een Golporteur 4 5 4 4 5 I 4 om f ImMn op DINSDAG 3 OCTOBER 1905, fles avonds lei 8 ire t goed en goedkoop. Adres: Oude Kerkhof 7. ■m prx.^"wjt'Ni 112 KarifcatuiirteeMnpii in Meuren, Bellevoysstraat 4, U. W.-KrnisMe Rotterdam. Het Evangelie der a a Sociaal-Democratie De Centrale Arbeiders-Verzekering en Deposito-Bank Arbeidsverhoudingen in Nederland. Abonneert U op De Moker". ADVERTENTIE N. Mej. E H. van der Meer Dagelijks te ontbieden. f De Socialistische k Maatschappij, pr J. KOORENGEVEL, Mej. H. v. Dijke-v. Brandwijk. Zangvereeniging „EXCELSIOR" Sluit uw verzekering bij A. WINTERBERG, Oosterstraat 70, Schiedam Pootstraat 103°, Delft. mmmmm een gevoel o«er zich als bekende paria's der maat schappij. Hoe menigeen, eerlijk van inborst en aanleg, is reeds door verschillende omstandigheden buiten z'n schuld en toedoen in dergelijke omstandigheden geraakt, hoe heeft het hem dan gegriefd wanneer men hem dat zijdelings of rechtstreeks en op de meest cinische wijze deed gevoelen. Wat ging er dan in hem om, zich bewust zijnde moreel even hoog en soms nog hooger te staan, dan hij die begunstigd door de omstandigheden, in verwa tenheid en van uit de hoogte, en zich financieel ster ker gevoelende, zijn geesel liet neervallen op dat reeds door ellendige omstandigheden ontzenuwde geesel van die ongelukkige, die afhankelijke. Met wat een voornaamheid meer genoegzaamheid en opgeblazenheid weet dan zoo'n gefortuneerde zijn zedelessen van overleg, eerlijkheid, berekening en God weet wat al meer uit te deelen aan hem die verhon gerde, aan hem die behoefte heeft voor zich en de zijnen aan onmiddelijke hulp, maar die door zoo'n zede- preeker na het geven van z'n les inopvoed kunde met leêge handen en leêge maag naar huis gestuurd wordt. Deze gevallen zijn niet zeldzaam, en zij, die schuldig staan aan dergelijke monsterachtige afschuwelijke be handelingen hunner medemenschen, zij worden het meest aangetroffen onder wat men noemt de nette menschen, ja het gaat nog verder, men ziet het ge beuren dat menigeen, zich in z'n omgeving veilig wanende, en aldaar z'n geavanceerde vuist ballende tegen dat gevloekte kapitalisme, dat zoo één, om hulp aangezocht wordende, precies doet als sommige evan geliedienaars den verhongerde met een trak taatje of zedelesje inplaats van met tastbare hulp naar huis te zenden. Dat noemen zij opvoedkunde, maarhet recept te geven omzonder financien zich levensonder houd te verschaffen, daartoe zijn zij die knappers ten eenenmale niet voor in staat1 1 Gelukkig is het laatste soort waarop ik doelde zeld zaam maarze zijn er toch, en omdat zij zeldzaam zijn loopen zij „in de gaten." Borgen en poffen is een ramp voor wie het doen, maar ook voor hen die gedwongen door concurrentie en omstandigheden daaraan moeten toegeven, dat zijn de leveranciers. Doet A. het niet, B. doet het wel, alzoo dwingt men elkander, en menig winkelier z'n zaak opzettend met het voornemen niet te zullen borgen of poffen geraakt er in zonder dat hij het wil of weet. Concurrentie eenerzijds, en te weinig koopkracht anderzijds, ziedaar twee factoren samenwerkende als levenwekkende krachten van het hier besproken stelsel. Gedemoraliseerd wordt hij of zij die in den draaikolk van het borgen zijn ondergegaan. Liegen, waar de waarheid spreken beter ware geweest. Uitvluchten zoeken, waar open-kaart-spelen gebiedend ware geweest, de schuld werpend op anderen, die heelemaal niets met de zaken uitstaande hebben. Het slot iswaarheidslievende menschen worden tijdelijk leugenaars, de meest eerlijke wordt niet meer geloofd of vertrouwd, men schuwt zoo ongeveer hun nabijheid, en voor de samenleving loopen zij met het brandmerk op 't voorhoofd van niet zuiver op den graad te zijn. Dit is helaas het lot van duizenden. Zij, die in 't gelukkig bezit zijn van te hebben een sterk gestel, die, ondanks het neerdrukkende en ver nederende toch nog de kracht bezitten zich moreel er door te slaan, die, aan den buitenkant niet laten zien wat er binnen omgaat, zijn zeldzaam, maar zij zijn het tevens die, in en door de omstandigheden, er het „hoofd niet bij verliezen". Zij kijken eens rondom zich, zij vragen eens waarom en waardoor dit alles, en wanneer zij dan behooren tot hen, voor wien alle berustingpraatjes alleen nog maar aan kinderen toegediend moeten worden, m.a.w. menschen, die steviger, vaster geesteskost hebben leeren eten, dan komen zij eindelijk tot de ontdekking dat de eigenlijke, de voornaamste al is het niet de eenige oorzaak moet gevonden worden in het stelsel van onze heden- daagsche, d.w.z. kapitalistische maatschappij, in die samenleving waarin te veel wordt geproduceerd, en te weinig verbruikt wordt, die maatschappij, die vorm van samenleving waarin