r Onfler Zwart regime, OPROEP VAN GAPON AAN HET RUSSISCHE VOLK. Belleyoysstraat 4, bi W.-Kruistade Rotterdam. Het Evangelie der Sociaal-Democratie 12 KarMuurteefóninpii in kleuren, De Centrale Arbeiders-Verzekering en Deposito-Bank Cursusvergadering Glasblazers. Mej. H. v. Dijke-v. Brandwijk. De Socialistische Maatschappij, d k, J. KOORENGEVEL, V A V A Mej. E. H, van der Meer Dagelijks te ontbieden. IQ Cent. LEZERS Steunt hen die ons steunen Doet uw inkoopen bij onze adverteerders. Sluit uw verzekering bij A. WINTERBERG, Oosterstraat 54, Schiedam Pootstraat 103°, Delft. stap ik af van dit meer plaatselijk terrein, laat ik het maken van commentaar's aan anderen over, en rest nog deze opmerking Concurrentie is alweer de ondergrond van dit alles, het is alweer een uitwas van dat groote vernietigings proces in onze stelsellooze en wanordelijke samenleving, het is alweer de jacht van den één op den ander, het is alweer het zichzelf grooter maken ten koste van den ander, het is alweer het bekende: „Een ieder zoekt z'n weg, maar niemand weet waarheen." Het is dat stelsellooze, waardoor hij, die óf slim, óf door meerder bezit daardoor in staat gesteld, z'n mede- mensch vliegen afvangt op elk terrein, die alleetische, gemoedelijke overwegingen ter zijde stellende, wil zijn, de man van zaken, die daardoor groot wordende zich ruim en vrij beweegt in het vigeur van onze hedendaagsche stelsellooze maatschappijvorm. Concurrentie, de alles beheerschende ondergrond, maar tevens oorzaak van zooveel economische ellende, con currentie niet toevallig, maar geheel passende in het raam onzer maatschappij, ja eigenlijk het fundament daarvan, hooggeroemde en vrije concurrentie, de afgod van liberalen en al wat nog burgelijk denkt en overweegt, concurrentie.... bron van veel ellende!, we zien u meer en meer verdwijnen voor samenwerking, concurrentie, de levenszenuw van het kapitalisme, één maal zal voor u de doodsklok geluid worden en wee dan wanneer deze op uitbuiting berustende en con- curreerende maatschappijvorm zal hebben plaat gemaakt voor een andere, d. w. z. dat deze kapitalistische samen leving zal hebben plaats gemaakt voor een andere, n.l. de socialistische, een samenleving waarin, naar mijn bescheiden meening, de menschen niet beter, niet „liever," ook niet humaan zullen zjjn als individu, maar waar andere verhoudingen, en gesteund door andere en beter wettelijke regelingen, het ongebreidelde en bandelooze egoïsme van thans, daar en dan aan banden zal leggen. Wij hebben hier in Ylaardingen een afdeeling van „Patrimonium." De bond van dien naam zegt zich nog al te interresseeren voor den winkel-en neringdrij venden middenstand. Deze afdeeling kondigde nog kort geleden aannieuwe plannen en nieuwe aktie. Waar nu door het hier besprokene zeer zeker onze kleine winkelstand opnieuw in moeilijkheid verdaagt, wordt dit voor „Patrimonium" alhier een ruim arbeids veld, een prachtige gelegenheid om te toonen wat ze vermag. Komt, Patrimoniummannen van Ylaardingen. beproeft uw krachten, toont ons wat gij vermag, een heerlijk veld van propaganda voor u, wij wachten op uw raad en daden, helpt onze kleine winkeliers uit den klemX. Zondag 1.1. was door de afdeeling Vlaardingen van den Ned. Glasblazersbond een Cursusvergadering belegd, welke alleen voor vakgenooten toegankelijk was, behou dens enkele introducties, waarin door H. Spiekman de noodzakelijkheid van vakorganisatie bepleit werd. Spr. noemde het een goede gedachte van het bestuur der afdeeling Ylaardingen dat zij ook gaat trachten door het houden van vergadeiingen als deze, het ont wikkelingspeil der glasblazers omhoog te voeren. Boven dien heeft het ook dit groote nut dat men de belang stelling der vakgenooten voor de vereeniging levendig houdt. Dit klemt te meer, waar wij allen