percent i No. 41. ZATERDAG 9 DECEMBER 1905 5e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Oosterstraat 54. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Bloempjes uit den Raad. Uit de Vakbeweging. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIEN: 8 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Schiedam, 28 November. Voor de kerkelijken was 't met recht een pleizieiige middag. D'r is een punt aan de orde geweest dat de klerikalen gewoon zijn ten nauwste aan hun „begin selen" verbonden te achten en 't is den hemel geklaagd! over dit punt is een beslissing genomen tegen hun wil. Hetgeen natun lijk slechts mogelijk was, waar een hunneV mannen den pas mankeerde. En nog een andere oorzaak had. Maar daarover straks. Een lange reeks missive's en ingekomen stukken van meer of minder belang ging onder den hamer door, zonder noemenswaardige discussie. De adressen der onderwijzers en gemeente-werklieden in zake salaris- regeling verhuisden naar B. en W. om advies, zonder dat de raad zijn gevoelen erover kenbaar maakte. Bij een adres van Mej. M. H. Jansen om spoedige afdoening barer adressen om schadeloosstelling voor het bouwverbod, deelde de waarnemende voorzitter mede, dat deze zaak vertraagd is geworden omdat ze ten nauwste verband houdt met bet plan-Paul, hetwelk in een volgende vergadering aan de orde zal komen. Op een vraag van den heer Ris, deelt de voorzitter mede. dat het niet zeker is dat dit in de volgende vergadering kan plaats hebben, daar het mogelijk is, dat dan de installatie van den nieuwen burgemeester zal plaats hebben. Onze majoor scheen van de plannen hieromtrent meer te weten dan hij wilde loslaten. Althans zulk een air nam hij aan. 't Kan natuurlijk ook zijn dat hij niets wist en er slechts behagen in schepte, de nieuwsgierigheid van de lui te prikkelen. Tot lid der commissie voor de Gasfabriek en water leiding werd benoemd de heer Witkampf,, nadat her haalde stemming had plaats gehad. Men was aan 't sukkelen met de stemming eu wist blijkbaar niet wel of men wettig of onwettig stemde. Eenig tijdverlies was daarvan het gevolg. De commissie, bedoeld bij art. 175 der Bouwverorde ning voor beroep op den Raad, werd samengesteld uit de h.h. v. d. Schalk en Kranen, leden, Witkampf en v. d. Drift, plaatsvervangende leden, met den heer de Groot als voorzitter. Een uitvoerige discussie had plaats over het voorstel tot verhooging van het Havengeld voor de visschers- schepen. Der lange rede korten zin was, dat men hier maar liever geen visschersschepen ziet die enkel komen over winteren, daar men van deze meer last dan gemak heeft. De heer de Groot, bijgestaan door v. Westendorp en Gouka, poogde een uitstel te ve krijgen, om eerst de zaak eens van alle kanten te bezien, maar de meerder heid meende dat de verhooging „geen dag en geen nacht" meer wachten kon en verwierp het voorstel met 125 stemmen. Vóór stemmen de heeren v. Westendorp, Gouka, De Groor, Dirkzwager, en Ris. Tegen stemmen de heeren Visser, Honnerlage Grete, Lagerwey, mr. Jansen, v. d. Velden, Bender, Beukers, Kranen, Wittkampff, v. d. Schalk, Smit en v. Briel Sasse. Vervolgens wordt een contract met L. Smit Co. betreffende „De Mentor" goedgekeurd besloten tot ver andering der openbare straat aan de Westvest, ten behoeve van de bouwplannen van de afd. Schi dam R. K. Volksbond; besloten tot verkoop van de huisjes aan de Roosbeek, die we pas hebben aangekocht en waarvan de voorzitter nil getuigd", dat de gemeente blij mag zijn, als z.i ze weer kwijt is. Dan komt aan de orde het voorstel B. en W. tot het bouwen van een school van 14 lokalen en een gym nastieklokaal aan het verlengde van de Mauritsstraat De heer Von Briel Sasse wenscht dit punt aan te houden tot de volgende vergadering niet uit zucht tot obstructie, maar omdat van christelijke zijde plannen bestaan tot het bouwen van een bijzondere school met ruimte voor 400 kinderen in de Gorzen en tot ver grooting van de school Kruyer met minstens 4 lokalen en er ook door het R. K. Schoolbestuur gedacht wordt aan eene uitbreiding der bestaande scholen. Onder deze omstandigheden acht spr. het dus niet gewenscht nu reeds te bepalen waar de nieuwe school komen moet. Spr. begiijpt dat voor hen die steeds op spoed bij dezen schoolbouw hebben aangedrongen, zijn voorstel niet aangenaam zal zijn, maar wanneer deze hierna nadenken over de