A. WINTEBBERG. Oosterstraat 70. No. a- ATTENTIE 1 ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1905. 5e Jaargang. QRCAAftS van de Afdeeiing Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij Bureau van Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Oostorstraat 70. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Het adres van de Administratie van „De Moker" is vanaf heden: De Troonrede. Gemeentelijke woningbouw. X ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj vooruithetali tranco per post 30 cent j J Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Het lijvige stuk kan geacht worden te zijn het pro gram voor een vierjarige regeerings-periode. Men zal ervan dienen te erkennen dat het geeft, wat men redelijkerwijze ervan verwachten kan, niet meer en niet minder. Het is een liberaal stnk. De gewone officiëele wau- welarjj kan nog steeds niet worden gemist bij de in leiding, doch in de rest missen we gelukkig de Kuy- periaansche stijl weer. De plannen inzake het onderwijs worden in enkele simpele woorden aangeduid. Wellicht heeft in dit op zicht deze troonrede velen onbevredigd gelaten. Het behoeft toch geen betoog meer welke belangrijke rol de onderwijs-kwestie in den politieken strijd heeft ver vuld en hoe Kuyper's partij wet tot den val van het vorig ministerie heeft bijgedragen. En hoewel niet verwacht werd, dat een nieuw ministerie z'n taa>i aan vangen zon met dien partijdaad te neutraliseeren, wèl hoopte men op tegemoetkoming aan de zoo onomwon den geuite bezwaren tegen die wet. Die hoop schijnt echter den bodem te zijn ingeslagen. De troonrede spreekt wel van bevordering van den bloei van het onderwijs, niet vau zorg voor het peil daarvan. Voorts zal het ministerie zich er aan wagen, eenige verbetering te brengen in de prullerige drankwet. Of ze daarmee veel eer zal behalen, staat te bezien. Onvolledig zijn de mededeelingen over 's lands finan ciën. Versterking van deze is noodig voor de tijde lijke zal bij de staatsbegrooting voor 1906 een voorstel worden gedaan, voor de duurzame worden maatregelen voorbereid. Dit is al wat we weten mogen op welke wijze de regeering de versterking denkt aan te brengen, behoeven we vooralsnog niet te weten. Hangen er weer tariefwetten in de lucht Ja, of neen, men had het even kunnen melden. Inzake militarisme schijnen we met de verwisseling van minister Bergansius voor minister Staal toch een vrij goeden ruil te hebben gedaan. Vierkant in tegen stelling met zijn voorganger schijnt de heer Staal iets te gevoelen voor inkrimping van onze overtollige weel derigheid en meer voorstander te zijn van volksweer baarheid. Een prachtig arbeidsveld tot bezuiniging ligt voor hem open. De verplichte ziekte-verzekeringswet, wijziging dei- ongevallenwet, invaliditeits- en ouderdomsverzekering zullen nog wel eenigen tijd in 't verschiet blijven. De geldmiddelen zijn in deze een bedenkelijke voorwaarde. Aan het slot wordt, teneinde den gewonen wetgever vrijheid te geven bij de regeling der kiesbevoegdheid, grondswetherziening in uitzicht gesteld. Onderzocht zal worden welke andere wijzigingen daartoi nog in de grondwet moeten worden gebracht. Deze paragraaf is wel het belangrijkste en, gelukkig, ook het duidelijkst. Al komt het achteraan voor in het werkplan eener regeering, welke waarschijnlijk niet heel lang zetelen zal, waar de kie>rechtkwestie eenmaal is opgedrongen aan de hoogste regeermacht, zal ze niet meer op zij te zetten zijn, ook al komen andere men- schen achter de regeeringstalel dan er nu plaats hebben. Want het kiesrechtvraagstuk wordt voor elk minis terie wat het wezen moeteen levenskwestie. En graag of niet, men zal voortdurend concessies moeten doen aan den volkswil, zoolang tot de eind-oplossing is be reikt in het Algemeen Kiesrecht. Dank zij volksbetoogingen als die van 17 September .1905 te Utrecht Een van de hoofdbedenkingen, die