Ditjes en Datjes. Uit de vakbeweging. Uit ons Yereenigingsleven. makende verhalen een groot gevaar, namelijk dat de heerschende klasse er mant ait slaat, om des te makke lijker nieuwe en hoogere uitgaven voor leger en vloot op de schouders van het volk te leggen. Voor ons is het intusschen heerljjk, dat de arbeiders beweging in de moderne landen onderwijl een macht geworden is die over oorlog en vrede voortaan een woordje zal meespreken. Dit is des te meer noodig daar de spanning tusschen Duitschland en Engeland er wél eene is die wortelt in de ekonomische tegenstel lingen tusschen deze twee groote concurrenten op de wereldmarkt. Naar de Republiek. In Noorwegen, waar voor kort de koning zonder veel omslag zijn ontslag heeft gekregen, is nu door een verdrag de vrede met Zweden verzekerd. De sociaal-democratische vakvereenigingen willen nu van deze schoone gelegenheid gebruik maken, om een repu bliek te krijgen. Op een vergadering van 9000 ver tegenwoordigers besloten zij Zondag 15 October te Christiania een monster-optocht te honden, om invloed nit te oefenen, dat de regeering een referendum (volks stemming) over de nieuwe staatsvorm zal uitschreven. Ook zond men een adres in dien geest aan het Stor thing (volksvertegenwoordiging). Het kiesrecht in Oostenrijk. Een voorstel tot invoering van algemeen kiesrecht, is gevallen, hoewel er 155 stemmen vóór waren en 114 tegen. Ons Oostenrijksch partijblad de Wiener Arbeiterzeiling rekende nit dat de 155 Rijksraadsafge- vaardigden die zich vóór- de urgentie van algemeen kiesrecht verklaarden 3.336.000 kiezers, terwijl de 114 die er tegen stemden in 't geheel slechts 969 000 kie zers vertegenwoordigen. Dat het cijfer der laatsten nog zoo groot is, komt doordat in Polen de massa blindelings klerikaal stemt en de Polen tegenstemden. Wijl echter de 155 stemmen, hoewel verreweg de meerderheid, niet de vereischte 2/s van de stemmen uitmaakten, werd het urgentievoorstel geacht te zijn verworpen. Maar we zijn nog niet aan 't slot. De strijd te Amsterdam. Er is sinds de vorige week niet de minste verande ring in den stand van zaken te constateeren. De heieï s en hun patroons kunnen tot een vergelijk niet komen, en dus duurt de uitsluiting van metselaars en opper lieden onverzwakt voort, zonder dat het einde is te zien- Zooals reeds is aangekondigd, had Zondag j.l. in het gebouw van den Diamantbewerkersbond te Amsterdam eene vergadering van besturen der voor- loopig bij het nieuwe Vakverbond aangesloten vak bonden plaats ten einde een vast en duidelijk antwoord te geven op de vraag of al dan niet steun aan de Stedelijke Bouwvakfederatie te Amsterdam, welk lichaam in deze zaak de leidende rol speelt, moet worden verleend. Daar waren vertegenwoordigd de Timmerliedenbond, de Sigarenmakersbond, de Diamantbewerkersbond, de Ned. Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, de Bakkersgezellen-, de Schildersgezellen-, d-i Meubel makers-, de Textielarbeiders- en de Naaisters- en Kleermakersbond. Afwezig met kennisgeving was alleen de Bond van Zuivelfabrieksarbeiders. De voorzitter Henri Polak legde er defi nadruk op, dat het niet tot de bevoegdheid behoorde om zich met de aanhangige crisis te bemoeien. Maar een ge meenschappelijke lijn is in deze kwestie wenschelijk. Door het Hoofdbestuur van den Timmerliedenbond was een rapport opgesteld, waarin aanleiding en ver loop van het geval uitvoerig werden uiteengezet, en geconcludeerd, dat eenerzijds de besmetverklaring van eenige weiken en de ais gevolg daarvan ontstane solidariteitsstakingen geenerlei gunstige invloed konden uitoefenen op de staking der heiers; en anderzijds het patroonsreglement dat den arbeider als een koelie be schouwt, een groot gevaar wordt genoemd, omdat het elke partiëele staking zou kunnen beletten. Henri Polak adviseerde daarop in een uitvoerige rede namens het voorloopig comité geen steun te ver kenen, welk advies in de volgende resolutie nader werd geformuleerd. De vergadering van Hoofdbesturen der vako'ganisa- ties, voorloopig aangesloten bij het Ned Verbond van Vakvereenigingen, gehouden op Zondag 15 October 1905, in het gebouw van den Diamantbewerkersbond te Am sterdam „de zoogenaamde solidariteitsstaking als vast onder deel van de taktiek der vakvereenigingen onvoorwaar delijk veroordeel-nd, doch aannemend de mogelijkheid, dat zij in zeer bijzondere, hoogst ernstige gevallen kan moeten worden toegepast; „van oordeel dat de werkstaking der Amsterdamsche heiwerkers