weten dat het dollemanswerk zou zijn om vandaag deze, morgen weer een anderen looneisch te stellen. Deze vergaderingen zijn inderdaad van beteekenis voor de vakorganisatie. Zij zijn een middel, kunnen dat tenminste zijn, dat de band die de leden omstrengelt, steeds hechter en hechter wo'dt. Zij verruimen den blik en brengen den leden meer en meer tot één uit gangspunt wat betreft het inzicht in wat de vakorga nisatie kan bereiken en welke de beste middelen daartoe zijn. Spr. hoopte dan ook dat zij, welke zich nog geen helder denkbeeld hebbeu gevormd van het doel der vakbeweging, straks het gehoorde zullen verwerken en er in hun vereeniging hun voordeel mee zouden doen. Hoe komt het toch, vraagt spreker, dat er thans een beweging is die in alle landen zoozeer de aandacht trekt Een beweging welke steeds meer en meer om zich heen grijptwaarvan men een kleine 50 jaar geleden nog zoo goed als niets van kon bespeuren Toen hoorde men alleen van oorlog, en nog eens oor'og, dingen die allen buiten de arbeiders omgingen. Thans is het, wat men noemt de Arbeidersbeweging, die aller geest bezig houdt. Een vraagstuk dat den machthebbers te denken geeft. Nn hier, dan daar, dan weer ginds, overal ziet men dat de arbeidende klasse zich in 't ge weer stelt om zich wat meer lucht, wat meer ruimte, wat beter boterham te veroveren. 't Is er mee als met een stuk grond, waarin zich petroleumbronnenbevinden. Schijnbaar lijkt het den argeloozen toeschouwer of die plek grond gelijk is aan het andere, maar hij weet niet, dat slechts een dunne aardkorst, wat daar beneden woelt en bruist, nog maar voor een korten tijd tegenhoudt. Van deze machtige arbeidersbeweging, daar is de vakorganisatie een stuk van. Het onmiddellijke en voor de hand liggende doel isverkorting van den arbeids tijd, verbetering van de stoffelijke positie barer leden en wederopzeggingschap in de fabriekhet verdere en meer verwijderde doelhave leden te ontwikkelen, hen belang te doen stellen in alle gewichtige vraagstukken die de openbare zaak raken, hen alzoo opvoedende tot menschen die voor hun kinderen idealer toestanden voorbereiden, dan die, waar ze thans onder leven. Verkorting van den arbeidstijd, vervolgde spreker is van zulk groot belang voor de arbeidende klasse, dat nooit genoeg daarvoor geijverd kan worden. Een sterk voorbeeld hiervan vertelde spr. ons van de diamantbewerkers. Een paar jaar geleden, toen waren deze in staking om een 9V2-nrigen werkdag te ver krijgen, ofschoon ze wisten dat dit tot gevolg zou heb ben vermindering van loon. Nochthans deed hen dit niet terugdeinzen, omdat ze maar al te goed wisten dat de tijd dien zij minder op de fabriek doorbrachten, besteed zou worden aan hun ontwikkeling, en alzoo hun organisatie weer ten goede zou komen. Verbetering van het loon. De vakorganisatie moet trachten steeds het loon op hooger peil te brengen. Niet plotseling, maar geleidelijk. De bestbetaalden moeten hun kameraden die het minder hebben, beide handen toesteken om ook hen wat beter boterham te verschaffen. Want dit moet ons uitgangspunt zijn, al dus spr., dat wij altoos pogen onze klasse in zijn geheel op te heffen. Medezeggingschap in de farbiek. D. w. z. dat de organisatie een woordje meespreekt bij het maken van reglementen e.d. Want niet alleen en uitsluitend is het de kwestie hoeveel loon wij verdienen, dat ons dikwijls het leven zuur maakt, maar het is ook vaak de ontac tische manier waarop de werklieden in fabrieken ge drild worden. Om al deze dingen te bereiken moet de organisatie er steeds op uit zijn zooveel mogelijk de arbeidskracht dat zijn de arbeiders en de machines onder haar invloedsfeer te brengen. Alleen dan zal het op den duur mogelijk zijn bevredigende resultaten te bereiken. Ten slotte stelde spr. zijn hoorders duidelijk in