Ditjes en Datjes. Een keuterboertje over Vrouwenkiesrecht. Uit ons vereenigingsleven. te Sebastopol heerschen worden in een gunstigen zin uitgelegd, terwijl er in waarheid uit blijkt, dat deze wer kelijk revolutionaire beweging uitstekend is georga niseerd. De matrozen en hun bondgenooten gehoorzamen blijk baar aan de leiders der beweging. Daar werklieden en spoorwegbeambten zich bij den opstand hebben aange sloten, is het onmogelijk versterkingen per spoor naar Sebastopol te zenden. De boeren beginnen langzamerhand ook ernstiger op te treden. Dat dit een stevige beweging zal worden, goed georganiseerd en met eensgezinde eischen, blijkt uit een verslag van een boerencongres, al eenigen tijd geleden gehouden n.l. op 31 Juli en 1 Aug. j.l. te Moskou, dat in La Tribune Russe van 10 Nov. j.l. verschenen is. Dit congres bestond uit afgevaardigden van vereenigingen van boeren, een 100-tal. Verder waren er een 25-tal intellektueelen, meestal onderwijzers, die op de dorpen tusschen de boeren levenhun behoeften dus kennen. Deze onderwijzers waren alhier alle sociaaldemocraten. Het congres hield zich, behalve met de kwestie der Doema, vooral bezig met het agrarische vraagstuk, en met een boeren-organisatie. Bij de kwestie der Doema heeft men het vooral gehad over het kiesrecht. Er was niemand tegen algemeen kiesrecht. Een gedelegeerde van Tschernigof, drukte zich aldus uit: ,,De boeren willen de vrijheid en den grond. Overal zijn ze van meening, dat de grond in privaat-bezit moet worden onteigend, terwijl die van de kloosters, het rijk enz. zonder schadeloosstelling in gemeenschappelijk be zit moet overgaan. De afkoopsom moet worden gere geld naar de opbrengst. Er moet een nieuwe grondbe lasting worden gemaakt. Het kwaad zit daar, dat tusschen ons en ons arbeids middel de eigenaar staat, ons ontbreekt de grond, om dat kwaad te verhelpen moeten wij ons hecht vereenigen. Van bijna alle districten kwamen de boeren met be richten over organisaties die ze gesticht hadden, in en kele streken trots woedende vervolgingen van autoriteiten. Daar spant het nu natuurlijk het meest. In zake de agrarische kwestie, nam het congres ten slotte de volgende besluiten 1. Het privaat-bezit van den grond moet worden afgeschaft. (Aangenomen met algemeene stemmen.) 2. De grond van kloosterskerkentienden enz., en van de kroonmoet worden onteigend zonder ver goeding. (Aangenomen met algemeene stemmen.) 3. Be grond van partikulieren moet gedeeltelijk tegen vergoedinggedeeltelijk zonder vergoeding worden onteigend. Hier wordt bedoeld, het verschil of het grond van de boeren zelf of van de heeren geldt. Dit punt is aangenomen met 6 stemmen tegen. 4. De voorwaarden voor een en ander worden door de grondwetgevende vergadering vastgesteld. Aangenomen met algemeene stemmen. De vraag: aan wien moet de grond toebehooren, wordt beantwoordt met dit besluitDe grond zal ge meenschappelijk eigendom der natie zijn. 225 millioen nieuwe belastingen stelt de Duitsche regeering voor. Hoofdzakelijk is dat geld voor leger en vloot noodig, benevens voor koloniën. Behalve 48 millioen successiebelasting zijn 't boven dien allemaal indirekte belastingen60 millioen bierbe lasting; 40 millioen tabaksbelasting; 41 millioen vracht- brievenstempel12 millioen spoorwegkaartjesbelasting S^millioen automobielbelasting; 16 millioen kwitantie belasting. Dit is dus een aanslag op de kleinen, een zakken rollerij van arbeiders en kleine luyden op groote schaal. Zij, die 't betalen kunnen worden betrekkelijk vrijgesteld. Natuurlijk is er een klontje suiker voor de arbeiders bij, n.l. 17 millioen voor een weduwen- en weezenpen- sioen. Dat is de heerlijke en eerlijke politiek van het centrum, van de partij die mr. Aalberse zich tot door luchtig voorbeeld steltZuig ze uit tot de botten, maar geef ze