Ditjes en Datjes. Uit ons verenigingsleven. Vlaardingsche IJzerkoekjes kracht, aan de geestelijke en lichamelijke gezondheid van den arbeider niet veel erger? Maar bet eigendomsrecht is het hoofddoel van ons rechtswezen; bescherming van den raensch slechts bijzaak! Wil de regeering mede werken om het lager onderwijs kosteloos te maken? Dan zullen de kinderen niet'anger van hun prille jengd naar klassen en standen worden gescheiden. De regeering wil niets: het ,-s te duur. en men wil geen heropening van den schoolstrijd. Van louter verzoeningsgezindheid, omdat zij meermalen met den rechterzijde zal moeten regeereu, komt het Pberalisme den heer Heemskerk tegemoet, en brengt de glorie van zijn bestaan, zijn zelfstandigheid inzake onderwijs ten offe*\ Spr. dient de vervallen motie voor de kosteloos heid van het onderwijs namens de soc.-dem. tractie op nieuw in. Er zijn 21 ambachtsscholen met 3770 leerhngen. Wil de regeering de vakopleiding ter hand nemen, zoodat de aanstaande arbeiders een meer wetenschappelijk inzicht krijgen in het bedrijf? Dat zal afstuiten op de financiën, den muur waarop a"e goede plannen zullen afstuiten. Het militaire gebouwheeft de heer Bos gezegd, is zwaar verhypothekeerd. Inderdaad, wilt gij uw hypotheek er uit halen, dan zult gij tot executie moeten overgaan. Maar gij kunt dat niet. Wilt gij het blijvend gedeelte opheffen? Dan zoudt gij 's winters geen manschappen in de kazernes hebben om den binnenlandschen vijand onder den duim te houden. Uw bezuiniging zal bestaan in het voorkomen van opdrijving der uitgaven. Na'48, toen de liberalen de baas waren geworden, zei de minister van oorlog, dat hij den eZWe-maandschen oefentijd niet wou verlengen en geen herhalingsoefeningen noodig hadhet was te duur, het legde een te zwaren last op de burgerijzóó ging het ook. Toen werd niet aan de technici van oorlog, maar aan de schatkist gevraagd wat bezuinigd moest worden. Thans wordt inplaats van één groote bezuinigingscommissie, een aantal kleine commissies benoemd, daarmee is het pogen van te voren mislukt. 720 millioen gulden is in de laatste 20 jaar aan oorlog en marine uitgegeven! De heer Pierson heeft de belastingen hervormd, maar nog steeds staan tegenover 52 millioen gulden die de directe belastingen en de successie opbrengen, 63 millioen gulden van accijnzen en invoerrechten. De suiker brengt 177a millioen gulden, de bedrijfs- en de vermogensbelasting samen nog geen 147a millioen gulden op. Sedert 1850 is aan accijnzen, patent en personeel de belasting verminderd met f 4.92 per hoofd, maar voor suiker-drank-en vleeschaccijns wordt thans f 6.56 pe^ hoofd meer opgebracht. Zullen nu de 7 millioen gulden van prof. Treub worden opgebracht? Wij vreezen met groote vreeze. Hoe denken wij over de opcenten op de bedrijfs en de vermogensbelasting? Principieel zijn wij er niet tegen. Wij bestreden den heer Pierson, toen die het gedistilleerd wilde verhoogen; toen Harte 5 opcenten op bedrijfs en vermogensbelastipg voor stelde en een verhooging van het gedistelleerd, zeiden wij: laat het laatste varen. Nu is dit geschied. Wel betalen de boeren niet in de bedrijfsbelasting, en drukt deze het zwaarst op de kleinst belastbare inkomens; misschien wil de regeering de opcenten heften alleen van de vermogens en 5 vau de bedrijfsbelasting. Met een kort en krachtig pleidooi voor het algemeen kiesrecht besluit Troelstra zijn rede. Hen die willen, dat het Nederlandsche volk zich natuur lijk zal ontwikkelen, zoodat alle eischen van mensche- lijkheid en recht tot vervulling komen, laten zij niet in de studeerkamerformules hun kracht zoeken, maar aan de arbeiders hetzelfde recht geven om haar belangen te behartigen, als de andere burgers hebben! Bij de vrysKinnig-demokraten. De verga dering, waar Mr. van Aalten van Rotterdam sprak over het onderwerp: „Waarom vrijzinnig-demokraat?" was vrij goed bezocht. De heer Van Aalten hield een vrij dioge rede van ongeveer een uur lang, om te verklaren wat de naam „vrijzinnig-demokraat" beteekende, en toen werd ge legenheid gegeven tot debat. Van Leeuwen maakte er gebruik van, om, waar geen aanval was gedaan en dus van verweer geen sprake zijn kon, ons standpunt tegenover dat der vrijz.