St. Nicolaas-Veruassingen. No. 40, ZATERDAG 2 DECEMBER 1905 5e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij 4e kwartaal 5e jaargang. Afdeelings nieuws. Sint-Nicolaas-Feest. FEUILLETON. Nog eens gemeentelijke woningbouw. Uit het Buitenland. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal I 7 franco per post 30 cent hj voorStaling. Losse nummers 2 cent. Bureau van JRedactie en Administratie: A. WINTERBERG, Oosterstraat 54. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken yoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Wo°nsdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Aan alle Abonné's In den loop van de volgende week zal de Administratie weder over de abonnementsgelden beschikken. Houdt dus allen het geld gereed! Ons stukje van de vorige week schijnt door velen niet goed begrepen te zijn. Er zijn er die denken dat b.v. een vrijgezel partij genoot geen zusjes of broertjes naar het feest kunnen zenden. Dit is een verkeerde opvatting. De commissie heeft dit niet zoo bedoeld. Evenals andere jaren kunnen zij hun zusjes of broertjes opgeven. Ook denkt men dat wij kinderen zullen weigeren van personen die door bizonderen en afdoenden reden geen lid der partij kunnen zijn. Ook dit bedoelt de commissie niet met het stukje. Wij weten heel goed dat er per sonen zijn die reeds menigmaal getoond hebben bij ons te behooren, maar om redenen, (waarvan zeer velen ge grond zijn) niet kunnen aansluiten. Deze menschen be schouwen wij voor deze gelegenheid als partijgenooten. Immers wij kunnen geen andere term gebruiken als partijgenoot of geestverwant. Bij zoo'n gelegenheid, wij herhalen dit, noemt alles zich geestverwant, dus zijn wij verplicht deze ruimte een beetje te beperken. Wij zeiden er zijn zeer veel gegronde reden van en kelen personen, maar er zijn er ook die werkelijk bij ons hooren, maar om kinderachtige reden zich niet aansluiten. Ook deze beschouwen wij bij ons te be hooren, maar toont dan ook dat wij goed gezien heb ben en sluit u aan. Elk weet nu voor zichzelf wel of hij of zij kinderen kunnen zenden. t Is waar, ons artikeltje was de vorige week niet vol ledig genoeg, maar ook veel is verkeerd begrepen. Wij hopen dat hiermede voldoende inlichtingen zijn gegeven. Let nu vooral goed op het volgende 1 ot Zaterdag 2 Dec. worden nog kinderen ingeschre ven bij de commissie-leden. Verder bestaat daarvoor gelegenheid ^p Zondagmorgen 3 December van 10 tot 12 uur, in Constantia. Na 11 uur wordt beslist niet meer ingeschreven. Men denke er om dat dit schriftelijk moet geschie- dee (zie „De Moker" van de vorige week). Ieder kind moet een kaart hebben. Deze kaarten zijn op naam en strikt persoonlijk. Ouders en verdere begeleiders van kinderen die in 't bezit ven een kaart zijn, hebben zonder kaart toegang. Men wordt beleefd verzocht het aantal begeleiders zoo veel mogelijk te be perken, liefst niet meer als één voor elk gezin, doch in geen geval meer als twee. De kaarten zijn verkrijgbaar op Zondag j December s avonds ten acht uur in „Constantia," zij worden alleen afgegeven aan de kinderen zelf of hun ouders. Kaarten welke Zondagavond niet worden afgehaald verdwijnen in de snip perm and, mits vooraf aan de com- Wat daaronder al niet te rekenen valt! Neen, laten we dat niet opsommen. We zouden moeten spreken van konkelarijtjes tusschen verloofden, van hoofdbrekens van kindervrinden, onverschillig of ze de milddadige hand uitstrekken naar de gezellige feestkamer in het huis van den rijke of in de één-kamerige kluis van den arme; wij zouden moeten spreken van kinder vreugde daar, waar het geheele „verlanglijstje" werd vervuld, en daar, waar slechts in ruil voor wat hooi een enkel stukje suikergoed in het klompie- onder den schoorsteen getooverd werd. We zouden moeten be- toogen dat St. Nicolaas, hij moge zoo sympathiek zijn als hij wil, toch bij zijn bezoeken geducht rekening houdt met de factor der welgesteldheid. Dat is ook al weer de zwakke zijde van dezen grooten manverschil moet er wezen. Dit weten we eenmaal en als verstandige menschen schikken wij ons in de noodzakelijkheid. En gaan we voort, ieder op zijn wijze, ons illusiën te scheppen over de verrassingen die de goede Sint ons bereiden zal. Als we nu zélf maar eens wat over 'm te zeggen had missie is