Van over de Grenzen. Uit do Vakbeweging. Uit ons vereenigingsleven. vermoed. Het is aan onze Gemeente-Reiniging echter reeds sinds lang een zoo eigenaardige toestand, dat men alles kon verwachten, 't Geeft 'r zoo van lieverlee den indruk een familie- en geloofskringetje te zijn. En als er menschen te veel waren, konden er allereerst (tot bezuiniging) anderen worden gemist. Doch ruimt men die op, dan treft men zichzelf. Daarom zet mén liever anderen op straat, de onbil lijkheid zelfs zóó ver drijvende, dat men hen neemt, die daarvoor dan nog niet in de eerste plaats in aanmer king mogen komen. We herhalen onze vraag, gesteld bij ons eerste artikel „Hebben dergelijke koninkjes hier maar vrij spel Of bestaat er nog een commissie welke de Gemeente- Reiniging beheert De roode week" der Duitsch Sociaal- Democratie. De Partijdag te Jena heeft voor de zoovcelste maal getoond dat de eenheid van doel en streven van het klassebewuste proletariaat door geen tijdelijke persoon lijke meeningsverschillen verbroken kan worden De beraadslagingen, die daar vrij en onbevangen ten aan- hoore van geheel de wereld plaats vonden, leverden op deze wijze het beste bewijs van de kracht en doelbe wustheid, waarmede de Duitsche Sociaal Democratie voorwaarts gaat over haar breedvn weg. Zeker, zeker, 't is te begrijpen, dat in zoo'n reusachtige partij met 3 millioen kiezers, als de Duitsche Sociaal-Democratie is, verschillende meeningen over taktiek en strijdmidde len gehoord worden, en bij zulke- debatten kan vaak de eigen meening op te hartstochtelijke wijze geuit worden, maar allen zijn eensgezind wat het groote einddoel van onzen strijd betreft, allen bezielt hetzelfde verlangen, óók waar zij een afwijkende meening- koes teren, namelijk het proletariaat zoo goed mogelijk te dienen Dat mag nooit vergeten worden. In Jena heeft men dat goed verstaan, door Jena heeft men de bourgeosie, die beslist hoopte op verdeeldheid en splitsing in onze rijen, schitterend teleurgesteld. Vurig hopen wij, dat de strijders in andere landen bij meeningsverschillen in eigen rijen, het voorbeeld van dezen Duitschen Partijdag als een groote en goede lee ring zullen beschouwen. Vorige week hebben we reeds een en ander over de verhandelingen medegedeeld. Wij willen hier slechts nog iets naar voren halen uit de bespreking van het belangrijkste punt der agenda De politieke massastaking en de sociaal-democratie Bebel heeft een rede gehouden, die 4 uren duurde. In de discussie kwam wel meeningsverschil tot uiting, ma^r de motie, door Bebel voorgesteld, die geheel in overeenstemming is met de gedragslijn door het Intern, kongres te Amsterdam gevolgd, werd ten slotte met 295 tegea 15 stemmen en 2 blanco's aangenomen. De rede van Bebel vond dus nagenoeg algemeene instemming, en het is de moeite waard er eenige punten van te bespreken. „Wat is er gebeurd, dat ons er toe nood zaakt, ons standpunt ten opzichte van de massastaking te bepalen," zoo begon hij. „Na de drie millioenen-over- winning hebben de tegenstanders der sociaal-democratie getoond, dat de schrik over de overwinning hun niet alleen in de ledematen geslagen is, maar hun nog altijd zwaar op maag ligt. Wie echter zou gelooven, dat de sterkste partij in 't land nu ook een evenredigen invloed op de regeering zou kunnen uitoefenen, die oordeelt verkeerd, want een partij kan zoolang zij niet in de Regeering zit, over 't algemeen geen beslissenden invloed hebben. Wilt gij een dergelijken invloed hebben, steek je program dan maar in je zak, verlaat je principieel standpunt, bekommer je alleen maar om zuiver praktische dingen en wij zullen als bondgenooten zéér welkom zijn Maar de