OPROEP VAN GAPON Mej. H. v. Dijke-v. Brandwijk a Het Evangelie der Sociaal-Democratie AAN HET RUSSISCHE VOLK. Belleyoysstraat 4, Ui. W.-KrnisMe Botterdam. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Adverteert in „De Moker." Nu weet ik, krachtens de praktijk, dat waar het socia lisme veld wint, ook de anarchie komt. Is er koren zonder kaf, groeit er eenige vrucht zonder onkruid Maar het is onze taak, als verstandige tuinlieden, het onkruid uit te roeien, want van kaf bakt men geen brood en onkruid is een onverteerbaar en ongezond voedsel. Als wij een wandeling ter wille van onze gezondheid doen, kunnen onze laarzen bemodderd worden, maar daarom blijven wij toch niet thuis zitten, t Is wel een beetje gek geval als die modder zich gaat inbeelden te behooren tot de laarzen, neen sterker, meent een deel van den drager daarvan uit te maken, maar een borstel maalt weinig om zulke zotteklap. En zoo hebben wij te zorgen dat onze socialistische gaarde vrij blijve van anarchistisch onkruid, althans het wieden als het opkomt, 't Mag dan telkens weer opkomen, natuurlijk, onkruid vergaat nooit, maar wij zullen de konsumenten er op wijzen, dat het slechts onkruid is. Vlaardingsche partijgenooten, mijn hartelijke wenschen voor uw moed, beleid en trouw aan de socialistische be ginselen vergezellen u. Niet naar rechts aan de zijde der bourgeoisie uitgeweken, noch naar links waar de anarchistische scheurmakers staan, ons kommando is „Voorwaarts, marsch!" Rotterdam. L. M. Hermans. De Vlaardingsche Vroedschap. Een politiek spel, waarin men te zien krijgt een (z'n) plichtvergetende vader en tevens, dat er op deez aard niets veranderlijker is dan een mensch. De handelingen hier bedoeld, hadden plaats den 22sten en 23sten van slachtmaand, op het Raadhuis teVlaardingen. Het eerste wat hier onze belangstelling vroeg was een opmerking van den heer de Bordes, omtrent de onbe gaanbare toestanden der Groeneweg, hij meende uit den „legger" gezien te hebben dat de Gemeente eigenares is, en aldus op haar de plicht rust hierin verbetering te brengen. De voorzitter merkte op, dat dit niet zoo is, dat één der grootste eigenaars zich verzet tegen het treffen van maatregelen, dat dit haast tot een proces zou geleid hebben, zoodat men en dat is onze op merking, het ziet gebeuren, dat een publieke weg in de meest ellendige toestand moet blijven door een be twist eigendomsrecht. Waar de heer de Bordes niet op wees, maar wij ook op willen wijzen, is die altijd daar liggende vuilnishoop met annex welriekende stank, en vragen wij kan hier de Gezondheidscommissie soms ingrijpen Na het behandelen van wat min of meer belang rijke zaakjes, kwam aan de orde de Geineentereiniging. Opmerkingen der 2de sectie was, dat het thans nog vigeerende tonnenstelsel ondoelmatig en kostbaar is, waaraan wij willen toevoegen lastig en geurig Verwacht kan worden, en dan wel het eerst in het oostelijk deel der stad, een ander stelsel, n.l. doorloo- pende privaten, - dat het spoedig kome. Bij volgn. 132 zegt de heer de Witte hoe bijlage E. ons de treurig stemmende lijst aanbiedt van gemeen tenaren, die ter verpleging zijn ongenomen in een krank zinnigengesticht. Onder de namen van hen vindt spr. ook die van Daniël Ploeg. De verplegingskosten van dezen patiënt komen voor ruim 7g voor rekening der Gemeente. Zij betaalt f 110. Dit vindt de heer de Witte een ongehoord feit, wijl de vader de heer C. Ploeg, opzichter op de fabriek „Hollandia," en volgens het kohier van den H. O. een inko men hebbende van f1800 'sjaars, daarbij geen kinderen beneden de 16 jaar tot zijnen laste heeft. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. den heer Ploeg hebben uitgenoodigd in hunne vergadering te komen, om hem te wijzen op zijn plichten als vader tegenover zijn kind, doch dat de heer Ploeg geantwoord heeft, nooit meer te zullen bijdragen als hij nu doet, wijl zijn zoon op last der Justitie is weggehaald en niet op zijn verzoek. De heer de Witte houdt vol dat het ongehoord is zoo als vader te handelen, en constateert dat de heer I loeg hier weinig plichtsbesef toont Intusschen zou hij niet willen voorstellen de Gemeen- tebijdrage in te trékken, omdat daardoor, de misdaad des vaders zou bezocht worden aan de kinderen, en daarvoor is hij huiverig. Wij wenschen omtrent één en ander enkele vragen te stellen. Ten 1ste. Is het werkelijk waar, dat de heer Ploeg geen kinderen beneden de 16 jaar tot zijnen laste heeft hetzij hier of elders? Ten 2de. Waarom is Daniël Ploeg op last van de Justitie weggehaald, was hij lastig of gevaarlijk Wij hebben er nooit iets van gehoord of bemerkt, wij hebben hem nooit anders gekend als een krankzin nige goedig - kalm, stil en in zichzelf gekeerd, in t kort iemand die niemand overlast aandeed, één, van de ongevaarlijkste soort. Zoolang de heer Ploeg dan, aan 't Vlaardingsche pu bliek niet met afdoende bewijzen aantoont, dat zijn zoon voor de omgeving gevaarlijk was, zoolang blijven wij gelooven, dat het weghalen op last van de Justitie één van de brutaalste leugens van den heer Ploeg is, en vermoeden wij tot dusver, dat hier in 't spel zijn, „in triges" van de meest lage en onverklaarbaarste soort. De heer Ploeg is zooals gezegd opzichter op de fa briek „Hollandia,", een functie waarin hij dag aan dag anderen moet nagaan en wijzen op hun plichten. De directie dier fabriek staat bekend wegens het den werk lieden hunner fabriek doen nakomen van hun verplich tingen inzake de betalingen van den hoofdelijken omslag. Onze vraag is, ziet die direktie geen kans ook den heer Ploeg te dwingen, te voldoen aan wat zijn vaderlijke plicht is, want immers de eer dier onderneming is er mêe gemoeid, zij wil toch zeker niet hebben, dat één harer gezagsmenschen in de fabriek „m de bedeeling is en alzoo tegenover het personeel zijn prestige verloren gaat Bij de behandeling der Gemeente-inkomsten begint de heer Hoogerwerff te zeggen, hoe hij met verwonde-^ ring heeft kennis genomen van het voorstel van B. en W. om de reeds vroeger vastgestelde verlaging der gasprijs weer uit te stellen, temeer nog, wijl het voorstel tot verlaging eertijds van B. en W. zelf is uitgegaan. B. en W. kregen toen gedaan wat ze verlangden en thans komt men met een voorstel tot verdaging Wat is er dan toch geschied? Is 't produkt duurder geworden, is de grondstof in prijs gestegen, kost de produktie meer dan vroeger? Immers neen, niets van dit alles. Men maakt zoo zei hij op die manier van een Gemeentebedrijf een melkkoetje. Djaartègen zal hij waarschuwen, want dan zal onge merkt binnensluipen een verbruiksbelasting even onzedelijk als elke andere indirekte belasting. Gasverbruikers zijn dan de dupe, zij alleen moeten dan dragen wat allen te samen hebben te torsen. En dan nog zijn de lasten der verbruikers zeer ongelijk. Wie 't meest verbruikt, draagt het grootste aandeel in 't tekort der Gemeente en toch hebben zij met altijd de grootste draagkracht. Hij zal tegen 't voorstel van B. en W. stemmen. Niettemin vreest hij, dat 't voorstel zal aangenomen worden. Om nu nog iets te redden van 't eens genomen be sluit, stelt hij voor