wij tegen onzen eisch van gemeentelijken woningbouw hoorden inbrengen, was de bedenking van onuitvoerbaarheid. En dan hoor den wij er doorgaans dit bij te voegendat is weer een socialistische fantasie, die met de werkelijkheid geen rekening houdt. Ons voorbehoudende, op de kwestie van woningbouw door de gemeente nog uitvoerig nader te zullen ingaan, willen wij op dat hoofdbezwaar van onuitvoerbaarheid en fantastische onwerkelijkheid toch even antwoorden met.... voorbeelden uit de werkelijk heid zelve. En daartoe nemen wij uit vele voorbeelden thans dat van Freiburg, dat in Duitschland met Bremen, Straatsburg, Ulm en Worms het eerst tot gemeentelijken woningbouw besloot. De omstandigheden hadden daar, evenals thans te Schiedam, het particuliere kapitaal er toe gebracht, zich nfit met den woningbouw te be lasten en daaruit was een woningnood voortgekomen, zóó groot en zoo algemeen, dat ten slotte de gemeente besloot in te grijpen. Zij kwam toen niet ineens tot gemeenteljjken woningbouw, maar is na mislukte po gingen met andere stelsels eindelijk tot het stelsel van gemeentelijken woningbouw gekomen, dat tenvolle vol doet Uit een rapport van het dagelijksch bestuur aan den raad der gemeente Freiburg, gevoegd bij een voo stel tot aanbouw van nieuwe huizenrijen door de ge meente, nemen wij de volgende alinea's, die ook voor Schiedam van veel belang zijn „De vraag naar woningen voor de zoogenaamde kleine lieden in de steden is een voorwerp van zorg voor alle stadsbesturen, en wel te recht, want daaraan knoopt zich een zeer belangrijk, misschien het belang rijkste deel van de thans brandende sociale kwestie vast. De stad Freiburg kan over die vraag met te grooter recht spreken, daar zij tot oplossing daarvan reeds verschillende stelsels heeft beproefd en daardoor over eenige ondervinding beschikt. „Het reeds in de 60er jaren gevolgde stelsel, derge lijke woningen wel uit de openbare middelen te doen bouwen, maar met de bedoeling, die woningen lang zamerhand in het privaatbezit van hen voor wie ze be stemd waren te doen overgaan, is geheel verkeerd uit gekomen de toen gebouwde woningen zijn thans voor het grootste deel in handen der fabrikanten en par ticulieren. „Men ging er daarom toe over, dergelijke woningen te laten bouwen door vereenigingen werkzaam ten alge- meenen nutte, die, zooals wij reeds dikwjjls opmerkten, op nieuwe cultuurgebieden, die voor de direkte ge meente-onderneming nog niet rijp zijn, op verdienstelijke wijze de plaats van pionier innemen. Het verdient aan beveling in zulke gevallen de ontstaande vereenigingen door de gemeente deugdelijk te doen ondersteunen. „Desniettegenstaande heeft de stad (Freiburg) sinds geruimen tijd het derde en naar ons inzicht thans alleen goede stelsel gekozen en is daarvan sedert nooit afge weken, nl. het zuivere gemeentestelsel, het zoogenaamde regiestelsel, volgens hetwelk de stad den bouw zelf uitvoert en het gebouwde geheel in bezit houdt. „De voordeelen van dit stelsel zijn du delijk: het is waar, dat het schoone ideaal dat de kleine man geleidelijk eigenaar wordt, niet wordt bereikt, maar er wordt toch een toestand geschapen, die voor de belang hebbenden niet veel minder is dan eigen bezit. Want wanneer de huurder slechts aan zijne huurverplichtingen voldoet, zit hij in zijn woning, de jaren door, zoo rustig en veilig alsof hjj eigenaar was, en bij nadere beschou wing zal hij in dezen toestand nog zelfs voordeelen boven het eigenaarschap ontdekken. „De behoefte aan woningen, zooals wij ze bouwen, bestaat bij honderden, en met de troostvolle voorspie gel ng van wel eens eigenaar te zullen worden zjjn de meesten niet geholpen. Wordt ons ooit een praktisch voorstel gedaan voor een goede oplossing der woning- vraag in den zin van eigendomsverwerving, dan zal de stad dat voorstel krachtig ondersteunen. Zoolang dat niet gedaan is, zullen wij