- dem. te stellen. Hij stelde de akeligheid van de tem- perings-idee aan de kaak en verdedigde onze inzichten ten opzichte van den klassenstrijd. Aangezien de heer van Aalten nogal hardhoorend scheenvroeg (en verkreeg) van Leeuwen ook nog voor de tweede maal het woord om.enkele scheeve voor stellingen recht te zetten. Het debat werd hoffelijk gevoerd. De leukste zet was van den heer v. Meurs, de voor zitter van „Schiedam". Van Leeuwen had, tegenover de tlieoriën der viijz.-dem. het feit gesteld, dat ze in de praktijk hun beginselen zoo weinig getrouw zijn. De kiesvereen. „Schiedam" had zich bijv. steeds buiten de aktie voor Algemeen Kiesrecht gehouden... Mr. vau Aalten ging toen veronderstellen, dat dit om dezelfde reden zijn zou, die den Vrijz.- Dem. Bond totnogtoe van meed' en had weerhouden. Partij-politiek... en dan nog die motie van dit jaar de bekende. De heer v. Meurs aanvaardde die verdediging zonder aarzelen. Dat was niet handig want „Schiedam" is reeds twee jaren geleden tot deelname uitgenoodigd, zonder iets van zich te laten hooren. En toen zal ze nog wel niet geweten hebben, dat er dit jaar zoo'n voor uitvlucht-zoekers-engelachtige motie zou geboren worden. Die weet 't! De Kamer-„overzicht"-schrijver van onze geëerde Schied. Cour. zegt over de eerste redevoering van onzen partijgenoot Tak, ten gunste van uitvoerrechten van Deli-tabak, door hem aanvaard als de eenige manier, waarop in de praktijk het Europeesche kapitalisme te pakken is te krijgen, het volgende De heer Tak hield daarbij met vele théatrale gebaren eene stratpedikatie tegen de vrijzinnig democraten, die bij monde van den heer Bos zich tegen de technische ineenzetting van die belasting verklaard haddendaar had je die halfslachtige menschen weer, die terugkrabbelen nu men de rijke Deliplanters en suikerlords aan het lijf wil komen. De afgevaardigde voor Fraueker kwam met zijn maidenspeech echter van eene bijzondere koude kermis thuis. Hij werd even onder handen genomen door de H.H. Pierson eu Bos. Enzoovoort.... Onze partijgenoot Tak en theatrale gebaren slui ten die mekaar eigenlijk niet uit. Met alle respect voor uw groote opmerkings-gave, geachte heer, schijnt ge ook ditmaal de plank nogal mis te slaan. En wat erger is 't Scbiedamsche pu bliek heeft eenmaal Tak gehoord.... dus weet 't. Een beetje voorzichtigheid bij uw geliefhebber zou u niet slecht staan. Hen nieuwe school. Blijkens mededeelingen van ds. Halfman in de Zondagsbode zal de christelijke school, die in de Gorzen verrijzen moet, uitgaan van de Ned. Hervormden. 12 Dec. zal er een samenkomst wezen tot vorming van een Schoolvereeniging, van welke de stichting, zoo d? Heer wil, zal uitgaan. Er blijkt uit het schrijven, dat er hoegenaamd nog geen geld is en de schoolvereeniging zal moeten be ginnen met het kapitaal bijeen te brengen. In het licht hiervan schijnt het al een zeer brutale eisch, door de kerkelijden in den Raad gesteld, dat de Gemeente zich bij den bouw van een nieuwe openbare school zal regelen naar de plannen welke in de broei kast der christelijken rijpen. Thans wordt het onderwijs, dat toch steeds hoofd zaak moet zijn, afhankelijk gemaakt van het welslagen van 'n bazar of andere dinsigheden, tezamen vormende de kurken waarop een bizondere school pleegt te drijven. Wat 'n zorg voor het welzijn van het kind! Wat 'n dunne takt'ek! De Schiedamsche Kunstsmederij Vincent 6 Co. Dat voor de organisatie der metaalbewerkers hier ter stede wel een en ander te doen is, blijkt wel uit de mededeelingen die de Schiedamsche correspondent van De Metaalbewerker in het laatste no. over de fabriek Vincent Co. doet. Hij schrijft: Aan het hoofd van deze fabriek staan E. Beukers, schoonzoon van den ex-minister van oorlog Bergansius me', zijn broeder F. Beukers. De toestanden zijn bier meer dan treurig; den besten vuunverker (kunstsmid) verdient 23 ct. p. uur, dau zijn er 3 van 21 ct. en verder varieert het loon van 12 tot 18 ct. Deu besten bankwerker verdi-nt 19 ct. per uur, en de anderen verdienen van 10 tot 17 ct. per uur. Het is hier een ware jongensexploitatie. 