hij die de mooiste en geriefelijkste woningen bouwt zelf veelal in een krot woont, waarin hij die het fijnste schoeisel maakt voor anderen, zelf op z'n tandvleesch loopt, waarin de tailleur, die de elegantste costuums maakt voor anderen, zelf loopt met gescheurd, gelapt of vale plunje, waarin de modiste of naaister zich dag aan dag beijvert en afslooft om anderen van haar sekse op de meest gracieuze manier te kleeden, en zelf met „krabben en bijten" nog maar nauwelijks in staat is haar armoeleven voort te zetten. Het stelsel van concurreeren, uitbuiting en wat dies meer zij, als onmiddellijk samenhangende met onze heerlijke maatschappij van orde 111, dit en niets anders is de oorzaak van al deze materiëele ellende. Wat hieruit voortvloeit voor een gemeente als de onze, en welke staaltjes hierdoor worden afgespeeld, vooral in deze voor Vlaardingen zoo lamziekigen tijd, daarover de volgende week meer. X. De Soc. Dem. Studie-Club heeft onder bovenstaanden titel een rapport uitgebracht, dat zeker in de kringen der arbeiders niet onopgemerkt zal blijven. Het is een lijvige brochure, op royaal papier gedrukt, 182 pag. groot en voor leden van arbeiders-vereenigingen verkrijgbaar a f 0.60, fr. p. p. f 0.70. De inhoud wordt door de uitgevers (Masereeuw Bouten, Rotterdam) als volgt geresumeerd: „Het rapport Arbeidsverhoudingen in Nederland behandelt in de eerste plaats de arbeidscontracten en reglementen die in ons land bestaan. „In de tweede plaats wordt behandeldaanstelling en opzegging, de losheid der z.g. vaste aanstellingen een lange lijst van ontslagen als straf voor gedrag, ziekte, ouderdom, organisatie, enz., en wat er be paald is omtrent opzeggingstermijnen. „Ten derde worden behandeld de loonregelingen zooals die wettig en onwettig voorkomen, benevens een bonte verzameling van middelen om het loon der arbeiders „op peil" te houden, en het al of niet betalen van extraloon bij overwerk en nachtarbeid. „Verder de fondsen, uitkeering bij ziekte enz. Dan het gedwongen verzuim, dat zoo veelvuldig in ons land voorkomt en de vacantie. Dan scheids gerechten, boeten en andere straffen. Tenslotte de redenen van ontslag. „Het werk is voorzien van een lijst van beant woordingen, een bladwijzer en een alfabetische bladwijzer, waardoor men met een enkele oogopslag de plaats, het vak enz. voor zich heeft." Is dit boek dus allereerst onontbeerlijk voor hen, die krachtens hun positie in de arbeiders-beweging steeds noodig hebben hun kennis van het arbeiders-leven te verrijken, ook zij, die niet zoo bepaald „voorop" staan, mogen niet verzuimen van dit rapport der Studie-club kennis te nemen. Schijnt het ook „droge lectuur," zooals alle studie materiaal nu eenmaal is, uit eigen ervaring kunnen wij verklaren dat men met steeds stijgende belangstelling het rapport doorleest. Elke bladzijde haast vertelt ons van toestanden die ons totnogtoe onbekend waren, spreekt ons van verhouding in het arbeidersleven die we nog niet vermoedden. Zeker, volledig is het rapport niet. Het heeft de Studie-club blijkbaar nog niet mogen gelukken in alle bedrijven (we denken ook aan sommige speciaal Schie- damsche) diep in te dringen, doch de bewerkte stof is reeds zóó rijk, dat we met dankbaarheid dezen arbeid van de Studie-club aanvaarden. Steunpenning Schiedam. P. 5 ct.L. 10 ct.R. 10 ct.V. P. 5 ct. GEVRAAGD om Zaterdags in Vlaardingen met dit blad te colporteeren. Aanmelding bureau van dit blad. Gedipl. Deskundige voor vrouwen. Nadere inlichtingen Oosterstraat ?0. Een boek van 170 bladzijden voor één kwartje! LAURENCE GR0NLUND, bemerkt door F. W. N. Hugenholtz. Geeft een heldere uiteenzetting van het streven der sociadster. Propaganda-prijs25 cent. H. Uitgave: A. WAKKER Co, ROTTERDAM. SCHIEDAM, RAAM 30 Onderwijzer in Schoonschrijven en Hand- teekenen. Verbeteren van Schrijfhand. Aan- leeren van Rond-, Gothisch- en ander schrift. Teekenen voor de Hoofdacte. ALBERT HAHN. Prijs slechts 60 cent, in omslag. Uitgave: H. A. WAKKER Co., ROTTERDAM. tsssssgsssssgsssgs? Gediplomeerd desk. voor Vrouwen. (Medewerkster van den N.-Malth. Bond) Spreektijd van 2—9 nnr. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van 's mor geus 10's avonds 7 uur JOZ. DIETZGEN. A in „CONST ANTI A". 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Driemaandelijksch verslag van den Penningmeester. 5. Reglementswijziging. 6. Bespreking jaarfeest. 7. Rondvraag en sluiting. Aller opkomst niet alleen gewenscht, doch d'ingend noodzakelijk. HET BESTUUR. Geeft 55 ^er nett° winst aan de arbeidersbeweging. Vertegenwoordiger voor SCHIEDAM, DEEFT en omstreken: 45 bladz. Prijs: Uitgave: H A. WAKKER Co ROTTERDAM. Adverteert in „De Moker". •v WS-A 5 ««in. l

De Moker | 1905 | | pagina 4