verzocht ze te bei.aren. Tevens wordt Zon dagavond bekend gemaakt welke dag en welk uur het feest zal plaats hebben. De Commissie. In eenige groote bladen stond dezer dagen een onge- teekende advertentie, vermoedelijk afkomstig van ons gemeentebestuur, waarin het particuliere kapitaal uitge- noodigd wordt, zich den woningnood te Schiedam aan te trekken en arbeiderswoningen te gaan bouwen, omdat daaraan zulk een gebrek is. Het is jammer, dat de cijfers, die De Moker onlangs meedeelde over woning gebrek om de arbeiders aan de Smuldersfabriek, niet in die advertentie zijn opgenomen. Dan was het parti culiere kapitaal stellig onmiddellijk vermurmd en zou direkt van zijn overvloed over onze zwarte jeneverstad hebben uitgestort. Want niets is menschlievender dan het kapitaal, dat zonder ophouden krokodillentranen huilt over de ellende die het kapitalisme dagelijks schept, en dat van zijn reuzenwinsten dagelijks heel kleine beetjes afstaat om als een barmhartige Samaritaan wel te doen en iets te verzachten van die ellende, door het kapitalisme zelf in de wereld gebracht. En het Schiedamsche gemeentebestuur, onvervalscht klerikaal in meerderheid, met een onvervalschte kapitalistische libe rale bourgeois-oppositie, vloeit over van christelijke aandoeningen van medelijden en mededoogen en roept de hulp in van het even christelijk-medegevoelde par ticuliere kapitaal, om die gruwelijke ellende van den Schiedamschen woningnood te helpen verzachten. Het gemeentebestuur doet' zelfs nog meer. Het staat de Gezondheidscommissie gelden toe voor een woning- onderzoek. En die commissie zal een rapport uitbrengen over den woningtoestand, aan den Gemeenteraad. En zeer waarschijnlijk zal de slotsom van dat rapport zijn, dat van medisch-hygiënisch standpunt de toestand niet ongunstig genoemd kan worden, wat dan zeggen wil dat de woningen geen onmiddellijk ziekte- of besmet- tingsgevaar opleveren. Het Schiedamsche gemeente bestuur kan dan op grond van dat rapport verklaren, dat het met den woningtoestand te S. niet ongunstig staaten zelftevreden kan het dan verder adver- teeren om particulier kapitaal. Maar het gemeentebestuur verzuimde van dat medisch- hygiënisch woningonderzoek (het eenige waarmee de Gezondheidscommissie te maken heeft) een maatschap pelijk woningonderzoek toe te voegen. Want het woning vraagstuk is behalve een medisch-hygiënisch ook een sociaal vraagstuk. En dit laatste is er zelfs verreweg het belangrijkste deel van. Waarom benoemde het Gemeentebestuur nog niet een dergelijke commissie voor maatschappelijk woningonderzoek? samen te stellen uit afgevaardigden van den Schiedamschen Bestuurders- bond, Patrimonium en den R. K. Volksbond Een commissie voor maatschappelijk woningonderzoek, die vooral niet te klein moet zijn, over voldoende subsidie uit de gemeentekas moet kunnen, beschikken en over volledige medewerking van de betrokken gemeente ambtenaren, en een bekwamen rapporteur moet hebben. denAls we b.v. eens konden gebiedendenk hier eens aan, Sint, en ookvergeet dat vooral niet. Dat zou leuk wezen Als de heilige man eens zóó vriendelijk ware, bijv. de redactie van De Moker uit te noodigen hem tot gids te dienenAl houdt-ie d'r dan ook een Sinter-Klaas-achtige manier van reizen op na al zou 't ons misschien wat vreemd vallen met de teugels van het witte ros in de hand over de daken te moeten exerceeren, toch zouden we, terwille van de goê zaak, ons daar wel in zien te redden. Waarheen zouden we al niet met 'm trekken Kijk 'reis, Sint, aan onzen Maas-oever een spiksplinter nieuwe fabriek. Wat 'n kunstwerkHola, schim- meltje, sta 1 Wil uwe heiligheid niet eens een kijkje nemen Van Smulders is-t'ie. Een pracht, hé O, nee, de loonen zijn niet hoog, eigenlijk wat erg laag, weet u 't Heeft zeker wel veel van een uitbuitings systeem op groote schaal, dat er wordt toegepast. Wilt u geen fabrieken meer zien? Nou, da's jammer we hebben hier anders nog onze kaarsensalon, onze glasfabrieken enz. enz., die voor H.H. aandeelhouders nog altijd pracht-paleizen zijn Ja, maar nu worden we toch met ons zelf verlegen, waar we u 't eerst brengen zullen. Hola, Zwart-Jan, voor jou hebben we eerst wel 'n vrachie. Wil je maar inpakken Allereerst een mooie collectie speelgoed, die hie"r vroeger tot de uitrusting