dan wat zoetigheid, die aalmoes is als het gal gemaal voor den ten doode opgeschrevene. Meisjeshandel. Een kenner van de toestanden in Argentinië (Zuid Amerika) onthult in een brochure ongeloofelijke feiten, betreffende het handeldrijven in meisjes in Argentinië. Hij beweert, en staat er voor in, dat hij zijne beschuldigingen met de stukken bewijzen kan, dat er met iedere boot vijf tot acht meisjes, meest afkomstig uit Noord-Europa van 14 of 15, hoogstens 18 jaar naar Buenos-Aires vervoerd worden, gewoonlijk over Hamburg en Southampton. De kapiteins der booten worden beschuldigd er alles van te weten, wat voor menschenhandel ze bevorderen, maar ze houden het geheim omdat ze van de firma Cohen Co. in Buenos- Aires maandelijks percenten hebben. Deze firma die een groot aantal bordeelen er op na houdt, laat op hare kosten de meisjes werven en vervoeren, door agenten, die voor ieder slachtoffer 30 pond sterling (f 360. ontvangen. Voor zoover de firma Cohen Co. ze niet zelf gebruiken kan, worden deze menschen, maar in bepaalde huizen, nauwkeurig in' de brochure genoemd, precies als op de vroegere slaven-markten in 't openbaar verkocht, namelijk stuk voor stuk bij afslag van 250 tot 300 p. st. af. Het minste wat voor een meisje wordt „gemaakt" door de firma is de enorme som van 175 p. st. (ƒ2100. Schiedamsch Volksblad sputtert weer eens een beetje tegen de S. D. A. P., en wel tegen de „wijzen" der S. D. A. P., Troelstra en ter Laan. Eenige geëmancipeerde dames hebben aan die 2 socialistische kamerleden hun oordeel gevraagd over het vrouwenkiesrecht, maar tot hun spijt waren de verkla ringen niet gunstig. Schiedamsch Volksblad is verbolgen op die „wijzen" der S. D. A. P., omdat zij zich van het vrouwenkiesrecht afkeerig betoondenen omdat Het Volk zegt dat de vrouwenbeweging is „nog niet rijp als geheel, als be weging," vraagt het onnoozele halsje „hoe oud moet een beweging dan zijn en hoe algemeen om rijp te wezen We willen het keuterboertje iets in 't oor fluisteren. Onze partij, de Sociaal-democratische Arbeiderspartij streeft naar de vrijmaking van het proletariaat (de ar beidende, niets-bezittende klasse) en heeft daarbij een doel voor oogen, dat Socialisme heet, welk vreemde woord wil zeggen „maatschappelijke voortbrenging volgens dat doel moet de maatschappij in het bezit komen van de productiemiddelen. De kapitalistische klasse heeft die productiemiddelen in haar bezit en wil ze niet afstaan Wanneer wij nu alleen om die productiemiddelen gingen vechten, zou wij bedroefd weinig bereiken, zoo wel voor de toekomst als voor het heden. Willen wij iets bereiken dat op dit oogenblik reeds eenige verbe tering in het lot van de arbeiders kan brengen, dan moeten zij gebruik leeren maken van voor de hand lig gende middelen. Zij kunnen invloed op de wetgeving gaan uitoefenen door middel van hun stembiljetzij moeten zich ook in vakvereenigingen organiseeren, en kunnen zich door middel van de coöperatie de strijd middelen verschaffen. Hun leven en streven moet de- mokratisch zijn. Om die demokratie is het op dit oogenblik te doen. De arbeiders vragen algemeen kiesrecht Zooals u dus ziet, geachte Volksblad-Redactie willen wij dat de arbeiders zich organiseeren om gezamenlijk met het kiesbiljet in de hand een ommekeer te weeg te brengen in de samenleving die ten goede komt aan allen. Door de ontwikkeling der industrie is de vrouw lang zamerhand ontheven van werkzaamheden die vroeger deel uitmaakten van de voortbrenging binnen de muren van het „tehuis." Om eens een voorbeeld te geven. Vroeger was in elk huisgezin een spinrokken, waarop de vrouw het vlas sponvan stoffen maakte de vrouw zelf de kleeren Tegenwoordig ziet men alleen het spinnewiel nog op het tooneelKousenbreien is alleen nog haast het eenig overgeblevene uit die huis-industrie, en