het licht het groote belang, dat de vakorganisatie heeft bij een goede wetgeving. Spr. zou alleen slechts noemen pensioneering van den afgeleefden werker op zijn ouden daghet belang, dat hij heeft bij goed onderwijs, om dat domheid één van de grootste hinderpalen is voor de bewustwording der arbeidershoe groot het belang is, dat wij hebben, dat die groote sommen gelds, welke thans aan leger en vloot weggesmeten worden, voor nuttiger doeleinden besteed worden. Spr. zal er niet meer van zeggen, omdat hij hoopt, dit onderwerp speciaal in een volgende cursusvergadering te zullen ontwikkelen. Hij hoopt slechts, dat deze enkele voor beelden zijn hoorders aangetoond hebben, hoe de dwin gende wetgeving, welke de arbeiders inzonderheid, altijd van zijn zwartsten kant gezien hebben, omgezet kan worden in een wetgeving, die hen ten zegen is. Met een opwekking tot aansluiting, sloot spr. zijn leerzaam betoog. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat de glasblazers, welke het niet de moeite waard achten aanwezig te zijn, verstandig zullen doen in een volgende cursusver gadering present te zijn. Inderdaad er valt veel te leeren. De liberalen in actie. 't Was ten tjjde van de groote verkiezingen van dezen zomer, indien we ons niet vergissen, dat er onder bovenstaand hoofd, een paar regels in dit blad gewijd werden, aan het grootsche veldtochtsplan wat door de liberalen hier ter plaatse was ontwikkeld, om de liberale beginselen meer ingang te doen vinden. Wjj hebben er toen zoo'n beetje een loopje mee ge nomen en al dadelijk gezegd: „d'r komt niets van, de fut is er uit. 't Is een oude afgeleefde tobberd, de geest is wel gewillig, maar het vleesch is zwak." Maar, hadden we kunnen bevroeden dat onze woorden zulke schrijnende wonden zouden opengereten hebben, we zouden, uit eerbied voor de majesteit van den ouderdom, dat niet uit onze pen hebben laten vloeien. Want nog hooren we, alsof het eerst gisteren ge beurd is, den voorzitter van de liberale kiesvereeniging „Vlaardingen" met van ontroering trillende stem - een vergadering, waarin de heer De Groot sprak weeklagen over deze snoode woorden. Het had hem pijn gedaan. Maar de liberalen zonden toonen, dat het geen ijdele klanken geweest waren. Het was, alsof hij wilde zeggen„Aan den schandpaal met znlke onver laten." En thans? Je ziet of je hoort nog niets van d'r lui zelfs niet van de jonge garde Steunpenning Schiedam. De verdrukte parapluie 50 ct.v. P. 5 ct.te veel ontvangen kassier Z. 26 ct. Stennpenning Vlaardingen. Te veel ontvangen 111/3 ct. Gediplomeerd desk. voor Vrouwen. (Medewerkster van den N.-Malth. Bond) Spreektijd van 2—9 uur. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van 's mor gens 10's avonds 7 uur -:- -:- -:- -:- Een boek van 176 bladzijden J voor één kwratje! A LAURENCE GRONLUND, bewerkt door F. W. N. Hugenholtz Geeft een heldere uiteenzetting van het streven der socialisten. Propaganda-prijs 25 cent. a Uitgave: J H. A. WAKKER Co., ROTTERDAM. Wh SCHIEDAM, RAAM 30. Onderwijzer in Schoonschrijven en Hand- teekenen. Verbeteren van Schrijfkand. Aan- leeren van Rond-, Gothisch- en ander schrift. Teekenen voor de Hoofdacte. Adverteert in „De Moker". JOZ. DIETZGEN. 45 bladz. Prijs: Uitgave: H A. WAKKER Co ROTTERDAM. Nieuw Malthusianisme. Gedipl. Deskundige voor vrouwen. Nadere inlichtingen Oosterstraat 54. ALBERT HAHN. Prijs slechts 60 cent, in omslag. Uitgave: H. A. WAKKER Co., ROTTERDAM. Een gewichtig historisch document Aan de arbeiders en aan de boeren ten gunste van het Joodsche volk. Bij eiken BOEKVERKOOPEE verkrijgbaar. Uitgave van PRIJS H. A. WAKKER Co., Rotterdam. Geeft 55 der netto winst aan de arbeidersbeweging. Vertegenwoordiger voor SCHIEDAM, HEEFT en omstreken: 1? W N" TTtTRTCNTTOT.TZ. s s Si cent.

De Moker | 1905 | | pagina 4