dat na 1 Jan. 1906 geen huur meer zal worden gerekend van muntgasmeters. De heer De Witte dikte een en ander nog wat aan, verschillende leden voerden hierover nog 't woord. De heer Hoogendijk constateerde, dat door 't verdagen van B. en W. van eenmaal aangenomen voorstellen het ver trouwen der burgerij in B. en W. kan geschokt worden enz. Het voorstel Hoogerwerf omtrent de muntgasmeters in stemming gebracht wordt aangenomen, aldus zijn zij die muntgas verbruiken, na 1 Jan. 1906, vrij van het kwartje meterhuur per maand, een goed stuk werk van Hoogerwerf. Het voorstel B. en W. tot verdaging van de verlaging der gasprijs kwam in stemming, hierover staakte de stemmen, waardoor dus hierover in een volgende ver gadering weer gestemd moet worden. Bij de verschillende posten van inkomsten was ook de Rijksvergoeding voor het openbaar onderwijs. Hierbij maakte de heer de Bordes de opmerking, dat hier een lichtpunt was te bespeuren, n.l., dat door de veel besproken onderwijsnovelle van Dr. Kuyper, de Gemeente hier een zoete winst geniet van f 1800. Het was hier dat de heer de Bordes poseerde als Calvinist, een vreemd gezicht zoo'n Calvanist oftewel Puritein met een zeer luxe sigaret in den mond. Na het afhameren van heel wat postjes groote en kleine werd het laat, en maakte de voorzitter het ons duidelijk dat er is een tijd van komen maar ook van gaan, en werden wij beleefd uitgenoodigd de volgende middag ten 2 ure weer de compareeren. Zitting van 23 November des middags ten 2 ure. Alweer afwezig Pieter van Gelderen en ook de heer van Dusseldorp. Ingekomen was een adres van H. Hofstee en anderen, inhoudende verzoek om de verlaging der gasprijzen niet te verschuiven. Hierop gaat men voor de tweede maal tot stemmen over, het voorstel B. en W. valt met 1 tegen 7. Hierbij deed zich voor, dat de heer van der Windt, die de vorige dag vóór de verschuiving stemde, nu er tegen was. Aldus heeft de heer v. d. Windt, door zijn plots ver anderde stem den dank verdiend van de Vlaardingsche gasverbruikers, echter moet ons hier iets van 't hart. Dat femand binnen 24 uren tot andere gedachten kan komen, dat gebeurt meer, maar.... wij hadden 't van den heer v. d. Windt rationeel geacht, wanneer hij die verandering behoorlijk gemotiveerd had, iets wat hij nu heeft nagelaten, in ieder geval staat dit vast, dat bij hem „de nachtraad heeft gebracht. Wijl nu door de verlaging der gasprijzen een tekort van f 7700.op andere wijze, moet gevonden worden, werden hiervoor verschillende plannetjes aan de hand gedaan. De heer De Witte stelt voor, om over te gaan tot verhoogingvan den hoofdelijken omslag. Alleen op dien grond zoo zei hij is, ook volgens de woorden van B. en W., een stelsel te ontwerpen, dat naarmate de draagkracht billijk verdeeld is. Dit voorstel in z'n wezen een voorstel van B. en W. in stemming gebracht, wordt aangenomen met 2 stem men tegen. Nu kan men van de zijde onzer tegenvoeters den volke weer verkondigen, dat ook de heeren De Witte en Hoogerwerf de boosheid begaan hebben, ook den hoofdelijken omslag weer te verhoogen. Wij hebben echter alle reden te verwachten, dat in een volgende zitting van hen zal blijken, dat zij wel willen verhoogen, doch alleen ten koste van de goedgewMe beurzen, en dat zij hen, die een schraalg&vxA&e of heelemaal geen beurs bezitten, wat minder willen belasten en een zeker gedeelte, wat nu nog betaalt, dan heelemaal niet. M. a. w. wij verwachten spoedig de behandeling der progressie en dan zullen wij van hen wel meer hooren. Bij den post f 36.80 drinkgelden voor