Ditjes en Datjes. Uit de Vakbeweging „De Ylaardindsche Vroedschap." naam „In de Potemkin", en heeft het heel druk. Twee doen dienst als „matrozen" op de bootjes, die op den vijver in het stadspark Cismegin te Boekarest rond varen; ze zijn gezocht door het pnbliek. Een ander heeft het denkbeeld opgevat een stoombootje in te richten als een model van de Potemkin en met een bemanning van medemuiters dit ter beschikking van de uitgaande wereld te stellen, waarvan hij een groot succes verwacht. Meer schaamte dan bij ons. In Italië waar de Regeering de spoorwegstaking naar Kuyper's model heeft getracht te smoren, daar heeft ook de bourgeoisie uit dankbaarheid aan de ver raders duizenden guldens bijeengebracht. Er schjjnt intusschen ond r die verraders en mislei ders toch meer eergevoel te huizen dan de bourgeoisie ze had toegedacht. Slechts 210 man op de 25000, hebben zich voor de ontvangst der Judaspenningen aangemeld. De Socialistische pers. Daar zijn wij in Holland e^g mee achter. Nergens is een land waar de arbeiders nog zooveel centen ver knoeien aan de z.g neutrale perskapitalistische on dernemingen die de arbeidershoofden vullen met klets praatjes, in plaats van met arbeiders-gedachten. En nu vergelijk ik Holland niet eens met het groote Duitschland, maar bijv. met het kleine Denemarken. fSociaaldemokraten"het Deensch partijblad, het meest gelezen orgaan in geheel Denemarken, dat 42000 abon nees in dit kleine land heefr, zal voortaan zevenmaal per week verschijnen. IVooit goed. De sociaal-democratie is hervormingsgezind en re volutionair. Hervormingen steeft zij na als verlichting van het arbeidersleven en, vooral, als weerbaarmaking voor den grooten strijd tegen het kapitalistisch stelsel. In onze propaganda voor hervorming, verwijten de anar chisten ons dat wij het einddoel, „de afschaffing van het privaat bezit", niet durven bespreken, of althans versluieren en daardoor de bourgeoisie paaien. Nu is in Noorwegen de strijd gaande om niet alleen van Zweden los te blijven, maar ook om een republiek te krijgen. Daarvoor werken de sociaaldemocraten krachtig mee, maar zij zeggen erbij dat ook de repu bliek tegenwoordig nog een kapitalistische instelling zal moeten zijn, waartegen zij dus evenzeer zullen te strij den hebben echter is hun strijd in een republiek waar schijnlijk duidelijker en dus vruchtbaarder. En nu komen de anarchisten (o.a. in het "Volksdag blad) ons weer verwijten dat wij daardoor de bourgeoisie afstooten. Vandaag heet 't paaien, morgen afstooten, maar altjjd is 't kletskoek en bedilzucht van menschen die zich drukker maken met ons dan met het vijandelijk kapi talisme. Een leelijke boodschap en een dringend verzoek. Het is bekend dat wanneer over onze oostelijke gren zen, in Duitschland, een economisch geschil door mid del van staking of uitsluiting wordt uitgevochten, zich de patroons ook tot Holland wenden tot het werven van onderkruipers. Met name geldt dat voor de bouw vakken. Dan zenden de heeren hun handlangers ons land in en die pogen in de steden zoowel als op het platte land met geld en mooie woorden onderkruipers te ronselen, en mooie woorden vooral. Den betrokken vakarbeider wordt een soort paradijs op aarde voorge spiegeld van hoog loon en beste behandeling en als men de wervers gelooven mocht, dan is het in het vreemde land alles botertje tot den boom. Een klasse- bewust arbeider zal de verleiding rustig doorstaan en den man met een flink standje wegsturen. Maar niet al onze werkers zijn zich hun klasseplicht bewust en wagen de kans, terwijl zij dikwijls niet eens weten tot welk vies werk men huu krachten vraagt. Daarover komen uit het buitenland nog al eens klachten. En ook nu weer hebben wij zoo een leelijke boodschap aan te hooren. In Dusseldorf zijn de hout bewerkers door de patroons uitgesloten en er wordt door de arbeiders een taaie strijd eevoerd tegen de uitsluiting, die een aanval is op de organisatie der vakmannen. En wat is er nu gebeurd? Van 1 Juli tot 25 Augustus, dus in acht weken, heeft de organisatie te Dusseldorf 1200 Mark (720 gulden) uitgegeven aan reisgeld om Nederlandsche werk ieden terug te zenden naar hun land. Dat is 150 Mark of 90 gulden in de week. Wij willen aannemen, dat niet allen wisten dat zij voor onderkruipersdiensten werden geronseld. Maar men moet zich op de hoogte stellen, eer men naar het buitenland gaat werken, of daar ook strijd is. Dat is plicht, en de besturen der vakvereenigingen geven gaai ne_ de gewenschte inlichting. Nu is door de schuld van deze Nederlandsche ar beiders de Dnsseldorfsche