J oog-Liberale propaganda. Voor de Vrouwen Vlaardingsche IJzerkoekjes. Voor zoover hun gezindheid ons echter bekend werd, vermelden we deze achter hun namen. naam. RESULTAAT. De Hr. Apeldoorn Persoon Papenhuizen Nöordergraaf P. Krommenhoek Weijsbroek Zoetmulder Tetteró Sa'nders Wed. Hbgman De Kroes Niets bekend. 2 vrije dagen. Zou eirc. terugzenden'geen vrije dagen. Niets bekend. Niets bekend. Geen vrije dagen. Slecht gemutst; geen vrije dagen. Niéts bekend. Niets bekend. Circ. niet te vinden. Geen vrije dagen. De H.H. patroons Schetter en Bons zonden de cir culaire oningevuld weder in, zonder dat we iets van hunne gezindheid te weten kwamen. Het verdere resultaat was als volgt We geven dit resultaat zonder eenig commentaar. Aan den lezer zij 't overgelaten het overzicht te nemen en z'n conclusies te trekken. Er zijn vooral voor hen die de Schiedamsche patroons kennen, wondere ontdek kingen te doen. Al ware het alleen maar het „moppige" antwoord van Mej. v. d. Velden, dat veel stof geeft tot nadenken. De volgende circulaire, in omloop zijnde bij „ver trouwde". vrienden, werd ons van verschillende zijden toegezonden Aan oudere en jongere Vrijzinnigen in Schiedam. L. S. Er bestaat hier ter stede een Vrijzinnige Propaganda- club, die zich ten doel stelt het vrijzinnige element te versterken en bij verkiezingen praktisch op te treden Bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen is haar werk niet zonder succes gebleven. Wij laten hier gedeeltelijk volgen de woorden, die een der jongeren op den avond na de verkiezing van den heer M. Kranen sprak tot allen, die dien dag mede gewerkt hadden District III heeft thans twee maal de vuurproef door staan en wij mogen zeggen, dat op schitterende wijze getoond is wat er voor de vrijzinnigen in Schiedam te bereiken is. 't Is wel opmerkelijk, dat juist het district, waar het grootste deel der kiezers tot de arbeidende klasse be hoort, het voorbeeld aan de vrijzinnigen moest geven. Dat geeft ons goeden moed op de toekomst en ik ge loof dan ook, dat we die vol vertrouwen tegemoet kunnen gaan. Ook in de beide andere districten moeten we nu trachten vasten voet te krijgendaarvoor echter moet onze organisatie uitgebreid worden. Hoezeer we evenwel reeds beschikken over krachten, die werken willen en werken kunnen, het aantal van hen is te gering. Er zijn nog zoovele deelen van onze stad waar wij vol slagen onbekend zijn. Ook daar moeten onze voorposten, onze informatiebureaux opgericht worden. Nu voor 't oogenblik de rust is weergekeerd, is het tijd on te club te reorganiseeren en nog sterkèr toegerust ons aan te gorden tot den strijd, die, wie weet hoe spoedig weer zal ontbranden. Wij, jongeren, hebben bij onze politieke actie nog nooit het genoegen gehad meneer Kranen in ons midden te zien. Ik men evenwel te mogen veronderstellen, dat ook hij onze club een goed hart zal toedragen en dat oot^ hij zal inzien, hoe in de vorming van ons jongeren tot strijders voor de vrijzinnige beginselen de grootste zekerheid gelegen is voor een ontwikkeling van het vrijzinnig element in de toekomst! De toekomst is aan ons jongeren, èn ons op te voeden tot aanhangers van een vrijzinnige politiek, is de taak en de plicht van alle f ouderen van jaren, die thans aan het woord zijn Ook daarvoor vragen wij den steun van meneer Kranen. Het jaar 1905 is voor de vrijzinnigen in Nederland een jaar van triomf geweest, omdat zij bevrijd zijn van den drukkenden last van het Kuiperrégime; en het was een triomf des te grootschcr door d'e schoone belofte, die hij in zich droeg; een belofte, die sprak uit het feit, dat in den strijd voorop stondde jonge garde. Gedurende het bestaan van onze propagandaclub zijn wij nog niet verwend met overwinningen. De over winning van dezen dag is pas de eerste, maar, naar ik hoop, zal het een groote blijken te zijn, omdat ik meen te mogen zeggen dat we niet alleen dezen zetel maar ook dit district hebben veroverd. Laat deze dag ons jongeren dan nieuwen moed en nieuwe kracht geven voor de komende jaren. Voor alles zou ik u allen willen toeroepenblijft steeds zoo eensgezind als ge tot nu toe waart. Het heeft ons allen zeer zeker verheugd dit jaar de verschillende fracties der liberale partij zoo broederlijk te zien samengaanmoge dit in de toekomst steeds zoo blijven. Wat ons jongeren betreft, zoo er onder ons al verschil in gevoelens mocht bestaan, laat dan de propagandaclub de plaats zijn waar wij elkander ontmoeten en waar