kolenlossers, zegt de heer De Witte, dat hij, alhoewel geen verwoed geheelonthouder zijnde, toch wenscht te weten, wat die post beteekent. Hierbij deed zich een gelukkig toeval voor, n.l. dit: Op de tribune zat ook de directeur der gasfabriek. De secretaris, actief als altijd, kreeg hem in de „smiese", kwam op hem at en informeerde wat dat bedrag eigenlijk beteekende. De directeur en na hem de voorzitter verklaarde, dat dit een toeslag was voor de kolenlossers a 5 cent phr dag en per man, aldus was die benaming drinkgeld maar een traditie. Wij kregen daarna nog te hooren, dat de verstand houding tusschen Directeuren van Gasfabriek en Ge meentewerken, maar ook van de Commissies dier beide afdeelingen wel iets te wenschen overlaat, waardoor wel eens dingen gebeuren, die ordeverstorend zijn. Na een en ander kwam de eindstemming, en werd deze begrooting in ontvang en uitgaaf met algemeene stemmen goedgekeurd, waarna het scherm viel. X. Ingezonden (Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie? Copie wordt niet teruggegeven. Aan het Bestuur der Coöperatieve Bakkerij de Voorlooper." Mijnheeren, Verscheidene inwoners onzer goede gemeente hebben verschrikkelijk het land aan de coöperatieve bakkerij „de Voorlooper" en trachten door allerlei leugenachtige argu menten, deze onderneming weg te redeneeren. Sommigen ontzien zich niet de grootste leugens en verdachtmakingen tegen het Bestuur rond te strooien. Zoo kwam mij o. a. dezer dagen het volgende ter oore Het personeel van de bakkerij wordt op de grofste manier uitgebuit. Zij maken soms weken van 140(?) uren zwaren arbeid en verdienen nog minder dan bij andere bakkerspatroons hier ter stede. Het tegenwoordige personeel heeft verschrikkelijke spijt bij de coöperatieve in dienst te zijn getreden en zou gaarne weer bij hunne vorige patroons (Jac. den Boer en Jan Zonne) terugkeeren. Een broodbezorger, te Rotterdam woonachtig, heeft ook sedert eenige weken ontslag genomen, omdat hij niet langer voor een hongerloon wenschte te werken. Ten slotte is de voorzitter, de Heer A. de Witte, bij verschillende bakkerspatroons geweest en hun wezen smeeken het brood wat op te slaan daar anders de coöperatieve niet rendeeren kon. O, om vooral niet te vergeten, het brood dat „de Voorlooper verkoopt is lichter dan van andere bakkers, enz. enz. Mijnheeren bestuurders, het zou m. i. zeer wenschelijk zijn, om deze lasterpraatjes den kop in te drukken, dat gij eens in „de Moker" en zoo mogelijk in nog meer hier ter stede verschijnende bladen eens de arbeids voorwaarden van het personeel bekend maakte, ik twijfel niet of vele bakkers zoowel als andere patroons konden aan „de Voorlooper" een voorbeeld nemen. Hoogachtend, Een vriend der coöperatie. Vlaardingen, 27 Nov. 1905. Steunpenntng SCHIEDAM. Van geestverwanten enz. f 1.02 V. P. 2 X 5 ct., R. 2 X 10 ct.. Stennpennlng VtAARDISiGEN. Deze week teveel 15% ct.; vorige week teveel 17 ct.; Baas wil ik enz. 5 ct.. CORRESPONDENTIE. J. B. Als u het artikeltje in dit nummer leest, zal u begrijpen dat uw stukje nu overbodig is. Gediplomeerd desk. voor Vrouwen. (Medewerkster van den N.-Malth. Bond Spreektijd van 2—9 uur. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van 's mor gens 10's avonds 7 uur JOZ. DIETZGEN. 45 bladz. Prijs Uitgave: H A. WAKKER Co ROTTERDAM. Een gewichtig historisch document!!! Aan de arbeiders en aan de boeren ten gunste van het Joodsche volk. Uitgave van PRIJS el'ien H. A. WAKKER Co., - f* pAn± BOEKVERKOOP ER Rotterdam. £0 Uef]l verkrijgbaar. 5 ««Mi».

De Moker | 1905 | | pagina 4