ook dat onschuldige werk verhuist langzamerhand naar de fa briek. Broodbakken Een enkele boer op het land die het nog doet. Voor al die werkzaamheden zijn door de ontwikkeling in de industrie specialiteiten gekomen, wat natuurlijk een ontheffing van vele beslommeringen voor de vrouw was. Maar wat moeten al die vrouwen, waarvoor geen werkzaamheden meer waren, thans uitvoeren De vrouw uit het proletariërsleven had meer dan ge noeg aan de huiselijke zorgen, maar de vrouwen uit de betere, hoogere standen Die vrouwen gingen thans, en hadden volop daartoe de gelegenheid, denken over de minderwaardige plaats die de vrouw in de samen leving, in het bijzonder in den staat inneemt. Wat was het gevolg Het ontstaan van dc vrouwen beweging Die vrouwenbeweging kon nog moeilijk anders wor den als een zuivere dames-beweging, en wanneer die vrouwen, voor wier arbeid men respect kan hebben, vrouwenkiesrecht willen, is dat kiesrecht slechts als dames-k\csrccht bedoeld. Ziezoo „Volksblad," de knoop begint zich te ontwar ren. Wij kunnen nu zoo'n beetje weten welke plaats die vrouwenbeging inneemt. Zij draagt een klassen- karakter De vrouw uit het arbeidersgezin heeft zoo'n treurig beetje tijd om zich met het openbare leven te bemoeien, dat dit een voorrecht voor de mannen blijft. Kijk eens bijv. op vergaderingen van uwe vrienden {wij kunnen niet zien op uwe vergaderingen, want wij worden bij de deur als stoute jongens weggejaagd en neem eens waar hoeveel percent vrouwen er vergaderd zijn Op onze vergaderingen (waar wij u niet zien, ofschoon wij u niet zouden weigeren!) is slechts een zeer klein aantal vrouwen aanwezig Wij durven, met het oog op hetgeen wij overal kun nen waarnemen, beweren, dat de politieke bewustwording bij den man begint en moet beginnen, en niet bij de vrouw. Indien dus onze partijgenooten Troelstra en Ter Laan niet voor vrouwen-kiesrecht zijn, dan is het daarom, dat dat vrouwen-kiesrecht een dames-k\esrccht zal zijn, waar mede de kapitalistenklasse wordt versterktEn zou je nu denken dat een socialist daaraan zou gaan beginnen. Laat naar je kijken Redactie En algemeen Vrouwenkiesrecht1? Wel een beetje voorbarig van die dames geweest, om dat al te gaan bespreken. Vragen staat vrij. Maar die dames weten ook wel wat ze doen! Troelstra en Ter Laan mogen zeggen hoe zij er over denken, maar wat het standpunt van onze partij zal zijn, zal later wel door ons jaarlijksch congres worden bepaald. „Schiedamsch Volksblad" tapt nog een grove hatelijk heid aan ons adres, die natuurlijk weer op een leugen berust. Het krantje zeurt„Zou het niet 't best zijn dat zij het „zoo maaktenten eerste kiesrecht krijgtdie rijp is, „onverschillig of hij man of vrouw zij en ten tweede „hij die zijn lidmaatschapsbewijs van de S.D.A.P. kan „toonen, die is rijp Neen, dom nest, wij vragen geen kiesrecht alleen voor den socialist, wij vragen het voor de arbeiders, dus ook voor de leden van „Patrimonium", van den R. K. Volks bond enz. Kunt u het tegendeel bewijzen, kom maar op Wij hebben geen reden u te vreezen Smerige straten. De Nieuwe vestigt (op4 ver zoek) de aandacht van autoriteiten op het materiaal dat bij het verleggen van straten wordt aangewend en acht een onderzoek wenschelijk. Gedoeld wordt zeker op het feit, dat nu de verstratingen hier ter stede als aangenomen werk door particulieren worden verricht, er een bovengrond wordt gelegd, die zeer zeker minder gewenscht kan worden. Al zijn we hier ten opzichte van reinheid der straten niet verwend, toch denken wij bijv. met schrik aan een wandeling door Rotterdam bij druilig weer. En nu ook hier het zand verwisseld wordt voor ballast, zullen we de Rotterdamsche heerlijkheden spoedig ook de onze kunnen noemen. Prettig vooruitzicht Een beroemd stadgenoot In de Rotterdamsche Voorwaarts lezen we nog