wij, hoezeer we ook uiteen mogen loopen, eensgezind zullen blijven door de gemeenschap in overtuiging, dat het clericalisme voor ons allen hét groote gevaar is, dat onze vrijheid bedreigt, de vrijheid van ons. denken, de vrijheid van ons handelen, de vrij heid van> ons leven. Doch voor dit alles vragen wij u ouderen van jaren en rijperen van ervaringblijft gij allen voortgaan ons aan te voeren, ons aan te vuren en ons te bezielen met uw woord en uw voorbeeld. Blijft nog lang onze generaals: drilt ons als recruten want wij willen gedrild worden. Uit deze woorden zult ge voorzeker reeds begrepen - hebben Waarom wij ons tot U richten. Wij willen onze garde versterken. Daarvoor hebben wij noodigouderen en jongeren, die lust gevoelen hun vrijen tijd te geven aan de verspreiding der vrijzinnige beginselen. Denkt nietwat kan ik nu doen Gij kunt „voorpost", „infor matiebureau" zijn in uw omgeving, uw werkkring, de straat, waar ge woontDenk nietik weet niets van politiek, ik ben nog te jong. Jong gewend, oud gedaan In den komenden winter zullen wij vergaderingen houden tot onderlinge bespreking van alles, wat de vrijzinnige partijen aanbelangt. Komt dan om uw geest te verrijken, uw principes te vormen. Vooral tot u, jongelui der arbeidende klasse, is onze oproep gericht. De club als zoodanig heeft geen politieke kleurzij kan omvatten alle fracties der liberale partij. Leeftijdsgrens is 18 jaar. Contributie is geheel vrij. Ook kent onze club begunstigersalle steun wordt dankbaar aanvaard. Nogmaals dringen wij er bij U op aan sluit U aan bij onsDenkt aan den toestand van 't oogenblik in Nederland en in Schiedam en vooraldenkt aan de toekomst Geeft zoo spoedig mogelijk uw naam en adres aan een onzer op, zoo ge lid of begunstiger wilt worden. Alle inlichtingen verschaffen wij U gaarne. Het Bestuur der Vrij zinnige Propaganda-Club D. RIS Jzn., VoorzLange Nieuwstraat 91. W. N. A. i). HOUT, SecrSchoolstraat 10. A. DIRKZWAGER, PennL. Haven 152. Th. L. v. d. KORT, Buitenhavenweg 114. P. DE RUITER, Kethelstraat 24. Mevrouw Elise van Calcar, uit wier boek ik de vorige maal gen stukje overnam, is de bekwame en verdien stelijke vrouw geweest, die geheel haar leven besteed heeft om in ons land de denkbeelden van Fröbel te verbreiden en aan de kleine kinderen, dat „spelende leeren" te verschaffen, dat hen nu in menige goede fröbelschool gegeven wordt „Maakt de kinderen gelukkig", dat was het levens doel van deze edele vrouw. Zij was het, die het eerst een inspectiereis ondernam om den toestand der klemkinderscholen op te nemen, welke toestand toen meer dan erbarmelijk was. Deze zoogenaamde scholen waren slechts plaatsen, waar de kinderen' bij elkaar bewaard werden. Nu nog is de naam bewaarschool gebleven, ook waar de school ver beterd is. Maar Elise van Calcar werkte niet alleen voor de verbetering van het onderwijs, zij wilde vooral ook invloed uitoefenen op de moeders. Het is nog maar enkele jaren geleden, dat de tachtigjarige vrouw geregeld voordrachten hield over opvoeding, voor een zaal vol jonge moeders, en in al haar geschriften wendde zij zich nooit uitsluitend tot de onderwijzeres, maar vooral ook tot de moeder van het kind. Zij wilde, dat de fröbel- methode, zoowel in huis als op school, zou worden toegepastzij wilde, dat de moeder wat minder tijd zou besteden aan het borduren van de jurkjes en wat meer aan het verstandig spelen met het kind zelve. Van deze geschriften hebben echter nooit de moeders uit de arbeidersklasse iets geprofiteerd. Ze kwam alleen ten goede aan die klasse, waar de vrouw niet in over dadige weelde leeft, maar toch het zwaarste werk door anderen kan laten verlichten en dus eenigen tijd kan vrijmaken om zich met de kinderen bezig te houden. Daar kan men zich ten nutte maken, wat de nieuwe opvoeding verlangde, daar werd de jeugd der kinderen met recht gelukkig gemaakt Maar nu komt de tijd, dat ook de moeder uit de arbeidersklasse ontwaaktIn het licht van het socia lisme krijgt de wereld ook voor haar een anderen aan blik. En, alsof het een verrassing ware, ziet zij nu de de schatten van grooter geluk, hooger ontwikkeling, liefelijker beschaving voor haar klaar liggen. Ja, al die groote wijze mannen en vrouwen, die ons verder brachten op den weg der beschaving, werkten ook voor u, gij arme zwoegsters, gij moeders der arbeiderskinderen Tracht naar hun woorden te luisteren, heft u op uit den toe stand der gedruktheid, doet wat ge kunt om wat tijd te vinden voor u zelf en