat. wou je daarvan zeggen? Wip. Zeggen wilde ik je nietsmaar mag ik je eens iets vragen Snip. Ga gerust je gang, want om je de waarheid te zeggen, interesseert dat zaakje mij niet zoo'n klein beetje. Wip. Hoe bedoel je dat? Snip. Vraag je dat nog? Ook een bak! Je begrijpt toch wel, dat Anna van die gestolen f 60.— niets afweet. Wip. Maar waarom is nu eigenlijk op haar de ver denking gevallen Snip. Man man Ik begin waarachtig te gelooven, dat jij met je oogen in den zak loopt. Denk maar eens aan het spreekwoord „Hoe ouder, hoe gekker" en aan de geschiedenis van „Een ouderling en zijn huishoud ster...." Clemans schijnt veel van juffrouw Hussen te gaan horren. Een mensch is geen aardappel, dat geloof jjj toch zeker ook wel Wip. Vroeger konden Clemans en de huishoudster het toch niet zoo goed met elkander vinden, is het wel Snip Snip. Neen, en juist daarin zoek ik de reden van verdachtmaking, welke Anna is te beurt gevallen. Toen juffrouw Hussen hier als huishoudster kwam, is ze door verschillende personen en zelfs door den zoon van onzen chef te Gouda voor Clemans gewaarschuwd. Eenmaal heeft ze in den jaszak van Clemans een boekje gevon den. Het opschrift weet ik niet goed meer. Het was zoo iets van „Voorbehoedmiddelen tegen zwangerschap" of iets dergelijks. Dat alles heeft juff. Hussen tegen Anna en mij en wellicht tegen nog meer anderen verteld. Wip. Om je de waarheid te zeggen, vind ik het heel gewoon dat juffrouw Hussen het best met Clemans kan vinden. Ze wordt al tamelijk oud, zoo iets van 33 jaar. Beminnelijk is ze heelemaal niet en dus is onze 50- jarige vrijgezel Clemans een goede partij voor haar Snip. Alles goed en wel, maar hoe vindt je de manier van optreden tegenover Anna. Deze weet te veel en daarom moet ze „de laan" uit, zou ik zoo denken. Wip. Kan het geen abuis van Clemans geweest zijn Je hoort er hem in 't geheel niet meer over spreken. Snip. Dat is waar ook, daar denk ik nu eerst aan. Clemans miste eerst f 160.later f 60.en nog later weer f 105.Het is dus niet onmogelijk, maar veeleer waarschijnlijk, dat hij zich verrekend heeft. Wip- Wil ik eens wat zeggen? Al dat gezanik met die gestolen f60.is maar larie. Wij zullen er vandaag of morgen ook wel „tusschen uit" moeten. Snip. Ik vind het zoo vreemd, dat de commissaris alleen het goed van Anna heeft laten doorsnuffelen en ons niet eens in verhoor heeft genomen. Mag dat nu zoo maar; dan kan ik de koffers van Clemans wel laten doorzoeken. Wip. Ja Snip, daar weet ik niet veel van. Het best zal zijn dat je zelf den commissaris maar eens aanspreekt. Ik heb wel eens gelezen van een diefstal, waarbij de aanklager zelf dief wasHet gestolen geld is niet van Clemans, maar van den heer Brons te Gouda, en Snip. Nou snap ik waar je heen wil. Zijn eigen koffers hadden ook nagezien moeten worden, is het niet? Wip. Bij een goed onderzoek had dat moeten ge beuren. Maar de commissaris zal wel weten wat hij doet, anders was hij nooit zoo „hoog" geworden. Snip. Ik zal hem eens aanspreken. Hij zal me toch wel te woord staan, is het niet Wip? Wip. Weet je wat je hem moet vragen? Snip. Neen, nog niet, maar zeg jij het eens. Wip. Je moet aan den commissaris vragen, in hoe verre of een aanklacht van iemand die een valschen eed voor de Rechtbank heeft afgelegd, geloof verdient. Snip. Heeft Clemans dan wel eens een valschen eed afgelegd Wip. Ik weet zeker van één, misschien heeft hij het wel meer gedaan. Maar houdt je stil, daar komt hij aan. Einde. Naschrift van den schrijver. Den lezers kan ik nog melden, dat het geheele per soneel, middellijk