over de staking der tafelmakers bij de Bus, het volgende De onderkruiper Schellevis wordt eiken avond met een groote eerewacht thuis gebracht en heeft nog meer bekijks dan vorstelijke personen. Dat een onderkruiper, vooral deze, die het niet doet uit broodsgebrek, de schande van zijn bedrijf draagt, vinden wij begrijpelijk en verklaarbaar en dus hebben deze manifestaties onze sympathie. Toch zouden wij er bij willen opmerken, dat de manifestatie tegen den onderkruiper niet behoeft te .worden een manifestetie tegen de politie. Zeker, de politie is wat zenuwachtig geweest en zal zeker wel een goed deel van de schuld van het relletje, wat er op volgde eenige malen, dragen, maar de betoogers moeten van hun kant begrijpen, dat als de onderkruiper is thuis gebracht, de manifestatie daarmee is afgeloopen. Ook de politie heeft te begrijpen, dat niet de stakers maar de onderkruiper hen die last op den hals haalt. R.K. Volksbond-wysheid Uit het verslag der laatste vergadering Bij het bestuur is een circulaire ingekomen van den Ned. Barbiers- en Kappersbond, verzoekend, of de leden van den Volksbond alleen die kappers en barbiers zullen begunstigen, die het bondsschild voor de deur hebben. Wijl de Ned. Barbiers- en Kappers- bond een neutraal lichaam is, waarvan verschillende Bondsleden geen lid zijn, is het bestuur tegen deze motie en wil zij haar niet in behandeling nemen, {applaus) Dus de neutraliteit van den Bond doet't m Wel zonderling,dat de H.H. Pastoors, voorz. R.K. Volksbond en P. W. Artz, Pastoor te Gorinchem het lidmaatschap van den Bond aanbevelende laatste verklaarde zelfs schriftelijkDe grondslag uwer organisatie kan niet anders dan neutraal zijn. Maar onze Volksbond-mannetjes moeten altijd iets aparts hebben. Het een keuren ze af, omdat het h.i. niet neutraal is kunnen ze heelemaal geen stofje vinden, welnu dan keuren ze heel de neutraliteit maar af. Da's echte Mouwens-wijsheid. IJitkeering bij Overlijden. De Minister van Marine heeft voorgesteld om bij overlijden van officieren, onderofficieren en mindere schepelingen aan de erfgena men een vaste som uit te keeren, afhankelijk van den rang, door den overledene het laatst bekleed. Zie hier 's Ministers lijstje: Rang of stand. Bedrag. Matroos 3e klasse en lager en hiermede gelijk- gesteldenf 20 Matroos 2e klasse en hiermede gelijkgestelden - 24 Korporaal- 36 Sergeant48 Sergeant-majoor- 56 Adjudant-onderofficier- 65 Adjunct-machinist- 80 Machinist- 100 Hoofmachinist- 150 Adelborst le klasse- 180 Luitenant ter zee 2e klasse- 200 le - 300 Kapitein-luitenant ter zee- 450' Kapitein ter zee- 600 Schout-bij-Nacht- 800 Vice-Admiraal- 1000' Of hier de klassebevoorrechting ook aan den dag komt. Hier heeft men een sprekend voorbeeld, hoe weinig de mindere man in tel is. Zou dit lijstje in overeenstemming zijn met de be hoeften van de respectievelijk nagelaten betrekkingen?' De veronderstelling is zelfs te zot! Alg emeen Welzijn Gemeente-werklieden. Door de afd. Schiedam van den Gemeente-werkliedenbond is aan den Gemeente raad een adres gericht van den volgenden inhoud Geven met verschuldigden eerbied te kennen, onder- geteekenden, allen leden van het bestuur van den Bond van Nederlandsche Gemeente-Werklieden, afdeeling Schie dam, H. v. Put, W. Verdijsseldonck, Dwarsstraat 60, J. Winkelman, P. v. Ruiven en H. J. Mulder, allen te Schiedam, ten dezen domicilie kiezende bij den 2en onderteekenaar, dat in eene, door bovenbedoelde afdeeling belegde openbare vergadering, waarin als referent optrad de WelEd. Gestr. Heer Mr. M. W. F. Treub, is besproken de meer en meef urgent wordende kwestie „Regeling der Rechtspositie voor Gemeente-werklieden dat in die vergadering de volgende motie is aange nomen, met het besluit die op te zenden aan den Raad I, II II II ^0

De Moker | 1905 | | pagina 2