3 vuurwerkers hebben 1 voor- slaander(tje) en die verdient van 1 tot 4 ct. per uu>\ En vraagt iemand om opslag, dan zegt deze humane onderdirecteur (als hij ten minste dien naam mag dragen, want het is een groote jongen, méér niet): verdien je nu geen geld genoeg, ik begrijp niet wat jullie met zooveel geld moeten doen. Nog sterker: gr mannen van 23 jaar durft hij zeggen, moet jij nu nog meer verdienen, ben jij niet blij dat jij je kostgeld kan be talen, wat verlang jij uog meer? Onlangs liet hij bankwerkers uit Goes komen. Toen zij eenmaal in Schiedam wa»~en, kregen ze 10 cent per uur, maar hij beloofde nuu meer. Zoo ve liepen eenige weken, maar van opslag was geen sprake. Maar wat gebeurde? Een van ben kreeg ander werk, hij waar schuwde den patroon Dinsdags, dat hij Zaterdags zou vertrekken. Wat stoof de onderdirecteur op. „Hebben je ouders je geen opvoeding gegeven om zoo op ééns maar weg t.e gaan, je kan direct wel opd(Zijt gij, F. Beukers, de man die zooveel opvoeding genoten hebt?) Gij hebt uw roeping gemist, Frits Beukens, gij hadt afslager op de vischmarkt moeten worden. Als er iemand om werk komt, dan is het een loven en bieden hoeveel dat zoo iemand verdienen moet, en 'het eindigt meestal zoo, dat de pers >on voor 13 of 14 centen 14 dagen op proef komt werken, maar van opslag is in de meeste gevallen geen sprake. Verscheidene jaren is er aan die fabriek een machinist werkzaam geweest. Die man verdiende f 8.50 in de week; daarvoor moest hij van's morgens 4 tot's avonds 7 uur staan. Dat was volgens de directie te veel, niet te veel werkuren, maar te veel geld. De man werd ontslagen en voo: hem werd een jongen, die 4 cent per uur verdiende, in de plaats gezet. Men ziet hieruit dat de perspomp zoo vast mogelijk wordt aangedraaid. Op deze fabriek ziju verschillende bestuurders van de R. Kath. Metaalbewerkersbond werkzaam. Ook waren zij het, die bij de oprichting der aid. Schiedam d. Alg. Met. bew.bond in Nederland kwamen zeggen, dat die afd. volkomen overbodig was. want er bestond im mers een metaalbewerkersvereeniging van den R. Kath. Volksbond. Komt gij, R. K. vakvereenigingsmaunen, waar blijft gij. Is er ooit over deze fabriek iets ge schreven in de Kath. Metaalbewerker? Hebt gij ooit ge probeerd om in dez-n toestand verbetering te brengen? Immers neen! Altijd hebt gij gezwegen als een mof, geen woord van protest ging ervan uit. Steeds ais gij op de bres moest staan, naamt gij een afwachtende houding aan, maar het is niets meer dan een door en door laksche houding. Gij hebt nooit iets geprobeerd, nog minder iets gedaan, altijd werd door u maar lijdelijk toegezien. Komt metaalbewerkers, wordt wakker. Laat niet langer meer met u spelen, geen afzonderlijke vereeni- gingen meer, maar wordt lid van den A. M. in Ned. afd. Schiedam, opdat wij gezamenlijk verbetering in deze meer dan treurige toestanden kunnen brengen, want uw belang is ons belang en ons belang is uw belang. Onderwijzers. De kantonrechter alhier deed uitspraak in de zaak van den Bond van Nederlandsche onderwijze s contra de gemeente Schiedam. In dat proces was de Bond opgetreden voor een onderwijzer aan een der gemeentescholen. Deze onderwijzer had zich reeds vroeger tot den gemeenteraad gewend, met het verzoek om den tijd, gedurende welke hij als waar nemer in een vacature was werkzaam geweest, mede te doen tellen bij de berekening van den diensttijd, noodig om voor verhooging van jaarwedde in aanmer king te komen. De gemeenteraad had het verzoek gewezen van de hand omdat volgens de verordening alleen de tijd, als door den gemeenteraad benoemd onderwijzer doorgebracht, recht op verhooging van jaarwedde kan geven. De onderwijzer, van oordeel dat zijn wijze van be rekenen in overeenstemming met de betrekkelijke ver ordening was, droeg zijn belangen aan