Ameirs-Mttzlmiw „Voorwaarts" No. 36. ZATERDAG 4 NOVEMBER 1905. 5e Jaargang. ORCAAft van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van .Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Oosterstraat 54. Stnkken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Daar moet ge allen heen! De betaling van het gemeente-personeel. Bloempjes uit den Baad. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 3 Cent per regel. TE VLAARDINGEN. Zondag 5 November a s, 's morgens 11 uur precies REPETITIE in 't lokaal „De Vriendschap" Markgraaflaan. Aller opkomst dringend noodzakelijk. HET BESTUUR. Onze zangvereeniging „Excelsior" heeft, ter gele genheid van haar 3-jarig bestaan, op Zondag a.s. een feestavond georganiseerd, die héél wat beloott. Men zie slechts het programma. „Excelsior" geeft de mooiste harer liederen mevrouw Oldeboom heeft hare beteekenisvo]|e medewerking ook ditmaal weer beschikbaar gestelden het geheel zal gevuld worden door de mnziekvereeniging „Kunst en Strijd". De uitvoeringen van „Excelsior" stelden ijimmer te leur ditmaal zal daarvoor evenmin gevreesd behoe ven te worden. De entrée-prijs is zoo billijk mogelijk gesteld 20 ct. per persoon is zeker niet overvraagd. Welnu, dan moet „Constantia" Zondag ook stampvol zijn. Het lijstje van laonen, in het vorige nummer van De Moker uit de G-emeentebegrooting overgenomen, heeft zijn werking gedaan. De krasse tegenstelling van: 6 personen met een gemiddeld loon van f 3100. 16 w f 1100.- 146 f 495.— (bij dit laatste getal moeten wij de straatmakers, plantsoenwerkers en de arbeiders aan waterleiding ■en gasfabriek, waarvan geen opgaven te vinden zijn, worden opgeteld), heeft indruk gemaakt. En de buitengewone laagte van de gemiddelde loonen in de 2e en 3e groep heelt tiet weinigen ontsteld. Zeker, „men" wist wel dat Schiedam slecht betaalt, en „men" wist wel, dat er groote verschillen van betaling te Schiedam voorkomen, maar als „men" zoo de cijfers eens gegroepeerd ziet, dan moet „men" toch bekennen dat het treurig gesteld is met de gemeente Schiedam als werkgeefster. Bij de plaatselijke inkomstenbelasting is f 400.als noodzakelijkste som van levensonderhoud vastgesteld; die mag worden afgetrokken van net inkomen als on belastbaar. En voor ieder kind mag'er nog f25.— worden afgetrokken. Wanneer een gemeentelijke arbeider gehuwd is en 3 kinderen heeft, dan blijft hem van het gemiddeld Schiedamsch gemeentelijk arbeiders inkomen f20.over. Boven het allernoodzakelijkste levensonderhoud komt hij dus niet. En de gemeente raad laat zulk een schandelijke betaling toe. Ergerlijk. Weerzinwekkend. Met de bewering, dat de gemeente niet meer kan betalen, kan men er zich niet afmaken; dat lijkt wel een afdoende reden, maar is in werkelijk heid niets anders dan een verklaring van het onver mogen der burgerpartijen om de gemeentelijke zaken ook maar eenigszins voldoende te behartigen. Maar als men er dan nog bij bedenkt, dat het leven te Schiedam duur is, de huren hoog en de levens middelen (behalve brood) duur, zóó duur dat zelfs een slechte betaler als de firma Smulders iets meer geeft aan loon dan bijv. te Utrecht omdat het hier zoo duur is, dan komt die lage betaling door de gemeente in een nog slechter licht. En als men er dan bij bedenkt, dat diezelfde slecht betalende gemeente voor zijn 300 leerlingen van gym nasium, hoogere burgerschool en burgeravondschool nog f 1400.meer uitgeeft dan voor de 2100 leer lingen der lagere school, dat de gemeente slechts f 13.50 uitgeeft voor het onderwijs van het arbeiders kind tegen f 85.voor een leerling der hoogere bur gerschool en f 250.voor een gymnasiast, dan ko men deze getallen in het ware licht van de klassebe- voorrechting tegenover de klasseverdrukking. Dan ziet men ook in de gemeente Schiedam liberalen en kerke- lijken broederlijk samenwerken in de handhaving van het