organisatie belast met een uitgaaf van geld, dat anders kon gebruikt worden voor uitkeering, voor onderhoud van het gezin. Dat mag natuurlijk niet langer zoo. Dringend ver zoeken wij dan ook ieder lezer in zijn omgeving er voor te waken, dat Nederlandsche arbeiders er de schuld van zouden dragen dat zoo de dappere Dusseldorfsche houtwi-rkers hun strijd moesten verliezen. Wij hebben den naam onzer vakbeweging hoog te houden. Hier is een daad van internationale solidariteit te betrachten. Er is vooral in deze dagen reden tot waakzaamheid wijl van patroonszijde het wordt voorgesteld als zou de beweging zijn geëindigd. Niets is er minder waar dan dat. De strijd wordt onvermoeid voortgezet. Men weet er dus alles van. Een belangerijk boekske. Het is met de literatuur onzer vakbeweging maar slecht gest-ld. Deugdelijke geschriften voor de eerste propaganda onder nog niet georganiseerde vakarbeiders zoowel als voor hen die alreeds met de organisatie hebben kennis gemaakt, maar toch verruiming van in zicht en vermeerdering van feiten-kennis noodig hebben ontbreken vrijwel of zijn uiterst schaarsch. In die leemte is nu dezer dagen eenigermate voorzien door de uitgave van een boekske van de hand van Hexri Polak. Volgens den titel, bevattende eenige beschouwingen over ht-t doel, de inrichting en wijze van werken der vakvereeniging. In zijn voorwoord zegt de schrijver, dat het is „niets meer dan een eenvoudige critiek op de vakvereenigiugs-toestanden hier te lande, benevens een uiteenzetting van hetgeen een vakver eeniging moet zijn, en moet doen, van haar inrichting en wijze van werken." En verder „Het doel van het boekje is wanbegrippen omtrent wezen, doel en taktiek d r vakvereeniging weg te nemen; gezonde begrippen omtrent deze dingen ingang te doen vinden; de nuchtere praktijk der vak organisatie uiteen te zetten; wenken te geven vooreen goede huishoudelijke inrichting der vakvereeniging en voor een doeltreffende vervulling harer taak." „Er^ zullen velen zijn in de Nederlandsche vak beweging die wel weten wat hier geschreven staat en die wellicht glimlachend de bladzjjden zullen aanzien waarin de simpelste dingen uiteengezet worden, den kend; „dat weet toch iedereen wel." „Mij komt het echter voor, dat de meerderheid de- Nede'laudsche arbeiders die simpele dingen juist niet weten, dat door het najagen van quasi-hooge hersen schimmen de eenvoudigste zaken der praktijk volkomen uit het oog verloren hebben en dat daaraan voor een goed deel de zwakte, de achterlijkheid, de ondeugdelijk heid, en de geringe invloed van de meeste onzer vak vereenigingen moet worden toegeschreven. Vandaar dat ik tot zelfs schijnbaar onbeduidende kleinigheden eenigzins uitvoerig heb behandeld," Dat is dus precies wat wij behoeven en dat zoo lang noode is gemist. De persoon van den schrijver en zijn staat van dienst de arbeidersbeweging zijn er waarborg voor dat we hier te maken hebben met ernstig en deugdelijk werk, dat de t >ets van de praktijk kan doorstaan. Het ongeveer 100 pagina's groote en smakelijk uit ziende boekje kost slechts 15 cent n en is bij boek- en bi ochurenhandelaars verkrijgbaar, en waar dit niet het geval is riekte men zijn bestelling aan den Directeur der drukkerij van den Diamantbewerkersbond, Fransche Laan 9, te Amsterdam. Togen de „Directe Actie". Ten slotte iets uit het buitenland. Sinds den jongsten 1 Meidag verkondigt de „Confe deration du Travail", de in meerderheid anarchistische vakfederatie van Frankrijk, dat vanaf 1 Mei 1906 in Frankrjjk door geen arbeider langer dan 8 uur per dag zal worden gewerkt. Men zal niet confereeren met de patroons, niets vragen, niets verzoeken, maar eenvoudig als de 8 uren van werken om zijn, zijn jas aantrekken en naar huis gaan, meer niet, de zuivere „directe actie" dus. Dat heeft eld rs een beetje aanstekelijk gewerkt, want nu komt uit de Fransche kantons van de Zwit- sersche republiek het bericht, dat de daar bestaande, meest lokale akvereeni ringen besloten hebben te deelen in het voornemen dei' Fransche zusterverenigingen, en mede op hetzelfde tijdstip en op dezelfde wijze tot afkondiging van den 8-urendag over te gaan. De^ vakfederatie van de Duitsche kantons heeft echter geweigerd aan dit gevaarlijk spel mee te doen en dat besluit in een uitvoerige resolutie gemotiveerd. Het uitstekende stuk is te groot om hier over te nemen. Wij laten hier slechts de conclusie volgen „Op de genoemde gronden worden de aangesloten organisaties verzocht, voorstellen tot „directe actie" zoolang at te wijzen, tot gebleken is dat men in