den Bond over, die op zijn beurt de gemeente in rechte dagvaardde tot uitbetaling van het meerdere salaris Van de zijde der gemeente werd niet alleen de wijze van uitlegging "der verordening van de tegenpartij be streden, doch ook betoogd, dat de rechterlijke macht onbevoegd was van het geschil kennis te nemen, daar het hier een geschil van administratief-rechtelijke aard betrof, onttrokken aan de kennisneming van den bur gerlijken rechter. De kantonrechter vereenigde zich met die exeptie en verklaarde zich onbevoegd van de zaak kennis te nemen, uithoofde van het onderwerp des geschils. Voor de gemeente was opgetreden Mr. D. Lodder, advocaat alhier, voor deu Bond Mr. J C. Post, advo caat te Amsterdam. Dit is de eerste akte van het spel; meerdere volgen. En de gemeente, èn de Bond van Nederl. onderwijzers hebben besloten de kwestie tot de hoogste instantie te doen uitmaken; de uitspraak van Mr. von Briel—Sasse klopt niet met die van z'n Culemborgsche collega en dat in hooger beroep de gemeente er zonder kleer scheuren afkomen zal, is aan groote twijfel onderhevig. Brandei-skneclits. Woensdag jl. sprak Spiek man over het onderwerp: de onafhankelijke vakorgani satie als middel tot lotsverbetering. In een mooi, gedokumenteerd betoog zette hij de noodzakelijkheid van vak-orgar.isaiie uiteen, vooral in de jenever-industrie, waar zoo ontzettend veel voor het lot der betrokken arbeiders is te doen. Ook de Bruin voerde nog het woord, de noodzakelijk heid van afschaffing van nachtarbeid vooropstellende, als grondslag voor elke verbetering. De vergadering was niet druk bezocht. Bourgeois Curiosa. De vorige week werd in de nieuwe vergaderzaal van den „Volksbond" een weldadigheidsbazar gehouden ten voordeele van Gezondheidskoloniën. O.m. was daar te zien (doch niet te koop,) iets wat men noemde „Curiosa," hetwelk bestond in de voor stelling van: „een kind, dat uitgeteerd en mager naar een gezondheidskolonie wordt gestuurd en met wel gevulde wangen vandaar terugkeert. Dit nummer,— als reclamemiddel goed gedacht, en in 't bizonder de aandacht trekkende, trok ook onze aandacht, maar meer in negatieven zin. W{j wP'en er ook hier de aandacht op vestigen, maar voor wij dit doen, wenschen wij, om alle misverstand eu vooroordeel ten onzent te voorkomen te verklaren: dat wij, elke poging tot verzachting der menschelijke ellende accepteeren, naar ha»-e waarde willen beoordeelen eu schatten, doch dat wij den mogelijken indruk, als zouden wij maar altijd en door zwartgalligheid gedreven, met onze kritiek er maar op los hameren willen weg nemen, en eindelijk dat wij, wanneer wij kritiseeren, dit niet doen uit lust daarvoor, maar enkel, en alleen omdat onbevangen kritiek zeer zeker nuttig is. Geleid door deze overwegingen, dan willen wij vau deze Curiosa zeggen wat ons hieromtrent van 't hartmoet. Wij beginnen dan met te verklaren, dat deze Curiosa voor ons een bittere ironie was, ja al weten wij, dat in propaganda en reclamemakerij altijd wordt gebezigd: ove-drijving en middelen die moeten inslaan, dit staaltje was ons te kras. En wanneer men dan ons vraagt, wat dunkt u van Gezondheidskoloniën? dan is ons antwoord: „wij zijn dankbaar maar niet voldaan", omdat naar onze meening de „kwaal" wel in z'n gevolgen (en dan nog zeer primitief), maar niet in z'n oorzaken wordt aangetast, Wat toch zijn de oorzaken dat er zijn daargesteld Gezondheidskoloniën? Immers deze, dat de gezondheid van o zooveel kinderen geschokt is. Onder die oorzaken doen z'ck 't meest geldenonvol doende lucht, licht, voeding en Meedingin 't kort zij missen bijna alles, wat voor de lichamelijke ontwikkeling voor d n mensch gebiedend noodzakelijk is. Zij aan schouwen het levenslicht iu krotten en veel wat daarop gel ijkt, onmiddelijk daarop derven zjj reeds voldoende voeding, kleeding en beschutting, zijn in deze krot woningen blootgesteld aan het inademen van de meest verpestende bedorven lucht ja zelfs voor hun geboorte kwamen zij te kort zij groeien daarin op, en de ziekte

De Moker | 1905 | | pagina 3