klasse-tegenstellingen hebben zich sedert 1903 zeer verscherpt, ook in den Rijksdag. Daar heeft de afkeer, van sociale hervorming nog toegenomen, en wel daarom, omdat men zegt wat helpt het ons, stellen wij verstandige wetten voor, zoo stemt de sociaal-democratie er weliswaar voor, maar haarzelf kunnen we niet meester worden. Maar ook de economische tegenstellingen zijn sedert 1903 verscherpt. „Er zijn patroonsbonden waar niet één enkele ondernemer meer buiten staat, terwijl wij helaas nog hónderdduizenden arbeiders hebben, die tot geen enkele vakvereeniging bcliooren. Het klassekarakter, het klassebewustzijn der Duitsche bourgeoisie is veel sterker en grooter dan dat van de Duitsche arbeidersklasse. (Luid applausDat moet uit gesproken worden, als. we willen weten, wat we te doen hebben. Ginds hebben wij de nauwste aanéénsluiting, hier bij de arbeiders de splitsing in verschillende orga nisaties. De christelijke organisaties zijn slechts gesticht, om de macht der arbeidersklasse te breken. Als men dat een christelijken patroon zou zeggen, dat hij zich bij een christelijke organisatie moest aansluiten, dan zou hij lachen en zeggen: „Hoe kom je er bij? Het is nu toch hetzelfde, of de man Jood of Christen of heiden of Mohamedaan is, hij is toch vleesch van mijn vleesch hij is kapitalist. Zoo is het patronaat nauw aaneenge sloten. De uitsluitingen treden overal in Berlijn, Beieren, Rijnland, Westfalen, Saksen, Thiiringen. Het is echter van groot voordeel als zoo de tegenstellingen op de spits gedreven worden, omdat daardoor ook voor den domsten arbeider de klassetegenstelling duidelijk gemaakt wordt. Zoo tracht men ook aanslagen voor te bereiden, om ons het algemeen kiesrecht te ontnemen. Als vöorloopers van dergelijke plannen kunnen wij wijzen op de verslechtering van 't kiesrecht in Saksen, in Hamburg, in Lübeck, in Neurenberg. De mogelijkheid om de ontwikkeling der dingen in vreedzame banen te leiden is daar, maar niet in onze hand ligt de beslissing Wij zien, dat de burgerlijke partijen zich meer en meer aaneensluiten. En dan wendt Bebel zich tegen hen, die de waarde van de parlementaire actie trachten te ver kleinen. Ziet naar Rusland," zegt hij, „daar beklimmen onze partijgenooten met blijden strijdmoed de barrikades, daar offeren mannen en vrouwen het hoogste wat zij hebben, op om eindelijk een moderne staat te verkrijgen Zelfs de konservatieve generaal Liebert spreekt als zijn overtuiging uit, dat een oorlog tegen het proletariaat onmogelijk is Zoo is de toestand in Duitschland. En in zulke tijdsomstandigheden is nu deze discussie over de politieke massastaking gekomen. En 't is aan geen twijfel onderhevig, dat partij en vakvereenigingen even zeer bij dit vraagstuk geïnteresseerd zijn. Want de vakvereeni- gingsmenschen zijn ook staatsburgers, en wordt 't alge meen kiesrecht bedreigd, zoo is dit tevens de bedreiging voor verdere arbeidswetgeving en voor 't vereenigingsrecht. En 't is waarlijk geen toeval, dat sedert 'tjaar 1893 deze politieke stakingen 't eerst in toepassing komen. Maar bij de bespreking van die verschillende stakin gen en hun resultaten, wijst Bebel er nadrukkelijk op, dat dit verdedigingsmiddel slechts toegepast dient te worden, nadat door organisaties, agitatie, politieke en economische bewustmaking, de massa's de noodige weerstand verkregen hebben. Er kan natuurlijk geen sprake van zijn, dat de algemeene staking plotseling als in de nacht komt. Wij kunnen geen geheime politiek voeren. Eerst als wij de massa's moreel geestelijk in onze macht hebben, als wij hun geestdrift, hun vertrou wen opgewekt hebben, kunnen wij zeggen„nu is er geen andere weg meer, nu in