geenszins het gewicht en de beteekenis heeft, dat zij de toepassing der solidariteitsstaking zou wetti gen, daar immers de onvermijdelijke gevolgen dier solidariteitsstaking vooraf bekend waren en de door de heiwerkers in het gunstigste geval te behalen voordeelen niet opwogen tegen liet nadeel, dat aan duizenden bouwvakarbeiders en hunne gezinnen berokkend zou kunnen worden „veroordeelt de solidariteitsstaking der opperlieden en metselaars in dit geval als zoodanig; „verklaart voorts in deze solidariteitsstaking te zien een uiting van de roekelooze taktiek en de verderfelijke theoriën van een deel onzer vakbeweging, taktiek en theoriën die rechtstreeks indruischen tegen de begin selen van het Verbond en waartegen het den str\jd heeft aangebonden; „verklaart verder, dat deze strijd niet alleen door middel van het gesproken en geschreven woord moet worden gevoerd, doch ook, en vooral, met daden; „noodigt uit dien hoofde de aangesloten vakorgani saties uit, geenerlei steun te verleenen aan de stakende heiwerkers en de uitgesloten metselaars en opperlieden, en hunne respectieve leden ook geen individueelen bij stand te doen bieden; „acht het wenschelijk, dat deze organisaties, desge vraagd, geldelijke hulp zullen verleenen aan de vak vereenigingen, aangesloten bij het Verbond, of staande op zijn standpnnt, welke leden huns ondanks door de uitsluiting mochten worden getroffen; „en gaat over tot de orde van den dag. Principiëele bezwaren had niemand der aanwezige hoofdbestuurders en de resolutie werd aangenomen met algemeene stemmen. Gedurende de vergadering was nog een telegram ingekomen van den Bond van Gemeente werklieden, mededeelende dat zijn hoofdbestuur een besluit van dezelfde strekking had genomen. Dit eenstemmig advies der voormannen onzer vak beweging wordt in den lande door de vakarbeiders vrij algemeen gevolgd, zooals blijkt uit de beslissingen der Bestuurdersbonden die in bijna alle steden besluiten niet te steunen. Botterdam. De vorige week meldden wij dat een „Comité van Verweer'' te Rotterdam, samengesteld uit eenige haven- arbeidersvereenigingen, het plan had eene staking te beginnen tegen de „elevators", de nieuwe machine in de haven, die de graanbooten zelfstandig leegzuigt, zoodat de handenarbeid voor dit werk overbodig gaat worden. „Met handenarbeid" zoo redeneerden zij, „is de haven groot geworden het moet dus in de toekomst ook maar." Men kan zulk een redëneering van in hun brood bedreigde menschen b e g r ij p e n, maar j u i st is zij niet. De geschiedenis leert, dat nimmer verzet van arbei- derszjjde de invoering van eenige machine kon tegen houden. Zij is een noodzakelijk gevolg in de maatschap pelijke ontwikkeling en het uurwerk van den tijd laat zich niet terugzetten. Dat heeft ook de vereeniging van graaneontroleurs ingezien en zich uit het comité van Verweer terugge trokken. Zoodat nu van de staking wel niets meer komen zal. Moeten de betrokken mannen nu dan maar zoo lijde lijk toezien, dat hun het brood voor den mond wordt weggenomen Neen. Door overleg van alle organisaties in de haven kunnen door verkorting van den arbeidstijd en andere technische maatregelen de ergste gevolgen mogelijk wel worden voorkomen. Maar bovendien voelen de in hun bestaan getroffen werkers aan het eigen lijf zoo pjjnlijk duidelijk, dat deze kapitalistische maat schappij zoo spoedig mogeljk dient onder te gaan en plaats maken voor een socialistische samenleving. Daar is een nieuwe machine uitgevonden, die veel zwaar werk onnoodig maakt. Men zou zeggen dat dat voor hen die tot nog toe dien zwaren arbeid moesten verrichten, een reden tot verheuging moest zijn. Mis. De weinige bezitters der machine strijken het uitgespaarde arbeidsloon in hun wijde zakken en het proletariaat ziet zich van het karige levensonder houd ver stoken. Dat mag niet langer De heele menschheid heeft recht op de voordeelen die wetenschap en vernuft hebben tot stand gebracht. Maar dat kan slechts in eene socialistische maat schappij, waar grond en arbeidsmiddelen aan de gan- sche menschen-gemeenschap zullen toebehooren, om in het algemeen belang zoo voordeelig mogelijk te worden aangewend. Daarom moet de leuze van het proletariaat niet zijn! Weg met de machine," maar! Hier met de machine Uit Berlijn. De uitsluiting in de electriciteits-industrie te Ber lijn is geëindigd, doordat de oorspronkelijke stakers genoegen namen met de concessies, die de patroons alreeds voor de uitsluiting hadden