op grond van de opgedane ondervindingen voortraan op den ouden weg: ons stel sel is het denkbaar eenvoudigste en kan niet tot eenige onoplosbare botsing van welken aard ook leiden. De gemeente kan zich aan iedere tijdbehoefte, in het bij zonder voor zoover wat de hoogte der huur betreft, aanpassenhet beheer veroorzaakt geen bizondere moeielijkheden, het eischt behalve een woningopzichter geen enkel bizonder toestel („apparat") van beheer. „Dit stelsel is slechts in enkele steden verworpen geworden en wij zijn er ver vandaan, een kritiek op de desbetreffende besluiten te willen geven, daar wij die als zonder twijfel gerechtvaardigd door de toestanden beschouwen. Slechts voor zoover ons stelsel daarbij als gebrekkig wordt aangevallen, moge een verdediging hier haar plaats vinden. „Men heeft tegen onze maatregelen boven alles dit bezwaar gemaakt: dat het bouwen van woningen geen zaak voor de gemeente is, omdat deze daarmee de grenzen van haar bestemming overschrijdt. Wij zien evenwel niet in, waa»om dat het geval zou zijn. „De inhoud en omvang der gemeentewerkzaamheid is gelukkig niet afgemeten en kan ook niet, noch in werkelijkheid, noch door de wet begrensd worden, om dat hg met den tijd meegaat en een voortdurende ver andering ondergaat. Iedere beperking zou een ramp te noemen zijn. „Alles wat naar de beteekenis van het schoone woord zelf het gemeenschapskarakter draagt in dien zin dat het in het algemeen belang is en niet meer kan worden opgelost door den enkelen mensch alleen maar alleen nog door de geheelheid, dat alles vervalt aan de gemeente als taak. Wie 50 jaar geleden zou gezegd hebben: de gemeente moet zelf waterleidingen, gaslei dingen, electriciteitswerken, spoorwegen bouwen, groote boerengoederen exploiteeren, volkskeukens oprichten, een arbeidsbeurs stichten, kookscholen en huishoud scholen onderhouden, schouwburgen en andere kunstin stellingen in eigen beheer nemen, enz.die zou slecht te land zijn gekomen. Tegenwoordig houdt men die dingen voor meer of minder als-van-zelf-sprekend. „Zoo nam de gemeente in de vraag naar woningen hoogstens deel door den aanbouw van zoogenaamde armenwoningen als onderdeel der eigenlijke armenzorg; maar thans is door de ontwikkeling van het stedelijk leven de meergenoemde b-hoefte aan woningen voor kleine families zoo groot geworden, dat het particuliere initiatief daarin niet meer kan voorzien." Tot zoover de aanhaling uit het rapport van het dagelgksch bestuur in F<eiburg. Daar bouwt men steeds door, gebruikt den gemeentegrond, onteigent particulie ren grond ten bate der gemeente, bouwt huizen om de arbeider-klasse, om den kleinen middenstand en den ambtenaarsstand, verhuurt die voor een huur die be reikbaar is voor de bedoelde inkomens, verschaft wonin gen juirner, luchtiger en beter dan de particuliere bouwondernemers en krjjgt uit bezit aldus een regel matig inkomen veel grooter d*n de onderhoudskosten, de renteaflossing en wat daarbij komt tezamen. En steeds vaster komt bij den raad der gemeente Freiburg (in Baden) de overtuiging te groeien, dat de gezamen lijke huizenbouw gem-entebouw moet worden. En die Freiburgsche raad is niet socialistisch, zelfs niet radikaal. De gemeentelijke omstandigheden dwon gen tot handelen, en zonder verder gescharrel werd er gehandeld en kwam men na allerlei gepruts met woning bouwverenigingen enz. tot de eenige gezonde oplossing zelf te bouwen. Wij geven nu vast den Schiedamschen Raad in over weging het vraagstuk van gemeentelijken woningbouw in studie te doeu nemen door een commissie van be kwame personen, waarin het technisch, het financiëele en het sociale element voldoende is vertegenwoordigd en dan daarbij geen enkele groep voorbij te gaan. In korten tijd kan die commissie haar rapport klaar hebben. En dan komt de rest van zelf. Intusschen komen wij op deze kwestie nog nader terug.

De Moker | 1905 | | pagina 1