afzichtelijk klassekarakter onzer maatschappij. Met zulke getallen voor oogen wordt het heele gedoe van liberalen tegenover kerkelijken teruggebracht tot een strijd om buit en baantjes; samen zijn ze het eens in hun onderdrukking en de exploitatie van de arbei dersklasse. Bij de behandeling der begrooting werd met geen woord van dezen ergerlijken toestand gerept. Natuurlijk, de heeren die daar zitten vinden dat het zoo hoort en dat het zoo goed is, en de enkele die het wel anders zou willen, uit schaamtegevoel tegenover zoo groote massa's die te weinig hebben van alles, waarvan hij overvloed heeft, die enkele voelt zijn onmacht tot veranderen, hij weet zich onmachtig, zooals de heele burgerklasse onmachtig is een einde te maken aan de eindelooze ellende die zij door haar egoïstische zelfzuch tige theoriën en praktijken in het leven heeft geroepen. Met een gevoel van welbehagen wijzen wij hier op de tooneelvoorstelling van liberalen en clericalen tegen over den aftredenden burgemeester. Om kleine keutel kwestietjes hebben ze daar voortdurend herrie gemaakt in de raadzaal. Nu de burgemeester weggaat, voelen ze zich allemaal ras- en soortgecooten, allemaal zelf voldane bourgeois, die per slot van rekening nog ver baasd waren over hun vijandigheidjes in de raadszit tingen en mekaar zoo feestelijk en broederlijk saam- vereenigd eigenlijk uit eenen pot gekookt vonden. Als ze daar weer eens samen over keutelkwestietjes ruzietjes maken, dan zullen we ze altijd zien met deze feestelijke broederlijke vertooning als achtergrond, en zullen wij ze toeroepen: kom, jongens, drinkt er eens op, lang zal-ie leven, hoera! Schiedam, 27 October. Een zware dag, met middag- en avondzitting. Onder de ingekomen stukken was van het Bestuur van den Schiedamschen Bestuurdersbond adres, hou dende sympathie-betuiging met het adres door de Afd. Schiedam van den Bond van Ned. onderwijzers bij den Raad ingediend, in zake schoolvoeding en kleeding. Het advies werd ter visie gelegd om er op te letten wanneer een eventueel verzoek om subsidie inkomt. Een vraagis het adres der onder wijzers reeds inge komen óf is het (zooals 't vorig jaar) verongelukt? Voor den heer J. M. Weeterings was 't vandaag Goede Yrijdag. Hij werd allereerst met 10 stemmen tegen 9 op den heer van Wagtendonk en 1 blanco, benoemd tot onderwijzer met hoofdakte aan de herha lingsschool. (N.B. Een tegenstander van het openbaar onderwijs!) En vervolgens tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim met 15 stemmen, terwijl de heer Kruijer 3 stemmen verkreeg. De kerkelijken in den raad spelen tegenwoordig „looden pijpen, samen deelen', maar de katholieken halen voor zich toch wel de grootste portie binnen. Het voorstel B. en W. tot opheffing van den cursus tot opleiding voor de hoofdakte, wegens onvoldoende deelname, vond nogal bestrijding. De heer de Groot wenschte de instelling, al was 't dan maar op papier, te behouden. Van Westendorp meent de mogelijkheid niet uitgesloten, dat men eerlang deelnemers krijgt. Maar de heer Honnerlage Grete zegt dat de com missie teveel werk aan den cursus heeft en bezwaar maakt om werk te doen voor niets. De voorzitter voegt daaraan toe, dat er alles is gedaan om den cursus in het leven te roepen. Spr. had reeds van te voren gezegd, dat het een doodgeboren kind zou zijn. Als de onderwijzers hadden gewild had deze cursus succes kunnen en moeten hebben. Bij wjjze van protest zou spr. de verordening willen zien ingetrokken. Bestonden er bij de onderwijzers bezwaren, dan hadden zjj daarmede voor den dag moeten komen. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en aangenomen met 164 stemmen. Tegen waren v. Westendorp, Gouka, Dirkzwager en v. d. Schalk. Volgt een gezellig keuvel-partjjtje over een „Sport terrein." We gaan in ons nederig stadje dus ook wat meer grootscheeps wonen en er een Sportterrein op na houden. Nu, op de noodzakelijkheid daarvan hebben wij reeds bij herhaling gewezen. Maar we beginnen natuurlijk maar weer krek alsof we niet durven. Naar aanleiding van een ministerieel schrijven, stelden B. en W. voor het Schuttersveld niet te verpachten, teneinde het als sportterrein beschikbaar te stellen. De heer v. d. Schalk acht het stuk grond waarop hjj als officier der d.d. schutterij steeds z'n kunsten vei toonde, te heilig, als dat huis-, tuin-of keuken-prole tariërs-kinderen daarop hun sport zouden mogen beoefe nen. Er is terrein genoeg in de stad De heer Kranen houdt zuinigheids-bespiegelingen. De heer Gouka wil de idee in al z'n volheid zien toe gepast de voorzitter pingelt er wat af: een stukje van het land verpachten, een stukje voor sport hokus, pokus, klaar is 't zaakje, het voorstel B. en W. komt er met glorie en als het meeloopt krijgen we (dank 's raads krenterigheid als 't proletariërs-belangen geldt) een sportterreinop z'n Schiedamsch. Voorts is aan de ordeVoorstel van B. en W. tot het geven van concessie aan de Rott. Electrische tram wegmaatschappij tot het doortrekken der rails tot aan het wachthuisje dier tram. Na eenig over en weer gescharrel werd dit voorstel verworpen met 13 tegen 7 stemmen. Dan komt in behandelingAdres van de Afd. Schie dam van den Ned. R.K. Volksbond om verhooging der subsidie voor hare Teekenschool, met advies van B. en W. De heer van Westendorp voelde er niets voor de f 200 subsidie tot f 500 te verhoogen. Spr. kan zich niet begrijpen het preadvies van B. en W., waar zij toch het advies van den inspecteur van het M. O. heb ben ingewonnen, dat geheel anders luidt. Hij beweert, dat het onderwijs in handteekenen aan de Bondstee- kenschool niet voldoende is en wenscht, vast overtuigd dat theorie en practijk samen moeten gaan, geen sub sidie voor half werk te verleenen. Papa Smit breekt een lansje voor z'n schooltje, met evenveel gerustheid als iemand die weet't zaakje komt toch wel in orde. De Bondsteekenschool bloeit het onderwijs is niet minderwaardig, zeker meer prac- tisch. Hu In de verderen loop van het debat vraagt de heer De Groot of de Bondsteekenschool ook voor anders denkenden (over het teekenen toegankelijk is. De voorzitter en Smit zeggen van ja. De verhoogde sub sidie wordt toegestaan met 15 tegen 5 stemmen, van de H.H. Gouka, Kranen, Loopuijt, Dirkzwager en van Westendorp. Dan verschijnt iets zeer gewichtigs, n.l. het adres van het bestuur der Departementale bewaarscholen en van het bestuur der Christelijke bewaarscholen om sub sidie voor die bewaarscholen met advies van B. en W. en ontwerpverordening. Mr. Von Briel Sasse vertoont zich in volle glorie. Op principiëele gronden gaat hij niet met het voorstel mee. Hij is tegen uitbreiding van de overheidsbe moeiing op het gebied van het onderwijs en meent, dat de zaak der bewaarscholen aan het particulier initiatief moet worden overgelaten. Dr. Ris vindt de bewaarscholen een noodzakelijk kwaad. Waar het particulier initiatief tekort schiet, moet de overheid bijspringen. De heer Wittkampf deelt het bezwaar van den heer Von Briel Sasse. Hij acht het hier een stap zetten op den gevaarlijken weg, die er toe leiden zal, dat de gemeente ook het bewaarschoolonderwijs zal moeten bekostigen, wat niet op haar weg ligt De voorstanders van de Nutsbewaarscholen zullen toch ook wel wat voor dat onderwjjs over hebben, waar de christelijken zooveel voor hun scholen hebben geoflerd. De heer Van der Poel is tegen het voorstel op grond van principiëele bezwaren. Als hij dat maar zeker weet Den heer Van Westendorp begrijpt de gevoerde op positie niet. Zegt men, dat de voorstanders van het openbaar onderwijs zich in de Regeeringsgunst moch ten verheugen, dan wijst hij op hetgeen de wet van 1905 voor hun tegenvoeters deed, waar wij nog voor L

De Moker | 1905 | | pagina 1