Ditjes en Datjes. Woningnood. Uit ons vereenigingsleven. Ingezonden. ging" natuurlijk in. Aan de solidariteitsstakers werd eene circulaire gericht, waarin hen werd geraden vóór 81 October zich voor wederopvatting van den arbeid aan te melden. Zoo niet, dan zouden hun plaatsen door christelijken worden ingenomen. De betrokken vereenigingen van metselaars en opper lieden besloten den arbeid niet te hervatten, geen enkele meldde zich dan ook bij de patroons binnen dien termijn aan, zoodat het te gebeuren staat dat de beide „besmette" werken door onderkruipers zullen worden bezet en afgemaakt. Wanneer dat zal aanvangen staat nog niet vast, maar het kan elk oogenbb'k worden verwacht. En dan zullen de patroons de uitsluiting opheffen. Wat dan? In de eerste plaats kunnen de uitgestotenen trachten door posten, overreding enz. de christelijken te bekeeren. En als dat niet lukt, dan kunnen zij het werk hervatten en de heiers weer alleen laten staan, of een contra-staking proclameeren. Daaromtrent zijn nog geen vaste besluiten genomen, maar dezer dagen moet toch de beslissing vallen. Inmiddels is te Amsterdam een tweede staking uit gebroken van een 300 werklieden bij den bouw van het nieuwe Westelijke Spoorwegviaduct. De terrein arbeiders vragen verhooging van het uurloon van 23 op 25 cents per week en een 10-urigen arbeidsdag, de mannen, die het bijzonder gevaarlijke „caisson"-werk doen, eischen een loon voor allen van 50 cents per uur, en een wijziging in de arbeidsregeling waardoor het werk wat minder levensgevaarlijk worden zal dan het nu is. Resultaten der vakbeweging. Gaven wij de vorige week een overzicht van de resultaten der Duitsche vakbeweging, thans laten wij een voorbeeld volgen uit ons eigen land. De Timmerman, het vakorgaan van den timmerlie- denbond, geeft een lijstje van de plaatsen waar sinds het oprichten van een vakvereeniging het loon in het timmervak is verhoogd. Zoo was het loon bij de oprichting der timmerlieden- vereeniging in Assendelft 15 cent, nu is het kort gele den gebracht op 20 cent per uur. Te Amsterdam bracht men het loon in ongeveer 10 jaren tijds van 18 op 28 cents per uur. In Assen was het loon bii de oprichting der vereeniging 15 en in 1904 was dit 17 ct. per uur. De timmerliedenvereeniging te St. Anna Parochie bracht het loon van 12 op 14 cent per uur. Alkmaar van 16 Bussum 17 Baarn 18 Delft 15 Deventer 14 Dordrecht 15 Enschedé 14 Groningen 17 Goes 14 Den Haag 16 Hilversum 16 Hoogez. Sappemeer 15 Leiden 16 Leeuwarden 13 Middelburg 14 Rotterdam 20 Scheveningen 18 Sneek 16 Utrecht 15 Veendam 15 Warga 12 Weesp 16 Wormerveer 16 Zaandam 16 Breda 12 Gouda 14 Stadskanaal 14 IJmuiden 20 Inderdaad een merkwaardig waaruit de kracht en de goede niging geleerd kan worden. op 20 ct. per uur. m 22 20 19 16 18 18 20 16 25 22 17 18 18 16 23 21 18 22 17 15 20 18 24 16 16 en waardevol lijstje, invloed der vakveree- De woningnood te Schiedam is tot een ergerlijke hoogte gestegen. Wij zullen daarvan een sprekend voorbeeld geven. De fabriek van de firma Smulders heeft op dit oogen- blik een 500 man aan het werk. Dit getal zal gelei delijk, en waarschijnlijk in zeer korten tijd, tot 2000 en meer stijgen. Van die 500 hebben er een groote 150 geen woning te Schiedam kunnen vinden. Is dat reeds erg voor de ongehuwden, een ramp en een hemeltergend schandaal is het voor de gehuwden, waarvan er 44 met de stoomtram heen en weer gaan, 7 per spoor op een arbeidskaart heen en weer reizen, 20 uit armoe te voet naar Delftshaven en verder tot achter in Rotterdam loopen, 4 van Maandag tot Zaterdag voor f 4.50 hier in de kost zijn en van Zaterdag- tot Zondagavond bij hun vrouw en kinderen te Slikkerveer. Voor die allen is het de boodschap, om 4 uur of half 5 op te staan ten einde tram of trein te kunnen halen of te voet bij tijds aan de fabriek te zijn, waar een hondsch boetestelsel iederen dag tientallen wegens telaat komen met inkomstenvermindering bedreigt. En als zij dan van 6 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds in één stuk aan de fabriek zijn geweest, waar zij hun 60 minuten middagschaft hebben mogen door brengen met het eten van een stuk brood en het drin ken van een blikje water, dan kunnen zij eerst nog tot één uur en 5 kwartier toe loopen of trammen om eindelijk afgetobd en moedeloos thuis te komen, en gauw naar bed te kunnen gaan, want den volgenden morgen is het weer om 4 uur of half 5 het bed uit. Op het stadhuis