den strijd, indien gij uw plicht doet overwinnen wij Zoo opgevat, ligt Bebel's resolutie voor alles aan de partijgenooten de plicht op, om zonder ophouden de organisatie te versterken, en dan wanneer de toestand het vereischt en ook gunstig is, wanneer ieder ander middel nutteloos blijkt, dan blijft als laatste verdedigings wapen de massastaking. Het internationale proletariaat kan met trotsch en voldoening terugzien op de „roode" weekvan Jena. De Duitsche sociaal-democratie staat in de voorhoede der internationale arbeidersbeweging. En 't fiere woord, door Bebel daar gesproken, zal weer klank vinden in alle landen. „Erbarmelijk is de klasse, die zich als een hondsvot laat behandelen, en niet alles veil heeft, om haar recht te bewaren." De strijd te Amsterdam. Het overleg tusschen de organisaties van arbeiders en patroons .in het Amsterdamsche bouwvak, dat, naar wij in ons laatste nummer mededeelden, aan het eind der vorige week plaats had, heeft niet geleid tot het ge- wcnschte resultaat. De talrijke en langdurige conferenties hebben de par tijen maar weinig tot elkaar gebracht. De patroons eischten, dat door de metselaars en opperlieden ook op het karwei van den aannemer Schut onmiddellijk het werk zou worden hervat, waarna dan het geschil tusschen de heiwerkers en hun patroon nader zou worden onderzocht en geregeld. Daar hadden de aanwezige c h r i s t e 1 ij k e werk lieden-gedelegeerden wel ooren naar, maar de onaf hankelijke arbeidersbesturen verlangden allereerst oplossing van het conflict in het hei-vak alvorens door metselaars en opperlieden het gereedschap weer zou worden ter hand genomen. En dus is Maandagmorgen door de werkgeversver- eenigingen de uitsluiting geproclameerd voor alle bij haar leden in dienst zijnde metselaars en opperlieden. Hoe groot het aantal der mannen is die nu in naam van de solidariteit der patroonsklasse op de keien zijn gesmeten, is op geen stukken na te zeggen. Door gebrekkige organisatie en onvoldoende controle kunnen de betrokken vakvereenigingen geen juiste op gaven doen. Naar ruwe schatting mag meti echter aannemen, dat het cijfer der uitgeslotenen en der, als gevolg van dezen strijd werkloozen, niet minder dan 2500 zal zijn. En dat getal wordt met eiken dag grooter, doordat voor en na de andere takken van het bouw bedrijf zonder wérk komen. Hoelang deze strijd duren zdl en hoe het verloop zal zijn, valt niet makkelijk te voorspellen. Maar toch is de kans op spoedige beëindiging niet zoo gering als het zich wel laat aanzien. Want in de hierboven genoemde conferentie werd algemeen, óók van werkgeverszijde, erkend, dat regeling in het hei-vak een dringende noodzakelijkheid is. Daarop is een commissie samengesteld, bestaande uit twee heiers- patroons en twee arbeiders uit hetzelfde bedrijf om eene regeling te ontwerpen. Deze commissie, later aangevuld tot vijf leden van iederen kant, is op het oogen- j blik, dat wij dit schrijven aan het onderhandelen over een I desbetreffend ontwerp. Lukt het deze commissie een redelijke overeenkomst te treffen, dan is tevens de uitsluiting overbodig geworden en gaat alles z'n gewonen gang. Is dat echter mei het geval, dan staat een strijd voor de deur als in het Amsterdamsche bouwvak nog niet is beleefd, dan gaat het hard tegen hard tot het eind toe. Inmiddels is het van belang even na te gaan hoe de houding der christelijke vakvereenigingen is. Zooals altijdnoch vleesch noch visCh. In een slappe motie spreken zij afkeuring uit over patroons zoowel als over de onafhankelijke arbeiders en klagen er over dat ook zij het loodje moeten leggen. Ja, vrienden, zou men dezen klagers willen zeggen, in den klassenstrijd