of onmiddellijk, den dienst is opgezegd. In de tweede plaats diene, dat ik dit stuk niet heb geschreven, naar aanleiding van een onlangs bij de firma J. L. Brons op de Hoogstraat, alhier, gepleegden diefstal. En ten slotte bedank ik de Geachte Redactie voor de bereidwilligheid, waarmede zij mijn eerste penne- vrucht heeft opgenomen. Achtend, Schiedam, 1905. Junior. Een Socialisten-Boodschap aan de machtigen der aarde. Gij groote heeren op deez' aard, Die door uw geld 't al kunt regeeren, Veel is u niet ons leven waard: Slechts om uw schatten te vermeêren, Te dienen uwe liefde en haat, Meent gy, zijn wij op aard gekomen Bij onze wieg wordt 't reeds vernomen, Onze moeder hoort 't in heur droomen Leef armoêkind in slavenstaat! 'tRuischt door de takken van de boomen De steenen schreeuwen 't langs de straat, Wij moeten 't telkens, telkens hooren: Gij zijt tot slavernij geboren. Onze woning is uw eigendom, U hoort het land, 't gewas, de mijnen 't Werk maakt onze ruggen krom, De winst gaat in uw zak verdwijnen. En aan die winst kleeft bloed en zweet, Aan uw gouden en uw zilv'ren schijven, Zweet door te jakkeren en te drijven, Bloed uit de maag're werkerslijven, Die kwijnen gaan van smart en leed, Te vroeg van ouderdom verstijven Onder het met zorg gelapte kleed. Totdat de dood ons, arme lieden, De rust en vrede aan komt bieden. Gij hebt de vrijheid en het recht Aan hen die moeten werken, strijden Om 't daaglijksch stukje brood, ontzegd, En geeft alleen wat medelijden, Waarmede gjj tot kruip'-igheid Den arme doemt, die toch moet leven Als hem 't werk geen loon wil geven, Hij, tot den bedelstaf gedreven, Nog in de levens zomertijd Zijn kind'ren ziet van honger beven, Zijn vrouwtje droeve tranen schreit. En dan, eerst dan, komt gij tot d'armen Met een beetje meelij en erbarmen. In naam van hen die slaven zijn In naam van hen die moeten zwoegen, En altjjd lijden zorg en pijn Tot 's rijkaard's lusten en genoegen, In naam van wat in armoê leeft In naam van heel de bedelbende Die levensvreugd bij naam slechts kende, En hoe 't lot zich keerd' of wendde Altijd naar niet bezwijken streeft In naam der mensch'lijke ellende In naam van 't kind dat honger heeft Zullen wij zoolang wij ademhalen U bestrijden eind'lijk zegepralen. (F. Y.) C. M. Hermans. teunpenning. V. P. f —.05; R. f —.10. HERM. HEIJERMANS Jr. prijs 11—geb. f 1.35 is ter perse. Zij, die het bij verschijnen direct wen- schen te ontvangen, worden verzocht het vooruit te bestellen bij H. A. WAK- KEB's Boekhandel, Rotterdam, Boter- sloot 52, Telefoon 2465. Gediplomeerd desk. voor Vrouwen. (Medewerkster van den N.-Malth. Bond) Spreektijd van 2—9 uur. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van 's mor gens 10—'s avonds 7 uur -:- -:- LAUKFMCF GRUJNUUiND, Een boek van 176 bladzijden voor één kwartje! LAURENCE GRONLUND, bewerkt door F. W. N. Hugenholtz. Geeft een heldere uiteenzetting van het streven der socialisten. Sluit uw verzekering bij Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit 10-8-,04, No. 28, Bijvoegsel Ned. Staatscourant 30-8-'04, No. 203. Gevestigd te 's-Gravenliage. Vertegenwoordiger voor SCHIEDAM Propaganda prijs25 cent. H A. Uitgave: WAKKER Co. ROTTERDAM. «^drsT-erteert irj. „IDe ^ZEolsier". SCHIEDAM, RAAM 30. Onderwijzer iu Schoonschrijven en Hand teek en en. Verbeteren van Schrijfhand. Aan- leeren van Rond-, Gothisch- en ander schrift. Teekenen voor de Hoofdacte. Gedipl. Deskundige voor vrouwen. Dagelijks te ontbieden. Nadere inlichtingen Oosterstraat 70. DOOR Eet Yoorwaarts-brood

De Moker | 1905 | | pagina 4