redenen die spr. daartoe hebben geleid, vertrouwt hij dat ze die zullen erkennen. De heer Ris, wiens tegenwoordigheid in den raad ditmaal van groote beteekenis was, betoogt, dat trots de kolossale plannen aan ghne zijde, de bouw van een nieuwe openbare school toch noodzakelijk is. Spr. somde gevallen op dat er leerlingen zijn afgewezen. De heer v. Westendorp heeft' met genoegen deze voordracht gezien, nadat ze 3 jaren in voorbereiding is geweest. Spr. bestrijdt het voorstel-Briel Sasse tot uitstel. Al richt men ook van andere zijde een school voor 400 leerlingen op, dan loopen nog niet dadelijk 400 kin deren vaD de openbare school daarheen, en afwachten of dat misschien zal geschieden zou alleen ten gevolge hebben dat de openbare school achteraan kwam, waar door ouders die de openbare school verkiezen hovende bijzondere school, verplicht zouden kunnen zijn, hun kinderen naar de bijzondere school te moeten zenden uit gebrek aan plaats op de openbare school. Met uitstel wint men bovendien niets. Men wist het toch wel dat er plannen bestonden daar een bijzondere school te stichten. Doch de gemeente breidt zich aan die zijde het sterkst uit. De beboette aan schools uimte zal daar blijven stijgen en noodzakelijk moet daarin voorzien w rden. Spreker's wensch is altijd geweest een nieuwe school bij de Gorzen en een in het Singelkwartier, maar thans moet eerst die bij de Gorzen worden gebouwd. Mr W. H. Jansen erkent de behoefte aan school ruimte, doch is van meeuing dat bij stichting van een bijzondere school nabij of in de Gorzen, de noodzake lijkheid voor een openbare school daar niet zoo dringend meer is. Hij gaat mee met het voorstel—Briel Sasse. De wethouder van onderwijs acht het beter niet uit te stellen. Z'n betoog is, één-en-al verrassing; blijde voor de voorstanders der openbare school, doch de liefhebbers in 't bizonder kijken danig op d'r neus. De man van de p r a k t ij k is aan 't woord de man die wel met zóóveel waardigheid z'n ambt ver vult, dat hij weet z'n plichten niet te mogen o tduiken voor 't klerikale fanatisme zijner geestverwanten. Behoefte aan schoolruimte staat bij hem vast, hoewel slechts 20 kinderen totnogtoe werden afgewezen. En nu zou uitstel het werk vertragen en maken dat het in den zomer niet klaar was. Juist is die plaats voor den bouw gekozen, omdat men in het Singelkwartier niet bouwen kan, wijl daar geen rioleering en geen af watering is, zoodat zij die daar nu bouwen, reeds met de grootste moeilijkheden te kampen hebben. Als over eenige jaren het Singelkwartier van rioleering en afwatering zal voorzien zijn, zal men een tweede school ook daar moeten bouwen. Naar andere plaatsen, o. a. aan de Westfrankenlandsche Laan, is ook gekeken, maar die leverde evenzeer bezwaar op. Waar de groote uitbreiding aan den kant der Gorzen is, moet men wel daar bouwen. In het Singelkwartier zal men later moeten bouwen, omdat de schoolSander zoo slecht en hygiënisch ongeschikt is, dat hoe eerder zij weg is hoe beter 't is. Waar nu de school—Van der Hout ook niet best is, geldt de overweging, dat men eventueel een nieuwe schooi in de nabijheid kan uitbreiden. Voorts verklaart spr. waarom men een school met 14 lokalen wenscht. 't Was hem steeds een ideaal te beginnen met het onderwijs voor achterlijke kinderen daarvoor worden 2 lokalen gevraagd. De resultaten die spr. van dergelijke klassen in den vreemde heeft gezien, zijn zoo verblijdend, dat hij het een geluk zou achten als hij ook de achterlijke kinderen hier dat voorrecht kon bezorgen. Wel wordt zoodoende de school iets duurder, maar het voordeel weegt ruim schoots op tegen de kleine meerdere kosten. applaus We mogen den heer Honnerlage Grete een pluimpje niet onthouden over z'n zelfstandige eu loyale houding. Z'n vrienden waren er natuurlijk te minder mee inge nomen, waar zijn stem beslissend was: dank zij de afwezigheid van de h. h. P. C. M. Jansen, Van der Poel en Van der Drift, duikelde het voorstel Briel— Sasse met 98 stemmen. Het voorstel tot het bouwen van de school wordt na korte bespreking met algemeene stemmen aangenomen. Daarna komt in behandeling het voorstel de school te bouwen in het verlengde van de Mauritsstraat. De heer Van Westendorp meent, dat zij die meenen, dat de school niet, daar maar op een andere plaats moet gebouwd worden, dan tevens die andere plaats moeten opgeven. De heer Von Briel Sasse betoogt, dat waar deze zaak nu reeds 3 jaar aanhangig is, 1 maand uitstel ook niet schaden zal. 