kennen de patroons geen zoete jongens jongens en geen stoute jongens. Als het op vechten aankomt krijgt gij evengoed de slagen meê, treffen ook u de striemen van den klasseknoet. Waarom zoudt ge u dan laten afhouden van uw klasse-organisatie De werkgeversvereeniging maakt voor u geen onderscheid, en haar leden laten zich door godsdienst of beginsel niet verdeeld houden. Den geestelijken adviseur kunnen zij wel missendie is alleen nog maar goed genoeg voor m En een tweede merkwaardig verschijnsel in dezen strijd is, dat men bekende anarchisten, voor stander van „directe actie" en „zelf doen" bijna dage lijks en urenlang ter conferentie met de patroons zag gaan Ja, op vergaderingen smalend te schetteren van vakvereenigingsbestuurders die met de werkgevers kof fiepraatjes houden enz. is makkelijk genoeg, maar in de praktijk Theorie en Praktijk. Het weekblad van den Diamantbewerkersbond vertelt een treffend geval van een botsing tusschen de anar chistische theorie en de praktijk in het vakvereenigings- wezen. Te St. Claude, een provinciestadje in Frankrijk, waar nog al veel diamant geslepen wordt, was een staking uitgebroken, voornamelijk voor loonsverhooging. Leider dezer staking was Le Guery, secretaris der Parijsche Diamantbewerkers-Vereeniging en vertegenwoordiger voor Frankrijk van het Diamantbewerkers-Wereldverbond. Le Guery is tevens een van de voornaamste woordvoerders van de, in meerderheid anarchistische, Confédération Générale du Travail, dat is: het Fransche N.A.S., waar aan het Hollandsche al zijn denkbeelden ontleent. Hij is ook bestuurder van de Parijsche Arbeidsbeurs en warm voorstander van de „directe actie." Toen de looneischen ingewilligd waren, stelden de stakers onder leiding en goedkeuring van Le Guery, den eisch van rilt niet, o Nederlandsche vrijen! het verplichte lidmaatschap Toen het bestuur hem een vriendschappelijk standje maakte omdat hij op eigen gezag aldus had gehandeld, schreef hij terug, dat het stellen van den eisch van het verplichte lidmaatschap onverbiddelijk noodig was en toch waarlijk wel de moeite waard er voor te strijden Zoo was ook hier de natuur sterker dan de leer, de praktijk machtiger dan de theorie, de noodzakelijkheid onverbiddelijker dan het gevoel. 50.000. Te Berlijn zou op Donderdag j.l. een groote uitsluiting plaats hebben in de groote fabrieken van electrische werktuigen en instrumenten. Niet minder dan 50.000 arbeiders zullen er bij zijn betrokken. Alreeds staan sinds een week een goede 10.000 man op straat. De patroons wenden dit paardenmiddel aan om een paar kleine sta- kinkjes te onderdrukken. Precies als in de bouwvakken te Amsterdam. Ze zijn toch maar overal hetzelfde! S. B. B. De Schiedamsche Bestuurdersbond houdt Donderdag 5 October a. s., 's avonds 8 uur, een Alge meene bestuursvergadering in „Constantia". „Excelsior". Ledenvergadering der zangvereeni- ging op Dinsdag 3 October a*, s., in het gebouw „Con stantia". Bakkersgezellen. De Schiedamsche correspon dent van De Bakkersbode meldt Het resultaat onzer vrije dagen-beweging mag niet onvermeld blijven. Ten eerste omdat juist bij deze kwestie, die geen ^A^'ffkarakter draagt, doch meer afhankelijk is van gevoelvan humaniteit, de gelegenheid schoon was de bakkerspatroon als mensch te leeren kennen en die kennis aan het broodetend publiek mede te deelenten tweede om bij volgende gelegenheid de gegevens ter beschikking te hebben, welke tot basis eener tweede actie zullen moeten dienen. De beleefdheidsvorm, onze circulaire welke héél ge makkelijk was in te vullen, en afgehaald werd, aan ons te retourneeren, werd verwaarloosd door elf patroons.

De Moker | 1905 | | pagina 2