uwe kinderen Niet om uw kinderen een cursus in 't fröbelen te geven; daarvoor hebt ge natuurlijk geen tijd en dit geschiedt ook veel beter op de voorbereidende school. Maar uit de methode, die Elise van Calcar beschrijft en die uitgedacht is door groote kindervrienden, kan men vooral goed leeren, hoe het fijne raderwerk van de kinderziel werkt en hoe men het jonge kind reeds vroeg kan gewennen om juist op te merken, te vergelijken en oordeelen. En wie dit goed inziet zal het onwille keurig in toepassing brengen in den dagelijkschen om gang met het kind. Op deze wijze werkt de moeder mede om den grond toe te bereiden, waarin het zaad van onze schoone beginselen rustig zal kunnen ont kiemen. (Wordt vervolgd), M. W. B. v. B. Het Borg-, l*of- of Credietstelsel, hare oorzaken en gevolgen. Tot de meest vergiftige woekerplanten die hare wortels vastklemmen aan alles wat in en onder haar bereik komt, of in andere termen uitgedrukt tot een der gevaarlijkste chronische ziekten welke voortvloeien en onafscheidelijk zijn verbonden aan het economisch bestaan der z.g.n. beschaafde menschheid, behoort wel die kanker in onze samenleving: het Borg, pof- of Criedietstelsel. Of deze woekerplant reeds nu al met wortel en tak is uit te roeien moet beslist ontkennend beantwoord worden, omdat het bestaansleven en de bestaansvoor waarden der meesten van dien aard is, dat zij niet ge regeld en als regel kunnen voorzien in de noodzake lijkste behoeften voor zich en de hunnen- onder broken als dien regel wordt door slapte en werk loosheid in het bedrijf, en ook nog door andere om standigheden als ziekte e.d. Voegen wij hierbij nog, dat bij hen de z.g.n. vaste arbeiders omdat zij vast werk hebben doorgaans de loonen op zeer laag peil staan, komen zij ook, zoo goed als die anderen voor een geregeld tekort te staan, of m.a.w. hun koopkracht is niet toereikend om te voorzien in alle levensomstandigheden in het noodige. Men moet leven, men moet zich voeden, kleeden, in mindere of meerdere mate voldoen aan de eischen des levens. Men moet zich voeden, doet men dat niet dan sterft men den hongersdood, maarom zich te voeden heeft men voedsel noodig, en om voedsel te krijgen heeft men geld noodig. Heeft men het laatste niet, dan krijgt men het eerste niet en krepeeren is dan de boodschap. De broodwinner is werkloos of heeft te weinig werk, alzoo te weinig inkomen voor het hoogstnoodige, zonder dat hoogstnoodige gaat zijn gezin ten onder, en wat nu te doen? Stelen dat gaat niet (vooral in 't klein niet, in 't groot gaat dat beter). Bedelenmag ook niet want in beide gevallen maakt men kennis met de Justitie. Maar wat dan men gaat toch liefst niet dood van den honger! En men schaft raad. Men poogt bij dezen of genen winkelier, bakker of melkboer crediet te krijgen tot de tijd er is, dat weer het werk en alzoo het inkomen vermeerderd. Veelal gelukt dit en men is tijdelijk gered, en is alzoo, zonder darUten het zelf maar kan helpen, het borg-, pof- of crediet- stelsel de deur binnengehaald. Wat hiervan de gevolgen zijn weet helaas menigeen, die in dergelijke omstandigheden verkeerd heeft. Men is kwijt het beetje zelfstandigheid wat men anders nog bezat, men is gunsteling geworden van hen wier be gunstiger men liefst had gebleven, men is de begenadigde geworden van hen die wij liefst flink en fier in de oogen zouden willen zien, men moet zich laten welgevallen een behandeling die men voorheen met verontwaardiging en zeer gestreng zou gelaakt hebben, men is in handen van den leverancier, zoowel moreel als financieel. Het gevolg is dat men de meest onheusche behandeling zich moet laten welgevallen en dat men voor de be trokken waren meer moet betalen dan zij die contant koppen, ergo, het gezin, dat reeds tekort komt, raakt er dieper onder, komt er niet weer uit, loopt gevaar gedemoraliseerd te worden en de leden individueel krijgen NAAM. RESULTAAT. De Hr. •Burger Vrije dagen il Krommenhpek n a jl Smit n u v. d. Vlies n n v. Woerkom n n v. Zwienen n n Hakkert 11 11' Vellekoop ri n Verhage n n Mej. Krabbendam li m u Rammers Pers. wil ze niet hebben. De Hr. Den Brinker De deur gewezengeen vrije dagen. Kester We hadden met zijn zaken niets te maken. Kreuger Heeft geen knechts. v. d. Meer Houdt niet van den bond; geen vrije dagen. v. Rhijn Denkt er niet over. Mej. Steenhorst Denkt er niet aan. v d. Krogt Denkt er niet aan. v. d.. Velden De gezellen hebben iedcren dag (de Kaptein) vacantie.

De Moker | 1905 | | pagina 3