gedaan. ScMedamscüte B®stnaird®iFslt»©iad. In de vergadering van 12 dezer werd er bij de opening nog maals op gewezen dat op de algemeene vergaderingen alle bestuurders der aangesloten vereenigingen present moeten zijn. Er schijnt hierover nog eenig misverstand te bestaan. Mededeeling werd gedaan dat de afd. Schiedam van den Sigarenmakersbond heeft opgebonden te bestaan. Alzoo was er vacature ontstaan voor Penningmeester, daar Winterberg moest uittreden. In zjjn plaats werd Odé gekozen. De aftredende functionaires werd dank gebracht voor wat hij in het belang van den B.B. verrichtte. Inzake het Bureau van Advies vond uitvoerige ge- dachtenwisseling plaats. Algemeen werd het betreurd dat het Bureau nog niet in werking had kunnen treden. Doch allereerst was er geen geld om in de allernoo- digste behoefte te kunnen voorzien, ten tweede was er nog geen geschikt ambtenaar gevonden. Wel heeft de „Alg. Coöp. Bakkerij" 't vorig jaar f10 uitgetrokken voor net Bureau, doch dit bedrag is niet voldoende. Besloten wordt nu dat de besturen in hun resp. organisaties zullen voorstellen een sub sidie beschikbaar te stellen, om althans het financiëele bezwaar te ondervangen. Voorts werden door de vergadering eenige personen aangewezen, welke door het Dag. Bestuur zullen wor den aangezocht als ambtenaar voor het Bureau op te treden. Uit de vergadering werd een commissie van drie personen benoemd, welke de mogelijkheid van oprichting; van een coöperatief ziekenfonds onderzoeken zal. Met algemeene stemmen werd besloten geen steun te verleenen aan de uitgeslotenen in de bouwbedrijven te Amsterdam, wijl de vergadering van meening was hare sanctie niet aan de strijdwijze van de voorstanders der „directe actie" te mogen verleenen. De winter-campagne werd in zooverre geregeld dat gepoogd zal worden organisatie te brengen onder de timmerlieden en de kuipersgezellen. Eveneens zal Henri Polak worden uitgenoodigd de noodzakelijkheid van vakorganisatie te komen bepleiten. Aangehouden werden de besprekingen omtrent d< houding, door den Bestuurdersbond tegenover de Ar' beidsbeurs in te nemen. In de eerstvolgende vergade ring zal daarop worden teruggekomen. Bij de rondvraag werd nog besloten adhaesie fe betoogen aan een adres, door den Onderwijzerbom' den Gemeenteraad ingediend inzake schoolvoedP kleeding. Bij de bespreking daarvan bleek, da- vorig jaar eveneens door de onderwijzers zul' adres verzonden en door den B.B. adhaesie v b tuigd, maar het adres zelve door Burg. en Wet achtergehouden. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergat! rif onder opwekking tot voordurend trouw bezoek geslote Wie zal 't worden? Er worden re, schillende personen genoemd, welke naar een benoemij tot burgemeester zouden dingen. De heer Honnerla Grete zou van verschillende zijden aangezocht zijn, ma weigert zich beschikbaar te stellen. De heer de Groot wordt eveneens genoemd, do wellicht geheel zonder reden. Het feit, dat de heer Groot 11 jaar geleden meedong, zal wel de oorza van het gerucht zijn. Ten 3e wordt genoemd.... Mr. Jansen. „Die zou o nog maar 'reis een kansje wagen." 't Is een he' geruststelling, te weten dat deze drinkbeker ons voorbijgaan. Wie 't worden zal? Wij veronderstellen maar, dat zeker oud-liberale „uit-loop-er" z'n zeilen eens opzei hij kans had héél wat wind te krijgen. Ot wij 't graag zien zonden, is natuurlijk een twee Vergeten! Verschenen is het verslag van onderzoek der begrooting voor den dienst van 1906 de afdeelingen van den Gemeenteraad. We kunnen in dat verslag zien dat een lid, meerd leden, of vele leden voor of tegen deze of gene pos (zijn), en verhooging of verlaging gewenscht wordt, 't is zoo stichtelijk dat verslag eens na te pluizen! We lezen b.v. dat „vele leden" aanmerking maak dat „de Mentor" altjjd te laat bij den brand..,, en brandcenten altijd te laat bij de spuitgasten komen. „Mentor" vraagt het ten slotte nog eens zonder or binnen te komende brandcenten durven dit blijkb nimmer aan We lezen dat alle afdeelingen bezwaar maken te de te lage salarissen van vele gemeente-ambtenaren lager order. Dat bijvoorbeeld agenten van politie klasse voor hun nachtwerk betaald worden met koperen centen per uur.... We lezen dat alle afdeelingen bezwaar maken te; de winst-exploitatie van gasfabriek en waterleiding, vooral op den middenstand zulk een door-en-duur onbillijke indirekte belasting legt Wij' lezen dat alle afdeelinge a den wensch uitspreken,

De Moker | 1905 | | pagina 2