't Geldt hier geen obstructie tegen den schoolbouw, maar alleen meerdere vrijheid bjj het nemen van eene beslissing. Juist waar de wethouder van onderwijs ook gesproken heeft over het bouwen in het Singelkwartier, zegt hij: Waar wij zoo welwillend zijn geweest, u met onze voorloopige plannen in kennis te stellen, wacht het rijpen onzer plannen af. Wellicht kan over 4 weken met meer oordeel de plaats der school bepaald worden, als men weet, dat circa de helft der kinderen in de Gorzen van de openba' e naar de bijzondere school zullen overgaan. Hier liet onze groote geleerde zich onhandig in de kaart kijken. Dat was een beginnen van meet-af-aan. Poeha bezit de man meer dan genoeg, zoo 't schijnt: de Gemeente mag zich regelen naar wat hij en de zijnen wel willen beschikken. Hoe grootmoedigEn als die meneer, die nog zoo kort in Schiedam is en er nooit is, maar op seis of onderweg, zulke groote beweringen aandurft over de school in de Gorzen, dan weet elk, die eenigszins op de hoogte is reeds dit: dat de vrienden van den heer Briel Sasse hem aardig wat hebben wijs gemaakt. De uitkomsten zullen 't leeren. De heer Ris strafte die snoeverij af en betoogde dat 't niet aangaat aldus onder anderen vorm te reageeren op een genomen besluit 't Is hem alleen te doen om de détails van het plan te kennen. Dat er een massa kinderen van de openbare school naar de bijzondere zullen overgaan, kan hij, die ze nagenoeg allen kent, tegenspreken. Voor vier weken is ons reeds gelegenheid gegeven over de plaats na te denken en over 4 weken zullen wij zooveel weten als nu. Het voorstel, te bouwen in het verlengde der Maurits straat, wordt aangenomen met 9 tegen 8 stemmen. Tegen stemraeu de heeren Lagerwey, mr. Jansen, Van der Velden, Bender, Beukers, Wittkampf, Smit en Von Briel Sasse. Na afdoening van nog enkele kleine zaken, o.a. machts uitbreiding van onzen havengod, die in Mr. Jansen (hoe vinden ze mekaareen warm verdediger vindt, werd de vergadering gesloten. Woorden en daden. Daar is in de laatste weken iets gebeurd in onze Nederlandsche vakbewegfng, dat weer eens gelegenheid geeft aan de toonen hoe zeer de mooie woorden onzer anarchisten verschillen van hunne meestal ver foeilijke daden. Men weet hoe het met die heeren staat. Straffe orga nisatie onvermijdelijke discipline, onderwerping van den wil van den enkeling aan dien van de meerder heid, het is hen alles een gruwel. Volkomen vrijheid van handelen voor het individu, ook al is dat in st ijd met het belang der vakgenooten; een organisatie-vorm, die met organisatie niet anders dan den naam gemeen heeft en in wezen het toppunt van desorganisatie isbandeloosheid der leden zonder grenzen, het zijn de idealen der vrije broeders. Gebeurt er in een „verdisciplineerde" vakvereeniging om een oogenblik in het anti-politieke jorgan te spre ken iets dat niet precies naar hun zin is, dan brengen zij wel het land in rep en roer, om den volke van de misdadigheid der „parlementairen" kond te doen. Wordt een hunner geestverwanten door den Diamant- bewerkersbond b.v. eens stevig aangepakt, omdat hij wel wil genieten van de voordeelen door dien bond in meer dan 10 jaren van harden strijd op de patroons veroverd, dan schreeuwen zij moord en brand. Zoo zijn hun woorden, als het gaat tegen hen, die hun organisaties verdedigen tegen de meest ergerlijke klaplooperij, de schandelijkste pogingen tot vernieling van wat zoo moeizaam is opgebouwd. En de daden der heeren De jongste beweging in de Amsterdamsche bouw vakken geeft voorbeelden te over. Een enkel mag hier volgen. Van den Bijlaard, ijverig hoofdbestuurder van den Metselaarsbond en sociaal-democraat, had in Het Volk verklaard, de motieven waarop de Amsterdamsche Bestuurdersbond geweigerd had steun te verleenen aan de beiers enz. te billijken. Deswege werd hij door de Amsterdamsche afdeeling van dien Bond geroyeerd. Is er wel ooit schandelijker aanslag op de vrijheid van denken en spreken gepleegd dan door deze anar chistische organisateurs Een vakgenoot durft openlijk zijn eerlijke meening te zeggen en de vrije federalisten stooten hem buiten de gemeenschap der vakvereeniging Zoo handelen de predikers der vrijheid! Het geval heeft echter andere gevolgen dan den uit-

De Moker | 1905 | | pagina 1