van Schiedam's weerbaarheid Een commissie die de woningen moet onderzoeken naar de maatschappelijke eischen die aan een woning behoren gesteld te worden, en dus ruimte, licht en lucht, bewoon baarheid en gezelligheid in verband met huur en loon heeft na te gaan. Kortom, een commissie, die heeft te onderzoeken, in hoever de Schiedamsche woningen, in de eerste plaats de arbeiders-woningen, voor een behoor lijk familieleven geschikt zijn, en in hoever de huren geëvenredigd zijn aan loonen. Zoolang het Schiedamsche gemeentebestuur een der gelijk onderzoek achterwege laat, staat het schuldig aan grof plichtverzuim tegenover het grootste deel der bevol king, de arbeidersbevolking. Wel roept het het particu liere kapitaal op om winst te komen maken uit den woningnood en van dien woningnood te komen gebruik maken teneinde hooge huren te persen uit schamele loonen. Wel laat het door een Gezondheidscommissie de hygiënische onschadelijkheid van de arbeiderswonin gen vaststellen. En wel mergelt het schoolgelden en plaatselijke belasting uit de treurig kleine arbeiders loontjes, om daardoor de meergegoeden wat minder te kunnen belasten. Zoo werken particulier kapitaal en gemeentebestuur broederlijk samen aan de zuigpomp op de arbeidersbeurzen. Maar het gemeentebestuur steekt geen vinger uit voor voorziening in den woningnood en verbetering in den maatschappelijken woningtoestand. Met hardvochtig kapi talistisch klassebewustzijn, dat alleen liefdadigheid maar geen recht kent tegenover de uitgebuiten door het kapitaal, onderzoekt het en adverteert het en laat verder alles blijven zooals het is. Russische Revolutie. In Sebastopol, een stad aan de Zwarte Zee en bekend door het gebeurde met het eerste revolutionaire schip „de Potemkin", is een opstand uitgebroken onder de soldaten. Heele regiment en hebben zich bij de Revolutie aangesloten en zij die tot onderdrukking kwamen, liepen met muziek naar de revolutionairen over. De matrozen van enkele oorlog schepen kwamen zich bij de soldaten aan de wal aansluiten. Samen hebben ze de orde hersteld een heel andere „orde", dan de kapitalistische ze hielden een vergadering, waar besloten werd niet te moorden of te plunderen. Officieren zijn gevangen, kroegen worden door eigen volk bewaakt, wat we er van hooren is prachtig. De Times verneemt uit St. Petersburg Volgens een telegram uit particuliere bron, die alle vertrouwen verdient, zijn de opstandelingen zoodanig den toestand meester, dat de regeering zich genoodzaakt zal zien, al hun eischen in te willigen. Deze mededeeling bevestigt de officiëele berichten, die zeggen, dat de autoriteiten niet met kracht het oproer durven onderdrukken tenzij de regeering een zeer sterke troepenmacht uit andere streken kan zenden om de stad in te sluiten. Onnoodig te zeggen, dat men zich wacht, deze be richten bekend te makenmen tracht veeleer den ernst van den toestand te bewimpelen. De orde en rust die behoorde, maar waar waarvan we nu pas ontdekt hebben dat het wat kinderspeelgoed is. Dan hoüen we d'r nog een verzameling op na, die ze hier brandspuiten noemen, maar die we bij geval van brand niet gebruiken kunnen. Neem mee. Dat geleerde gezelschap daar heet onze schoolcommissie. D'r geleerdheid komt vooral uit in het vermoffelen van lastige schoolzaken, waar een of ander hoofd z'n vingers mee gebrand heeft. Met liefde mag je ze hebben, hoor. O, jou gulzigaard zit je nou daar alweer naar te gluren Maar je blijft er af. Onze vroedschap is ons te heilig, hoorZeer kundige en respectabele menschen zijn 't een enkele, ietwat losse klant uitgezonderd En braaf conservatief, meneertje D'r is geen weerga vanOok al weereen enkele maar, die tegen stroom oproeit. Och goê Sint, 't is waar, we hebben dezen keer eigenlijk maar één wensch geef ons een burgemeester asjeblieftMaar denk eromeen van ouden, zéér ouden stempel. Als ge dat doet en uw begeerige Zwarte heeft z'n lange vingers niet uitgestoken naar Boterstraat 50 en de heele poppenkraam vandaar, met redactie en correspondenten-leger niet weggekaapt dan zult ge eens zien hoe men u hier loven will Een burgemeester één, die vooral niet rood, niet rose, licht of donker, maar' zwart, pikzwart is wat zou dat een heerlijke Sint-Nicolaasverassing wezen

De Moker | 1905 | | pagina 1