Irankrijk werkelijk succes kan aanwijzen, daar onze vakbeweging voor nu nog zoo onzekere proefnemingen veel te zwak is. Laat ons de oude beproefde taktiek volgen, en versterken wij daartoe zóó onze organisaties, dat de voordeelen moeten volgen." Dat zijn verstandige woorden. Mogen ze ook in Nederland gehoor vinden oor Eartijgenooten. Zondagmorgen ver gadert onze afdeeling. Met verwijzing naar de agenda (zie advertentie) meenen we ons gerechtigd de partij- genooten op te wekken allen deze belangrijke verga dering bij te wonen. En ook zij, die als lid onzer afdeeling wenschen toe te treden, zullen van harte welkom zijn. aar Utrecht! De boottocht door onze muziek verenigingen te Schiedam en Vlaardingen georgani seerd, belooft wat. Reeds verleden week waren alle kaarten verkocht, en nog stroomden de aanvragen. Een tweede boot zal gehuurd worden, waarvoor ook al weer heel wat kaarten zjjn verkocht. Wie nog mee wil, haaste zich! Toch muziek! Bij gelegenheid van den ver jaardag onzer geëerbiedigde koningin heeft het nieaw- saamgeraapte Schutterij-muziekkorps zich dapper ge weerd. En met succes Zoo in een uitvoering van de „Keizerparade" bromde de groote trom op het oog nblik, dat de scherpe mari- niersfluit moest worden gehoord. Wat inderdaad een leuk effect gaf. Bij gelegenheid van een serenade kwam het „Wil helmus" voor den dag. Doch een gedeelte onzer muzi kanten blies de oude, een ander gedeelte de nieuwe zetting. Een aandoenlijk akkoord Ook een hulde! Door de kinderen der Chr. school aan de Tuinlaan werd het volgende telegram verzonden aan H. M. de Koningin. De leerlingen der Bijzondere School Tuinlaan Schiedam bieden Uwe Majesteit hunne hartelijke wenschen aan' met de bede dat het Dode behage Uwe Majesteit nog lang voor ons land te sparen. Wybo Goslinga. Vrijdag werd het volgende telegram terug ontvangen Wybo GrO;-liDga en Leerlingen Bijz. School Schiedam. Hare Majesteit draagt mij op Hoogstderzelver dank te betuigen voor gelukwenschen. adjudant van Dienst Schimmelpenninck. Wat een bij-de-handjes, die leerlingen van onze Gereformeerde School Risico van den arbeid. Een ongeluk met ernstig gevolg heeft plaats gehad in de rijwielfabriek aan de Willemskade alhier. De werkman Somers, wonende in de Vriendschap- stiaat, was daar bezig met het buigen van een rijwielbuis voor een dames-frame, waartoe deze buis met zand gevuld en gloeiend gemaakt was. Plotseling springt de dop van de buis en spuit het gloeiende zand den onge lukkige in gelaat en oogen. Onder vreeselijke pijn werd de man naar een dokter gel id, die hem voorloopig hielp, waarna hij naar een specialiteit te Rotterdam is gebracht, waar hij onder verdere behandeling zal moeten komen. Er schijnt gevaar te bestaan dat de man geheel of gedeeltelijk het gezichtsvermo.en zal moeten missen. (S. Crt "Wanneer ik hier weergeef mijn indrukken van de Raadsvergadering d.d. 5 Sept. j.l. dan komt dat hierop neer, dat de hier alom heerschende matheid zich zelfs doet kennen in de vergadering der vroede mannen. Zoo'n eerste vergadering na de verkiezingen, het is wat men gewoonlijk noemt een extra voorstelling, het is zoo iets als dat b.v. een Casino of Circus Variété na een restauratie, en dan wel met een vernieuwd gezelschap, het speelseizoen opnieuw weer opent. Bij zoo n eerste seizoenzitting dan, is er gewoonlijk veel belangstelling bij het publiek, doch ook dit was deze keer niet zoo sterk als anders. De zitting begon, met als punt, I het binnenleiden der nieuw of opnieuw benoemde Riadsleden. M'n buurman maakte de opmerking, 't lijkt wel een paardenspel, precies zo merkte hij op alsof zes viervoeters de manege binnentrappelen. Maar....... zoo vroeg ik mjjn buurman, wanneer die Raadsleden nu eens paarden waren, bij welk soort of ras zóudt gij ze dan indeelen Luister, zei toen m'n buurman. Versteeve, lijkt me toe te zijn, zoo'n bejaard beestje zooals ze wel loopen voor huurkoets-n tusschen Den Haag en Scheveningen. Pieter van Gelderen, een min van middelbare leeftijd, voorheen gediend hebbende bij de veldartillerie. De Bordes, eén volbloed Trakhener hengst, zooals Carré ze bezit. Hoogendijk, een aftands ligt caveleriepaard. Maassen, een Shetlandsche ponny. Zonneveld een ploeg- of boerenpaard. U schijnt veel verstand van paarden te hebben merkte ik mijn buurman op. Jawel, zei hij, maar ver geet niet, mijn geheele familie bestaat uit paarden- koopers. Na deze paardenfilosofie keken en luisterden wij aandachtig naar hetgeen daar vóór ons werd afgespeeld. Ten eerste de beëediging. Bij zoo'n explose

De Moker | 1905 | | pagina 3