hemelen liberalen en clericalen elkaar op en toasten op de schitterende toekomst van Schiedam als handelstad en fabriekstad De arbeidersbevolking telt niet mee voor die heeren, die mag waarde helpen voorbrengen en haar arbeidskracht verkoopen van 's mor gens 5 tot 's avonds half 9 en als het moet nog langer. Voorziening in den woningnood, dat moest het eerste nummer op de rooster van werkzaamheden van den gemeenteraad zijn, maar Straks zullen libei alen en clericalen samen een nieuwen burgemeester begroeten en betoasten, buiten de groote arbeidersbevolking om en boven haar hoofden heen. Maar ook deze tekortkomingen zullen zich wreken. Arbeiders, vereenigt u, maakt samen een eind aan den woningnood en zooveel anderen arbeidersnood Zoolang die liberale en clericale heeren niet bang zijn voor uw macht, trappen ze u of doen ze of gij er niet zijtOrganiseert u dan, gaat eischen wat men u onthoudt, en uw recht zal u gegeven worden. Alg. Coöp. Bakkerij. In de jaarvergadering, vorige week gehouden, kwam prachtig uit, welk „coöpe- ratie"-begrip sommigen coöperators bezielt. Het element, dat van begin af zich op deze onderneming heeft geworpen met het verheven doel: „na winst méér winst" is schijn baar sterk groeiende en, tenzij er een onverwacht en belangrijk tegenwicht komt, is het te voorzien dat het enkel dividend-jagend element na korter of langer tijd overheerschend wordt. Nog openbaart die strooming zich in onbeduidende figuren. Maar ze winnen in aantal. Het voorstel tot verhooging van de vergoeding der bestuursleden vond natuurlijk van die zijde verzet. Men zag in die verhooging het gevaar van baantjes- jagerij. En meneer Van Gerven, die de vergadering der „Algemeene" heeft uitverkoren tot arena zijner kletszucht, verkondigde dat hij wel bestuurslid op-een koopje zou willen wezen, welk aanbod door een der aanwezigen onderkruiperij werd genoemd. En 't spreek woord zou in deze ook wel eens volop waar kunnen zijn, dat goedkoop duurkoop is. De verhooging werd echter toegestaan. Twee brievenbestellers vonden de positie der bak kersgezellen bij de „Algemeene" te weelderig. De 8 pCt. van de winst, statuair aan het personeel toege kend, zagen zij liever ook nog door de leden opgeslokt. Hetzelfde gevoelen had men ten opzichte van het fonds voor „algemeene belangen," maar waar men dat alles nog niet kan inpalmen, is er, naar wij vernemen, reeds nu een clubje (waaronder natuurlijk Van Gerven) aan 't jjveren om statuten-herziening te verkrijgen. Voorts sprak men met verontwaardiging erover, dat de gezellen nog een liter melk per dag verzwelgen. Allemaal schade voor 't dividend. Bij de bestuursverkiezing werd v. Wnrmond, een geziene figuur in de coöperatie, tot bestuurslid ver kozen in de plaats van den secretaris Moer man. Deze werd echter later gekozen in de plaats van Hilkhuyzen, die bedankt had. Het bestuursvoorstel aan de bakkerij een sigaren fabriek te verbinden om alzoo den heer Hilkhuyzen onder dak te brengen, werd verworpen. Of nu de bakkerswinkel in 't vervolg tóch sigarenwinkel mag blijven, werd niet gevraagd. Intusschen komt dit besluit ons als het verstandigste voor, dat genomen is. Doof. Schoon we op verzoek reeds twee malen onze Gezondheids-commissie wezen op een geval van ernstige vervuiling hier ter stede, is de toestand in het bedoelde pand (Oosterstraat 8) totnogtoe dezelfde gebleven. We schijnen dus aan doovemansdenrs te hebben ge klopt. Waar we echter van meening zjjn, dat inge grepen moet worden willen we ook nog voor de derde maal op het feit attendeeren, ons voorbehoudende, als het ook nu weer tevergeefs is, de Gezondheidsraad met het geval in kennis te stellen. We hebben van den ijver onzer Gezondheids-com missie wel eens betere gedachten gehad dan we op 't oogenblik ondervinden. Vanwege de zuinigheid. Het trottoir langs de Beurs wordt verstraat. Er komen groote, platte tegels. Erg mooi maar ze zien er uit, of ze bar prijzig zijn. Twee straatmakers verrichten het werk. Vanwaar die verstrating? Was ze noodzakelijk? In 't geheel niet. Het straatje was lang niet slecht. Waarom dan die kosten gemaakt worden? Ja, dat is voor een gewoon sterveling niet te begrijpen, De zuinigheidswegen bij Gem. werken zijn wonder baar Gemaakte bewegingen. De serenade, Dinsdag aan den burgemeester gebracht, was een fiasco. Onze schntterij-muziek was zoo erbarmelijk slecht op dreef, dat men z'n hart vast en z'n ooren dicht hield. Vanaf de stadhuistrappen deed men al z'n best om'n „hoera!" van de massa menschen los te krijgen 't lukte niet. De menschen bleven zoo koud mogelijk. Als er ooit een gemaakte beweging is geweest, dan is het de huldebetooging aan den heer Versteeg. Allerlei. Boekh. tot jongste bed.: Wie zijn die heeren, die nu nog in hun zomerjasje rondloopen? Jongste bed. (lid van Mercurins): Weet U dat niet? Dat zijn de bestuursleden van „Mercurius", afdeeling Schiedam. Boekhouder: Maar wat mankeert die lui dan? Jongste bed.: Die hebben na nog last x&n tropische warmte. (Zie no. 2126 en 27 van „Mercuris.") ANS. Bakkersgezellen. In de vorige week gehouden vergadering werd, nadat door den voorzitter doel en werktog van een Bureau voor Arbeidsrecht waren uiteen gezet, besloten f3 uit te trekken voor het Bureau van Advies, door den Schied. Bestuurdersbond op te richten. Metaalbewerkers. In een cursusvergadering van de afd. „Schiedam" van den Metaalbewerkersbond sprak De Bruin over de taak van een Bestuurdersbond, speciaal wijzende op de noodzakelijkheid van een Bureau van Advies. Beslóten werd het Bureau van den S. B. B. financiëel te steunen. De Vroedschap van „Vlaardinger Ambacht." Om te voldoen aan ee.n tot mij gericht vereerend verzoek, toog ik in den morgen van den 31ste van Wijnmaand in het jaar onzes Heeren 1905, jas dicht geknoopt, en gewapend met een stok ter beveiliging van eigen lijf en leven voor kwaadwillige honden, den Holijerweg op, om aldaar getuige te zijn van het „be stier" van Vlaardinger Ambacht en omstreken, of anders gezegd, om aldaar bij te wonen een zitting van boven genoemde Vroedschap. Het is, zoo dacht ik, geheel iets anders, zoo'n gang over een grindweg naar een hoerenhof stede, dan het zelfde over keien en straatmoppen naar een echt Raad huis. Er ligt iets kalmeerends in het eerste, terwijl men bij het andere min of meer geagiteerd is. Deze raadszitting, zooals gezegd, moest wegens ver bouwing van het eigenlijke raadhuis worden gehouden op de boerenwoning van den heer Ph. v. d. Kooi, Holijer weg, en dat de leden dier Vroedschap niet gewoon zijn aan vreemde pottenkijkersbleek mij alras, want, toen zij met hun gespan het ert opreden werd ik door hen gemeten van het hoofd tot de voeten. De gewapende macht in den persoon des „Veldwachter gemeente bode" verscheen ook gauw op het tooneel, de Vroede mannen werden binnengelaten, en zoo leefde ik in af wachting van de dingen die komen zouden. Niet onver meld mag blijven, dat ik, vóór dat de zitting begon, beleefd werd uitgenoodigd mij te begeven in de woon kamer van den bewoner der „Stee." Opeens klonk een schel (geen electrische) doch een tafelschel, de veldwachtergemeentebode, ontdaan van z'n sabel en zich z'n waardigheid ten volle bewustzijnde riep in den „gang" „Openbare Vergadering." Hij deed dat goed, alhoewel niet met zoo'n sten- tarstem als de Vlaardingsche Conciërge, ik zag van hem ook niet die arm en beenzwaaiengen zooals bij den andere, doch het ging alles in overeenstemming met geheel de omgeving, hij deed dat kalm, er lag zelfs iets plechtigs in. Ik trad binnen en bevond mij midden in het gezel schap in de „hoogkamer" der woning, werd door den voorzitter beleefd uitgenoodigd plaats te nemen in de daarachter liggende kamer, nam een stoel en plaatste mij in de „porte brisé" vis a vis tegenover de heeren, en de zitting begon met het lezen der notulen door den voorzitter. Wat ik hierbij bewonderde, dat was de radheid van tong van dezen ambtenaar. Na deze verrichtirg, kregen we een discussie over takken van boomen die te laag hingen, en hinderlijk waren voor de passage, waarop volgde een eerbiediglijk verzoek van den caféhouder de Vette aan de halte Schiedam sche dijk, om toch wel vergunning te mogen krijgen voor het tappen van sterken drank. De voorzitter stelde voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen, aangezien over deze zaak al herhaalde malen gediscusseerd was, en dat een vroeger Raadsbe sluit in overeenstemming was met de drankwet. De heer Man in 't Veld, die voor deze zaak al meermalen in 't vuur is geweest, was van meening dat deze vergunning toegestaan kon en moest worden, omdat de „Wet" het niet belette. De voorzitter zeide dat het heelemaal overeenkomstig de Rjjkswet was, waarop de heer Man in 't Veld zeide, zich daarin vergist te heb ben en nadat hij opnieuw geconstateerd had dat deze maatregel een oorzaak is van gegronde haat, dat hij n 15 r> 22

De Moker | 1905 | | pagina 3